Παιχνιδια Dolby digital PC

Video games για PC, On Line παιχνίδια και παιχνίδια για κονσόλες.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
wavee

Δημοσίευση από wavee » 30 Ιαν 2013 00:46

Γεια σας. Για ποιο λογο τα παιχνιδια για pc δεν υποστηριζουν το dolby digital και το dts? Στο ps3 kai xbox360 τα υποστηριζουν. Στα pc γιατι οχι?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 30 Ιαν 2013 09:29

Τα περισσότερα καλά παιχνίδια το υποστηρίζουν μια χαρά (π.χ. Crysis, Far Cry κ.α.), τώρα κάτι υποδιέστερα παιχνίδια και συνήθως όσα είναι και free λογικό είναι να μην υποστηρίζουν Dolby καθώς πρέπει να πληρώσουν αρκετά για να χρησιμοποιήσουν το Codec μέσα στο παιχνίδι (πνευματικά δικαιώματα). Από εκεί κι έπειτα ψάξε στις ρυθμίσεις ήχου του παιχνιδιού. Τέλος μερικά παιχνίδια υποστηρίζουν DTS μόνο από ψηφιακή έξοδο HDMI ή SPDIF, τα απλά 5.1 ηχοσυστήματα με τα καρφιά (πράσινο/ποτροκαλί/μαύρο) δεν θα παίξουν έτσι DTS.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

wavee

Δημοσίευση από wavee » 30 Ιαν 2013 16:05

Εισαι σιγουρος? Στην συσκευασια του καθε παιχνιδιου pc ποτε δεν εχω δει στο πισω μερος "Dolby digital" ή "DTS". Ενω στο ps3 σε ολα τα παιχνιδια ανεφερεται κανονικα. Μηπως το dolby digital ειναι για αυτα τα παιχνιδια που τρεχουν απο DVD και οχι απο σκληρο δισκο που τρεχουν στα pc?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 30 Ιαν 2013 17:51

wavee έγραψε:Εισαι σιγουρος? Στην συσκευασια του καθε παιχνιδιου pc ποτε δεν εχω δει στο πισω μερος "Dolby digital" ή "DTS". Ενω στο ps3 σε ολα τα παιχνιδια ανεφερεται κανονικα. Μηπως το dolby digital ειναι για αυτα τα παιχνιδια που τρεχουν απο DVD και οχι απο σκληρο δισκο που τρεχουν στα pc?
Ναι είμαι σίγουρος, δεν έχει σχέση αν το τρέχεις από dvd ή από σκληρό.
– Milt Bryce

wavee

Δημοσίευση από wavee » 30 Ιαν 2013 19:58

Οκ. Και κατι αλλο. Γενικα τι ειναι προτιμωτερο? Το dolby digital ή ο αναλογικος ηχος που συνδεουμε τα ηχεια στο pc με καρφι? Παντως στα καταστηματα τα ηχεια που βλεπω για pc ειναι ολα με καρφια. Ακομα και τα πιο ακριβα. Μηπως ο αναλογικος ηχος ειναι καλυτερος απο τον ψηφιακο?(dolby digital, dts, dolby true hd κλ κλπ)

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 31 Ιαν 2013 04:10

wavee έγραψε:Οκ. Και κατι αλλο. Γενικα τι ειναι προτιμωτερο? Το dolby digital ή ο αναλογικος ηχος που συνδεουμε τα ηχεια στο pc με καρφι? Παντως στα καταστηματα τα ηχεια που βλεπω για pc ειναι ολα με καρφια. Ακομα και τα πιο ακριβα. Μηπως ο αναλογικος ηχος ειναι καλυτερος απο τον ψηφιακο?(dolby digital, dts, dolby true hd κλ κλπ)
Χαχα καμία σχέση. Δεν υπάρχει αναλογικός ήχος στο PC, όλα ψηφιακά είναι. Η διαφορά στα ηχεία με τα καρφιά από αυτά με την οπτική ίνα ή το HDMI είναι ότι ο διαχωρισμός των καναλιών και η μετατροπή από ψηφιακό σε αναλογικό γίνεται σε μετατροπέα μέσα στα ηχεία (όπως στο home cinema) ενώ τα ηχεία με τα καρφιά παίρνουν αναλογικό σήμα από την κάρτα ήχου που κάνει εκείνη τη μετατροπή και τον διαχωρισμό των καναλιών (οι ενσοματωμένες κάρτες ήχου συνήθως όχι με μεγάλη επιτυχία). Όταν η πηγή (πχ μια ταινία) είναι γραμμένη σε DTS 5.1 και τα ηχεία που έχεις είναι DTS 5.1 έχει καλώς, αν όμως η ταινία είναι γραμμένη 7.1 και εσύ έχεις 5.1 ηχοσύστημα τότε θέλει διπλή μετατροπή και εκεί είναι που χάνουν τελείως οι κάρτες ήχου (κυρίως οι ενσοματωμένες) και ίσως εγώ κι εσύ να μη το καταλάβουμε ποτέ αλλά κάποιος με "μουσικό αυτί" ή που έχει δεί τη ταινία σε cinema θα ξενερώσει τη ζωή του.
– Milt Bryce

wavee

Δημοσίευση από wavee » 31 Ιαν 2013 17:30

Ναι αλλα ποιο ειναι καλυτερο? Πχ το dts 5,1 με οπτικη ινα ή ο ηχος 5,1 με καρφια στο pc? Στο pc ο ηχος αναφερεται ως LPCM? Ειναι ασυμπιεαστος ο ηχος με καρφια? Συγνωμη αν σε ζαλισα

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 31 Ιαν 2013 22:41

Το καλώδιο σύνδεσης είναι το τελευταίο που επιρρεάζει την ποιότητα του ήχου. Όλα ξεκινούν από την πηγή, σε τι ποιότητα είναι γραμμένο το αρχείο του ήχου. Έπειτα περνούν από τον επεξεργαστή ήχου, δηλαδή την κάρτα ήχου, ή στην περίπτωση που δίνουμε ψηφιακή έξοδο από τον επεξεργαστή του home cinema και τέλος φυσικά από τα ηχεία. Αυτή τη στιγμή τα καλύτερα ηχοσυστήματα για PC τα έχει η Logitech ενώ σίγουρα μια κάρτα ήχου τύπου soundblaster x-fi ή asus xonar βελτιώνει αρκετά την ποιότητα.
– Milt Bryce

wavee

Δημοσίευση από wavee » 31 Ιαν 2013 22:53

Γιατι ομως ειναι διαφορετικα τα ηχοσυστηματα για pc και διαφορετικα τα αλλα? Το PS3 γραφει οτι υποστηριζει Dolby digital, DTS. Επεισης δεν εχει καρφια αλλα μονο HDMI και οπτικη ινα. Στους υπολογιστες δεν εχω δει κανενας να εχει οπτικη ινα. Ολοι εχουν καρφια. Οπως ειπες εσυ δεν εχει σημασια το καλωδιο. Ομως πως θα παρεις Dolby digital με καλωδιο καρφι? Πχ εγω θελω να εχω στο PC μου ηχο υψηλης ευκρινειας. Πως θα γινει αυτο? Συγνωμη και παλι αν σε ζαλισα :)

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 01 Φεβ 2013 09:32

Τα περισσότερα pc με καλές κάρτες ήχου έχουν ψηφιακή έξοδο SPDIF (οπτική ίνα) ενώ τον ίδιο ήχο παίρνεις και από το HDMI της κάρτας γραφικών. Προφανώς δεν έχεις δει κανα PC της προκοπής. Τέλος στο ξαναλέω δεν έχει σημασία αν θα πάρεις τον ήχο με οπτική ή με καρφί αλλά που θα τον δώσεις. Άμα είναι να συνδέσεις με οπτική σε ένα home cinema των 100 ευρώ από τα carrefour καλύτερα να δώσεις 80 ευρώ να πάρεις ένα καλό συστηματάκι 5.1 με καρφιά για PC. Για να πεις να πάρεις ένα ψηφιακό home cinema της προκοπής θες πάνω από 250 ευρώ και δεν παίζουν ρόλο τα Watt αλλά ο επεξεργαστής ήχου που έχει μέσα ο ενισχυτής και η ποιότητα των ηχείων. Οπότε απο οικονομικής άποψης συμφέρουν ακόμα τα συστήματα με τα καρφιά.
– Milt Bryce

wavee

Δημοσίευση από wavee » 01 Φεβ 2013 21:59

οκ. Για να παρω εγω dolby digital πρεπει να και η καρτα ηχου να υποστηριζει αλλα και τα ηχεια ε? Ειναι καλυτερο το dolby digital απο αυτο τον ηχο που βγαζει το pc χωρις Dolby digital? O ασυμπιεστος ηχος πως ανεφεραται? Ξερω οτι το dobly digital ειναι συμπιεασμενο.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 01 Φεβ 2013 22:06

απλά διάβασε εδώ:

http://forum.blu-ray.com/showthread.php?t=40821
– Milt Bryce

wavee

Δημοσίευση από wavee » 01 Φεβ 2013 22:21

δεν ξερω αγγλικα. αν μπορεις να μου πεις με 2 λογια...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Games (PC, On Line, Console)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης