Συμβουλές Για Ιστοτοπο Αγγελιων

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
O Kalos Mhtsaras

Δημοσίευση από O Kalos Mhtsaras » 11 Φεβ 2013 16:27

Συμφορουμιτες καλησπερα και καλως σας βρηκα. Ειμαι φοιτητης πληροφορικης και πριν λιγο καιρο πηρα την αποφαση να δημιουργησω και να σηκωσω εναν ιστοτοπο αγγελιων.
Οι γνωσεις μου περιλαμβανουν HTML CSS PHP SQL, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα χρειαστει να γνωριζω κατι αλλο.
Επισης εχω βρει την εταιρεια που θα hostαρει τον ιστοτοπο μου. Μιας και ομως σιγα σιγα εχω αρχησει να περναω απο την θεωρια στην πραξη, τα πραγματα δεν ειναι τοσο ροδινα...
Αρχικα θελω οσοι εχετε την καλοσυνη να μου δωσετε καποιες συμβουλες απο την πολυτιμη εμπειρια σας.. :P :P

artonweb
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artonweb » 13 Φεβ 2013 14:21

Μπορείς να ανεβάσεις ένα CMS και να φορτώσεις κάποιο πρόσθετο για αγγελίες.
Εγω θα σου πρότεινα Joomla με το πρόσθετο ads Manager.
http://artonweb.gr Μελέτη,Σχεδιασμός και Δημιουργία ιστοσελίδων.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 13 Φεβ 2013 17:52

Θα χρειαστεί να ξέρεις και λίγο javascript για τις φόρμες που απαραίτητα θα χρησιμοποιήσεις αλλά αυτό είναι εύκολο κομμάτι αν δεν υπάρχει κάτι εξαιρετικά πολύπλοκο.

Οι συμβουλές δεν μπορεί να είναι γενικές, παίζει ρόλο το επίπεδο των γνώσεων που έχεις κυρίως σε php οπότε αν είσαι σε καλό επίπεδο και καταλαβαίνεις από mvc structure και objects, πιθανώς να άξιζε να ασχοληθείς με ένα php framework όπως το Yii ή ακόμα και να αρχίσεις να φτιάχνεις κάτι εντελώς από το μηδέν.

Αλλιώς πας σε κάποια λύση cms όπως το joomla.

Αν έχεις χρόνο να αφιερώσεις πάντως, γνώμη μου, τον αφιερώνεις σε ένα framework όπως το Yii (άλλο ένα που άρχισα να κοιτάω πρόσφατα είναι το Laravel) αφενός γιατί το χτίζεις εσύ και μαθαίνεις κάποια πράμγατα και - ίσως πιο σημαντικό - μαθαίνεις να λειτουργείς και να σκέφτεσαι προγραμματιστικά με ένα πιο σωστό τρόπο, θες δε θες.

Μετά έχεις πολύ καλύτερη άποψη για να φτιάξεις και κάτι από το μηδέν.

Αλλά τελικά μπορεί να καταλήξεις και σε ένα joomla να τελειώνεις :D

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 13 Φεβ 2013 21:47

Oxyclassifieds... δεν είναι δωρεάν αλλά θα σε καλύψει πλήρως χωρίς πολλές αλχημείες

O Kalos Mhtsaras

Δημοσίευση από O Kalos Mhtsaras » 14 Φεβ 2013 13:19

Η αληθεια ειναι οτι Joomla δεν εχω δουλεψει ποτε αλλα ειχα σκεφτει να φτιαξω κατι απο το 0 με καθαρα δικο μου κωδικα.... Τωρα οσον αφορα τις γνωσεις μου ειμαι τριτοετης φοιτητης πληροφορικης....Οποτε οσο να πεις κατι ξερω :P
Η μονη απο τις γλωσσες που θα χρειαστω λιγο βοηθεια ειναι η PHP μιας και ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι σοβαρα μαζι της... Γνωριζεται ισως καποια tutorials ή βιβλια που θα με εξοικειωσουν σοβαρα μαζι της?? Ευχαριστω και παλι για τις αππαντησεις :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες