Βοήθηστε με να αγοράσω μια καλή φωτογραφική μηχανή !

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
asteriosg

Δημοσίευση από asteriosg » 07 Ιαν 2013 17:55

Θα ήθελα τη βοήθεια σας ειδικά αν κάποιος γνωρίζει γύρω απο φωτογραφικές μηχανές !
Πρόσφατα αγόρασα την compact μηχανή :

SONY CYBERSHOT DSC-W630 BLACK 16 Megapixels
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563711

Όμως δεν έχω μείνει καθόλου ικανοποιημένος... καλύτερες φωτογραφίες βγάζω με το κινητό μου ένα LG KC910 που είναι μόλις 8 Megapixels παρά με τη Sony ..μιλάμε πολύ χάλια θαμπά και κακή ποιότητα παρά τα 16Megapixel ..το μόνο που τη σώνει είναι το HD video αλλά φωτογρα.μηχανή πήρα όχι κάμερα :P ...δεν το περίμενα να είναι τόσο χάλια :(

Έτσι λέω να τη πωλήσω και να ψάξω για άλλη κάμερα..

Δεν ξέρω πολλα αλλά απο τα λίγο που ξέρω οι SLR είναι οι κορυφαίες σωστά ; Βλέπω υπάρχουν όμως και οι SLR Like φωτογρα.μηχανές αυτές είναι compact επίσης ; Αν επιλέξω μια SLR Like θα έχει διαφορά απο μια compact όπως η Sony που έχω και απογοήτευσε ;

Θέλω καθαρές εικόνες να μπορώ να κάνω 5-6 φορές ζούμ στον υπολογιστή όταν τις βλέπω χωρίς να χαλάνε να δίνουν κάτι παραπάνω απο τις κλασσικές compact μηχανές..

Λόγο του ότι δεν μπορώ να διαθέσω τόσα πολλά χρήματα για αγορά μιας καθαρά SLR μηχανές, παρακαλώ πείτε μου ορισμένα πράγματα ώστε να γνωρίζω πριν επιλέξω.

Απο τις 3 αυτές SLR Like φωτογραφ.μηχανής ποια θα μου συνιστούσατε και γιατί :

FUJIFILM FINEPIX S2980
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.568750

ROLLEI POWERFLEX 210 HD BLACK
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.568820

OLYMPUS SP-620UZ SILVER
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.566856

Τέλος βλέπω άλλη έχει ISO1600, άλλη ISO3200, άλλη ISO6400 και λοιπά ..με βάση μεγαλύτερο ή μικρότερο ISO να επιλέξω ;

Μου λέτε λίγα πράγματα σχετικά με τo ISO αν γνωρίζετε ;

Στα υπ όψην είμαι άσχετος στα περί φακών mm ιντσών και λοιπά :P

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 07 Ιαν 2013 18:47

Υπάρχει μια περίπτωση του να φταις εσύ που δεν βγαίνουν καλές οι φωτογραφίες. Μπορεί και όχι.
Ρίξε μια ματιά εδώ. Ψάξε στο google φωτογραφίες από την μηχανή που θες πριν την αγοράσεις.
Αν πας σε dslr μπορεί να σου φανεί παλούκι να μάθεις πως να την χρησιμοποιείς πλήρως αλλά θα σου δώσουν και περισσότερες επιλογές.
Αν φτάσεις στο σημείο να χρειαστεί να αγοράσεις φακούς τότε οι καλοί φακοί θα είναι ακριβή έως και πανάκριβοι... ίσως πιο ακριβοί και από την ίδια την κάμερα.
Το iso είναι σαν τα χιόνια της τηλεόρασης. Για να βγάλεις φωτογραφία χωρίς χιόνια θες το ελάχιστο δυνατών iso. Αλλά όσο λιγότερο iso, τόσο περισσότερο φως θες στην σκηνή σου.
Οι φτωχές μηχανές θα σου δίνουν High, Normal και Low ISO (3 επιλογές). Ενώ οι πιο πλούσιες μηχανές θα σου έχουν ένα μεγάλο εύρος αριθμών, πχ. από 400 μέχρι και χιλιάδες.

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος. Δεν είχα ποτέ φωτογραφική μηχανή. Απλά τα έμαθα όλα επειδή υποτίθεται ασχολούμε με γραφικά και θα αγόραζα κάποτε :P
Εικόνα
What you waiting for?

asteriosg

Δημοσίευση από asteriosg » 07 Ιαν 2013 19:51

Zizo έγραψε:Υπάρχει μια περίπτωση του να φταις εσύ που δεν βγαίνουν καλές οι φωτογραφίες. Μπορεί και όχι.
Ρίξε μια ματιά εδώ. Ψάξε στο google φωτογραφίες από την μηχανή που θες πριν την αγοράσεις.
Αν πας σε dslr μπορεί να σου φανεί παλούκι να μάθεις πως να την χρησιμοποιείς πλήρως αλλά θα σου δώσουν και περισσότερες επιλογές.
Αν φτάσεις στο σημείο να χρειαστεί να αγοράσεις φακούς τότε οι καλοί φακοί θα είναι ακριβή έως και πανάκριβοι... ίσως πιο ακριβοί και από την ίδια την κάμερα.
Το iso είναι σαν τα χιόνια της τηλεόρασης. Για να βγάλεις φωτογραφία χωρίς χιόνια θες το ελάχιστο δυνατών iso. Αλλά όσο λιγότερο iso, τόσο περισσότερο φως θες στην σκηνή σου.
Οι φτωχές μηχανές θα σου δίνουν High, Normal και Low ISO (3 επιλογές). Ενώ οι πιο πλούσιες μηχανές θα σου έχουν ένα μεγάλο εύρος αριθμών, πχ. από 400 μέχρι και χιλιάδες.

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος. Δεν είχα ποτέ φωτογραφική μηχανή. Απλά τα έμαθα όλα επειδή υποτίθεται ασχολούμε με γραφικά και θα αγόραζα κάποτε :P
Ποια αυτή η περίπτωση ; Για πες να μάθουμε..

Παλούκι θα είναι οι dslr ή μήπως εννοείς τις καθαρές slr ; Έχουν διαφορά δεν έχουν ή είναι οι ίδιες νομίζω διαφέρουν, γνωρίζεις σε τι ακριβώς ; Κάπου διάβασα ότι οι dslr είναι compact απλά εξωτερικά μοιάζουν στις slr ισχύει ή δεν είναι έτσι ακριβώς ;

Όχι φακούς δε θέλω να αγοράσω για την ώρα εννοούσα τους φακούς εσωτερικά της μηχανής, δεν γνωρίζω απο mm διαφράγματα και λοιπά.

Πάντως η sony w630 που αγόρασα δεν με ικανοποίησε και έχει και χιόνια αν ζουμάρω λίγο..πως είναι δυνατόν το κινητό μου Lg KC910 με 8Megapixel να βγάζει καθαρότερες φωτογραφίες απο τη φωτογραφική 16Megapixels sony cybershot w630 ;

Η sony w630 μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξω Αυτόματο /80/ 100 / 200 / 400 / 800 / 1600 / 3200 iso ..τα δοκίμασα όλα και τα εφε και με εφε και χωρίς εφέ.. δεν με ικανοποιεί, αγοράζοντας την περίμενα τουλάχιστον να βγάζει καλύτερες φωτογραφίες απο το κινητό μου τηλέφωνο !

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 08 Ιαν 2013 10:55

Καλημέρα.
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί να πάρεις φωτογραφική που παίρνει παλαιού τύπου μπαταρίες. Άντε και αγόρασες επαναφορτιζόμενες, κάτι θα κάνεις, αλλά

Δεν έχεις πει πόσο θα ήθελες να κοστίζει η μηχανή σου, ή για ποιό σκοπό χρήσης. Βλέπω ότι παίζεις γύρω στα 200 ευρώ.
Θα σου πρότεινα αρχικά να δεις την Nikon D3100 αν και η Nikon D5100 είναι σαφώς καλύτερη. Δες ένα συγκριτικό εδώ.

Η τιμή της έχει πέσει γύρω στα 380 ευρώ με φακό, αλλά ίσως αν περίμενες και έψαχνες να μπορούσες να βρεις καμιά προσφορά (φίλος την αγόρασε 260 ευρώ - κοντά στα χρήματα που κινείσαι).
Ωραία μηχανή κατά τη γνώμη μου.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 09 Ιαν 2013 16:29

Οι slr είναι οι παλιές μηχανές. Νομίζω μόνο με φιλμ δουλεύουν. Ενώ οι Dslr είναι ψηφιακές. Το D στέκει για digital.

Αν θες να μάθεις μπορείς να δεις εδώ
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials.htm
Καλύπτει τα πάντα.

Εγώ νομίζω με 200 ευρό δεν παίρνεις κάτι τρελό. Υπάρχουν όμως κάποιες combact που κάνουν καλή δουλειά.

Θέλει να το ψάξεις αρκετά και όχι μόνο σε χαρακτηριστικά αλλά και σε tests. Τα χαρακτηριστικά δεν είναι και τόσο κατανοητά για το μάτι. Τα μεγαπίξελ δεν αλλάζουν και καθόλου την ποιότητα. Ο φακός και ο αισθητήριας/chip κάνουν την περισσότεροι δουλειά.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Ιαν 2013 20:03

Σε DSLR πάρε μια 450D canon. Με € 250-300 θα την βρεις used. Ειναι μια χαρα camera γιαυτα τα χρηματα
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

asteriosg

Δημοσίευση από asteriosg » 17 Ιαν 2013 22:43

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας το ψάχνω για Nikon θα δείξει αν πέσει η τιμή λίγο

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 18 Ιαν 2013 00:45

Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 18 Ιαν 2013 02:12

προς θεού, όχι την 3000. Παρωχημένα χαρακτηριστικά. Όπως και η 450δ που ανέφερε ο κόνορ.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 18 Ιαν 2013 10:16

Σε τετοια τιμη δεν νομιζω να υπαρχει αλλη DSLR (καινουρια) και επισης για αρχη ειναι οτι πρεπει...απλα δεν εχει video
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 18 Ιαν 2013 10:35

Ναι ενα δικαιο ο Διονυσης το εχει. Την ξεχασα την 1100d.
Πανω κατω ιδια τιμη με την 450d εχει, αλλα αυτη την βρησκεις και καινουρια σε αυτα τα χρηματα.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 19 Ιαν 2013 00:53

Μα δεν είναι καινούρια η δ3000. Είναι τριών -κοντά τεσσάρων- ετών, με περιορισμένο ισο, αρχαίο επεξεργαστή κι ένα σωρό άλλα πράγματα που δεν την κάνουν σωστή επιλογή για να γλυτώσεις 50€ (τόση θα είναι η διαφορά, αν πας από το μαγαζί και ζητήσεις καλύτερη τιμή για την 1100)

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 19 Ιαν 2013 01:12

deninho έγραψε:Μα δεν είναι καινούρια η δ3000. Είναι τριών -κοντά τεσσάρων- ετών, με περιορισμένο ισο, αρχαίο επεξεργαστή κι ένα σωρό άλλα πράγματα που δεν την κάνουν σωστή επιλογή για να γλυτώσεις 50€ (τόση θα είναι η διαφορά, αν πας από το μαγαζί και ζητήσεις καλύτερη τιμή για την 1100)

Το καινουρια το ανεφερα οχι στο μοντελο αλλα καινουρια στο κουτι της (οχι μεταχειρισμενη)...εννοειτε οτι ειναι καλυτερες οι D3100 & 1100D αλλα πιο ακριβες κατα 70€ - 90€, και επειδη ο φιλος εγραψε οτι δεν μπορει να διαθεσει τα λεφτα για μια DSLR γι'αυτο προτεινα να δει την D3000 γιατι ειναι η φτηνοτερη και κατ'εμε πολυ αξιοπιστη, την εχω παει απο την σαχαρα μεχρι την σιβηρια))

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες