Θορυβώδης ψύκτρα επεξεργαστή!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
clio3

Δημοσίευση από clio3 » 15 Ιαν 2013 12:01

Καλημέρα σε όλους!Είναι το πρώτο μου post και ελπίζω να το έχω κάνει σωστά!
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω έχει να κάνει με το έντονο θόρυβο τoυ cpu fan.
Κάνοντας μια μικρή έρευνα στο internet διαπίστωσα ότι το πρόβλημα οφείλεται
στο καλώδιο τροφοδοσίας. Πιο συγκεκριμένα η μητρική κάρτα του υπολογιστή
μου ( ASRock N68C-GS FX ) έχει υποδοχή cpu fan με 4-pin, ενώ η ψύκτρα του
επεξεργαστή ( Phenom X4 9650 ) έχει 3-pin, με αποτέλεσμα να λειτουργεί συνέχεια
στο μέγιστο ρυθμό (4200+ RPM σύμφωνα με το BIOS!). Μήπως ξέρετε με ποιον
τρόπο θα μπορούσε να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ! :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Ιαν 2013 15:20

Καλησπέρα από εμένα φίλε clio3, και καλώς μας ήρθες!:D:D
Εδώ βρίσκεται το manual της ASRock N68C-GS FX. Στη σελίδα 24 του manual, αναφέρεται σε υποδοχές (connectors) διάφορες. Θα δεις ότι αναφέρεται και στην υποδοχή "CPU Fan Connector", όπου γίνεται και μνεία σε ανεμιστήρες ψύκτρας με 4 επαφές, και με 3 επαφές, που αναφέρεις.
Απλώς ο ανεμιστήρας με 4 επαφές είναι πιό "ήσυχος", λόγω 'speed control', που δεν διαθέτει ο ανεμιστήρας με 3 επαφές.
Υποθέτω, ότι η προμήθεια ενός ανεμιστήρα ψύκτρας, με τετραπολικό φισάκι θα έλυνε το πρόβλημα :wink:

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 15 Ιαν 2013 22:36

Επίσης αν πιάνουν τα χέρια σου από μαστοριλίκια μπορείς να κόψεις το κίτρινο καλώδιο από τα 3 του ανεμιστήρα, να προεκτήνεις με καλώδιο και να συνδέσεις τα 2 άκρα σε ένα ποτενσιόμετρο που θα στερεώσεις σε μια άδεια θέση DVD-ROM μπροστά στον πύργο κάνοντας τρύπα στο πλαστικό καπάκι της πρόσοψης. Έτσι θα μπορείς να αυξομειώνεις την ένταση του ανεμιστήρα όπως σε βολέυει. Ποτενσιόμετρο και καλώδια μπορείς να βρείς σε οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά (πχ στο Μπέσκα άμα είσαι Αθήνα) όπου θα τους εξηγήσεις ότι το θες για 12βολτο ανεμιστήρα για να σου δώσουν με τη σωστή αντίσταση. Επίσης δεν χρειάζεται κολλητήρι, αν στρήψεις καλά τα καλώδια μεταξύ τους και τα πιάσεις γερά με μονωτική ταινία δεν παθαίνουν τίποτα και οι ακροδέκτες στα ποτενσιόμετρα έχουν τρύπρες για να περάσεις το καλώδιο γυμνωμένο από μέσα και να το στρίψεις.

Σίγουρα είναι πιο εύκολο να πάρεις μια καινούρια ψύχτρα αλλά με αρκετά λιγότερα χρήματα μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες