Πώς βρίσκω bad sectors; Γίνεται να διορθωθούν;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 18 Νοέμ 2011 03:37

Γεια χαρά. Ένας φίλος μου έχει έναν υπολογιστή με vista τρώει διάφορα κολήματα, έχουμε την εντύπωση ότι ίσως έχει πρόβλημα ο δίσκος. Θα ήθελα να μάθω πώς βρίσκω εάν ο δίσκος έχει bad sector και αν γίνεται η διόρθωση τους και πώς; Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Νοέμ 2011 09:19

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
Αυτό τουλάχιστον ίσχυε από τα Windows98SE και τηρήθηκε σε όλα τα επόμενα...
Όσο λειτουργούν τα Windows, από τον Windows Explorer, επάνω στο γράμμα του 'ύποπτου' δίσκου (π.χ. C) κάνεις δεξί κλικ. Από το μενουδάκι πηγαίνεις στα 'Properties', κι από εκεί στα 'Tools'. Από τα 'Tools' πηγαίνεις στο 'Error Checking' (στο 'Check Now'). Εκεί επιλέγεις και τα δύο: 'Automatically Fix File System Errors' και 'Scan for and attempt recovery of bad sectors'. Αφού επιλέξεις 'Start' θα πρέπει -μάλλον- να κάνεις κάποια σύντομη επανεκκίνηση, καθώς τα Windows χρειάζονται να κάνουν αυτούς τους ελέγχους πριν 'ανεβάσουν' το πλήρες Λειτουργικό Σύστημα.
Θα πάρει σίγουρα κάποια αρκετή ώρα (ειδικά ο έλεγχος/αποκατάσταση (αν γίνεται) των bad sectors). Κατόπιν, αφού λήξουν όλοι αυτοί οι έλεγχοι, τα Windows θα 'ανέβουν' κανονικά ώστε να σου παραδώσουν τον χειρισμό του PC.
Αν όμως τα προβλήματα εξακολουθήσουν τότε:
1) Είτε τα Windows έκαναν τσαπατσοδουλειά (τι σπάνιο πράγμα :o :P )
2) Είτε τα Windows όντως δεν μπόρεσαν να αποκαταστήσουν τα 'Bad sectors'
Εξ'άλλου τα Windows είναι σαφέστατα 100% γράφοντας:(Scan for and attempt recovery of bad sectors).
Και μολονότι γράφω κατά καιρούς τα μύρια όσα εναντίον των Windows, στο συγκεκριμένο θέμα δεν έχουν και πολλά άδικα... Αν το Bad Sector είναι απλό μεν, τότε έχει καλώς! Αν όμως (π.χ. έχει κακοποιηθεί -κάπως- η επιφάνεια του δίσκου) έχουμε κάποια βαρύτερα Bad Sectors, τότε -ίσως- χρειαστείς κάποιο Λογισμικό ειδικευμένο σε τέτοια δουλειά, ή/και κάποιον Τεχνικό (και αυτόν με κάποια σχετική πείρα πάνω στο αντικείμενο αυτό) :wink:

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 18 Νοέμ 2011 12:30

Για αρχή χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα που να ελέγχει σε τι κατάσταση είναι ο δίσκος εμφανίζοντας της πληροφορίες S.M.A.R.T. Εκεί θα δείξει εάν υπήρχαν bad sectors και χρειάστηκε να διαβαστεί πληροφορία που δεν μπορούσε να ανακτηθεί.

Εάν υπάρχουν bad sectors και δεν δημιουργήθηκαν από μηχανικό πρόβλημα στο δίσκο, τότε παίρνει ένα αντίγραφο των αρχείων του και γράφει με κάποιο πρόγραμμα μηδενικά στο δίσκο έτσι ώστε να εμφανιστούν όλα τα bad sectors και να σταματήσει πλέον ο δίσκος να τα χρησιμοποιεί αυτά τα sectors.

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 19 Νοέμ 2011 00:59

Σας ευχαριστώ. Τελικά το πρόβλημα ήταν λόγω mallware

marina01

Δημοσίευση από marina01 » 18 Ιαν 2012 15:48

Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιο πρόγραμμα που να αναγνωρίζει τα bad sectors?
Και μία ίσως χαζή ερώτηση, αλλά ποια είναι η διαφορά με τα bad clusters?
Μπορούν με ένα format να απομονωθούν και να γίνει κανονικά η εγκατάσταση λογισμικού και να δουλεύει κανονικά ο υπολογιστής?
Έχω ένα laptop ACER ASPIRE one και για να αντικαταστήσω τον σκληρό μου ζητάνε 280 ευρώ. Δεν παίζει να τα δώσω.
Δώστε μου τα φώτα σας, γιατί αν και μου αρέσουν οι υπολογιστές και ασχολούμαι αρκετά, μου την βαράει όταν έχω ένα πρόβλημα.χαχα
Όποια τεχνική συμβουλή είναι καλοδεχούμενη!!!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 18 Ιαν 2012 16:14

Σκέψου το ως εξής: Ένα cluster αποτελείται από περισσότερα από 1 sectors ανάλογα πώς έχεις κάνει slice (κόψει) τον δίσκο. Αυτό βέβαια εσένα δεν σε απασχολεί.

Με ένα low level format, που θα γράψει πάνω σε κάθε sector το αριθμό μηδέν πετυχαίνεις να "σημειωθούν" τα χαλασμένα sectors και να μην ξαναχρησιμοποιηθούν. Αυτό βοηθάει μόνο εάν το πρόβλημα δεν είναι μηχανικό, γιατί εάν έχει μηχανικό πρόβλημα ο δίσκος είναι απλά θέμα χρόνου μέχρι να τα φτύσει τελείως.

Καλό είναι να τρέξεις και κάποιο πρόγραμμα που να διαβάζει το S.M.A.R.T. και να μας πεις τις τιμές που εμφανίζει.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 19 Ιαν 2012 20:10

280€ ! !
Η τιμή αυτή είναι απλώς εξωφρενική.... ένας δίσκος για laptop κοστίζει το πολύ-πολύ 100€.
Θα κάνεις ένα disk clone είτε μόνος σου είτε σε κάποιο εργαστήριο με κάποια λογική τιμή και σε μισή ώρα θα είσαι έτοιμος.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

marina01

Δημοσίευση από marina01 » 20 Ιαν 2012 17:37

CyberCr33p έκανα αυτό που είπες.
Έβαλα το Active SMART, και επισυνάπτω το report που μου έβγαλε.
Ελπίζω να βοηθάει.
Συνημμένα
WDC WD1600BEVT-00ZCT0 (SN WD-WXE508HA4728) - REPORT.txt
(4.66 KiB) Μεταφορτώθηκε 190 φορές
WDC WD1600BEVT-00ZCT0 (SN WD-WXE508HA4728) - REPORT.txt
(4.66 KiB) Μεταφορτώθηκε 275 φορές

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 20 Ιαν 2012 17:46

Δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα ο σκληρός. Πώς κατάλαβες εσύ ότι έχει πρόβλημα;

Βέβαια καλό θα ήταν να τρέξεις και ένα long test αλλά δεν ξέρω πώς γίνεται με πρόγραμμα από τα Windows.

marina01

Δημοσίευση από marina01 » 20 Ιαν 2012 17:57

Με ένα άλλο πρόγραμμα, που είχε ένας φίλος, μου έβγαζε ότι έχω bad clusters.
Όταν ανοίγω το laptop, κάνει πολύ ώρα να φορτώσει και δεν του έχω βάλει προγράμματα στο start up. Μόνο το antivirus.
Α και κάτι άλλο!
Κάνει έναν θόρυβο όταν ξεκινάει (μαρσάρει κανονικά!!!) και επίσης ο ήχος (τραγούδια κλπ) δεν ακούγεται πολύ καλά.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 20 Ιαν 2012 18:08

Για αρχή θα σου πρότεινα να πάρεις backup των αρχείων σε εξωτερικό δίσκο και να κάνεις ένα format και μετά να περάσεις το λειτουργικό και τα προγράμματά σου.

Ο ήχος που ακούγεται είναι από το δίσκο ή από τον ανεμιστήρα; Ο ήχος δεν νομίζω να οφείλεται σε πρόβλημα με τον δίσκο.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιαν 2012 13:14

CyberCr33p έγραψε:Για αρχή θα σου πρότεινα να πάρεις backup των αρχείων σε εξωτερικό δίσκο...
Αυτό εννοείται από το πρώτο 'απλό΄φτέρνισμα' του δίσκου, αν όχι και από πριν.
CyberCr33p έγραψε:....Ο ήχος δεν νομίζω να οφείλεται σε πρόβλημα με τον δίσκο.
Διότι αν οφείλεται σε πρόβλημα του δίσκου, πρόκειται λίαν συντόμως να γίνει 'ιπτάμενος δίσκος' 'γράφοντας -κι αυτός- Ιστόρία' :P Αν λοιπόν ο θόρυβος είναι από τον δίσκο, το "backup των αρχείων σε εξωτερικό δίσκο" πρέπει να γίνει "χτες"!!! :wink:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 22 Ιαν 2012 21:02

κατέβασε το Hard Disk Sentinel και κάνε έλεγχο για bad sectors. Αντίγραψε εδώ πέρα τα αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 23 Ιαν 2012 07:57

Κατά την εμπειρία μου όταν ένας δίσκος αρχίσει να έχει bad sectors πάει να πει ότι τα έφαγε τα ψωμιά του και πάει για «μπιέλα», φρόνιμο θα ήταν να πάρεις backup να αγοράσεις άλλον και να έχεις αυτόν με τα bad sectors σαν δευτερεύων και όχι για backups.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

marina01

Δημοσίευση από marina01 » 07 Φεβ 2012 22:44

deninho έγραψε:κατέβασε το Hard Disk Sentinel και κάνε έλεγχο για bad sectors. Αντίγραψε εδώ πέρα τα αποτελέσματα.

Το κατέβασα το πρόγραμμα και σου στέλνω και το report που μου έβγαλε.
Μια σημείωση εδώ.
Το ACER έχει ένα αρχείο, το Acer eRecovery Management, το οποίο το έτρεξα όταν άνοιξα το υπολογιστή για πρώτη φορά και μου έκανε εγκατάσταση το λογισμικό. Μετά όταν ήθελα να το χρησιμοποιήσω πάλι, για να κάνω format, δεν γινόταν τίποτα. Πότε μου έβγαζε ότι δεν μπορεί να εκτελέσει αυτή την εντολή και πότε απλά...σιωπή!!!

Ελπίζω να βοηθήσει και αυτό!!!
Συνημμένα
Disk report 2012 02 07.txt
(18.67 KiB) Μεταφορτώθηκε 840 φορές

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες