Πώς να φτιάξεις site με αυτόματο περιεχόμενο

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 19 Νοέμ 2011 19:17

Γεια σε όλους,

Έχω γράψει ένα plugin για το wordpress το οποίο παίρνει νέα από το Reuters, BBC και CNN τα δημοσιεύουν αυτόματα στο wordpress blog σας και τα δημοσιεύουν και στο twitter αυτόματα.

Tα posts που δημοσιεύονται είναι καθαρά, χωρίς βρώμικο html κώδικα και στο τέλος μπαίνει ένα source link (δηλ. την πηγή που βρήκε το άρθρο).

Αυτό το project το τρέχω εδώ και πολύ καιρό σε δικό μου site και δουλεύει μια χαρά. Κάθε μέρα βάζει 600+ νέα στις συγκεκριμένες κατηγορίες.

Tο έχω κάνει να καλύπτει τις πιο δημοφιλής κατηγορίες: Νέα: Κόσμος, Ευρώπη, Αφρική, Μέση Ανατολή, Ασία, Αμερική, Επιχειρήσεις, Διασκέδαση, Υγεία, Tεχνολογία, Ωροσκόπια, Αθλήματα, Μετοχές, Καιρός.

Στο twitter έχει βάλει 11 χιλιάδες tweets μέσα σε λίγες μέρες.

Η εφαρμογή τρέχει με cron job κάθε μισή ώρα και παίρνει τα νέα από τις παραπάνω πηγές και στο τέλος ενημερώνει το sitemap και όλες τις μηχανές αναζήτησης.

Ουσιαστικά βάζετε ένα template εφημερίδας/news portal στο wordpress σας, βάζετε να τρέχει κάθε μισή ώρα και δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα ποτέ ξανά για εκείνο το blog (από άποψη περιεχομένου).

Όλη η ιστορία με το GoogleBot ρυθμισμένο στο FULL FAST SCAN τρώει μόνο 5GB traffic και η εφαρμογή μαζί με το Wordpress πιάνει 35ΜΒ στον δίσκο. Βάζετε το adsense, το προωθείτε και με τον καιρό έχετε αποτελέσματα.

Πιο αναλυτικά τι κάνει:
- Σας δίνει τη δυνατότητα να παραμετροποιήσετε όλες τις ρυθμίσεις της εφαρμογής, για παράδειγμα:
- Μπορείτε να χωρίζετε αυτόματα τα άρθρα σε 2 σελίδες αν έχει περισσότερους από 1000 χαρακτήρες (αυτό γίνεται με το <!--nextpage--> - πρέπει να το υποστηρίζει το template σας).
- Έχει μυστική λέξη για να περιορίσει την πρόσβαση σε τρίτους (δηλ. δίνει μοναδική και συγκεκριμένη εντολή για cron π.χ. ?wp-news=cnn&secret_word=tl7bu
- Οδηγίες βήμα-βήμα πώς να δημιουργήσετε τα απαραίτητα cron job
- Δοκιμή σύνδεσης με το Twitter App που θα δημιουργήσετε και θα βάλετε τα μοναδικά κλειδιά σας (για αποδοχή πρόσβασης είναι αυτό)
- Full Documentation μέσα στο plugin, πληροφορίες για τα πάντα
- Δυνατότητα διαγραφής των ρυθμίσεων του plugin (σβήνει όλα του τα κλειδιά από τους πίνακες) και όταν το κάνετε απενεργοποίηση δεν έχει αφήσει πουθενά σκουπίδια.
- Υποστηρίζει αυτόματη ενημέρωση sitemap και ενημέρωση των Μηχανών Αναζήτησης

Κατεβάστε το Plugin

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 20 Νοέμ 2011 01:52

Αυτό βγάζει 14,900 αποτελέσματα στο Google.

Τα περισσότερα είναι νέα (άνοιγε αυτά που έχουν "George Girtsou News" στον τίτλο) που μπήκαν αυτόματα με αυτό το plugin. Επειδή δεν υπάρχουν τώρα (τα έσβησα γιατί δεν υπήρχε λόγος να τα έχω, αφού έχω αλλάξει το site μου) μπορείς να δεις την cached έκδοσή τους που παρέχει το Google.

Το cronjob τρέχει κάθε μισή ώρα. CPU usage δεν ξέρω να σου πω πάντως με το GoogleBot στο FAST FULL SCAN κατανάλωσε μόνο 5GB Bandwidth.

Πιστεύω ότι για ένα site με αρκετή κίνηση και να έχεις cache σύστημα και συμπίεση Gzip, θα χρειαστείς γύρω στα 20GB bandwidth.

Εγώ που είχα ~300 επισκέπτες τη μέρα στο πειραματικό news site χρειάστηκαν 9GB.

Σκέψου ότι τα βάζει και στο Twitter οπότε είναι πολύ λογικά αυτά τα νούμερα.

Αναλόγως την δουλειά που θα κληθεί να κάνει ο web server θα καταναλώσει και τα ανάλογα.

Το μόνο σίγουρο θα είναι ότι θα στα βγάλει από το adsense και τις διαφημίσεις - ειδικά όταν έχεις πολύ traffic.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα! Ορίστε το twitter μου: @ggirtsou για να δεις ότι έχει 12 χιλιάδες tweets από αυτό και μόνο.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Νοέμ 2011 01:56

ηθελα να δω την παρουσιαση πως τα βγαζει στον επισκεπτη τελικα

οπως για παραδειγμα οτι εχω κανει εγω με ενα απλο rss2html εδω http://www.periodiko.net/2011/11/newsit.html

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 20 Νοέμ 2011 01:58

Το link που έστειλες βγάζει λάθος κωδικοποίηση στο σημείο που εμφανίζονται τα νέα.

Μπορείς να το δεις από την cache του google πώς φαινόταν. Παραδείγματα: 1, 2, 3

Το πώς φαινόταν σε μένα δεν έχει καμία σχέση με το πώς θα φαίνεται σε κάποιο άλλο site γιατί ο κάθε webmaster επιλέγει το template που του αρέσει, βάζει τα δικά του plugins (π.χ. social - share to, related articles).

Το μόνο που θα είναι ίδιο θα είναι το post που θα το παίρνει από τα sources.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Νοέμ 2011 02:00

ggirtsou έγραψε:Το link που έστειλες βγάζει λάθος κωδικοποίηση στο σημείο που εμφανίζονται τα νέα.
πρεπει να εχεις utf8 για δοκιμασε το ετσι

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 20 Νοέμ 2011 02:02

Ναι ξέρω, απλώς μπορείς να το κάνεις να τα εμφανίζει σωστά χωρίς ο χρήστης να πρέπει να το αλλάξει από τον browser του.

Στο http://www.ow10.com/rsstohtml/inc/ifram ... m&UNLINK=0

βάλε μέσα στο <head> αυτό:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 20 Νοέμ 2011 02:04

και εκτός αυτού έτσι όπως το έχεις όταν πατάς σε ένα νέο χάνεις τον επισκέπτη επειδή πάει σε άλλο site να το διαβάσει.

Ενώ με το plugin αυτό ο επισκέπτης διαβάζει το άρθρο από το site σου και μπορείς να το κόψεις και σε δύο σελίδες (έχει τέτοια ρύθμιση) για να τον κρατήσεις περισσότερο και να μην του δώσεις με την μία όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται.

UPDATE: Ξέχασα να πω ότι η εφαρμογή είναι ιδανική ακόμα και για shared hosting δηλ. δεν χρειάζεται να έχετε αποκλειστικά δικό σας server για να την τρέξετε. Εγώ στο πείραμά μου δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Νοέμ 2011 02:24

ggirtsou έγραψε:και εκτός αυτού έτσι όπως το έχεις όταν πατάς σε ένα νέο χάνεις τον επισκέπτη επειδή πάει σε άλλο site να το διαβάσει..
δεν χανω τιποτα
τον επισκεπτη τον εχω στην σελιδα μου ετσι η αλλιως απο το twitter που βγαινει εκει
( http://trending.gr/top.php?t=tweets 5 στους 10 πρωτους σε ποστ ειναι δικοι μου λογαριασμοι)

απλα του δινω την δυνατοτητα αυτο που θα εβρισκε απο αλλου να το βρισκει σε εμενα και αυτο το βλεπω απο τα στατιστικα οτι υπαρχι πολυς κοσμος που ερχεται να δει τον τιτλο και μετα αν θελει θα διαβασει το αρθρο αλλου

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 21 Νοέμ 2011 17:44

fiskilis έγραψε:μπορουμε να δουμε δειγμα ;

το cronjob καθε ποση ωρα τρεχει και ποσο cpu καταναλωνει;
fiskilis έχω στήσει ένα demo εδώ πέρα: http://news.ggirtsou.gr/

Τα cronjob τα ρυθμίζεις εσύ να τρέχουν κάθε όποτε θες.

Αν είσαι σε hosting plan με περιορισμό σε CPU Usage τότε θα χτυπάει κόκκινο (στο λέω επειδή το δοκίμασα) λόγω του ότι τα news sites βάζουν συνέχεια updates (π.χ. κάθε μισή ώρα έχει ~20 νέα την ημέρα).

Εγώ το έβαλα να είναι κάθε μισή ώρα για να έχει πιο μικρό όγκο να διαχειριστεί.

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 21 Νοέμ 2011 18:00

έχω αλλάξει server και μάλλον δεν έγιναν ακόμα τα update στους DNS σε όλες τις εταιρίες. Σε μένα δουλεύει κανονικά. Σε λίγο πρέπει να είναι ok.

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 24 Νοέμ 2011 23:18

αν δεν σου ειναι τρελα δυσκολο μας λες ποσο κοσμο εχεις καθε μερα και ποσο καιρο εκανες για να εχεις αυτον το κοσμο. Το λεω γιατι μπηκα στο demo σου και εκανα αναζήτηση σε μια προταση απο ενα ποστ σου στο google και καθότι duplicated (και αφου το παίρνει πολυς κόσμος εκτος απο σένα) βλέπω ότι σε βγάζει αρκετα μακρια από την πρώτη σελιδα...
ευχαριστω...

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 24 Νοέμ 2011 23:22

το πόσο κόσμο έχει ο καθένας στη σελίδα του εξαρτάται από το πως και πόσο την έχεις διαφημίσει/προωθήσει.

Δεν ξέρω αν αυτό σου είναι τρελά δύσκολο να το καταλάβεις.

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 24 Νοέμ 2011 23:49

ggirtsou έγραψε:το πόσο κόσμο έχει ο καθένας στη σελίδα του εξαρτάται από το πως και πόσο την έχεις διαφημίσει/προωθήσει.

Δεν ξέρω αν αυτό σου είναι τρελά δύσκολο να το καταλάβεις.
Για να σου πω την αληθεια μου ειναι τρελααα δυσκολο να το καταλαβω. Δηλαδη αυτο που μου λες ειναι οτι εχεις φτιαξει ενα agrregator site που παιρνει περιεχομενο απο 3 μεγαλα ειδησεογραφικα πρακτορια και αυτο το site το προωθεις και το διαφημιζεις για να φερεις κόσμο?? Αυτο με την μικρη μου εμπειρια δεν γινεται... και δεν γινεται αφου το περιεχομενο ειναι duplicated και δεν ειναι δικο σου. Site οπως αυτο ουσιαστικα φερνουν κερδη μονο οταν βρισκονται στις πρωτες θεσεις της google και ο κοσμος που αναζητα ειδησεις τα βρισκει και μπαινει.
Οποτε αυτο που ρωτησα αρχικα ειναι αν χρησιμοπειεις καποιο seo plugin που με καποιο τροπο θα ανεβασει το site σου στην google και θα ερχετε κοσμος μιας και απ οτι ειδα απο την μικρη αναλυση που εκανα στο demo site σου στα post των προηγουμενων ημερων που έχεις σε βγαζει μετα την 13 σελιδα, και στα νεώτερα ποστ που έχεις (σημερινα) δεν σε βγαζει καθολου στα αποτελεσματα.
Τωρα αν εσυ εχεις backlinks απο καμια 50 ρια site και ετσι εχεις κανει γνωστο το site ή τρέχεις adwords καμπανιες για να διαφημισεις το site σου στο αγγλοφωνο κεινο πολυ θα ήθελα να δω μια εικονα από το analytics πριν το αγορασω.
Ευχαριστω...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες