Δουλεια στο εξωτερικο

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
vasilis_

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από vasilis_ » 13 Δεκ 2012 04:47

καλημέρα,
ξέρει κανείς κάποιο site με αγγελίες εργασίας για απόφοιτους πληροφορικής χωρίς προυπηρεσία; σε οποιοδήποτε χώρα της ευρώπης ή και αλλού
(εκτος απο το eures γιατί δεν κάνει δουλειά)

platongr
Επικοινωνία:

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από platongr » 13 Δεκ 2012 10:23

2 περιστατικά που ξέρω από eures είχαν 100% επιτυχία.
Μια νοσηλεύτρια την κάλεσαν μέσα σε 1 εβδομάδα, και έναν μηχανικό στους 2-3 μήνες. Και τα δύο περιστατικά για Γερμανία.

Δες στο monster.de (ή .co.uk) νομίζω έχει και για άλλες χώρες εκτός Γερμανίας.

Apostolis_38

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 13 Δεκ 2012 11:19

http://www.monster.com/geo/siteselection
http://www.totaljobs.com/
http://www.thelocal.se/jobs/
http://www.reed.co.uk
http://www.technojobs.co.uk/
http://www.s1jobs.com/
http://austria.xpatjobs.com/
http://www.linkedin.com

Μερικές ειδικές πληροφορίες:
- Ολλανδία, μεγάλη ζήτηση στην πληροφορική (πολύ μεγάλη όμως), ικανοποιητικότατοι μισθοί, πολλές φορές extra παροχές, οι Ολλανδοί ασχολούνται και ανταποκρίνονται, κοινωνικές παροχές, αρκετά έξοδα, υψηλότατη φορολογία, χωρίς γνώση της γλώσσας το παλεύεις αλλά όσο πάει και δυσκολεύει.

- Ηνωμένο Βασίλειο, μεγάλη ζήτηση, μικρή ανταπόκριση, μισθοί απλώς για να ζεις με αξιοπρέπεια, κοινωνικό κράτος με προβλήματα.

- Σκανδιναβία, μέτρια ζήτηση (καλύπτουν εκ των έσω τις ανάγκες μιας και πολλοί ζουν σε άλλη χώρα και δουλεύουν σε άλλη), μισθοί απίστευτοι, κοινωνικές παροχές απίστευτες, χωρίς γνώση της γλώσσας χλωμότατο, ρυθμοί απίστευτα αργοί (μπορεί να σου απαντήσουν μετά από 6μηνο και βάλε).

- Γερμανία/Αυστρία, μέτρια ζήτηση και ανταπόκριση, χωρίς γνώση της γλώσσας πολύ δύσκολο.

- Ελβετία/Βέλγιο/Λουξεμβούργο μικρή ζήτηση, δεν πολυασχολούνται, δουλεύουν εκεί πολλοί από άλλες χώρες (κυρίως Γερμανοί), χωρίς γνώση της γλώσσας πολύ δύσκολο (και ποιά να πρωτομάθεις, Αγγλικά; Γαλλικά; Γερμανικά;).

Μερικές γενικές πληροφορίες:
- αν μπορείς προμηθεύσου τηλεφωνικό αριθμό της χώρας που σκοπεύεις να πας (σε πολλές παίζει vodafone) και βάλε αυτή στο βιογραφικό σου. Οι απαντήσεις θα αυξηθούν ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ.

- πολύ μεγάλος ανταγωνισμός, μεταναστεύουν εκεί από όλη τη γη. Κυριολεκτικά. Και όσο πάει μαζεύονται κι άλλοι.

- ούτε να το σκεφτείς να το παίξεις Αλβανός εκεί (αδήλωτος). Πολύ απλά γι αυτούς δεν υπάρχεις. Ακόμα κι αν πεθαίνεις (καθόλου υπερβολή).

- μεγάλες διαφορές στην κουλτούρα (κοινωνικές σχέσεις, φαγητό κ.λ.π.).

- παρά τα αντιθέτως θρυλούμενα και τις εξαιρέσεις έχουμε καλό όνομα σαν λαός και εργαζόμενοι. Ειδικά σε σχέση με τους μουσουλμάνους. Και το επίπεδο των γνώσεων μας σε πολλές περιπτώσεις είναι άνω του μετρίου.

- ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα στην εξεύρεση κατοικίας. Πιο εύκολα βρίσκεις δουλειά παρά σπίτι (δωμάτιο ουσιαστικά).

vasilis_

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από vasilis_ » 13 Δεκ 2012 14:20

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Ψάχνω εδώ και καιρό στην κεντρική ευρώπη (Τσεχία-Σλοβακία) αλλά έχω 2 προβλήματα: οι περισσότεροι μόλις βλέπουν οτι δεν
μένω εκεί δεν δίνουν σημασία και φυσικά σχεδόν όλοι ζητούν προυπηρεσία.
Σκέφτηκα να φύγω χωρίς να έχω κλείσει κάποια δουλειά. Να μείνω σε κάποιο hostel και να ψάξω απο εκεί.

Ολες οι αγγελίες στο eures είναι γραμμένες στην τοπική γλώσσα, επομένως απευθύνονται σε ντόπιους ή σε όσους ξέρουν τη γλώσσα (εκτός και αν αντλούν τα στοιχεία απο τους αντίστοιχους οαεδ της κάθε χώρας οπότε λογικό να μην τα μεταφράζουν στα αγγλικά).
Εγώ δυστυχώς ξέρω μόνο αγγλικά.

Apostolis_38 έγραψε: Μερικές γενικές πληροφορίες:
- αν μπορείς προμηθεύσου τηλεφωνικό αριθμό της χώρας που σκοπεύεις να πας (σε πολλές παίζει vodafone) και βάλε αυτή στο βιογραφικό σου. Οι απαντήσεις θα αυξηθούν ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ.

- πολύ μεγάλος ανταγωνισμός, μεταναστεύουν εκεί από όλη τη γη. Κυριολεκτικά. Και όσο πάει μαζεύονται κι άλλοι.

- ούτε να το σκεφτείς να το παίξεις Αλβανός εκεί (αδήλωτος). Πολύ απλά γι αυτούς δεν υπάρχεις. Ακόμα κι αν πεθαίνεις (καθόλου υπερβολή).

- μεγάλες διαφορές στην κουλτούρα (κοινωνικές σχέσεις, φαγητό κ.λ.π.).

- παρά τα αντιθέτως θρυλούμενα και τις εξαιρέσεις έχουμε καλό όνομα σαν λαός και εργαζόμενοι. Ειδικά σε σχέση με τους μουσουλμάνους. Και το επίπεδο των γνώσεων μας σε πολλές περιπτώσεις είναι άνω του μετρίου.

- ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα στην εξεύρεση κατοικίας. Πιο εύκολα βρίσκεις δουλειά παρά σπίτι (δωμάτιο ουσιαστικά).
Σε ποιές χώρες αναφέρεσαι; Στις Σκανδιναβικές;

Apostolis_38

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 13 Δεκ 2012 14:35

-Σε όλες.

- Αν έχεις λεφτά να πας κάπου να κάτσεις 2-3 μήνες και να ψαχτείς εκεί, είναι ότι καλύτερο.

Κατ' αρχάς υπάρχουν και πηγές που δεν εμφανίζονται στο internet (τοπικές εφημερίδες, αγγελίες επάνω σε γραφεία, βιτρίνες, δρόμους κ.λ.π., μπορείς να κάνεις door to door αποστολή βιογραφικών) και φυσικά μπορείς να δημιουργήσεις κύκλο μέσω κάποιον γνωριμιών που (πρέπει να επιδιώξεις να) κάνεις.

Δεύτερον, είναι πολύ πιο εύκολο για κάποιον να σε καλέσει για συνέντευξη. Εσύ πόσο εύκολα θα έδινες την ευκαιρεία σε κάποιον που θα έρθει σε 4 μέρες για συνέντευξη από την Κρήτη στην Αλεξανδρούπολη; Ειδικά όταν στην πόρτα σου σφάζονται.
Προφανώς αν σε λένε Γιακούμπ ή Χώκινγκς αλλάζει το πράγμα, αλλά για μας τους υπόλοιπους...

Θα τριφτείς λίγο με τη γλώσσα. Οπως και να 'χει κάτι θα μάθεις και θα το πετάξεις όταν χρειαστεί. Αν μη τι άλλο δείχνει οτι προσπαθείς να εγκλιματιστείς στη χώρα που πήγες (κάτι για το οποίο εσύ είσαι υποχεωμένος να κάνεις, όχι το αντίστροφο).

- Στις χώρες που ψάχνεις αφενός δεν έχει πολύ ζήτηση, αφετέρου ακόμα και οι άνω του μετρίου μισθοί είναι μια ή άλλη με τη χώρα μας. Και εκεί δύσκολα χτυπάς υψηλό μισθολόγιο.
Το μόνο καλό είναι οτι σε αυτές τις χώρες (όπως επίσης και στην Ιρλανδία) παίζουν πολλές πολυεθνικές (IBM, HP, Epson κ.λ.π.) οπότε θα προσθέσεις ένα καλό όνομα στο βιογραφικό σου και πιθανώς να μπορέσεις μετά από κάποια χρόνια να κάνεις μια "εσωτερική μεταγραφή" σε άλλη χώρα.

- Από όλες τις χώρες εγώ θα σου πρότεινα Ολλανδία και Νορβηγία/Φινλανδία αν το λέει η καρδιά σου.

Άβαταρ μέλους
galher
Επικοινωνία:

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από galher » 13 Δεκ 2012 16:16

Τσεχία-Σλοβακία που ψαχνεις οι μισθοι ειναι πιο χαμηλοι και απο Ελλαδα και ο καιρος πολυ δυσκολος.
Φυσικα και το κοστος ζωης ειναι χαμηλο αλλα δεν εχει νοημα να πας οικονομικος μεταναστης σε αυτες τις χωρες.
Ολλανδια Αγγλια Γερμανια(αν ξερεις την γλωσσα) ειναι οι καλυτερες επιλογες και συνηθως η πρωτη συνεντευξη γινεται μεσω skype.

ΥΓ. @Αποστολε Θελω να σου κανω like στο παραπάνω post και δεν μπορω!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος galher την 13 Δεκ 2012 17:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Apostolis_38

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 13 Δεκ 2012 16:26

Συμφωνώ.
Ο μόνος λόγος για να πας εκεί πάνω είναι για να μας προμηθεύεις με ντόπιες αρτίστες.
Κανένας άλλος.
Ασε που με τόσα που έχουν τραβήξει αυτές οι χώρες εγώ τις ψιλοφοβάμαι κιόλας. Οποιος γουστάρει μπαίνει όποτε γουστάρει με το στρατό του, παίρνει τη χώρα στη δούλεψη του και άντε μετά εσύ να βρείς από που σου ήρθε. Αφθονα τα παραδείγματα.

Πάντως τα παλιά μεγαλεία να τα ξεχάσουμε όλοι.
Χώρες για να κάνεις νόμιμα περιουσία, όπως κάποτε, είναι ελάχιστες.
Η.Π.Α., Καναδάς, Κατάρ, άντε και λίγη Αυστραλία αναλόγως το επάγγελμα.
Και όλα αυτά βέβαια δουλεύοντας 20άωρα.
Τώρα όποιος είναι να φύγει να έχει στο νου οτι απλώς πάει κάπου που μπορεί να ζήσει με αξιοπρέπεια και τίποτε περισσότερο.

@galher: που να μου κάνεις like;
Δεν κατάλαβα.

vasilis_

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από vasilis_ » 14 Δεκ 2012 04:51

παιδιά δεν είναι τόσο χάλια, έχω ζήσει για λίγο εκεί. Οι μισθοί για ΙΤ ανάλογα με την εταιρία και την περιοχή είναι κάπου 800-1100 καθαρά για junior θέσεις. Το κόστος ζωής είναι πολύ χαμηλότερο απ'οτι εδώ (μόνο τα ενοικια είναι ακριβότερα).
Σίγουρα είναι πολύ καλύτερα σε Ολλανδία-Νορβηγία, καλύτεροι μισθοί και ποιότητα ζωής αλλά όπως είπα δεν έχω προυπηρεσία, γι'αυτό και έψαχνα σε ποιό "παρακμιακές" χώρες. Όταν ήμουν εκεί υπήρχε μεγάλη ζήτηση ακόμα και για απόφοιτους, τώρα απ'οτι κατάλαβα έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Apostolis_38

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 14 Δεκ 2012 14:29

Είναι προφανές φαντάζομαι οτι γράφω βάση της δικιάς μου εμπειρίας.
Αυτό σημαίνει οτι πιθανώς να έχω εσφαλμένη εικόνα, όχι πλήρης κ.λ.π. κ.λ.π.
Και είναι επίσης προφανές οτι εφόσον ήσουν εκεί κάτι παραπάνω θα ξέρεις.
Δεν το αμφισβητώ.
Πάντως στις "Ανατολικές" χώρες με τις οποίες ασχολήθηκα (Τσεχία, Ουγγαρία, Σλοβακία) σαν μέσο όρο μισθών δεν διαπίστωσα αυτόν που αναφέρεις αλλά λιγάκι χαμηλότερο, γύρω στα 600 - 800 ευρώ.

Να διευκρινίσω κάποια πράγματα που μάλλον παίζουν ρόλο στη διαμόρφωση της εντύπωσης που αποκόμισα για όσες χώρες την έψαξα (που ήταν αρκετές).
- κατ' αρχάς μιλάω για εντυπώσεις που αφορούν τους τελευταίους 15-16 μήνες.
- μιλάω για συγκεκριμένους τομείς της πληροφορικής (web development, IT support, network administration). Με αρκετή προϋπηρεσία μεν αλλά χωρίς εξειδίκευση σε κάποιο σπάνιο/κουφό πεδίο, πρόγραμμα, λειτουργικό κ.λ.π.
- μιλάω για εργασία με χρήση της Αγγλικής κι όχι της τοπικής γλώσσας.
Πιθανόν οι θέσεις εργασίας στις οποίες έρχεσαι σε επαφή με ντόπιους (όπου και χρειάζεται να ξέρεις τη γλώσσα σε πολύ καλό επίπεδο) να πληρώνονται καλύτερα. Δεν το έψαξα καν οπότε δεν το ξέρω.
- πολλές φορές έπαιξε ρόλο το να είσαι σε μια χώρα καιρό πριν ή το να είσαι αρτι αφιχθείς.
Εχει να κάνει με την κατανόηση της κουλτούρας του τόπου και κυρίως το πως θα φέρεσαι στους συναδέλφους σου και το αν θα αντέξεις την ξενιτιά.
Κανείς δεν θέλει κάποιον ο οποίος είναι πολύ καλός στη δουλειά του αλλά όλη μέρα τσακώνεται με τους συναδέλφους του ή έχει πάθει κατάθλιψη και από ώρα σε ώρα βγάζει εισιτήρια για να επιστρέψει στη χώρα του.
Τουλάχιστον στη Βόρεια Αμερική και ΒορειοΔυτική Ευρώπη δίνουν ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ σημασία στο πως "κολλάς" στην εταιρεία και τι είδους άνθρωπος είσαι.
Υπάρχουν εταιρείες ή reqruiters που σε υποβάλλουν σε (έστω και υποτυπώδη) τεστ.

Εντάξει, σίγουρα δεν είναι τόσο χάλια. Πλάκα κάνουμε.
Εκτός του οτι σαν χώρες είναι αρκετά όμορφες, πολλοί κάτοικοι έχουν παιδεία και κλασσική κουλτούρα και η νεολαία τους έχει αποδείξει πολλές φορές οτι δεν "κοιμάται".
Παλιότερα τουλάχιστον.
Δυστυχώς όμως σε αρκετά θέματα τα οποία κρίνονται θεμελιώδη, σύμφωνα με τον Ελληνικό τρόπο ζωής, είναι αρκετά πίσω σε σχέση με τις χώρες της Κεντρικής και Βόρειας Ευρώπης.

Άβαταρ μέλους
giannis19

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από giannis19 » 23 Δεκ 2012 22:03

www.targetjobs.co.uk

Λονδίνο

IT σε Ιnvestment Banks κυμαίνετε από 35-40k λίρες πρώτος μισθός και σε εταιρείες software (Google, Facebook, Bloomberg, etc..) λίγο λιγότερα. Τα προγράμματα στις τράπεζες προορίζονται για δυνατούς υποψήφιους χωρίς προϋπηρεσία και περιλαμβάνουν training, αλλά το να μπεις είναι πολύ πιο εύκολο παρά σε software companies. Φυσικά υπάρχουν και πολλές startups των οποίων οι μισθοί διαφέρουν, το ίδιο και τα requirements. Εταιρείες τύπου Palantir αρχίζουν στις 80k και hedge funds στις 45k. Τα ωράρια φυσικά εκτός τράπεζας είναι άθλια αλλά οι μισθοί για IT είναι από τους ψηλότερους στη χώρα αυτή τη στιγμή.

Οι μισθοί που λέω πιο πάνω είναι σε λίρες Αγγλίας, τον χρόνο χωρίς φόρους.

Άβαταρ μέλους
fronimitis
Επικοινωνία:

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από fronimitis » 23 Δεκ 2012 22:52

Πείτε καμιά γνώμη για δουλειά σε άλλη ήπειρο...

Εγώ πιστεύω ότι θα μπορούσα να βρω δουλειά στη Βραζιλία, έχω πάει πολλές φορές ως τουρίστας, μιλάω τη γλώσσα, και οι επαγγελματίες ΙΤ παίρνουν πολύ καλό μισθό. Δείτε πίνακα με τους μέσους μισθούς: http://www.treinamentodeti.com/index.ph ... ioooo.html (όπου R$1000=365€).

Όμως, για προσωπικούς λόγους προσπαθώ τώρα να βρω δουλειά στην Ασία: Σινγκαπούρη, Μαλαισία, Φιλιππίνες, κλπ. Έχω στείλει ~100 βιογραφικά σε αγγελίες, και συνεχίζω. Μέχρι τώρα δεν απάντησε κανείς :(

Άβαταρ μέλους
cap
Επικοινωνία:

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από cap » 23 Δεκ 2012 23:22

Θα ήθελα με την ευκαιρία να "διαφημίσω" (με την ανοχή των moderators που ελπίζω να μην μου πετάξουν τίποτα βαρύ μέρες που είναι) το www.stayorgo.gr στο οποίο συζητάμε όλα τα θέματα σχετικά με το δίλημμα "μένω ή φεύγω από την Ελλάδα".

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από cordis » 23 Δεκ 2012 23:25

εγώ μόνο Τόκιο ή Στοκχόλμη θα πήγαινα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Lykos22

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από Lykos22 » 27 Δεκ 2012 14:25

Αυτά τα links που έδωσες είναι μόνο για Ευρώπη να υποθέσω? σε ΗΠΑ ή Καναδά ? επειδή και εγώ είμαι σε ίδια φάση με τον vasilis_, απόφοιτος πληροφορικής, ψάχνω για web-development και το σκέφτομαι και για εξωτερικό

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης