LinkWise νέα πλατφόρμα - Στατιστικά, Reports και Notifications

Παρουσίαση προγραμμάτων και σχόλια για το ελληνικό Linkwise Affiliate Network

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Αύγ 2013 02:05

Κι εγω την εχω πατησει αρκετες φορες

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Αύγ 2013 00:50

επιλέγω Αναζήτηση προγράμματος > Τύπος Προγράμματος > Click και μου βγάζει
e-food
Public
You.gr

στις περιγραφές και στις προμήθειες όμως δεν βλέπω πόσο δίνουν στο click αυτές οι καμπάνιες.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 07 Αύγ 2013 15:35

Γιάννη έχεις δίκιο, είναι bug. Το έχουμε αναγνωρίσει αλλά δυστυχώς λόγω διακοπών μάλλον θα αργήσει λίγο να διορθωθεί.

Το πρόβλημα δημιουργείται επειδή τα προγράμματα αυτά είχαν στο παρελθόν payout per click, αλλά το σύστημα δεν αναγνωρίζει πως πλέον έχει καταργηθεί.
Linkwise Affiliate Network

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Αύγ 2013 23:53

Με αφορμή την amstel αλλά όχι μόνο (π.χ. ακόμα και το Ladopano) θα ήθελα να είχα την επιλογή τα affiliate links να δουλεύουν ακόμα και μετά το τέλος της καμπάνιας.

Γιατί.
α. μου φαίνεται άσχημο, από την στιγμή που ξέρω ότι είναι περιορισμένο το budget, να τον κόβω από την μια στιγμή στην άλλη ενώ μου έχει δώσει αρκετά.
β. δημιουργεί προβλήματα χρηστικότητας στους επισκέπτες μου που τους πάει σε μια ακαταλαβίστικη, για αυτούς, σελίδα με ένα ακαταλαβίστικο, για αυτούς, μήνυμα λάθους. Αυτό φυσικά εάν έχω κάνει posts με links που δεν αλλάζουν δυναμικά.

- θα μπορούσε να γίνει είτε με μια global παράμετρο στο προφίλ μας, είτε με κάποια παράμετρο πάνω στην καμπάνια ή στο url ή με αυτά συνδυαστικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 09 Αύγ 2013 10:55

Καλημέρα

Το μήνυμα λάθους θα σταματήσει να εμφανίζεται σύντομα (σε αυτή τη μορφή) καθώς ήδη έχουμε υλοποιήσει και δοκιμάζουμε ένα νέο σύστημα διαχείρισης των ανενεργών links.

Πιο συγκεκριμένα, σε όποια περίπτωση μπορούμε, θα αντικαθιστούμε εντελώς το δημιουργικό με ένα άλλο από ένα σχετικό πρόγραμμα. Στην περίπτωση που δε γίνεται αυτό (π.χ. text link) ο επισκέπτης θα ανακατευθύνεται σε μια σελίδα που θα τον ενημερώνει πως η συγκεκριμένη προσφορά έχει λήξει και πως σε μερικά δευτερόλεπτα θα ανακατευθυνθεί εκ νέου σε ένα άλλο, σχετικό πρόγραμμα.

Με αυτόν τον τρόπο, κερδίζουμε 3 πράγματα:
1. Ο χρήστης τελικά ανακατευθύνεται σε μια σελίδα σχετική με αυτό που επέλεξε να δει. Προφανώς δε γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις το νέο πρόγραμμα να είναι απόλυτα ταυτόσημο με το παλιό, αλλά είναι καλύτερο από ένα απλό μήνυμα λάθους.
2. Ο affiliate έχει πιθανότητες να κερδίσει χρήματα ακόμα και από ανενεργά links τα οποία σε διαφορετική περίπτωση θα ήταν άχρηστα.
3. Ο διαφημιζόμενος σταματάει να λαμβάνει traffic μετά την απενεργοποίηση του προγράμματος. Αυτό είναι σημαντικό αφενός γιατί ο διαφημιζόμενος μπορεί να το έχει απαιτήσει (να απαιτεί δηλαδή αφού έληξε τη συνεργασία να σταματήσει και όλη η δραστηριότητα) αλλά και για να αποφύγουμε "πονηρές σκέψεις" κάποιων που μπορεί να σκεφτούν "Ας ανεβάσω ένα affiliate πρόγραμμα με πολύ καλή προμήθεια για να με βάλουν όλοι και σε 2 μήνες το κατεβάζω, αλλά όλο και κανένα link θα ξεμείνει εκεί έξω".

Σίγουρα δεν υπάρχει ένα σενάριο που να δουλεύει τέλεια σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά νομίζω πως η παραπάνω λογική δουλεύει καλύτερα συνολικά.

Θα μπορούσαμε βέβαια να ακολουθήσουμε και την άλλη τακτική που βλέπω σε άλλο ανταγωνιστικό δίκτυο, δηλαδή μόλις λήξει ένα πρόγραμμα να ανακατευθύνουμε όλα τα link σε μια δική μας affiliate σελίδα και έτσι να κλέβουμε το traffic απ'τους ίδιους μας τους affiliates. Γιατί στα λόγια είναι εύκολο να λέμε όλοι πόσο εκτιμάμε και αγαπάμε τους affiliates, το θέμα είναι τα έργα :P

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 09 Αύγ 2013 11:27

George - Linkwise έγραψε:Καλημέρα
Θα μπορούσαμε βέβαια να ακολουθήσουμε και την άλλη τακτική που βλέπω σε άλλο ανταγωνιστικό δίκτυο, δηλαδή μόλις λήξει ένα πρόγραμμα να ανακατευθύνουμε όλα τα link σε μια δική μας affiliate σελίδα και έτσι να κλέβουμε το traffic απ'τους ίδιους μας τους affiliates. Γιατί στα λόγια είναι εύκολο να λέμε όλοι πόσο εκτιμάμε και αγαπάμε τους affiliates, το θέμα είναι τα έργα :P
Αυτά είναι...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Αύγ 2013 16:32

δεν είναι και τόσο εύκολο... γιατί εγώ έχω ένα κείμενο για την αμστελ, πως μπορεί να πηγαίνει στην χάινεκεν; και να πηγαίνει στην χάινεκεν πάλι καλά, είναι ή ίδια εταιρεία πες... αλλά αν πηγαίνει στην φιξ;

δεν είναι να έχει λήξει μια προσφορά του ekdromi.gr και να τον στέλνεις σε άλλη προσφορά του ekdromi.gr ...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 09 Αύγ 2013 18:19

Ναι, έχεις δίκιο, σίγουρα δεν είναι εύκολο. Όπως λέω και παραπάνω δεν υπάρχει μια λύση που να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις απλά ανάμεσα στις εναλλακτικές που είχαμε, θεωρήσαμε πως αυτή είναι η καλύτερη.

Το θέμα που αναφέρεις το έχουμε σκεφτεί. Είναι στην κρίση του account manager το πρόγραμμα ανακατεύθυνσης που θα βάλει να μην δημιουργεί τέτοιου είδους προβλήματα.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 15 Αύγ 2013 16:15

Κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη λύση για τους επισκέπτες (και όχι για εμάς -τους affiliates- και εσάς -το δίκτυο-) είναι να πηγαίνει ο χρήστης εκεί που πρέπει, άσχετα με το αν υπάρχει πλέον το campaign στο δίκτυο ή όχι.

Δηλαδή, αν για παράδειγμα στέλνουμε έναν χρήστη σε ένα προϊόν ενός eshop, να πηγαίνει εκεί και πάλι (στο καθαρό url), όπως συμβαίνει και όταν υπάρχει το campaign. Το αν υπάρχει ή όχι το προϊόν μετά τη λήξη του campaign, είναι θέμα του eshop.

Αν αυτό δεν είναι εφικτό (που συνήθως είναι), μπορεί έστω να υπάρχει ένα global redirect link για το κάθε απενεργοποιημένο campaign, που θα στέλνει τον χρήστη στην αρχική του εκάστοτε eshop, game, υπηρεσίας, κλπ.

Θεωρώ πως τα παρεμφερή προϊόντα, προσφορές, καμπάνιες κλπ, είναι απλά ημίμετρα, που έχουν στόχο το κέρδος και μόνο, και δεν προσφέρουν κάτι στον τελικό χρήστη, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Αύγ 2013 22:34

το report "Ανά πρόγραμμα / Ανά ημέρα > τελευταίες 7 ημέρες" μήπως είναι "Ανά πρόγραμμα / Ανά ημέρα > οι προηγούμενες 7 ημέρες";
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 31 Αύγ 2013 13:47

Καλησπέρα Γιάννη

Δεν ξέρω αν είναι πολύ σαφής η εννοιολογική διαφορά του "Τελευταίες 7 ημέρες" από το "Προηγούμενες 7 ημέρες".

Φαντάζομαι αυτό που θέλεις να πεις έχει να κάνει με το αν στο διάστημα αυτό περιλαμβάνεται η σημερινή μέρα ή όχι, αλλά δε νομίζω πως μία από τις δύο παραπάνω περιγραφές είναι σαφέστερη της άλλης ως προς αυτό το σημείο.

Το συγκεκριμένο θέμα το έχουμε συζητήσει και εσωτερικά εκτενώς και τελικά αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε το παράδειγμα του Google Adwords όπου χρησιμοποιεί το ίδιο όνομα και το ίδιο διάστημα. Ο λόγος που το κάναμε έτσι είναι γιατί θεωρήσαμε πως κάποιοι χρήστες ίσως ήδη να είναι εξοικειωμένοι με το Adwords και άρα να τους είναι πιο κατανπητό παρά αν χρησιμοποιούσαμε ένα εναλλακτικό όνομα ή διάστημα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Αύγ 2013 21:22

όντως το adsense έτσι το έχει, αλλά δεν το συνδύασα 1ον για το καρδιακό που έπαθα 1η του μήνα, 2ον γιατί δεν φημίζονται οι Ελληνικές μεταφράσεις υπηρεσιών για την αρτιότητά τους. :)

εγώ έγραψα το τι καταλαβαίνω από το συγκεκριμένο λεκτικό, αν όλοι οι άλλοι όταν λένε "τις τελευταίες ημέρες" δεν εννοούν και το σήμερα είμαστε οκ. ;)
- follow me @twitter

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 14 Σεπ 2013 01:01

Χαιρετίζω όλους! (κι όμως είμαι ακόμα εδώ...:)))

Μιας και ενεργοποιήσατε τις ανακατευθύνσεις των "ληγμένων" θα συμφωνήσω με τον burnmind παραπάνω
σχετικά με το ποιές θα ήταν οι ιδανικότερες επιλογές αν θέλουμε να είμαστε
όσο γίνεται πιο κοντά σε αυτό που θα ήθελε ο επισκέπτης μας και στην εμπιστοσύνη του.

Όπως και να έχει, συγχαρητήρια για την προσπάθεια!

Απλά θα μας επιτρέψετε να αναμένουμε αναμένουμε πιθανή βελτίωσή της, ως ανωτέρω....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linkwise”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες