Ολοι οι δρόμοι οδηγούν στο eshop. Ποιόν όμως να προτιμήσω;

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ipnotistis

Δημοσίευση από ipnotistis » 14 Φεβ 2013 20:01

Γεια χαρά.. Για να φτιάξω σε έναν πελάτη ένα book-eshop έκατσα και έκανα έρευνα για να δώ πως μπορεί να υλοποιηθεί αυτό (είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω eshop). Πραγματικά χάθηκα απο την πληθώρα επιλογών που υπάρχουν και θα με ενδιέφερε να δώ την άποψη πιο έμπειρων που βλέπουν πίσω τους και ξέρουν πια τι δρόμο πήρανε και τι δρόμο θα ήταν ενδεχομένως καλύτερο να πάρουν.

Για σας κατατοπίσω καλύτερα, αυτό που μπορώ να κάνω είναι να δημιουργήσω στατικές σελίδες άνετα, να φτιάξω customized ιστοσελίδες με Joomla, αλλά ιδέα δεν έχω απο php (μόνο κάποια βασικά ξέρω) ούτε mysql και άλλες "βαριές" backend γλώσσες προγραμματισμού. Έχω δοκιμάσει το WordPress αλλά με φρέναρε λίγο ο βαθμός δυσκολίας του να φτιάξεις child theme (λόγω πίεσης χρόνου δεν ασχολήθηκα περεταίρω αλλά σκοπεύω αργότερα να το κάνω κι αυτό). Παρόλα αυτά είδα το Woocommerce που μπορώ να το προσαρμόσω σε ένα eshop Elegant Theme, χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι customized.. (θα προτιμούσα όμως να μπορώ να το κάνω..)

Οι επιλογή που αρχικά σκέφτηκα ήταν να χρησιμοποιήσω το Perch CMS με το FoxyCart (καθώς το Perch -αν και δε το χω χρησιμοποιήσει ακόμα- μου φάνηκε να είναι αρκετά εύχρηστο για εναν αρχάριο χρήστη όπως οι πελάτες μου). Βέβαια βλέποντας τις τιμές του FoxyCart (χρέωση ανα μήνα) και σκεφτόμενος ότι οι πελάτες ίσως να μη μπορέσουν να πουλάνε πολλά βιβλία για αρχή, το ξανασκέφτηκα.. Μήπως να χρησιμοποιούσα το Joomla καλύτερα με το VirtuaMart που είναι και δωρεάν; Μήπως να πρότεινα κάτι πιο έτοιμο όπως το SkroutzStore;

Επίσης δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα υπόλοιπα έξοδα που πιθανόν να προκύψουν.. με τις τράπεζες, με το paypal και τα merchant accounts, τα SSL.. μου διαφεύγει τίποτα; Μπορεί κάποιος να συγκεντρώσει μια μικρή λίστα απο πράγματα που πρέπει να ξέρω ή να προσέξω;
Όσο περισσότερο ψάχνω, τόσο περισσότερο μπλέκομαι...

Τέλος, μου ανέφεραν πως τα book eshop ενημερώνονται αυτόματα απο την Βιβλιονετ. Ξέρει κανείς πως γίνεται αυτό;

Άβαταρ μέλους
spavl

Δημοσίευση από spavl » 14 Φεβ 2013 23:03

Το επάγγελμα σου ποιο είναι ?

Άβαταρ μέλους
dvs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dvs » 14 Φεβ 2013 23:18

Καλησπερα

εφοσον προκειται για μια σοβαρη επιχειρηση καλα ειναι να πας και σε κατι σοβαρο και ειδικο για eshop και εντατικη πωληση.

Δε μπορω να φανταστω οτι δε μπορει να διαθεσει ο πελατης σου 279 με ΦΠΑ που κανει το CS-Cart και που σου προτεινω ανεπιφυλακτα γατι το δουλευω 5 χρονια και γιατι εχω ηδη στησει και βιβλιοπωλειο και συνδεση με biblionet για να κανει αυτοματη ενημερωση στους νεους τιτλους.

Ναι δεν ειναι ευκολο στο design αλλα παλι ποιο ειναι αν δεν ξερεις γενικως. Σιγουρα μπορεις να βρεις καποιο ετοιμο skin Απο bugtreat.com με 35€ για παραδειγμα.

Ομως το οτι θα εχεις τοσα πολλα χαρακτηριστικα ηδη πανω στο καταστημα με την αγορασμενη αδεια οπως οι 3 ελληνικες τραπεζες για πληρωμη με καρτα, φιλτρα επιλογης προιοντων στην κατηγορια, υπολογισμο μεταφορικων με βαρος, Newsletter, ετοιμα Ελληνικα και αλλα πολλα νομιζω οτι θα καταλαβεις κι εσυ οτι 279€ ειναι πολυ καλη τιμη.

Ειμαι στη διαθεση σου για καθε απορια.

Φωτης

ipnotistis

Δημοσίευση από ipnotistis » 14 Φεβ 2013 23:44

dvs έγραψε:Ομως το οτι θα εχεις τοσα πολλα χαρακτηριστικα ηδη πανω στο καταστημα με την αγορασμενη αδεια οπως οι 3 ελληνικες τραπεζες για πληρωμη με καρτα, φιλτρα επιλογης προιοντων στην κατηγορια, υπολογισμο μεταφορικων με βαρος, Newsletter, ετοιμα Ελληνικα και αλλα πολλα νομιζω οτι θα καταλαβεις κι εσυ οτι 279€ ειναι πολυ καλη τιμη.
Ακούγονται πολύ καλά χαρακτηριστικά αυτά και φυσικά θα το συζητούσε ο πελάτης μου, είμαι ακόμα στη φάση έρευνας για να του βρώ κάτι ικανοποιητικό..

Γιατί όμως αρχικά προτίμησες το CS Cart και όχι κάτι άλλο, πχ το Magento;

επίσης τη βιβλιονέτ πως την σύνδεσες με την βάση δεδομένων;

spavl έγραψε:Το επάγγελμα σου ποιο είναι ?
Front end web designer όταν πρόκειται για μεγάλες εταιρείες.. Είμαι νέος στον χώρο αλλά έχω κάνει και ιστοσελίδες όμως απο το μηδέν με Joomla (δυναμικές). Γιατί ρωτάς;

Άβαταρ μέλους
dvs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dvs » 14 Φεβ 2013 23:55

Οταν ξεκινησα τα Shop πιο ζεστα (μεχρι τοτε εκανα καταλογους με Joomla + VM) εκανα μια τεραστια ερευνα στην αγορα μεταξυ Magento, Opencart, CS-Cart, Zen Cart, Presta - δε μιλαω καν για oscommerce γιατι προκειται για μια τρυπα απο θεμα ασφαλειας- και τα κριτήριά ηταν τιμη, κοινοτητα, χαρακτηριστικα, ενσωματωμενα προσθετα, ευκολια χρησης απο τον καταστηματαρχη, ευκολια εμβάθυνσης απο εμενα.

Η ζυγαρια εδειξε (για μενα παντα) το CS-Cart και επειδη ο καιρος περναει και ολα εξελισονται κανω αυτο τον ελεγχο μια φορα το χρονο με ολες τις εκδοσεις. Ακομη δεν εχω αλλαξει γνωμη.

Ναι μπορει να βρεθει καποιος να πει οτι δεν ειναι ετσι και το αλλο ειναι καλυτερο κλπ κλπ αλλα πλεον εχω μια εμπειρια που αμεσα ακουγοντας ενα προβλημα ξερω τι ειναι (πολυ βασικο για την υποστηριξη οταν εχεις πανω απο 150 καταστηματα Live) εχω ηδη φτιαξει αρκετα δικαμ ου προσθετα για την καλυτερη λειτουργια του CS-Cart στην Ελληνικη πραγματικοτητα, μ αρεσει πολυ η κοινοτητα του και γραφω και αρκετα και τελικα το εχω αγαπησει με ολα τα καλα του και ολα τα ελλατωματα του.

Τωρα το θεμα biblionet ειναι σχετικα απλο, πρεπει να κανεις μια αιτηση στο ονομα του πελατη σου για συνδεση στη βαση τους, οποτε και θα σου δωσουν τα απαραιτητα αυτοι.

Η βαση τους ειναι MSSQL οποτε θες γεφυρα. Η πρωτη ενημερωση ειναι αρκετα χρονοβορα (ημερες!!! περιπου 7) γιατι μιλαμε για πανω απο 150.000 βιβλια. Μετα ενημερωνεις μονο τα νεα.

ipnotistis

Δημοσίευση από ipnotistis » 15 Φεβ 2013 00:24

Χμμ δικά σου πρόσθετα ε; να φανταστώ ότι το χεις κάνει με php και τα λοιπα..

όταν λες VM εννοείς VirtueMart έτσι; Να θεωρήσω ότι βάζεις κι αυτό στην ίδια κατηγορία με το OScommerce απο άποψη ασφάλειας κτλ.. Τα SSL δεν τα αναφέρεις καθόλου και μου κάνει εντύπωση..

Όσο για το biblionet.. (ο μεγάλος σκόπελός μου αυτή τη στιγμή) είχα την εντύπωση ότι ήθελε ένα σκριπτ για να δουλέψει. Μήπως αυτό ειναι που αναφέρεις ως γέφυρα; που μπορώ να βρώ κάτι τέτοιο;

3 όλόκληρες μέρες έρευνα γι αυτά τα θέμα και ακόμα δεν έχω καταλήξει κάπου.. πω πω...τρέλα..
ωραία τρέλα όμως ;)

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 15 Φεβ 2013 00:28

a) ακούγεται λίγο κάπως να λες ότι έχω πελάτη που θα του φτιάξω eshop και μετά να ρωτάς σε ένα φόρουμ πως φτιαχνω eshop. Γιαυτο και η εύλογη ερώτηση τι δουλειά κανεις

β) για να συνεισφέρω κάτι και στα ερωτήματα σου, το βιβλιονετ συντηρούνταν από έναν από τους οργανισμούς του δημοσίου που είναι υπό κατάργηση. Αν κλείσει και το πάρει η μπάλα θα είναι μεγάλο πισωγύρισμα για τον κλάδο των βιβλιοπωλείων
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
dvs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dvs » 15 Φεβ 2013 00:30

Ναι τα προσθετα εχουν php αλλα και μια γλωσσα smarty η οποια ειναι γλωσσα templating και εχει php και html μαζι συν καποιες επιπλεον εντολες.

Ναι το VM ειναι virtuemart και φυσικα εχει τις ιδιες αρρωστιες με το oscommerce, ισως λιγο λιγοτερες.

SSL και βεβαια υποστηριζει αλλα τι να πρωτο ανεφερω εδω? Δες μια λιστα χαρακτηριστικων εδω http://www.dvs.gr/yphresies/e-shop.html.

Η Βιβλιονετ λυση μου ειναι custom και δε θα σου κρυψω οτι δεν την εκανα μονος μου αλλα με τη βοηθεια ενος πολυ γερου developer και ειχε και ενα σημαντικο κοστος.

Καλα ειναι αυτος που θα αναλαβει να ξερει και την πλατφορμα σου και το biblionet.

Άβαταρ μέλους
dvs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dvs » 15 Φεβ 2013 00:36

greek_manager έγραψε:a) ακούγεται λίγο κάπως να λες ότι έχω πελάτη που θα του φτιάξω eshop και μετά να ρωτάς σε ένα φόρουμ πως φτιαχνω eshop. Γιαυτο και η εύλογη ερώτηση τι δουλειά κανεις

β) για να συνεισφέρω κάτι και στα ερωτήματα σου, το βιβλιονετ συντηρούνταν από έναν από τους οργανισμούς του δημοσίου που είναι υπό κατάργηση. Αν κλείσει και το πάρει η μπάλα θα είναι μεγάλο πισωγύρισμα για τον κλάδο των βιβλιοπωλείων

Πόλεμος για τη Βιβλιονέτ
Σενάρια για την αξιοποίηση της πιο πολύτιμης κληρονομιάς του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου

http://www.tanea.gr/news/culture/article/4781811/?iid=2

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 15 Φεβ 2013 01:02

Αν ο πελάτης το βλέπει σοβαρά και πληρώνει ανάλογα τότε καλό θα είναι να εξετάσεις το θέμα να προστεθεί κάποιος πιο έμπειρος επαγγελματίας σε αυτή τη διαδικασία.

Αν εν γνώση του πελάτη έδωσες χαμηλή τιμή και η όλη διαδικασία έχει χαλαρό - δοκιμαστικό χαρακτήρα και για τους δυο σας τότε καλά κάνεις και ψάχνεσαι.

Το cs-cart είναι καλή λύση που εφαρμόζουν πολλοί επαγγελματίες όπως και εγώ. Τώρα η διασύνδεση βάσεων δεδομένων με οποιοδήποτε εξωτερική βάση δεδομένων γίνεται με γέφυρα που απλοϊκά είναι ένα script.Το πως είναι αυτό το script εξαρτάται από τη πηγή που συχνά είναι ένα webservice που τραβάει δεδομένα από μια βάση δεδομένων (συνήθως MSSQL) στα περισσότερα ERP που έχω διασυνδέσει με cs-cart.

Η γνώμη μου είναι αν ασχοληθείς μόνος σου να δουλέψεις με cs-cart και για να το μάθεις.

Εκτός όμως από τα παραπάνω και πρώτα απ' όλα ο πελάτης σου πρέπει να απαντήσει στη θεμελιώδη ερώτηση "γιατί να αγοράσει κάποιος από εμένα και όχι πχ από τα Public ή offline?"
Με βάση τη συγκεκριμένη απάντηση που θα δώσετε στο ερώτημα αυτό θα βγουν οι προδιαγραφές του e-shop για να μην είστε απλά "ακόμα ένα" βιβλιοπωλείο

ipnotistis

Δημοσίευση από ipnotistis » 15 Φεβ 2013 02:33

greek_manager έγραψε:a) ακούγεται λίγο κάπως να λες ότι έχω πελάτη που θα του φτιάξω eshop και μετά να ρωτάς σε ένα φόρουμ πως φτιαχνω eshop. Γιαυτο και η εύλογη ερώτηση τι δουλειά κανεις
Δεν διάβασες πολύ καλά το πρώτο μου ποστ.. Δεν ρώτησα πως φτιάχνουν eshop ακριβώς.. έστω όμως.. γεννιέται κανείς με το να ξέρει πως να φτιάχνει eshop; ;)
greek_manager έγραψε:β) για να συνεισφέρω κάτι και στα ερωτήματα σου, το βιβλιονετ συντηρούνταν από έναν από τους οργανισμούς του δημοσίου που είναι υπό κατάργηση. Αν κλείσει και το πάρει η μπάλα θα είναι μεγάλο πισωγύρισμα για τον κλάδο των βιβλιοπωλείων
Όντως, κάπου το χω ακούσει και ελπίζω να μην γίνει κάτι τέτοιο γιατί θα ναι κρίμα..
dvs έγραψε: SSL και βεβαια υποστηριζει αλλα τι να πρωτο ανεφερω εδω? Δες μια λιστα χαρακτηριστικων εδω http://www.dvs.gr/yphresies/e-shop.html.
Πόλεμος για τη Βιβλιονέτ
http://www.tanea.gr/news/culture/article/4781811/?iid=2.
Η Βιβλιονετ λυση μου ειναι custom και δε θα σου κρυψω οτι δεν την εκανα μονος μου αλλα με τη βοηθεια ενος πολυ γερου developer και ειχε και ενα σημαντικο κοστος.
Γιατί την ονομάζεις "custom" λύση; υπάρχει και άλλη;
Ευχαριστώ πολυ για τα λινκς :)
billt έγραψε:Αν ο πελάτης το βλέπει σοβαρά και πληρώνει ανάλογα τότε καλό θα είναι να εξετάσεις το θέμα να προστεθεί κάποιος πιο έμπειρος επαγγελματίας σε αυτή τη διαδικασία
Ναι όντως. Το χω λάβει υπόψη μου. Ευχαριστώ.
billt έγραψε: Αν εν γνώση του πελάτη έδωσες χαμηλή τιμή και η όλη διαδικασία έχει χαλαρό - δοκιμαστικό χαρακτήρα και για τους δυο σας τότε καλά κάνεις και ψάχνεσαι.
Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω δώσει κοστολόγηση ακόμα, παρόλα αυτά έχω ενημερώσει τον πελάτη για τις επιλογές που μπορεί να έχει. Όταν γίνει το πρώτο ραντεβού και καταλάβω τι ακριβώς θέλει (καθώς ακόμα δεν ξέρω πως το βλέπει ή πόσο σοβαρά το έχει πάρει) θα τον κατευθύνω ανάλογα.
billt έγραψε:Το cs-cart είναι καλή λύση που εφαρμόζουν πολλοί επαγγελματίες όπως και εγώ. Τώρα η διασύνδεση βάσεων δεδομένων με οποιοδήποτε εξωτερική βάση δεδομένων γίνεται με γέφυρα που απλοϊκά είναι ένα script. Το πως είναι αυτό το script εξαρτάται από τη πηγή που συχνά είναι ένα webservice που τραβάει δεδομένα από μια βάση δεδομένων (συνήθως MSSQL) στα περισσότερα ERP που έχω διασυνδέσει με cs-cart.
μμ..μάλιστα... ευχαριστώ :)
ERP = enterprise resource planning? Δεν το χω ξανακούσει..
billt έγραψε:Εκτός όμως από τα παραπάνω και πρώτα απ' όλα ο πελάτης σου πρέπει να απαντήσει στη θεμελιώδη ερώτηση "γιατί να αγοράσει κάποιος από εμένα και όχι πχ από τα Public ή offline?"
Με βάση τη συγκεκριμένη απάντηση που θα δώσετε στο ερώτημα αυτό θα βγουν οι προδιαγραφές του e-shop για να μην είστε απλά "ακόμα ένα" βιβλιοπωλείο
Ναι ναι ναι... βασικό ερώτημα. Στο πρώτο ραντεβού σκόπευα.. πάντως σαν πρώτη σκέψη μου είναι ότι το bookstore είναι δύσκολο εγχείρημα λόγω amazon και ebooks και δεν σκοπεύω να παραπλανήσω κανέναν πάνω σε αυτό το θέμα..

Άβαταρ μέλους
dvs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dvs » 15 Φεβ 2013 07:39

Αυτο που ειναι σημαντικο στην ολη διαδικασια εκτος της τεχνικης γνωσης του θεματος ειναι και ολα τα υπολοιπα που το ακολουθουν και ειναι επισης πολυ σοβαρα οπως το design, το offpage Seo, το onpage Seo το οποιο θα ειναι πολυ δυσκλο γιατι θα τραβας τα ιδια data με αλλα καταστηματα και αρα θα πρεπει με καποιο τροπο να ξεχωρισεις, πολιτικη προσφορων, νεων κυκοφοριων και θεσεις για προωθηση, cross selling δλδ συμπληρωματικες ή αντιπροτεινομενες πωλησεις, το social marketing που ειναι πολυ διοφορετικο απο ενα κανονικο Site ή portal (δε μπορεις απλα να σηκωνεις προιοντα στο facebook η στο twitter), καποιοι διαγωνισμοι για να φερεις κοινο και να κανεις γνωστο το καταστημα, Adwords με remarketing και τελος το ενδεχομενο να εχει και αλλα προιοντα συμπληρωματικα εκτος των βιβλιων για να βοηθηθει γενικα και στις μηχανες αλλα και στην πωληση.

Γενικα ειναι ενα συνολο πολλων δρασεων με αρκετα βαθυ οριζοντα υλοποιησης αλλα και προσαρμογης και αφομοιοσης απο τον πελατη σου.

Εγω θεωρω καθε δουλεια custom και προσπαθω να δινω χαρακτηρα και απο αποψη design αλλα και απο λειτουργικοτητας.

βεβαια αυτο παιζει ρολο και το budget του πελατη!

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 16 Φεβ 2013 11:45

ipnotistis έγραψε:
Δεν διάβασες πολύ καλά το πρώτο μου ποστ.. Δεν ρώτησα πως φτιάχνουν eshop ακριβώς.. έστω όμως.. γεννιέται κανείς με το να ξέρει πως να φτιάχνει eshop; ;)
Διάβασα πολύ καλά το πρώτο σου ποστ και καταλαβαίνω πολύ καλά τι διαβάζω.

Κανείς δεν γεννιέται ξέροντας να φτιάχνει eshop, αλλά και κανείς όταν γεννιέται δεν ξεκινάει να αναλαμβάνει πελάτες να φτιάχνει eshop.
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

pol2005

Δημοσίευση από pol2005 » 23 Φεβ 2013 19:31

greek_manager έγραψε:
ipnotistis έγραψε:
Διάβασα πολύ καλά το πρώτο σου ποστ και καταλαβαίνω πολύ καλά τι διαβάζω.

Κανείς δεν γεννιέται ξέροντας να φτιάχνει eshop, αλλά και κανείς όταν γεννιέται δεν ξεκινάει να αναλαμβάνει πελάτες να φτιάχνει eshop.
Ειναι δικος σου ο πελατης και τρελαινεσαι ετσι?Εαν δεν του κανει καλη δουλεια θα παει αλλου που θα του κανουν.Δεν τις καταλαβαινω αυτες τις επιθεσεις.Στο κατω κατω εχει ευθυνη και ο πελατης.Να ψαξει λιγο πριν κανει κατι οπως ψαχνει και οταν παει να αγορασει ενα αυτοκινητο.
Και γενικα εχω δει πολλες επιθεσεις τετοιου ειδους εδω μεσα απο καποιους που το παιζουν βαρβατοι προγραμματιστες, σαν να γεννηθηκαν και πριν μαθουν να διαβαζουν ηξεραν απ'εξω το w3schools.com.Ελεος δηλαδη.Γι αυτο μπαινεται στα φορουμ,για να τη λετε στους αρχαριους?

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 23 Φεβ 2013 20:45

pol2005 έγραψε: Ειναι δικος σου ο πελατης και τρελαινεσαι ετσι?Εαν δεν του κανει καλη δουλεια θα παει αλλου που θα του κανουν.Δεν τις καταλαβαινω αυτες τις επιθεσεις.Στο κατω κατω εχει ευθυνη και ο πελατης.Να ψαξει λιγο πριν κανει κατι οπως ψαχνει και οταν παει να αγορασει ενα αυτοκινητο.
Και γενικα εχω δει πολλες επιθεσεις τετοιου ειδους εδω μεσα απο καποιους που το παιζουν βαρβατοι προγραμματιστες, σαν να γεννηθηκαν και πριν μαθουν να διαβαζουν ηξεραν απ'εξω το w3schools.com.Ελεος δηλαδη.Γι αυτο μπαινεται στα φορουμ,για να τη λετε στους αρχαριους?
Εγώ πάλι θα ήθελα να μας πεις εσύ, που ακριβώς βλέπεις να έχει λάθος η ακόλουθη πρόταση που ανέφερε ο greek_manager

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες