Κουπόνια-deal site-aggregator

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 14 Φεβ 2013 13:23

@ Cordis,bibisidis Συμφωνώ και εγώ !
www.Bonusdeals.gr: Ολες οι προσφορές σε 1 σελίδα
www.Fthina-Aeroporika.gr: Φθηνά Αεροπορικά
www.fashionlike.gr: FashionLike.gr: Ο απόλυτος Οδηγός μόδας!

leontass

Δημοσίευση από leontass » 28 Μαρ 2013 14:46

NikosBonus έγραψε:Το θέμα δεν είναι οι affiliates αλλά τα δίκτυα.... Γιατί να έχουν τέτοιες καμπάνιες ;

Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος .... 'Και ύστερα λέμε φταίει η Τρόικα'

Ωραία όλα αυτά, αλλά έχοντας εμπειρία και από τις 2 πλευρές, η άποψή μου είναι ότι οι aggregators οι οποίο πλέον είναι πάρα πολλοί, θέλουν με αυτοματοποιημένο τρόπο και ουσιαστικά χωρίς να κάνουν σχεδόν τίποτα να βγάζουν χρήματα. Πλέον, σπάνια βλέπω και διαφημίσεις από aggregators! Πριν πέσετε να με φάτε, συνεχίζω το σκεπτικό μου...

Τα dealsites είναι πλέον άπειρα, και το 90% τον οποίων δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό, πρακτικά δεν είναι βιώσιμα, και από τη μία μέρα στην άλλη μπορούν να εξαφανιστούν όπως εμφανίστηκαν και να αφήσουν χρέος πίσω τους. Το έχουμε δει ακόμα και από μεγάλους φαινομενικά παίκτες (Tsunami, WinWinDeals). Συμφωνούμε σε αυτό. Πραγματικά είναι να απορεί κανείς πώς υπάρχουν τόσα και σε τί αποσκοπούν!

Όμως... οι aggregators έρχονται ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ να καλύψουν το χάος, για να οργανώσουν τα άπειρα dealsites και ο επισκέπτης μας να βρίσκει ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ κάτι που να τον ενδιαφέρει. Αντ'αυτού, τί γίνεται? Φτιάχνουμε έναν aggregator, κατά προτίμηση από κάποιο έτοιμο script για να γλιτώσουμε λεφτά, τραβάμε με cron job αυτόματα το XML από Linkwise, αυτόματα στέλνουμε το newsletter και γενικά ο καθένας μας είναι στη δουλειά του, στην παραλία ή οπουδήποτε και ερχόμαστε μετά εδώ και γκρινιάζουμε ότι τα dealsites δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους.

Η "Χ¨" καμπάνια βρίσκεται στα δίκτυα, εσείς γιατί την επιλέγετε? Επειδή ο προγραμματιστής σας βαριόταν να σας βάλει επιλογή για manual selection του ποιά καμπάνια θα τρέξετε? Επειδή την έχετε την επιλογή, αλλά βαριέστε να φιλτράρετε?

Τί σας φταίει το HalandriDeals? (δεν έχω καμία σχέση) Μην το συμπεριλάβετε και τέλος.
Τί σας φταίνε τα εκπτωτικά κουπόνια? Μην τα βάζετε! Τα πάντα μπορείτε να κάνετε, αν έχετε μεράκι να ρυθμίσετε το site σας να κάνει ΣΩΣΤΑ αυτό που υπόσχεται, δηλαδή να βάλει κάποια οργάνωση στο χάος των προσφορών.

Το Χ dealsite έχει κανονίσει να παίρνει πχ το 100% της αξίας του εκπτωτικού κουπονιού. Ή μπορεί να έχει συνεννοηθεί να έχει πάγιο έσοδο πχ 100€ το μήνα για να τρέξει μία προσφορά με αξία 1€ κουπόνι. Εσείς γιατί δεν το κόβετε? Γιατί περιμένετε από τους υπαλλήλους της LinkWise να κάνουν ΑΥΤΟΙ το ΔΙΚΟ ΣΑΣ ξεσκαρτάρισμα?

Αλλά οι περισσότεροι απλά βαριούνται, στέλνουν ένα newsletter στο οποίο έχουν φυτέψει μέσα ποιός ξέρει πόσες χιλιάδες μούφα email, και ότι γίνει. Προσπαθούν δηλαδή να κάνουν κουμάντο στο μαγαζί του ΑΛΛΟΥ, αντί πρωτίστως να κάνουν κουμάντο στο δικό τους μαγαζί.

Η λύση, χωρίς γκρίνια παράπονα και περιττές κουβέντες για το δικό μου μαγαζάκι είναι μία.

Επιλέγουμε να τρέχουμε 20-25 dealsites. Ρεαλιστικά, είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ!
Από αυτά, επιλέγουμε (ο καθένας με δικά του κριτήρια πχ ποσοστό προμήθειας, ποσοστό ακυρώσεων κλπ) ποιες ΔΙΠΛΕΣ και ΤΡΙΠΛΕΣ προσφορές θα προβάλουμε. Δηλαδή μία προσφορά που εμφανίζεται στο Cheapis, Deals365 και Deals4all δεν χρειάζεται να υπάρχει στο site μας 3 φορές. Μία είναι αρκετή. Κόβουμε όλα τα εκπτωτικά κουπόνια αλλά και τις προσφορές οι οποίες πιστεύουμε ότι δεν είναι ποιοτικές.

Τέλος, στέλνουμε newsletter ΜΕ ΝΟΗΜΑ. Επιλέγουμε εμείς ποιές προσφορές θα στείλουμε, σε ποιούς.

Αλήθεια, ποιός από τους aggregators έχει στοιχεία για να ξέρει σε ποιον στέλνει το newsletter? Μαζέυετε με κάποιον τρόπο αν είναι άνδρας ή γυναίκα, το οποίο είναι το βασικότερο?

Η' στέλνετε newsletter για μανικιούρ πεντικιούρ σε άνδρες, οι οποίοι θα το κάνουν delete?

Έχετε επιλογή φίλτρου, να επιλέγει ο επισκέπτης τί προσφορές θέλει να λαμβάνει? Ή στέλνετε σε μένα προσφορές για ομορφιά πχ, τη στιγμή που εγώ προσωπικά οι μόνες που έχω αγοράσει ποτέ στη ζωή μου είναι ταξίδι και φαγητό?

Προφανώς δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα, και είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εσάς όντως έχετε μεράκι και ασχολείστε.

Πριν όμως κατηγορήσουμε τα δίκτυα για τις καμπάνιες που τρέχουν και τα dealsites για τη σαβούρα που προβάλουν, μήπως να κοιτάξουμε να ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ με το δικό μας μαγαζάκι και να δούμε πώς να το κάνουμε εμείς καλύτερο? Καλή η αυτοματοποίηση, αλλά αν δεν ασχολούμαστε καν να κάνουμε ένα φιλτράρισμα με το χέρι.. δεν πάμε μπροστά!

Κράξιμο στα dealsites θα ρίξω άλλη φορά..
:lol:

EDIT: Να διευκρινήσω ότι σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι στο BonusDeals παρόλο που έκανα quote, καθώς το θεωρώ από τα αξιόλογα site, και παρόλο που δεν χρησιμοποιώ την web version του site (ομολογώ ότι το Soby είναι μακράν πιο βοηθητικό για τα δικά μου γούστα), στην mobile έκδοση για iPhone είναι πολύ ωραίο και το χρησιμοποιώ όταν είμαι στο δρόμο. Παρ'όλα αυτά... 7154 από 189 deal sites είναι υπερβολή. Θα συνιστούσα γερό ξεσκαρτάρισμα!

NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 31 Μαρ 2013 02:49

1. Δεν ισχύει οτι οι aggregators χωρίς να κάνουν τίποτα θέλουν να βγάζουν χρήματα.. και δεν ξέρω αυτό πως έχει προκύψει .... απλά κάνουν διαφορετική δουλειά... και να ξέρεις ένας aggregator έχει πολύ δουλειά..... μπορεί και να έχει περισσότερη από ένα Deal site

2. Δεν έχουν όλοι ένα script.... υπάρχουν αρκετοί aggregatos που έχουν αναπτύξει την δική τους εφαρμογή και έχουν πολλές custom εφαρμογές για να μπορούν οι επισκέπτες να βρίσκουν εύκολα και γρήγορα αυτό που θέλουν (αυτό ισχύει και για το bonusdeals.gr)

3. Δεν βαριέται κανένας προγραμματιστής μας και δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Υπάρχει και manual selection (αυτό ισχύει και για το bonusdeals.gr) αλλά το κακό είναι πως δεν υπάρχει μια κοινή αντιμετώπιση από όλους τους aggregators

4. Να γνωρίζεις ότι οι aggregatos ΔΕΝ μπορούν να στέλνουν spam γιατί μετά έχουν πρόβλημα με τα δίκτυα (και σωστά) συνεπώς αυτό που λες δεν ισχύει. Τα deal sites από την άλλη έχουν spamάρει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει.... και φυσικά δεν υπάρχει κανένας έλεγχος από τα δίκτυα στο κομμάτι αυτό

5. Τα δίκτυα έχουν προμήθεια πάνω στις πωλήσεις 20% με 30% (ανάλογα το δίκτυο) και μερικά έχουν και επιπλέον set up fee. Θα πρέπει να μας βοηθάνε όταν υπάρχει πρόβλημα και όχι να λύνουμε (όπως γίνεται μέχρι σήμερα) εμείς όλα τα λάθη στο xml feed.

6. Κάνεις λάθος και εδώ ότι δεν έχουν segmented την βάση τους και τα newsletter δεν είναι στοχευμένα και όχι μόνο ανά κατηγορία που αναφέρεις αλλά ακόμα πιο σημαντικό ανά περιοχή, ηλικία και ενδιαφέροντα. Δες λίγο τι στοιχεία ζητάμε στο bonusdeals.gr για τα μέλη μας (http://www.bonusdeals.gr/newsletter-preferences/)

Μάλλον δεν γνωρίζεις ακριβώς το τι κάνουν οι aggregators, θα ήταν καλό πριν γράψεις κάτι να το ψάξεις περισσότερο....
www.Bonusdeals.gr: Ολες οι προσφορές σε 1 σελίδα
www.Fthina-Aeroporika.gr: Φθηνά Αεροπορικά
www.fashionlike.gr: FashionLike.gr: Ο απόλυτος Οδηγός μόδας!

Άβαταρ μέλους
tk12345
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tk12345 » 02 Απρ 2013 20:49

Και στις δύο πλευρές (deal sites και aggregators) υπάρχουν αυτοί που μπήκαν για να μείνουν και αυτοί που μπήκαν για να κάνουν αρπαχτή. Από τη μικρή έρευνα αγοράς που έχουμε κάνει πιστεύω ότι η κατηγορία "αρπαχτή" αυτή τη στιγμή κυριαρχεί.

Όπως έχει συμβεί και σε άλλες περιπτώσεις (video club, εταιρείες που πουλούσαν υπολογιστές, χρηματιστιριακές ...) η κατηγορία "αρπαχτή" αυτό-εξαφανίζεται όταν απλά ο χώρος παύει να είναι παιδική χαρά. Ο χώρος παύει να είναι παιδική χαρά όταν απλά παύει να υπάρχει ή όταν η κατηγορία "ήρθα για να μείνω" έχει σημαντικά και ορατά στον τελικό τελικό καταναλωτή πλεονεκτήματα σε σχέση με την κατηγορία "αρπαχτή".

Το να μαζευτούμε όλοι μαζί οι aggreεgators και να αποφασίσουμε να έχουμε μια "κοινή στάση" πχ να πούμε αυτούς θα τους παίζουμε και τους άλλους δεν θα τους παίζουμε (πέρα από τα πολλά πρακτικά και νομικά προβλήματα που έχει) παραβιάζει βασικές αρχές και κανόνες της "ελεύθερης αγοράς" που καλός ή κακός έχουμε. Σκέψου τη θα γίνει αν απ' την άλλη μαζευτούν και όλα τα deal sites και πούνε ότι δεν θα δίνει κανένας προμήθεια πάνω από 0,01% σε κανέναν aggregator,

Ο καθένας κάνει τις επιλογές τους, ρισκάρει τα λεφτά ή/και το χρόνο του και ή κερδίζει ή χάνει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες