δημιουργία ενός Cinema απο το 0

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 28 Δεκ 2012 13:52

Δεν ξέρω αν κάνω το ποστ στο σωστό μέρος.

Εχθές είχα μια κουβέντα με έναν φίλο η οποία είχε σαν θέμα την δημιουργία ενός Cinema.
Κάπου εδώ θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν μιλάμε για να γίνει σαν το Village.

Πάνω στην κουβέντα καθίσαμε και ψάξαμε στο ιντερνέτ λίγο από τιμές για projectors έως και γενικά, για το πόσο μπορεί να κοστίζει η δημιουργία και το στήσιμο ενός σινεμά στης μέρες μας.

Μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι δεν βρήκαμε ΤΙΠΟΤΑ. Η αλήθεια είναι ότι και εμείς, δεν ξέραμε ακριβός τι να ψάξουμε. Οπότε είπα να κάνω ένα ποστ, μπας και μας λυθεί η απορία και πάνω στην τρέλα μας δούμε και κανένα σινεμά να ξεφυτρώνει.

Συζητούσαμε για ένα cinema το πολύ 100 ατόμων με καναπεδάκια, "τραπεζάκι" στην μέση και ειπώθηκαν διάφορα και τρελά σενάρια πάνω στην κουβέντα.

Αναφέρομαι στο κόστος όλων όσων χρειάζεται για να στηθεί ένα σινεμά χωρίς τα έξοδα του χώρου. Ο χώρος υπολογίζαμε να είναι γύρο στα 200 τετραγωνικά. Να έχει ας πούμε, 10 σειρές των 10 ατόμων η κάθε μία.

Η απορία λοιπόν είναι η εξής.

Τι πρέπει να ξέρω για να δω το τελικό κόστος ενός τέτοιου σεναρίου;
Που θα βρω τιμές για Projectors για τα τετραγωνικά που θέλω; (αν το σκέπτομαι σωστά…)
Τι πρέπει να προσέξω για τον Projector ;
καλά κάνω και ψάχνω για projector;
Υπάρχει εταιρία στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό που να αναλαμβάνει το στήσιμο ενός σινεμά;
το κομμάτι του Ήχου;

δεν μιλάω για franchise

ας πούμε 40.000 ευρώ τι μπορώ να κάνω;

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 28 Δεκ 2012 15:17

Γιατί δεν ψάχνεις στα σινεμά που έχουν κλείσει στην περιοχή σου; Καλύτερα να ανακαινίσεις παρά να στήσεις από το μηδέν

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Δεκ 2012 15:43

πρωτα βρισκεις χρημα..
μετα ψαχνεις για εναν χωρο ενιαιο να ειναι ψηλοταβανο και να εχει καλη προσβασιμοτητα
μετα διαμορφωνεις τον χωρο τοσο για την οθονη και τα καθισματα με το να τα κανεις κεκλιμενα και ταυτοχρονα κανεις την ηχητικη προετοιμασια

μετα αρχιζεις να κοιτας το θεμα του προτζεκτορα που θα εχει πλεον σχεση με την αποδοση βαση του χωρου που θα εχεις πλεον διαμορφωσει

ολα αυτα απαιτουν μεγαλα ποσα συν οτι θα πρεπει να εχεις και νομιμο τροπο προβολης εργων για να μπορεις να κανεις prive προβολες και να εχεις αποτελεσμα σε αυτο που θες να κανεις

βρες αλλους 4 φιλους να το κανετε ολοι μαζι νομιμα μεσω κοινωνικης συνεταιριστικης επιχειρησης οπου εχει πολλα πλεονεκτηματα

αν θες πληροφοριες περι τουτου πες μου

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Δεκ 2012 16:56

δες πόσες καρέκλες αγοράζεις αρχικά με αυτά τα λεφτά...
http://seatsandchairs.com/New-Theater-Seating
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 28 Δεκ 2012 20:36

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Cordis
δες πόσες καρέκλες αγοράζεις αρχικά με αυτά τα λεφτά...
Δεν σκεφτόμασταν καν, τέτοιες καρέκλες. Μιλάμε για μια τελείως διαφορετική φάση από αυτήν.

fiskilis
μετα αρχιζεις να κοιτας το θεμα του προτζεκτορα που θα εχει πλεον σχεση με την αποδοση βαση του χωρου που θα εχεις πλεον διαμορφωσει
Θεωρείς ότι πρώτα στήνεις τον χώρο και μετά βλέπεις για την αγορά του προτζεκτορα;

Ο χώρος πάνω κάτω υπάρχει. αλλά αυτό που θέλουμε να δούμε είναι ένα κόστος στο περίπου, που αφορά τον προβοκάτορα και τον ήχο.

fiskilis
βρες αλλους 4 φιλους να το κανετε ολοι μαζι νομιμα μεσω κοινωνικης συνεταιριστικης επιχειρησης οπου εχει πολλα πλεονεκτηματα
όσο για αυτό "κοινωνική συνεταιριστική επιχείρηση" στείλε μου σε παρακαλώ ένα pm με info.

Γενικά επειδή δε το κατέχουμε καθόλου το άθλημα με τους προτζεκτορες. Τι είναι αυτό που πρέπει να προσέξει κάποιος κατά την αγορά ενός προτζέκτορα;

http://www.necdisplay.com/p/digital-cin ... rs/nc1200c αυτός ας πούμε είναι καλός για 200τετραγονικα; Ή υπερκαλύπτει τις ανάγκες;

γενικά από τα πολύ λίγα site με τιμές που βρήκα
http://www.solarisnetwork.com/product_i ... ors&lpp=10

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 29 Δεκ 2012 01:22

που αφορά τον προβοκάτορα???? άααμπραβοο!

Cretan1986

Δημοσίευση από Cretan1986 » 29 Δεκ 2012 10:23

http://www.cinemaequip.com/ θα μπορούσες να τους πάρεις τηλέφωνο είτε να στείλεις ένα mail με τις απορίες σου μιας και ασχολούνται με αυτό. Υποθέτω θα σε καθοδηγήσουν για την αρχή τουλάχιστον.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Δεκ 2012 13:46

τα Barco, είναι από τις καλύτερες εταιρείες στην εικόνα
http://www.cinemaequip.com/products/projectors/barco/

απ' ότι βλέπω στο eBay το μικρότερο μοντέλο κάνει 38.500$

Barco DP2K-12C
The Barco DP2K-12C is a compact digital cinema projector for small theaters and post-production environments.

αν δεν βάλεις καλές καρέκλες, αν δεν βάλεις επαγγελματικό εξοπλισμό, πες μου πως θα τον κάνεις να σηκωθεί από τον άνετο καναπέ του με την 42", το λιγότερο, HD τηλεόρασή του.

πάντως και ο NC1200C που κοιτάς στα 18.500 είναι... οπότε τουλάχιστον τα μισά λεφτά πάνε σε ένα μόνο μηχάνημα.

ο ήχος μετά; τα δικαιώματα για τις ταινίες;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 29 Δεκ 2012 15:43

Ξανά λέω ότι όλο αυτό ξεκίνησε με μια κουβέντα. Είπαμε να το ψάξουμε, αν ήξερα δεν θα ρωτούσα.

Έχουμε βρει πολυθρόνα σε φάση που σηκώνονται και τα πόδια σου άμα γουστάρεις και με τραπεζάκια μαζί ( δεν είναι από ΙΚΕΑ ) με 133ευρώ η μια x 100 = 13300 και δεν του είπαμε ότι είναι ντουκου τα λεφτα + 18500 = 31800. Ηχος; το γκαρσόνι; ( :victory: 2. μια για μένα και μια για τον cordis.) Δεν θέλω να κάνω το village είπαμε. Μιλάω για μια σε εισαγωγικά παρεΐστικη φάση κλπ.
Τα πνευματικά δικαιώματα για τις ταινίες είναι γνωστό ότι θέλουν άλλα...

και ξανά λέω...

Γενικά επειδή δε το κατέχουμε καθόλου το άθλημα με τους προτζεκτορες. Τι είναι αυτό που πρέπει να προσέξει κάποιος κατά την αγορά ενός προτζέκτορα;

http://www.necdisplay.com/p/digital-cin ... rs/nc1200c αυτός ας πούμε είναι καλός για 200τετραγονικα; Ή υπερκαλύπτει τις ανάγκες;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Δεκ 2012 17:54

το βασικό ερώτημα είναι το τι θα έχεις ώστε να έρθει σε εσένα και όχι να πάει αλλού ή να καθίσει να το δει τσάμπα στο σπίτι του.

που θα είσαι καλύτερος/διαφορετικός από το village/ster/etc. για να μη πάει εκεί;

και το ότι θα είσαι έως 100 άτομα άστο, γιατί έχουν VIP αίθουσες τον 100-150 ατόμων με τραπεζάκια, καναπεδάκια και πολυθρόνες πολυτελείας.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 29 Δεκ 2012 18:55

Η περιοχή που συζητάμε να γίνει όλο αυτό δεν έχει ούτε village ούτε καν cinema. Είναι πάνω από 49.000-55.000 κάτοικοι και έχει γύρο γύρο Θάλασσα, που και που σκάνε και καρχαρίες, οπότε κολυμπώντας village δεν παίζει να δεις, και αν θές εισιτήρια για το καραβάκι συμφέρει να έρθεις σε έμενα ή σε αυτόν που θα μας πάρει την ηδέα. να δεις μια κολοταινια και να αφήσεις 6 κολο ευρώ!

Τώρα .. μπορείς να μου απαντήσεις και εσύ σε καμία ερώτηση;

παράθεση:

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Δεκ 2012 19:01

συγνώμη που βάζω χαζά ερωτήματα, αλλά δεν ξέρω ούτε που μένεις αλλά ούτε που έχεις σκοπό να τον φτιάξεις.

για αυτό που κάνεις παράθεση συνέχεια σου έχω απαντήσει...
Barco DP2K-12C

και συνεχίζω τα χαζά:
έχετε κάνει την ερώτηση σε τουλάχιστον 200 άτομα τις περιοχής σας για το αν θα έβγαιναν από το σπίτι ένα Χειμωνιάτικο Σάββατο με Νοτιά για να πάνε να δούνε σινεμά;
Κι αν ναι τι θα ήταν αυτό που θα τους έκανε να βγουν; η ταινία; ή αίθουσα; οι υπηρεσίες; η τοποθεσία; η διαδικασία και μόνο;
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 29 Δεκ 2012 20:19

Σου είπα ότι θέλουμε να δούμε λίγο, το πόσο θα είναι πάνω κάτω το κόστος των μηχανημάτων και ότι αυτά τα ερωτήματα δημιουργήθηκαν μέσα από μια απλή κουβέντα.

Και μιας και ασχολείσαι εσύ με το θέμα μου και βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον μπορείς να μου πεις το εξής;

Τι διαφορές έχει αυτός Barco DP2K-12C που μου λες εσύ, σε σχέση με αυτόν που είπα εγώ για παράδειγμα; Τι είναι αυτό που πρέπει να προσέξω προκειμένου να αγοράσω έναν τέτοιο εξοπλισμό;

Αν προχωρήσει εννοείτε ότι θα γίνει μια σωστή έρευνα αγοράς, όπως έχω κάνει στο παρελθόν για άλλα θέματα. Όπου και μια από αυτές είναι online και εδώ.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 30 Δεκ 2012 14:26

Καλησπέρα,

Στη Χίο που θες να το κάνεις, πιθανόν να είχες μεγαλύτερη απήχηση με κάτι στο οποίο το ROI θα ήταν σε μικρότερο χρονικό διάστημα. Στη Σάμο που είδα ενα multiplex, εδώ και 3 χρόνια που δουλεύει ομολογώ οτι οι Σαμιώτες δεν το έχουν σε υπόληψη και η όλη δουλειά ζει όχι από τα σινεμά αλλά από την καφετέρια που έχει θέα το λιμάνι.

Ασχετο, με πυροσβεστική μίλησες αν ο χώρος μπορεί να γίνει σινεμά; Εχει ιδιαίτερες προδιαγραφές και θα πρέπει να δεις και τους παράγοντες σωστής επένδυσης του χώρου για αυτές.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 30 Δεκ 2012 14:52

gvard καλησπέρα και χρόνια πολλά.

έχεις απόλυτο δίκιο για το κομμάτι της πυροσβεστικής. στην τοποθεσία που βρίσκετε ο χώρος και έτσι όπως είναι στημένος αυτή την στιγμή δεν νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα από αυτό το θέμα. έχει άπλετο χώρο στο εξωτερικό (parking, παιδική χαρά, γηπεδάκια 5χ5) και μπορεί να γίνει άνετα και δεύτερη είσοδος (έξοδος κινδύνου). δεν γνωρίζω αν χρειάζεται κάτι παραπάνω ( σίγουρα θα χρειάζεται) αλλά είναι μια πολύ καλή παρατήρηση αυτή. αν προχωρήσουμε τελικά σίγουρα είναι κάτι το οποίο πρέπει να κοιτάξουμε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης