θα ήθελα την γνώμη σας για την ιστοσελίδα μου

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Afroditi Tsekou

Δημοσίευση από Afroditi Tsekou » 20 Φεβ 2013 11:23

Καλησπέρα σε όλους! :hammer:
θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για την 1η μου ιστοσελίδα που έφτιαξα.
http://iskra.hostzi.com/
Έχει ακόμα κάποια μικρά πραγματάκια που θα αλλάξουν, όπως τυπογραφικά και μερικές εικόνες.

2 πράγματα με ενδιαφέρουν να μάθω ακόμα πέρα από την άποψή σας.
:arrow: Να μου πείτε αν ξέρετε πως μπορώ να σταματήσω την υπερχείλιση των κειμένων από τα πλαίσια όταν κάποιος κάνει zoom out ή έχει άλλες αναλύσεις οθόνης.
:arrow: να κάνετε μια εκτίμηση για το πόσο μπορεί να κοστίσει αυτή η σελίδα. Και γενικότερα αν μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς γίνεται αυτή η κοστολόγηση.

Ευχαριστώ πολύ! 8)

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 20 Φεβ 2013 14:54

πολυ ομορφη μπραβο

αν παιξεις με width και height στα div νομιζω θα το διορθωσεις αυτο

αν ειχε καποιο πινακα ελενχου για να αλλαζουν δυναμικα τα κειμενα και οχι απλο html ανετα πιστευω 700-800 .. απλα εχει μεγαλο bonus που εφτιαξες το layout και δεν ειναι ετοιμο
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 20 Φεβ 2013 21:24

Πολύ εύθυμη και ουσιαστική η ιστοσελίδα. Υπερχείλειση κειμένων δεν είδα σε αναλύσεις από 640*480 εώς 1080p εκτός αν εννοείς τα πεδία κειμένου στο contact όπου καλό είναι να αλλάξεις το length στο input από 65 σε 60.

Οικονομική εκτίμηση μπορείς να κάνεις μόνο εσύ που ξέρεις πόσες ώρες σου πήρε και τι υλικό είχες διαθέσιμο. Όταν υπάρχει και γραφιστική δουλειά στη μέση (Λογότυπο, ρετουσάρισμα φωτογραφιών κ.α.) εκεί χρεώνεις κάτι παραπάνω. Γενικά δεν υπάρχουν standard τιμές στην αγορά. Την ίδια δουλειά που έκανες εσύ κάποιος μπορεί να τη πουλάει 100 ευρώ και κάποιος άλλος 300 ίσως και παραπάνω, ανάλογα το κύρος του σχεδιαστή και το είδος του πελάτη αλλά και τη συμφωνία που έχει γίνει όσον αφορά την ανανέωση της ιστοσελίδας. Π.χ. εφόσον έχεις στήσει μια στατική ιστοσελίδα και εκ φύσεως δεν μπορεί να την ανανεώσει/αλλάξει μόνος του ο πελάτης μπορείς να του πεις στη δίνω σε μια πολύ χαμηλή τιμή αλλά κάθε αλλαγή που θες (2-3 φορές το χρόνο ας πούμε) εγώ θέλω 50 ευρώ.

Αντίστοιχα στις δυναμικές ιστοσελίδες όπου μπορεί ο χρήστης-πελάτης να κάνει αλλαγές μόνος του οι περισσότερες εταιρίες χρεώνουν εξτρά τους κωδικούς διαχείρησης και κάνουν δώρο μια 2ωρη εκμάθηση.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 20 Φεβ 2013 22:48

Η σελίδα είναι εξαιρετική

Μόνο οι γραμματοσειρές δυσκολεύουν κάπως την ανάγνωση

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 20 Φεβ 2013 22:59

andreaslll έγραψε:Η σελίδα είναι εξαιρετική

Μόνο οι γραμματοσειρές δυσκολεύουν κάπως την ανάγνωση
σωστα δοκιμασε open sans η verdana
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Άβαταρ μέλους
Afroditi Tsekou

Δημοσίευση από Afroditi Tsekou » 21 Φεβ 2013 12:55

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Η αλήθεια είναι είμαι πρωτάρα με CSS και έχω πάρα πολλά κενά ακόμη. Νομίζω πως κάπου πρέπει να βάλω διαστάσεις σε % αντί για px για να φαίνεται σωστά σε όλες τις διαστάσεις. Έψαξα σε διάφορα forums για βρω μερικές λύσεις.

Άλλη ερώτηση:
Είναι απαραίτητο να φτιάξω καμιά εντολή για να μηδενίζει την cache των browsers?
Πριν λίγες μέρες δεν μου εμφάνιζε σωστά τα καινούργια δεδομένα εως ότου να κάνω εκκαθάριση της cache μνήμης (και φυσικά το έκανα στην τύχη για να δουλέψει! :P )

Καμιά άλλη παρατήρηση? :)

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 21 Φεβ 2013 21:39

Είναι αρκετά δύσκολο να φτιάξεις fluid design, ή responsive όπως τα λένε τώρα τελευταία και θα αντιμετωπιίσεις αρκετά προβλήματα χρησιμοποιώντας % στο CSS σου αλλά καλό είναι σιγά σιγά να πειραματίζεσαι.

Tο βασικό κόλπο είναι να φτιάχνεις container divs που να περικλείουν τα επιμέρους τμήματα και μετά πας σε πιο περίπλοκα πράγματα όπως να διαβάζεις την ανάλυση του "πελάτη" με javascript και να κόβεις περιττά τμήματα του site ή να φορτώνεις κάποιο !responsive-css που να διορθώνει κάποια πράγματα. Θα σε βοηθήσει λίγο αυτό το post.

Όσον αφορά το cache σε αυτό φταίνε οι browser που "για καλό" κρατάνε το περισσότερο κώδικα του site ώστε μετά να φορτώνει πιο γρήγορα αλλά με αποτέλεσμα να μην βλέπεις αμέσως τυχόν αλλαγές. Αυτό μπορείς να το ξεπεράσεις με αυτό το έξυπνο κόλπο.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες