Μια ιστορία από Ελλάδα του ΟΤΕ και της FORTHNET...

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
vannelle

Δημοσίευση από vannelle » 13 Δεκ 2012 14:20

Η ιστορία που θα σας διηγηθώ έγινε κάπου στην Ελλάδα και μόνο στην Ελλάδα μπορεί να γίνει...

Είχα DSL ΟΤΕ 2MB και αποφάσισα να πάω στην FORTHNET, όλα καλά μέχρι που την 4η μέρα παθαίνει βλάβη και μένω χωρίς internet και εκεί αρχίζουν όλα...

Το πρώτο βήμα που έκανα ήταν να ενημερώσω την FORTHNET μέσω τηλεφώνου για την βλάβη και μου είπε το εξής οι γραμμές ανήκουν στον ΟΤΕ και θα ενημερωθεί ο ΟΤΕ για την βλάβη και θα αποκατασταθεί.

Όταν πέρασαν 6 μέρες συνδρομής στην FORTHNET και 3 μέρες χωρίς internet πήγα στην Forthnet να μάθω τι θα γίνει... Όταν τους είπα είμαι καινούργιος συνδρομητής, 6 μέρες και οι 3 είναι χωρίς internet πήρα την εξής απάντηση "έχει βλάβη τι να κάνουμε ενημερώθηκε ο ΟΤΕ και θα αποκατασταθεί".

Δε νομίζω να υπάρχει κανείς από εσάς που να νομίζει ότι νοιάστηκαν και ιδιαίτερα για την βλάβη...

Τέλος πάντων επειδή είχε κόσμο και η πωλήτρια είχε ξενερώσει με τα παράπονα μου φεύγω...

Περνάει Σ/Κ και την Δευτέρα παίρνω τηλ στην FORTHNET και τους λέω είμαι 10 μέρες συνδρομητής στην Forthnet και οι 7 είναι χωρίς internet πήρα την εξής πρωτότυπη απάντηση "Έχει βλάβη ενημερώθηκε ο ΟΤΕ και θα αποκατασταθεί..."

Τελικά για να μην τα πολυλογώ την δευτέρα γίνετε το εξής!!!

Ο από πάνω μου την ημέρα που κόπηκε το Internet σε μένα έβαλε DSL Wind, εγώ τότε έλειπα από το σπίτι και δεν το ήξερα και ο τεχνικός της wind τα έκανε μαντάρα έκοψε και το internet του από πάνω και ευτυχώς την Δευτέρα φώναξε ένα τεχνικό της wind για να το αποκαταστήσει, του είπα και εγώ το πρόβλημα μου και κατάλαβε ότι το λάθος το έκανε δικός του τεχνικός και ευτυχώς που προσφέρθηκε και το έκανε...

Δηλαδή η FORTHNET Ενημέρωσε τον ΟΤΕ για βλάβη και μας το έκανε η WIND...

Εγώ ακόμα δεν είπα στην FORTHNET ότι το πρόβλημα λύθηκε και ακόμα να έρθουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ....

Ποιον να κατηγορήσεις από αυτή την ιστορία? Τον τεχνικό της WIND? Έκανε ένα λάθος, εντάξει δεν θα του πάρουμε και το κεφάλι...

Την FORTHNET ή τον ΟΤΕ? Σε αυτή την ιστορία όλοι είναι καλυμμένοι και ιδικά η FORTHNET όπου με την πρώτη βλάβη ρίχνει το μπαλάκι στον ΟΤΕ συνολικά θα είχα 10 μέρες βλάβη μέχρι και σήμερα και οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν έχουν έρθει ακόμα...

Δε νομίζω ότι οι τεχνικοί του ΟΤΕ νοιάζονται και ιδιαίτερα να κάνουν την βλάβη σε έναν παλιό συνδρομητή ΟΤΕ και νυν FORTHNET...

Και κλείνοντας από τα καλά μου λόγια δεν θα ξεφύγει ούτε η CYTA...
Όταν έμενα με τους γονείς μου είχαμε το double play και όταν έφυγα από το σπίτι είπα στους γονείς μου να πάνε στην cyta και να κόψουν το Internet ξέρετε τι απάντηση πήραν?

Δεν γίνετε να κοπεί μόνο το Internet πρέπει να κοπεί ολόκληρο το πακέτο... Δηλαδή? Κόψιμο και επανασύνδεση = λεφτά στην cyta....

Και επειδή είναι καλυμμένοι όλοι τους με τα συμβόλαια που σου κάνουν και δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις για απάτη ή το οτιδήποτε άλλο είναι κάλο ο κόσμος να ξέρει τι τον περιμένει...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 14 Δεκ 2012 18:19

Ο οτε που κολλάει και γιατί σε ενδιαφέρει εσένα αν πίσω από τη forthnet είναι ο οτε ή wind η cyta ή ή aol?
Εσύ με ποιά εταιρία έχεις σύμβαση; Αυτή είναι η μοναδική υπεύθυνη απέναντι σε σένα και αυτή πρέπει να έρθει να σου λύσει το πρόβλημα. Ο τεχνικός που θα έρθει τώρα αν είναι του ote, της wind ή της forthnet δεν έχει καμία σημασία, αφού θα έρθει με το "ταμπελάκι" forthnet για να σου λύσει το πρόβλημα.

Για μένα ζήτα τα λεφτά σου πίσω ΑΜΕΣΑ και πήγαινε σε άλλη εταιρία.

vannelle

Δημοσίευση από vannelle » 15 Δεκ 2012 22:24

Η forthnet ενημερώνει τον οτε για τις βλάβες. Δεν θα σου έρθει τεχνικός της forthnet άλλα του οτε.
Δυστυχώς για ένα χρόνο έχω συμβόλαιο

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 15 Δεκ 2012 23:15

Δεν σε ενδιαφέρει ποιός είναι πίσω από τη forthnet. Για σένα που έχεις συμβόλαιο με τη forthnet, υπάρχει μόνο η forthnet, ούτε οτε ούτε κανένας άλλος (αλλιώς γιατί σου έρχεται λογαριασμός να πληρώνεις τη forthnet και όχι να πληρώνεις τον οτε; ). Αν δεν είναι ικανή η εταιρεία με την οποία έχεις συμβόλαιο να σου παρέχει τις υπηρεσίες που πληρώνεις τότε κάνεις καταγγελία της σύμβασης και ζητάς τα χρήματά σου πίσω.

vannelle

Δημοσίευση από vannelle » 18 Δεκ 2012 21:45

Σεβαστά όσα λες.
Σου εύχομαι ποτέ να μην μπεις στην διαδικασία να μετράς ανάποδα τις μέρες που θα φύγεις από τον οτε και μετά από 4 μέρες να παρακαλάς να έρθει..

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 20 Δεκ 2012 00:46

Dva_dev den einai opws ta les. H Forthnet exei to diktyo, alla to last mile pou lene einai tou pOTE. O OTE ta noikiazei auta stn kathe etaireia kai einai stis symvatikes tou ypoxrewseis na apokathista tis vlaves.
Prin apo 2 xronia peripou eixa provlima me thn Forthnet, giati epeft synexeia h syndesh. To din vlavh, hrthe o texnikos tous kai mou leei apo emas einai ok, einai vlavh ote. Hrthe o Ote, ekane mia episkeuh alla ta idia k to ksanaedwsa vlavh.
Opote me pairnei o OTEtzhs kai mou leei oti eixe bei ygrasia sto kalwdio, kai perasane kainourio kalwdio mono gia emena! Apo tote paw sfaira... Apo to 2010 mexri to 2012 vevaia exoun mesolavisei kai 3 mnhmonia!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 20 Δεκ 2012 10:30

Φίλε mechpanos θα διαφωνήσω.

Το ποιός έχει το last mile και ποιός το middle ή το first mile ποσώς με ενδιαφέρει.
Ας τα βρεί η όποια forthnet με τον όποιο ΟΤΕ, ας βάλει δικές της γραμμές, ας βάλει σε μια τελική τον διευθυντή της να μεταφέρει τα data μου με τα πόδια. Δεν με νοιάζει καθόλου.
Εγώ με την όποια forthnet έχω συμβόλαιο.

Με τη λογική αυτή όταν θα βρω χαλασμένη ντομάτα πρέπει να πάω να μιλήσω με τον αγρότη που την έκοψε κι όχι με τόν μανάβη που την είχε στο μαγαζί του, όταν έχει πρόβλημα η vga μου πρέπει να βρω αυτόν που κόλλησε το τσιπάκι κι όχι να απευθυνθώ στο κατάστημα που μου την πούλησε κ.λ.π. κ.λ.π.

Από τη στιγμή που πληρώνω κάποιον για υπηρεσίες που έχουμε συμφωνήσει, αλλά δεν μου τις παρέχει, είναι υπόλογος απεναντί μου και είναι υποχρεωμένος ΑΥΤΟΣ να βρεί λύση.
Νέτα σκέτα.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 20 Δεκ 2012 10:47

Φίλε Αποστόλη καλά τα λες, για αυτό το λόγο πλέον στις μέρες μας δεν μιλάμε για προμηθευτή αλλά για εφοδιαστική αλυσίδα. Ένας κρίκος να σπάσει τελείωσε.

Η Forthnet είναι πράγματι υπόλογη απέναντι στον πελάτη αλλά και ο ΟΤΕ απέναντι στην Forthnet. Επιπλέον όμως, στην σύμβαση της Forthnet λέει ότι σε περιπτώσεις που η ευθύνη είναι του ΟΤΕ αυτός οφείλει να αποκαταστήσει την βλάβη.
Πάντως από ότι θυμάμαι, για όσο διάστημα δεν είχα τηλέφωνο και Internet δεν είχα πληρώσει. Από την άλλη δεν ήταν και ζωτικής σημασίας - αν πχ είχε συμβεί στο γραφείο δεν ξέρω κι εγώ τι θα γινόταν!!!

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 22 Δεκ 2012 17:30

Είμαι συνδρομητής της forthnet εδώ 5-6 χρόνια.

Αυτά που λες είναι λίγα. Εγώ πλέων παίρνω τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη και πριν μιλήσουν τους λέω κατευθείαν να δουν το ιστορικό μου… και στα καπάκια να με συνδέσουν με το τεχνικό τμήμα (τους τεχνικούς) όταν η forthnet στέλνει μια αίτηση στον ΟΤΕ, για βλάβη ενός πελάτη της, ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να την ελέγξει. Και πιστέψτε με το κάνει. Δεν είναι σε καμία περίπτωση υποχρεωμένος να σε ενοχλήσει. Αυτός θα έρθει και θα ελέγξει την γραμμή, μέχρι το ΚΑΦΑΟ και από εκεί στο σπίτι σου. Δεν θα σου χτυπήσει το κουδούνι για να δει αν υπάρχει για παράδειγμα διαφορά τάσης από την είσοδο σου, στο σπίτι σου. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ο τεχνικός του ΟΤΕ να έρθει σε επικοινωνία με τον πελάτη (άσε που θέλει και ο ίδιος να γλυτώσει τα παράπονα ενός πελάτη που δεν είναι δικός του )
Άρα στην δικιά σου περίπτωση, ο τεχνικός του ΟΤΕ σίγουρα θα πέρασε, θα τα βρήκε όλα κομπλέ στις γραμμές, μέχρι και το σημείο που φτάνει στην είσοδο του σπιτιού σου και θα έφυγε.

Εγώ έχω φτάσει στο σημείο να έχω φέρει και τεχνικό της forthnet και τεχνικό του ΟΤΕ, ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ στο σπίτι και κανείς να μην μπορεί να λύσει το πρόβλημα. Το αποτέλεσμα; Να μου λέει στέλεχος της Forthnet (όχι κάποιος από την τεχνική υποστήριξη…) φύγε από την Forthnet , πήγαινε στον ΟΤΕ, να σου φτιάξουν το πρόβλημα και μετά ξανά έλα …

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 22 Δεκ 2012 20:33

Όταν πετάς 3 ευρώ την ημέρα για έναν καφέ και 4 ευρώ την ημέρα για τσιγάρα, ε, πέτα και 10 ευρώ τον μήνα παραπάνω για να είσαι ΟΤΕ+Otenet και να μην έχεις τέτοια προβλήματα!

Εγώ αυτό πιστεύω!
Και είμαι 1000% ευχαριστημένος από τον ΟΤΕ γενικά και τα 3 connx που έχω.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 22 Δεκ 2012 20:36

EneMe έγραψε:Όταν πετάς 3 ευρώ την ημέρα για έναν καφέ και 4 ευρώ την ημέρα για τσιγάρα, ε, πέτα και 10 ευρώ τον μήνα παραπάνω για να είσαι ΟΤΕ+Otenet και να μην έχεις τέτοια προβλήματα!

Εγώ αυτό πιστεύω!
Και είμαι 1000% ευχαριστημένος από τον ΟΤΕ γενικά και τα 3 connx που έχω.
Είναι περισσότερα αν πας σε μια εταιρεία που σου παρέχει και κινητή τηλεφωνία. Και αυτό το πέτα από εδώ πέτα από εκεί πλέον δεν υπάρχει διαθέσιμο.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 22 Δεκ 2012 21:04

Αυτο που λεει ο korgr... Επιπλεον, σε θεμα τιμων ο ΟΤΕ που νομιζει οτι απευθυνεται? Με 35 το μηνα ειχα forthnet και τηλεφωνα απεριοριστα, ενω τωρα με μια προσφορα εχω nova+forthnet απεριοριστα σταθερα με 30.
Για το θεμα αξιοπιστιας ειναι τι θα σου κατσει. 7 χρονια τωρα με vivodi και με forthnet δεν ειχα ποτε προβλημα, πλην 1 φορας που ηταν θεμα γραμμης ΟΤΕ... και ταχυτητες φουλ!
Με τον ΟΤΕ στο γραφειο δεν λεω καλο σερβις αλλα η συνδεση πεφτει μερικες φορες.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 24 Δεκ 2012 10:25

Καλά, εγώ τα λέω κι από την σκοπιά της επαρχίας (<10.000 κατοίκους) που ενώ είδαμε να μπαίνουν δίκτυα, οποιαδήποτε άλλη εταιρεία είναι επιλογή... FAIL!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 05 Ιαν 2013 22:10

Θα συμφωνήσω με τον EneMe.

Δυστυχώς στην Ελλάδα αν κάποιος θέλει 99.9% uptime στην DSL του (και στην συνδεσιμότητα με το υπόλοιπο internet) τότε η Otenet είναι μονόδρομος.

Η υποδομή τους (backbones) είναι σαφέστατα καλύτερη από όλους τους υπόλοιπους ISPs.
Ποτέ δεν έχει τύχει θέμα lag ή κάτι τέτοιο με εξωτερικό (σε αντίθεση με όποιον άλλον εναλλακτικό έχω δοκιμάσει) και κοντά στον ένα χρόνο που έχω ConnX η μόνη φορά που είχα πρόβλημα με την γραμμή και έπεφτε ήταν λόγω χαλασμένης πρίζας στο σπίτι.

Δεν έχει κολλήσει ποτέ, δεν έχει πέσει ποτέ, γενικά δεν είχα πρόβλημα ποτέ και μου συνδέσανε την νέα γραμμή σε 2 εργάσιμες.

Τρίτη απόγευμα έκανα αίτηση για νέα γραμμή & νούμερο, Πέμπτη πρωί είχα internet & τηλέφωνο.

Όσοι θυμούνται παλιότερα μου posts γενικά ήμουν υποστηρικτής της ForthNET.

Δεν θυμάμαι να είχα ιδιαίτερα τεχνικά προβλήματα με την ForthNET όσα χρόνια ήμουν πελάτης τους, αλλά η οργάνωση τους είναι χειρότερη από δημόσιο.

Χαρακτηρηστικά να πω πως σε κάποια φάση το 2008 ξαφνικά μία μέρα δεν δούλευε ούτε το τηλέφωνο ούτε το internet.
Με τα πολλά αφού μίλησα με ForthNET το πρόβλημα ήταν ότι «καταλάθος» δώσανε για διακοπή το δικό μου νούμερο.
Η λύση; Να περιμένω ένα μήνα (την πρώτη φορά περίμενα πολλούς περισσότερους μήνες) για να ξαναπάρω πόρτα στο DSLAM.

1 μήνα χωρίς internet γιατί απλά καταλάθος στείλανε την γραμμή μου για διακοπή!

Έχουν τύχει και άλλα τραγικά σκηνικά με ForthNET και ο μόνος λόγος που παρέμενα ήταν γιατί είχα δικό μου άτομο στην ForthNET και έλυνε τα προβλήματα χωρίς να μιλάω με το CC να με ρωτάνε αν έκανα reset τον router μου τυφλοσούρτη από τα έτοιμα documents :lol:

Να πω πάντως και του στραβού το δίκιο, όσες φορές είχα μείνει χωρίς internet στην ForthNET, δεν μου το χρέωσαν.

Με την HOL που την έχω χρησιμοποιήσει λίγο, από θέμα latency είναι τραγική.
Στο ίδιο κτίριο με μένα εγώ συγχρονίζω στα 16mbit (και τα πιάνω μέρα νύχτα και έχω pings 5ms στο πρώτο hop) ενώ η HOL συγχρονίζει στα 6-7mbit και σέρνεται pretty much always :P

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο είναι εξουσιοδοτημένοι (και κυρίως τεχνικά καταρτισμένοι) οι τεχνικοί των εναλλακτικών πάροχων για να ανοίγουν τα κουτιά του ΟΤΕ στις πολυκατοικίες και να χαλάνε ξένες γραμμές.

Γενικά, είμαι της άποψης αν είναι η δουλειά σου το Internet, ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος. Και δυστυχώς ναι είναι αρκετά πιο ακριβή συγκριτικά με τους υπόλοιπους.
Αν όχι, οτιδήποτε άλλο είναι στην κρίση του καθενός ανάλογα με τις απαιτήσεις του.

Πάντως ασχέτως με τις τυπικές υποχρεώσεις του ΟΤΕ προς τους εναλλακτικούς, από την στιγμή που και ο ΟΤΕ πουλάει Internet δεν μου κάνει εντύπωση τα αιτήματα των εναλλακτικών να μην παίρνουν την ίδια προτεραιότητα με τα αιτήματα των πελατών της Otenet.

Στην ουσία δεν υπάρχουν εναλλακτικοί. Απλά μπήκαν μεσάζοντες στον ΟΤΕ και παρέχουν χειρότερες υπηρεσίες από τον ΟΤΕ (όσο και να με πληγώνει που το λέω αυτό :P )

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες