Αγορά και redirect σε domain

θέματα που αφορούν τον Blogger.com (Blogspot) και τα blogs που κάνουν hosting στην πλατφόρμα αυτή.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 30 Δεκ 2012 11:40

Γεια σας παίδες! Θα ήθελα να αγοράσω ένα domain για το blog μου (βλέπε νεα υπογραφή). Σκεφτομαι όμως τα εξής. 1)Τα alias θα διατηρηθούν; 2) έχω κάνει καλό SEO για το url http://nea-news.blogspot.com

όταν είδα τα geo targeted tlds σκέφτηκα ότι αυτό θα έβλαπτε το SEO μου δημιουργόντας εσωτερικό ανταγωνισμό ανάμεσα στο .com και στο .gr. Αν και ξέρω πως υπάρχει κώδικας για να κόψω το redirect και να κρατήσω όλο το χυμό στο .com επέλεξα να κρατήσω και το .gr αλλά συνεχίζοντας SEO στο .com . Αγοράζοντας ένα .gr domain ποιά είναι η καλύτερη κίνηση από άποψη SEO; Μπορώ να κάνω redirect μόνο τον υποτομέα blogspot.gr (που παρέχει το blogger σε αυτόν που θα αγοράσω; Πρέπει μήπως να γίνουν όλοι οι υποτομείς redirect? Ποιο url συνεχίζω να προμοτάρω? Φυσικά το πρόβλημα αυτό δε θα υπήρχε αν είχα αγοράσει εξαρχής ένα domain αλλά αυτα τα καταλαβαίνει κανείς καθοδόν..) Το πρόβλημα έιναι πως έχω κάνει κλό SEO στο blogspot.com και δε θέλω να χάσω τα αποτελέσματα. Επίσης αν θέλω να ξεκινήσω SEO για ένα καινούριο term (κατι που δε θα επηρεάσει τα ως τώρα terms) προφανώς με συμφέρει υποθέτω να χρησιμοποιήσω το νέο domain? Ευχαριστώ και αναμένω!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 31 Δεκ 2012 20:04

γιατι δεν αγοραζεις ενα .com για παραδειγμα και να το κολησεις απευθειας στο blogspot σου χωρις να χασεις τιποτα απο οσα αναφερεις; ουτε redirect Ουτε τιποτα αλλο

και αν δεν ξερεις σε βοηθω εγω να το κανεις, αρκει να το αγορασεις μεσα απο την πλατφορμα του blogger

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 01 Ιαν 2013 10:24

Αυτό που σκέφτομαι είναι πως ενώ μεν το να παρω domain είναι καλό για την κοινή γνώμη, το μόνο σίγουρο είναι πως δεν έιναι safe σε σχέση με το να αφήσω τα πράγματα ως έχουν. Είναι πολύπλοκο πράγμα το SEO και είχα χαλάσει πολύ χρόνο να το κάνω. Αν αρχίσω πλέον να λαμβάνω links προς το .com ή .gr (προς το .blogspot.gr έχω ήδη λάβει καμία 40αρια Links που δεν έχω κάνει εγώ και που θα ήταν καλύτερο αν όλα αυτά τα links ta είχα στο .blogspot.com) φοβάμαι μη χάσω rank στο url που έχω βελτιστοποήσει. Γενικά δηλαδή ακόμα και αν συνεχίσω όποτε κάνω κάποιο λινκ να το κάνω προς το .blogspot.com domain, το γεγονός του redirect και μόνο οδηγεί τα λινκς που δημιουργούν οι άλλοι προς το site μου προς το άλλο domain (που φαίνεται) με αποτέλεσμα ακόμα και 301 redirect να χω κάνει, να μοιράζεται το juice. Βέβαια ένα λιτό domain δημιουργεί περισσότερο direct traffic, αλλά ας είμαστε ρεαλιστές.. πόσοι θα μπουν directly όταν τους περισσότερους τους φέρνει το SEO και τα facebook pages? Για την ακρίβεια σκέφτομαι να κόψω και το blogspot.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Blogspot.com - Blogger”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες