Σε τι πλατφόρμα να στήσω την ιστοσελίδα μου?

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dj_kostas_pro

Δημοσίευση από dj_kostas_pro » 06 Φεβ 2013 15:55

Γεια σας, εδώ και πολύ καιρό είχα μία ιδέα να κάνω μια ιστοσελίδα σε στυλ βάσης δεδομένων όπου για παράδειγμα κάποιοι χρήστες θα ανεβάζουν πληροφορίες σχετικά με τα προϊόντα τους και κάποιοι απλοί χρήστες θα μπορούν να βρίσκουν αυτό που θέλουν μέσα από σύνθετες αναζητήσεις.

Ο προβληματισμός μου είναι για παράδειγμα θα έχω πλήρη έλεγχο εάν στήσω μία τέτοια ιστοσελίδα μέσα wordpress ή jοοmla?
Θα υπάρχει η δυνατότητα να επεκτείνω τις υπηρεσίες της ιστοσελίδας ή θα φτάσω σε σημείο που θα πρέπει να ξανά κάνω την ιστοσελίδα από την αρχή χωρίς να στηθεί επάνω σε πλατφόρμα wordpress ή jοοmla?

Τέλος θα ήθελα να πάω σε μία εταιρία για να μου υλοποιήσει όλο το σχέδιο μου αλλά φοβάμαι ότι η τιμή που θα μου πούμε θα είναι πολύ πάνω από το 1000€.
Το σχεδιαστικό κομμάτι θα το αναλάβω εγώ μιάς και είμαι 3d animator και γνωρίζω πολύ καλά photoshop κτλ.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 06 Φεβ 2013 17:01

Πιστεύω πως και το Joomla και το WP μια χαρά θα σου καλύψουν τις συγκεκριμένες ανάγκες. Το δύσκολο θα είναι αν θες να έχεις δικό σου template σχεδιασμένο από σένα στο Photoshop, να το μετατρέψεις πχ σε Joomla template. Θα χρειαστείς κάποιο διάβασμα για να το καταφέρεις...
Αν βρεις έτοιμο template, μια χαρά δεν θα χρειαστείς πολλά πολλά...

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 06 Φεβ 2013 18:14

Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι πάρα πολύ εύκολο. Μπορεί να υλοποιηθεί σε όλες τις πλατφόρμες. Ακόμη κι αν έχεις αποκρύψει σημαντικές πληροφορίες του project για ευνόητους λόγους, και πάλι wp ή joom θα σου κάνουν τη δουλειά σου.

Άβαταρ μέλους
dj_kostas_pro

Δημοσίευση από dj_kostas_pro » 06 Φεβ 2013 19:01

Ωραία σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Όλοι ζούμε κάτω από τον ίδιο ουρανό, αλλά δεν έχουμε όλοι τον ίδιο ορίζοντα.

ipnotistis

Δημοσίευση από ipnotistis » 14 Φεβ 2013 19:43

γνώμη μου είναι ότι το να φτιάξεις template σε Joomla είναι πιο εύκολο απ ότι σε WordPress. Το WP, γενικά, είναι εύκολο για τον αρχάριο χρήστη, αλλά όχι σε πιο προχωρημένο στάδιο, δηλαδή όταν θα θες να εφαρμόσεις το δικό σου στυλ στη σελίδα.

Άβαταρ μέλους
PePe F

Δημοσίευση από PePe F » 15 Φεβ 2013 01:21

Να σημειώσουμε όμως επίσης, πέρα από την ευκολία και τα συναφή, οκ σου παίρνει χαοτικά λιγότερο χρόνο για να φτιάξεις κάτι που να στέκει σχετικά (στα σημερινά δεδομένα), αλλά οι κίνδυνοι είναι πολλοί.

Και ειδικά αν ανεβάζουν και οι χρήστες δεδομένα, ουυ μιλάμε για τρελά ποσοστά επιτυχίας (αυτών που θα πειραματιστούν για να το σπάσουν).

Γενικά, δυστυχώς ό,τι είναι ανοιχτού κώδικα δεν είναι αξιόπιστο σε αυτό το κομμάτι, εκτός αν είσαι πολύ προχό και τα χεις φέρει τούμπα όλα!

Εγώ προτείνω αφού θα ασχοληθείς που θα ασχοληθείς να αρχίσεις να μαθαίνεις PHP για παράδειγμα.. εκτός αν είναι τόσο βαρύ το φορτίο και θες να παραμείνεις στο σχεδιαστικό. Θα ήταν προτειμότερο από το τζούμλα πάντως, για να μην έχεις και το άγχος..
Οπότε ή του ύψους ή του βάθους λέω εγώ!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 15 Φεβ 2013 08:55

Επιτέλους άλλος ένας εραστής του custom php development για να μην αισθανόμαστε τόσο μόνοι εμείς οι λίγοι που αποτινάξαμε τα open source cms και ακολουθούμε τον δύσκολο δρόμο...
Welcome man! :)

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 15 Φεβ 2013 10:46

PePe F έγραψε:Και ειδικά αν ανεβάζουν και οι χρήστες δεδομένα, ουυ μιλάμε για τρελά ποσοστά επιτυχίας (αυτών που θα πειραματιστούν για να το σπάσουν).

Γενικά, δυστυχώς ό,τι είναι ανοιχτού κώδικα δεν είναι αξιόπιστο σε αυτό το κομμάτι, εκτός αν είσαι πολύ προχό και τα χεις φέρει τούμπα όλα!
Μιλάς για security προβλήματα; Αν ναι, μπορείς να πεις οτι σήμερα μία default εγκατάσταση WP, Joomla! ή Drupal έχει τέτοια προβλήματα;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 15 Φεβ 2013 11:01

cherouvim έγραψε: Μιλάς για security προβλήματα; Αν ναι, μπορείς να πεις οτι σήμερα μία default εγκατάσταση WP, Joomla! ή Drupal έχει τέτοια προβλήματα;
Θα μας απαντήσει ο ίδιος, αλλά εγώ κατάλαβα πως εννοεί τα όσα προστίθενται μετά την default εγκατάσταση. Βλέπεις module, εγκαθιστάς module, με μεγάλη πιθανότητα να κρύβει τρύπα ασφαλείας...

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 16 Φεβ 2013 22:28

korgr έγραψε:Θα μας απαντήσει ο ίδιος, αλλά εγώ κατάλαβα πως εννοεί τα όσα προστίθενται μετά την default εγκατάσταση. Βλέπεις module, εγκαθιστάς module, με μεγάλη πιθανότητα να κρύβει τρύπα ασφαλείας...
Αυτό δυστυχώς είναι και ο μεγαλύτερος κίνδυνος. Όσο ασφαλές και να είναι ένα cms από τη φύση του, αν ο διαχειριστής βάζει πάνω ότι νά'ναι, αυτή η ασφάλεια πάει περίπατο. Αυτό ισχύει για όλα τα cms - ακόμα και για τα custom θα μπορούσε να ισχύει αν δίναμε api για να αναπτύξουν οι χρήστες εφαρμογές πάνω σε αυτά. Γιατί πάντα, η ασφάλεια μιας εφαρμογής είναι τόση όσο το πιο αδύναμο κομμάτι της. Ο πιο αδύναμος κρίκος παρασέρνει τα πάντα...

Άβαταρ μέλους
nickal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nickal » 11 Μαρ 2013 12:27

H ταπεινή μου γνώμη είναι και και οι δύο φόρμες είναι καλές, πλην όμως αυτή του wordpess είναι περισσότερο για ερασιτεχνική χρήση μιας και δεν υποστηρίζεται από την επεκτασιμότητα των βοηθημάτων και αναβαθμίσεων που μας παρέχει η Joomla (και πολλά δωρεάν μάλιστα). Αν κάποιος χρειάζεται κάτι " διαχρονικό", με τα σημερινά δεδομένα βέβαια, ας στραφεί στη Joomla.

Άβαταρ μέλους
Wilfred

Δημοσίευση από Wilfred » 15 Μαρ 2013 14:42

Όσον αφορά στον αριθμό templates πάντως, έχω την εντύπωση πως θα μπορούσε να σε εξυπηρετεί κι η webnode.gr (και νομίζω αναλαμβάνει και custom αν τους ζητήσεις, δε γνωρίζω αν το κάνουν πια)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Wilfred την 15 Μαρ 2013 16:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

asteriosg

Δημοσίευση από asteriosg » 15 Μαρ 2013 15:19

Όπως το περιγράφεις αυτό που θές δεν είναι και τίποτα εξεζητημένο, άρα μπορεί να γίνει σχεδόν με κάθε πλατφόρμα παρόμοια αυτών που ανέφερες.

Γιατί δεν δοκιμάζεις το Odyssey CMS της εταιρίας του korgr που έχει και ελληνικό documentation ;
Ψάχνεις και εταιρία για να υλοποιήσει το όλο σχέδιο σου οπότε έτσι έχεις 2 σε 1.

Άβαταρ μέλους
dj_kostas_pro

Δημοσίευση από dj_kostas_pro » 16 Μαρ 2013 09:41

Παιδιά το wordpress μου έλυσε τα χέρια. Χρησιμοποίησα και ένα plug ιν για να προσαρμόσω τα ποστ όπως ήθελα

Άβαταρ μέλους
tech_junky

Δημοσίευση από tech_junky » 01 Απρ 2013 14:59

Ως αρχαριος στο inetrnet programming θα ήθελα να ρωτήσω εσάς τους ειδικούς. Τι πρόβλημα υπάρχει στο να αναπτύξει τη σελίδα του σε HTML (με χρήση π.χ. Dreamwaver)?
Σχετικά με το WP το έχω χρησιμοποιήσει αλλά το βρίσκω αρκετά δυσχρηστο στις αλλαγές και τις βελτιώσεις. Αντίθετα η HTML μου φαίνεται πιο απλή.

Γι' αυτό το εργαλείο ανάπτυξης τι γνώμη έχετε?
https://store.embarcadero.com/542/purl-HTML5
Σαν προγραμματιστής σε Delphi έχω μια συμπάθεια και εμπιστοσύνη στη τέως Borland, αλλά το εργαλείο αυτό δεν το εχω χρησιμοποιήσει (αν και το σκέφτομαι).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης