[Solved] Τελικά ΤΙ μορφής ηλεκτρική θέρμανση;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Νοέμ 2011 22:54

να προσθέσω μια συσκευή που είναι σωτήρια σε νησιά και λοιπά παραθαλάσσια μέρη ή μέρη που έχουν υψηλή υγρασία και το κρύο που νιώθεις είναι πολύ πιο πολύ από τους βαθμούς που δείχνει το θερμόμετρο.

Ο αφυγραντήρας. Μια συσκευή που η δουλειά της είναι να τραβάει την υγρασία του χώρου και να την μετατρέπει σε νερό. Έτσι έχεις και πολύ μικρότερο κόστος λειτουργίας σε όλες τις θερμαντικές συσκευές που χρησιμοποιείς, μιας και το έργο τους είναι ποια πολύ πιο εύκολο.

εγώ στο νησί εκτός του ότι έχω σώσει τα έπιπλα από την υγρασία ζεσταίνω πολύ πιο γρήγορα και εύκολα το σπίτι και δεν ευθύνομαι τα ρούχα μου να κολλάνε επάνω μου από την υγρασία.

ο αφυγραντήρας σώζει! :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 21 Νοέμ 2011 08:51

Να ενημερώσω ότι το air-condition λόγω τρόπου λειτουργίας, λειτουργεί και ως αφυγραντήρας (όλα ξηραίνουν την ατμόσφαιρα), εξου και το σωληνάκι για να πετάει τα νερά έξω.
Λίγα καλά και ακριβά μοντέλα έχουν δυνατότητα ελέγχου της υγρασίας, δηλαδή την ιδιότητα να φτιάχνουν την υγρασία στις ιδανικές συνθήκες.

cordis θυμάσαι πόσα watt και τί χώρο σου καλύπτει ο αφυγραντήρας σου;
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Νοέμ 2011 09:09

Πολλή Καλημέρα σας. :D :D
Cordis, με πρόλαβε ο mechpanos σχετικά με τα περί λειτουργίας αφύγρανσης από τα air-conditions.
Mechpanos έγραψε:cordis θυμάσαι πόσα watt και τί χώρο σου καλύπτει ο αφυγραντήρας σου;
Mechpanos, να υποθέσω δηλαδή, ότι έχεις κάποια ιδέα, για το πόσο καίνε οι αφυγραντήρες;
Επίσης, όμως και τα Καλοκαίρια μας είναι -πλέον εκτός από πολύ θερμά- αρκετά~πολύ υγρά. Εκεί/τότε δεν γνωρίζω, αν τα air-conditions παρέχουν και αφύγρανση, στον χώρο, εκτός από ψύξη :wink:

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 21 Νοέμ 2011 10:29

Όχι, δεν έχω κάτι υπόψη μου, απλά σκέφτομαι ότι αν είναι να καις και αφυγραντήρα, καλύτερα μόνο το aircondition.

Για το καλοκαίρι που με ρωτάς, κάτσε στις 2 η ώρα το μεσημέρι για 5 λεπτά κάτω από ένα aircondition που να δουλεύει στο full και αν δεν γίνεις μούσκεμα να μην με λένε Παναγιώτη!!!

Είναι το κύκλωμα λειτουργίας τους τέτοιο, που λόγω εναλλαγής θερμότητας η υγρασία που υπάρχει στον αέρα παράγει συμπυκνώματα τα οποία διοχετεύονται στον σωλήνα και αποχετεύονται.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

e-greenbuilding
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από e-greenbuilding » 21 Νοέμ 2011 12:47

Φίλε ευχαριστώ για την επίσκεψη στο site και το ότι μπήκες στο κόπο να μου πεις τα σχόλια σου για να βελτιώσω τε συγκεκριμένη ενότητα του site. ( σε 1-2 εβδομάδες θα είναι σε λειτουργία).

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Νοέμ 2011 14:12

τα watt δεν τα ξέρω, αλήθεια χρειάζεται μηχάνημα για να τα δω, ή υπάρχουν γραμμένα στην συσκευή;

από συσκευές έχω 2 τύπους. Την μεγάλη που έχει σχεδόν το μέγεθος μιας σόμπας υγραερίου (λίγο πιο μικρή) και είναι για έως 80τμ και μια μικρή που έχει το μέγεθος μιας μέτριας σόμπας με αντιστάσεις που είναι για έως 20-30τμ περίπου.

ο μικρός πρέπει να είναι αυτός http://www.apothema.gr/Product/5-1-118- ... 716EA.html
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 21 Νοέμ 2011 14:18

Γιαννη τα watt λογικα τα εχει πανω γραμμενα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Νοέμ 2011 14:31

τότε την Πέμπτη που θα πάω στο χωριό θα τα δω. :D
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Νοέμ 2011 08:43

Φίλε Διονύση πολλή Καλημέρα σου :D :D
Δείχνει πολλή όμορφη ως συσκευή, ως τιμή-κόστος, και σ'ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Πλην όμως, τουλάχιστον εγώ, δεν βλέπω να αναγράφονται Τεχνικά Χαρακτηριστικά: (Π.χ. KW, Τ.μ. που καλύπτει, κλπ).
Τέτοια προϊόντα (χωρίς Τεχνικά Χαρακτηριστικά) τα κοιτάζω με κάποια καχυποψία. Εκτός, φυσικά, αν φίλος (π.χ. εσύ) μου τα δώσει, και μου πει "Ξέρεις, καίει τόσες KWh, (είναι τόσα KW), κι εμένα σε παρόμοιες συνθήκες (με τις δικές σου) μ' έχει υπερκαλύψει στις ανάγκες μου."
Αλλά όταν στο Site, δεν αναγράφεται η ισχύς (KW) -τουλάχιστον το πλέον βασικό-, για να μην σου πω κι η απόδοση (κράτα το αυτό πλέον ως δευτερεύον, εδώ που έχουμε φτάσει), με βάζει πολύ σε υποψίες... Δεν το βλέπεις λογικό; :wink:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 23 Νοέμ 2011 00:03

τα γράφει. 750-1500W (ανάλογα με τη στάθμη), καλύπτει 1000τ.π. (~100τ.μ.). Έχει και προγραμματιζόμενο χρονοδιακόπτη. Αλλά για πλάκα το έβαλα. Είναι 20κ και είναι από αμερική :P

ΥΓ Αν υπήρχε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα ίσως να άξιζε :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Νοέμ 2011 00:11

βρήκα κάποια με την ίδια τεχνική.
http://www.ebw.gr/el-GR/Product/9690/Su ... %82-%CE%95

αν κι αυτό το σύστημα "υπέρυθρης θέρμανσης" με προβληματίζει αρκετά.

"Η υπέρυθρη ενέργεια είναι μια μορφή ενέργειας, η οποία δεν χρησιμοποιεί τον αέρα ως μέσω διάδοσης της σε αντίθεση με άλλες μορφές. Τα συστήματα υπέρυθρης θερμότητας θερμαίνουν μόνο το 20% του αέρα και περισσότερο από 80% του σώματος."

δηλαδή λειτουργεί σαν φούρνος μικροκυμάτων; 8)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Νοέμ 2011 09:22

Πολλή Καλημέρα και στους δυό σας :D :D
Σαν να μου φαίνεται, ότι σείς οι δύο θα το κάνατε πολύ χαβαλέ να με βλέπατε "well-done" με κανένα μηλαράκι στο στόμα και πατάτες τριγύρω.
Γιά να σοβαρευόμαστε παρακαλώ σ'αυτό το Forum, πριν καλέσω τη διοίκηση 8) 8) :P
deninho έγραψε:...Είναι 20κ και είναι από αμερική :P
20.000BTU; :think:
cordis έγραψε:...δηλαδή λειτουργεί σαν φούρνος μικροκυμάτων; 8)
Άαααα... Θαύμα! Ο ένας με λιγουρεύται "well-done" από φούρνο υπερύθρων, κι ο άλλος από "μικροκυμάτων".
Μια διευκρίνιση παρακαλώ από τους κυρίους κυρίους Admin και Mod: "Μήπως το Forum, εκτός από Τεχνολογικό, έχει και καμμιά πινελιά κανιβαλισμού;" ...Λέω τώρα!

Αδέλφια, για να σας απαλλάξω -πλέον- και από την πολλή φασαρία:
Χτες έκλεισα, με κάποια προκαταβολή -100Ε-, στο MediaMarkt (που ανέφερα σε άλλο/προηγούμενο post), αυτό.
(Εκθεσιακό κομμάτι) Με τιμή 800Ε, όπου συμπεριλαμβάνονται ΦΠΑ, μεταφορά στο σπίτι, και εγκατάσταση, δεν μου φάνηκε και πολύ κακό. Επιπλέον, ενώ είναι μετρητοίς η τιμή, δέχτηκαν να μου το 'κρατήσουν' μέχρι τέλους του μηνός (που θα πληρωθώ). Οπότε, τώρα, αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση και η δοκιμή/επίδειξη λειτουργίας, χρωστάω απλώς άλλα 700Ε.
Παιδιά, ξέρω καλά, ότι (ειδικά στην εποχή αυτή) 700Ε δεν είναι καθόλου μικρό ποσόν! Πλην όμως, αφού το σπίτι είναι δικό μου, το είδα και σαν επένδυση... Εφάπαξ δαπάνη για κάποια-αρκετά χρόνια. ...Συν το ότι δεν είναι καθαρόαιμη θερμαντική συσκευή, αλλά και τα Καλοκαίρια (ιδίως αν 'σφίγκουν πολύ τα γάλατα') θα μου δροσίζει τους χώρους.
Γνώριζα εξ'αρχής (και δεν μ'ενδιέφερε) ότι δεν θα μου καλύπτει όλο το σπίτι, αλλά τουλάχιστον τους χώρους που μ'ενδιαφέρουν μέχρι κάποιο μεσοπρόθεσμο μέλλον.
Όταν θα έρθει η ώρα εκείνη, για να καλυφθούν κι οι υπόλοιποι χώροι, ένα 9αράκι θα είναι υπέρ-υπεραρκετό.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις αποκρίσεις και τις ιδέες σας.
Όσον αφορά σ'εμένα, το Θέμα μου πλέον μπορεί να θεωρείται λυμένο.
Νά'στε όλοι καλά :pint: :pint:

e-greenbuilding
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από e-greenbuilding » 23 Νοέμ 2011 10:11

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Έχω ξεκινήσει με ένα άρθρο και σιγά σιγά θα γράφω εβδομαδιαία σχετικά με την οικονομία σε θέρμανση στο site

www.e-greenbuilding.gr/thermansi

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Νοέμ 2011 11:03

DGeorge έγραψε:Φίλε Διονύση πολλή Καλημέρα σου :D :D
Δείχνει πολλή όμορφη ως συσκευή, ως τιμή-κόστος, και σ'ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Πλην όμως, τουλάχιστον εγώ, δεν βλέπω να αναγράφονται Τεχνικά Χαρακτηριστικά: (Π.χ. KW, Τ.μ. που καλύπτει, κλπ)...........
deninho έγραψε:...τα γράφει. 750-1500W (ανάλογα με τη στάθμη), καλύπτει 1000τ.π. (~100τ.μ.). Έχει και προγραμματιζόμενο χρονοδιακόπτη.....
Πολύ σωστός! Τα τελευταία δύο χρόνια όλο αναβάλλω την επίσκεψη στον Οφθαλμίατρο, για ν' αλλάξω γυαλιά :o :o

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες