Το extra tab του UPS στο energy saver

Περιοχή για τους Mac και τα MacBook

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
kkaragianna

Δημοσίευση από kkaragianna » 17 Νοέμ 2011 20:45

Πριν κάνα χρόνο αγόρασα έναν iMac i7 27’. Για να τον προστατέψω, λοιπόν, είπα να αγοράσω και ένα UPS. Έτσι αποφάσισα να πάρω το APC Back-UPS Pro 900, 230V. Η πρώτη μου ερώτηση στην APC ήταν αν είναι συμβατό το UPS με τα Mac, και ειδικότερα με τα Mac που τρέχουν το Lion. Η απάντηση τους ήταν θετική και με διαβεβαίωσαν ότι μέχρι τώρα κανένας χρήστης Mac δεν είχε αναφέρει κάποιο πρόβλημα με τα UPS της συγκεκριμένης εταιρείας.

Πήγα και εγώ λοιπόν να συνδέσω το νέο μου μηχάνημα με τον iMac, και για κακή μου τύχη είδα ότι δεν ενεργοποιείται το extra tab του UPS στο energy saver για να μπορέσω να ρυθμίσω την συμπεριφορά του Mac σε περίπτωση διακοπής του ρεύματος. Για παράδειγμα να τον ρυθμίσω να κλείνει σε 2 λεπτά μετά την πτώση του ρεύματος.

Μίλησα με APC και μου είπαν ότι μάλλον λείπει κάποιο component από το λειτουργικό του Lion. Έτσι λοιπόν και εγώ έκανα reinstall το Lion με την ελπίδα ότι θα συνεργαστεί το UPS με τον iMac. Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Δεν έπαιξε. :(

Πήγα λοιπόν να δοκιμάσω το UPS στον φίλο μου τον Νίκο, ο οποίος έχει το ίδιο ακριβώς μηχάνημα με το δικό μου, για να δω αν το δικό του iMac θα μπορούσε να δει το UPS και να ενεργοποιήσει το extra tab του UPS στο energy saver. Το αποτέλεσμα? Έπαιξε. :(

Το extra tab του UPS εμφανίστηκε και όλες οι ρυθμίσεις λειτουργούσαν σωστά.

Αναρωτιέμαι λοιπόν γιατί να παίζει στον Mac του Νίκου και όχι στον δικό μου? Η επίσημη απάντηση από την Apple Hellas ήταν ότι δεν γνωρίζουμε!!!! :kaloe: (Επαγγελματική απάντηση εεεεε?)

Σκέφτηκα να κάνω μια ερώτηση εδώ μπας και γνωρίζει κάποιος, κάτι για το θέμα αυτό.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 17 Νοέμ 2011 21:19

Επιδη δεν το γνωριζω το συγκεκριμενο ουπς, τι θυρα συνδεσης εχει? Ethernet η usb συνδεεται? γιατι αν ειναι ethernet οπως το sweex που εχω εγω, απλα βαζεις τη ip του στον safari και μεσω του interface του, το ρυθμιζεις. Το δικο μου ετσι δουλευει. Μεσω web interface
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 17 Νοέμ 2011 21:21

Δοκίμασες να βάλεις κάποιο άλλο ups πάνω στο imac ή να το βάλεις σε άλλη θύρα; Μπορεί να έχει πρόβλημα η θύρα του υπολογιστή.
Η επίσημη απάντηση από την Apple Hellas ήταν ότι δεν γνωρίζουμε!!!! Καλό ε! (Επαγγελματική απάντηση εεεεε?)
Δηλαδή τι είδους απάντηση έπρεπε να σου δώσουν; Αφού ρωτάς λάθος ανθρώπους.

kkaragianna

Δημοσίευση από kkaragianna » 17 Νοέμ 2011 21:25

Η θύρα USB του υπολογιστη δεν εχει θεμα επειδη οταν πηγαινω στο system info το βλέπω το UPS στην επιλογη του USB. Εκει ομως που λεει Power --> UPS installed μου λεει NO.

Απο την APC μου ειπαν οτι μαλλον λειπουν καποια components. Μηπως κατα την αναβαθμιση σε Lion κατι δεν πηγε καλα?

kkaragianna

Δημοσίευση από kkaragianna » 17 Νοέμ 2011 21:34

dva_dev έγραψε: Δηλαδή τι είδους απάντηση έπρεπε να σου δώσουν; Αφού ρωτάς λάθος ανθρώπους.
Με βάζεις σε περιεργες σκέψεις!!!

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 17 Νοέμ 2011 22:00

Απο την APC μου ειπαν οτι μαλλον λειπουν καποια components.
Τι ακριβώς σημαίνει "μάλλον";

Η APC φτιάχνει το ups, η apc λέει ότι το ups δουλεύει στο lion, η apc ξέρει ποιά components είναι αυτά που χρειάζεται το ups τους για να δουλέψει.

Αρα αυτός που πρέπει να σου δώσει απάντηση είναι η... Micro$oft.
M$ sucks. :evil:

kkaragianna

Δημοσίευση από kkaragianna » 17 Νοέμ 2011 22:05

kkaragianna έγραψε: Μίλησα με APC και μου είπαν ότι μάλλον λείπει κάποιο component από το λειτουργικό του Lion.
Δεν μπορει να παιζει σε εναν Mac και να μην παιζει σε αλλον ακριβως ιδιο. Αυτο ειναι που δεν μπορω να χωνεψω

kkaragianna

Δημοσίευση από kkaragianna » 18 Νοέμ 2011 07:00

Απλα για την ιστορία. Το UPS έπαιξε μετα απο erase όλου του δίσκου και reinstall σε καθαρό δίσκο τα Lion. Κοινώς format.
Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 18 Νοέμ 2011 07:56

Οκ, έπαιξε, αλλά το component που έλεγαν από την apc ποιό ήταν;

kkaragianna

Δημοσίευση από kkaragianna » 18 Νοέμ 2011 19:44

Αυτο θα παραμείνει ένα μυστήριο. Σίγουρα ήταν κάποια εγκατάσταση software που εκανα και σε συνδυασμό με την αναβάθμιση του Lion δεν άφηνε αυτο το αναθεματισμενο extra tab να ενεργοποιηθει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Mac & MacBook”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες