Εξωτερικοσ σκληροσ δισκοσ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
faidraF

Δημοσίευση από faidraF » 10 Φεβ 2013 16:33

γεια σας,
έχω έναν σκληρό εξωτερικό wd,usb3.0,μόλις τον αγόρασα τον έκανα μετατροπή από fat32 σε ntfs.Δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι που άρχισα να μην βλέπω υποαρχεία αρχείων.'Ετσι έκανα chkdsk,όλα οκ με τον δίσκο και τα αρχεία,αλλά μετά από 2 ημέρες άρχισαν τα προβλήματα...συχνές αποσυνδέσεις του σκληρού και τώρα κάθε φορά που κάνω σύνδεση μου βγάζει "You need to format the disk in drive G: before you can use it".
Στο μεταξύ,δεν τον αναγνωρίζει καθόλου στο Mycomputer παρότι λειτουργεί κανονικά(μόνο στα windows7) στο δε macbook μου δεν τον βρίσκει καν.
Στο disc managment μου βγάζει primary partition.
Τί κάνω;Εννοείται ότι το format είναι η τελευταία μου επιλογή.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 10 Φεβ 2013 20:00

Προφανώς τον συνδέεις σε θύρες usb2. Οι usb3 δίσκοι όσο και να λένε ότι είναι συμβατοί με τις usb2 θύρες η αλήθεια είναι ότι το usb2 βγάζει πολύ λιγότερο ρεύμα (Ah) με αποτέλεσμα να μην παίζουν σωστά. Είτε σύνδεσε το σε θύρα usb3 για να το δοκιμάσεις κιόλας ή αλλιώς άλλη λύση είναι το καλώδιο διχάλα (σαν αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/Double-A-to-M ... 1c15d9e140) αν φυσικά ο σκληρός έχει υποδοχή mini-usb. Αν τελικά όντως φταίει η θύρα και δεν υπάρχει υποδοχή για καλώδιο διχάλα τότε είτε πρέπει να προσθέσεις κάρτα usb3 στον υπολογιστή σου ή να αλλάξεις κουτί στον εξωτερικό χάνοντας όμως την εγγύηση.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

faidraF

Δημοσίευση από faidraF » 10 Φεβ 2013 20:33

μα ως τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα,με τις usb 2.0,έχεις να προτείνεις κάτι;usb 3.0 δεν παίζει να βρω άμεσα και ο δίσκος έχει ξεπεράσει την εγγύηση.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 10 Φεβ 2013 20:47

Νόμιζα ότι είναι καινούριος ο δίσκος. Εφόσον η εγγύηση έχει λήξει και σε ενδιαφέρουν τα αρχεία το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον βγάλεις από το κουτί του και να τον συνδέσεις εσωτερικά με SATA στον υπολογιστή για να δεις αν παίζει ο δίσκος εντάξει και φταίει το κουτί (οπότε αγοράζεις ένα κουτάκι σκέτο και τον βάζεις μέσα) ή αν όντως έχει πρόβλημα ο σκληρός δοκιμάζεις κάποιο πρόγραμμα επαναφοράς αρχείων (προσωπικά δουλεύω το getdataback) και κάνεις το σταυρό σου.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

faidraF

Δημοσίευση από faidraF » 10 Φεβ 2013 21:45

Τώρα δεν είναι καν ορατός στο disc managment.Δηλαδή δεν είναι κουλό να έχει τώρα εξαφανιστεί και από εκεί;

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 11 Φεβ 2013 00:33

φιλε / φιλη....
αν καποια στιγμη τον ανοιξεις τελικα...κανε αμεσα back up σε dvd οτι σε ενδιαφερει απο κει μεσα.
συμπτωματικα ισως αλλα και μενα οταν μου βγαζε τετοια προβληματα,καποια στιγμη...παπαλα!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες