Κανονισμοί - Νομοθεσία για δημιουργία Ιστοσελίδας

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 08 Ιαν 2013 11:24

Γεια σας,

ήθελα να θίξω δυο ζητηματάκια. Βέβαια είχα ασχοληθεί και παλιά με Blog ή site αλλά τότε ως φοιτητής και δεν πολυασχολιόμουν με νομοθεσίες κτλ :P Τώρα που ήρθε η ώρα για κάτι επαγγελματικό θέλω να είμαι καλλυμένος πλήρως.

1ο θέμα

Θέλω να φτιάξω ένα site + eshop επαγγελματικό. Υπάρχει ήδη εταιρεία έτοιμη που είναι αντιπρόσωπος κάποιων προϊόντων άλλων εταιρειών και τα πουλάει σε μια συγκεκριμένη πόλη. Το ερώτημά μου είναι το εξής :
Εαν στο site βάλω 500 προϊόντα πρέπει να ζητήσω και την άδεια απο κάθε εταιρεία ξεχωριστά ; Πρώτα απ'ολα που θα ξέρει η εταιρεία οτι η φωτογραφία είναι απο την δικιά της εταιρεία και δεύτερον εφόσον τις φωτογραφίες τις πάρω απο το google που θα ξέρω εγώ σε ποια εταιρεία ανήκει το προϊόν για να πάω άδεια εαν χρειάζεται. Υπόψιν οτι το προϊόν δεν είναι προϊόν που το παράγει μια εταιρεία μόνο ε .

Δηλαδή , ας πούμε για παράδειγμα , έχω μια εταιρεία που πουλάει μαχαίρια, πηρούνια, κουτάλια. Εγώ παίρνω κουτάλια διαφόρων ειδών απο 4 εταιρείες κτλ κτλ κτλ. Εγώ στο site θέλω να βάλω 100 φωτογραφίες απο όλα τα είδη. Υπάρχει κάποια νομοθεσία για πνευματικά δικαιώματα ; Ο πελάτης ξέρει εκ των προτέρων οτι εγώ δεν παράγω κουτάλια, άρα θα τα παίρνω απο αλλού και όταν έρθει η ώρα να τα αγοράσει και ρωτήσει θα του πω, οτι αυτά είναι γερμανικά , τα άλλα κινέζικ και τα άλλα τα πηρα απο τη Λαμία.

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει πλήρως ; Γιατί υπάρχει μια σύγχηση πιστεύω.

2ο θέμα

Ας πούμε οτι το site το φτιάχνει ενας ξάδερφος μου , χωρίς λεφτά χωρίς τίποτα. Απλά πληρώνω μόνο το server. Εγώ σαν εταιρεία θα δίνω και απόδειξη ή τιμολόγιο στις πωλήσεις κτλ. Στο site θα υπάρχουν στοιχεία εταιρείας.

Το ερώτημα μου είναι το εξής :
Επειδή το site είναι επαγγελματικό και δεν είναι για "παίξιμο" πρέπει να υπάρχει και κάποια επίσημη εταιρεια που το έστησε και το διαχειρίζεται και έκοψε παραστατικό υπηρεσιών για το στήσιμο της ιστοσελίδας ή δεν υπάρχει πρόβλημα που το έστησε ο ξάδερφος μου που ξέρει απλά να στήνει σελίδες ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας που το διαβάσατε .

Νίκος

Mototechnic

Δημοσίευση από Mototechnic » 08 Ιαν 2013 19:05

Nik0s21 έγραψε:
2ο θέμα

Ας πούμε οτι το site το φτιάχνει ενας ξάδερφος μου , χωρίς λεφτά χωρίς τίποτα. Απλά πληρώνω μόνο το server. Εγώ σαν εταιρεία θα δίνω και απόδειξη ή τιμολόγιο στις πωλήσεις κτλ. Στο site θα υπάρχουν στοιχεία εταιρείας.

Το ερώτημα μου είναι το εξής :
Επειδή το site είναι επαγγελματικό και δεν είναι για "παίξιμο" πρέπει να υπάρχει και κάποια επίσημη εταιρεια που το έστησε και το διαχειρίζεται και έκοψε παραστατικό υπηρεσιών για το στήσιμο της ιστοσελίδας ή δεν υπάρχει πρόβλημα που το έστησε ο ξάδερφος μου που ξέρει απλά να στήνει σελίδες ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας που το διαβάσατε .

Νίκος
Στο 2ο θέμα μπορώ να σου πω το εξής: Ο ΣΔΟΕ έχει βάλει πρόστιμα και σε σελίδες open source να σκεφτείς (δεν βγάζεις άκρη!).

Στην θέση σου θα ζητούσα μία υπεύθυνη δήλωση από τον ξαδερφό μου πως μου το έφτιαξε δωρεάν και πως δεν έχει καμία απαίτηση...

enr1co

Δημοσίευση από enr1co » 08 Ιαν 2013 19:42

Οσο αφορα το πρωτο θέμα , εφοσον ειναι επισημως αντιπροσωπος , σιγουρα πρεπει να ενημερωσεις την καθε εταιρια ξεχωριστα για να μπορεις να πουλησεις πανελαδικα στο ιντερνετ .Αν ειναι οι εταιριες συμφωνες με αυτο , οτι φωτογραφια εχουν βγαλει εκεινες λογικα σου παρεχουν αυτοματα τα δικαιωματα να τις χρησιμοποιησεις , αν ειναι ομως απο καποιο αλλο e-shop που τις βγαζουν custom με δικο τους εξοπλισμο ,ισως εχεις προβλημα αν το αντιληφθουν , γιατι προφανως θα εχουν καποιο ατομο που να το κανει και θα την πληρωνεται την δουλεια , οποτε καταλαβαινεις το λογο , δεν θα κανει ενας την δουλεια για 2 e-shop ... ! Οποτε 3 λυσεις ειναι ορατες , η κανονιζεις συμφωνιες με τις εταιριες και σου παρεχουν τις φωτογραφιες , η κανεις οποιαδηποτε συμφωνια με καποιο αλλο e-shop η και περισοτερα ωστε να μπορεις να εχεις και εσυ την δουλεια τους , η το κανεις με μηχανημα και τις βγαζεις μονος σου(ειτε εσυ ,ειτε αναθετοντας σε καποια εταιρια η φωτογραφο με καταλληλο εξοπλισμο)

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 09 Ιαν 2013 13:47

Οι εταιρείες όμως πατάνε σε κάποια νομοθεσία για να μου ζητήσουν εμένα το λόγο για τις φωτογρφίες ;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Ιαν 2013 11:25

πνευματικά δικαιώματα έχουν και οι φωτογράφοι, όχι μόνο οι ποιητές...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 10 Ιαν 2013 18:23

καταλαβαίνω οτι έχουν πνευματικά δικαιώματα και φυσικά είναι λογικό κιόλας.
Δεν γίνεται να εκμεταλλεύεσαι την δουλειά του άλλου, όπως και τη δικιά μου δεν θα ήθελα να την εκμεταλλεύονται.

Απλά η όλη μου ανησυχία , ενδοιασμός, είναι εαν όντως υπάρχει νομοθεσία για το ιντερνετ σχετικά με τη χρήση του.

ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 11 Ιαν 2013 06:51

Οταν κάποια εταιρία αγοράζει φωτογράφιση, αγοράζει και τα πνευματικά δικαιώματα των φωτογραφιών. Δεν είχε δυνατόν να πληρώνει δικαιώματα ανά εμφάνιση φωτογραφίας που αγόρασε.
Λογικά πριν κανείς πλήρεις θα κάνεις κάποια συμφωνία με τις εταιρίες για τιμές οπότε ζητάς και την άδεια για την χρήση των φωτογραφιών που έιναι απίθανο να σου αρνηθούν.
2. Δηλώνεις οτι το εφτιαξες μόνος σου και δεν μπερδεύεις τον ξάδερφο.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες