[Solved] Τελικά ΤΙ μορφής ηλεκτρική θέρμανση;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Νοέμ 2011 22:32

Καλησπέρα σε όλη την παρέα :D
Σε συνέχεια και επέκταση του Θέματος "Σόμπες αλογόνου" και με ευκαιρία την ατάκα του φίλου intelcore2:
intelcore2 έγραψε:
nackgr έγραψε:για μικρο δωμάτιο 9αρι air condition inverter και ειναι μια χαρα
ναι αυτό ισχύει, και η κατανάλωση δεν είναι και τόσο μεγάλη όσο νομίζουν κάποιοι.
από εδώ...
Θα ήθελα να ρωτήσω:
Αν δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά, τι μορφής ηλεκτρική θέρμανση θα ήταν η αποδοτικότερη/οικονομικότερη;
Το σπίτι είναι διαμέρισμα τριαράκι εκτεθημένο Βόρεια και Δυτικά. Οι τοίχοι μπάζουν πολύ κρύο τον Χειμώνα και ανάλογη ζέστη το Καλοκαίρι. Η πολυκατοικία είναι αρκετά μεγάλη, αλλά και αρκετά~πολύ παλιά (συνομήλική μου ~52χρόνων). =>Τότε οι τεχνολογίες θερμομόνωσης ήταν κάπου στην Επιστημονική Φαντασία :)
Για την ώρα 'κουτσοβολεύομαι' με σόμπα αλογόνου τριάρα (400-800-1200W). Αλλά υπάρχει θέμα με δαύτην, όπως καταλαβαίνετε όλοι.
Στη διαχειρίστρια χρωστούν ~1200Ε κοινόχρηστα. Δεν έχει χρήματα για πετρέλαιο :cry: :cry:
Οπότε τι θα μου προτείνατε, από ηλεκτρική θέρμανση ως λύση αποδοτικότερη/οικονομικότερη; (Τουλάχιστον ως εφεδρική λύση μέχρι -κάποτε ελπίζω- να βάλουμε πετρέλαιο) Ευχαριστώ σας, προκαταβολικά!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 23 Νοέμ 2011 09:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Νοέμ 2011 22:42

σε καμια περιπτωση σομπα αλογονου η αποδοση της ειναι πολυ μικρη σε σχεση με την καταναλωση και μονο τοπικα ζεσταινει

αν μπορεις παρε σομπα kerosan με καθαρο πετρελαιο που εχει καταπληκτικη θερμικη αποδοση χωρις μπουρια και μυρωδια

εναλλακτικα τζακι η μασινα με ξυλα η πελετς

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Νοέμ 2011 09:08

Πολλή Καλή σου μέρα φίλε μου fiskilis :D :D
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου και την άμεση ανταπόκρισή σου. Όμως λόγω προβληματικής διαρρύθμισης του διαμερίσματος, ξεχνάμε (ή τουλάχιστον κρίνω πάρα πολύ δύσκολη) τη λύση μη-ηλεκτρικής συσκευής. Γι'αυτό και το έθεσα έτσι το Θέμα μου (και την περιγραφή του)! :wink:
Στο Θέμα του Cordis, ακούστηκαν περί καλοριφέρ λαδιού, air-condition και δεν ξέρω τι άλλου είδους ηλεκτρικές συσκευές, (εκτός -εννοείται- από τη σόμπα αλογόνου).
Γι'αυτό ρωτάω για αποδοτικότερη/οικονομικότερη λύση ηλεκτρικής μορφής.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 17 Νοέμ 2011 09:14

George Θα βάλεις ένα 12άρι aircondition στο σαλόνι (να είναι όμως κλάσης A ή Inverter) και άλλο 9άρι στο υπνοδωμάτιο (αν έχεις νυχτερινό ρεύμα το αφήνεις και όλη την νύχτα ανοιχτό χωρίς τύψεις για το πορτοφόλι σου)

Μπορώ να σου πώ ότι επειδή η τύχη με έχει ρίξει σε 2 διαφορετικά ρετιρέ τα τελευταία χρόνια (και πάω για το τρίτο σε λίγες μέρες) με ταράτσα απο πάνω γύρω γύρω ελεύθερα (χωρίς άλλες πολυκατοικίες) το να έχεις ανοιχτό το aircondition στο υπνοδωμάτιο όταν κοιμάσαι είναι ότι καλύτερο. Δεν είναι μόνο ότι σε ζεσταίνει, αλλά φτιάχνει και την ατμόσφαιρα χωρίς να την ξηραίνει όπως πχ το καλοριφέρ.

Και για να σου κάνω μία σύγκριση.
Το 2009 έδωσα για πετρέλαιο 800 ευρώ, το 2010 έχοντας 12άρι aircondition μόνο στο σαλόνι έδωσα 350 πετρέλαιο και περίπου η διαφορά του ρεύματος ήταν 70 ευρώ (full χρήση)
To 2011 εχω δώσει 0 πετρέλαιο και άντε η κατανάλωση μου να είναι στο κατοστάρικο μέχρι τώρα.
Μιλάμε για τεράστιες διαφορές. Οσο και αν δεν το πιστεύουν κάποιοι το ρεύμα είναι ακόμα φτηνό.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 17 Νοέμ 2011 11:58

Ρε παιδια. eleoc δηλαδή.
Δεν ξερω αν στο αλλο θεμα το εχει προτείνει κανεις, αλλα μια ξυλόσομπα ειναι ότι ποιο φθηνό υπάρχει.
Ο Ενας τόνος ξύλα κοστίζει περίπου 150 - 200 ευρω...
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 17 Νοέμ 2011 13:06

ρε Connora αφού σου λέει ο άνθρωπος δεν μπορεί να βγάλει σωλήνα για την σόμπα.

DGeorge υπάρχουν και αυτά http://www.thermozel.gr/Tzakia_xoris_kaminada αλλά δεν ξέρω αν και κατά πόσο σε βολεύουν ή είναι υγιεινά (χρησιμοποιούν καταλύτη για την ανακύκλωση των αναθυμιάσεων).
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Νοέμ 2011 14:52

Φίλοι μου ευχαριστώ πλέον όλους σας για τις προτάσεις και τις ιδέες σας.
Νά'στε όλοι καλά :pint: :pint:

Φίλε μου intelcore2:
1) Θα με βοηθούσες -ίσως- λίγο περισσότερο, αν μου έδινες τις KWh που χρειάστηκε το 12αράκι για να 'ζεστάνει' και τα Τετρ.Μέτρα (εννοείται και περίπου) που 'ζέστανε'.
2) Εσύ έχεις Νυχτερινό Τιμολόγιο;
3) Η πολυκατοικία μπορεί να είναι εκτεθημένη από παντού... Είναι όμως και τα ρετιρέ που αναφέρεις;
4) Τα air condition που έχεις, είναι επώνυμα, ή ανώνυμα (και πόσο καλές μαϊμούδες, αν είναι ανώνυμα;)

Φίλε μου c0d3punk μην αποπαίρνεις/μαλώνεις μωρέ τον Connorα... :P
Καταλαβαίνω, ότι πάνω στη ροή του θέματος, και πάνω στη θέρμη και τον ενθουσιασμό του να βοηθήσει, έριξε στο 'τραπέζι' κάτι άστοχο. Ξέροντας όμως ότι έχει συμβεί και σ'εμένα, φαντάζομαι ότι έχει συμβεί -λίγο ως πολύ- σε όλους μας κάτι παρόμοιο. Είδα το Link που μου γράφεις. Δεν μ'αρέσει (με βάζει σε σκέψεις) η έλλειψη τιμών (των συσκευών) και βασικών στοιχείων (π.χ. τιμή ζελέ / κιλό). Παρ'όλα αυτά θα το κοιτάξω και καλύτερα :wink:

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 18 Νοέμ 2011 00:37

DGeorge έγραψε:Φίλοι μου ευχαριστώ πλέον όλους σας για τις προτάσεις και τις ιδέες σας.
Νά'στε όλοι καλά :pint: :pint:

Φίλε μου intelcore2:
1) Θα με βοηθούσες -ίσως- λίγο περισσότερο, αν μου έδινες τις KWh που χρειάστηκε το 12αράκι για να 'ζεστάνει' και τα Τετρ.Μέτρα (εννοείται και περίπου) που 'ζέστανε'.
2) Εσύ έχεις Νυχτερινό Τιμολόγιο;
3) Η πολυκατοικία μπορεί να είναι εκτεθημένη από παντού... Είναι όμως και τα ρετιρέ που αναφέρεις;
4) Τα air condition που έχεις, είναι επώνυμα, ή ανώνυμα (και πόσο καλές μαϊμούδες, αν είναι ανώνυμα;)
:
Δυστηχως επειδή είμαι σε φάση μετακόμισης το αρχείο με τους λογαριασμούς είναι σε κάποια κούτα. Μόλις ξεπακετάρω θα υπολογίσω τις kw. Ο χώρος που ζέστανε το 12ari είναι 35 τετραγωνικά.
Εχω νυχτερινό
Τα ρετιρέ ήταν απο 3 πλευρές εκτεθειμένα
Εχω ένα επώνυμο (Fujitsu, Και ένα κινέζικο Kendo)
Το fujitsu Κορυφή (τελείως αθόρυβο, το kendo σκυλί αλλά κάνει λίγο θόρυβο η εξωτερική μονάδα μερικές φορές)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 18 Νοέμ 2011 22:07

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου και την άμεση ανταπόκρισή σου. Όμως λόγω προβληματικής διαρρύθμισης του διαμερίσματος, ξεχνάμε (ή τουλάχιστον κρίνω πάρα πολύ δύσκολη) τη λύση μη-ηλεκτρικής συσκευής.
Γιωργο γιατι ακριβως δεν μπορεις να ανοίξεις μια τρυπα να περασει εξω το μπουρι?
Μιλάμε καταρχήν για δικο σου μερος η το νοικιάζεις?

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 18 Νοέμ 2011 23:22

Connor MacLeod έγραψε:Ο Ενας τόνος ξύλα κοστίζει περίπου 150 - 200 ευρω...
Για Χαλκιδικη και Καβάλα που μπορω να ξερω ο τονος εχει 100-110 ευρω το πολυ.

Εμεις εδω στη Χαλκιδικη καιμε ελιες και πευκα.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 19 Νοέμ 2011 07:09

Μωρε και Κοζανη ο πατερας μου κοντα στο κατοσταρικο τα παιρνει. απλα στο νετ που εψαξα για Αθηνα τιμες βρηκα απο 150-200

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 19 Νοέμ 2011 10:07

Θα πρότεινα να κατέβεις σε ένα μαγαζί που εξειδικεύεται σε ψύξη-θέρμανση, κάποιο μεγάλο ή μηχανολογικό όμως, μην πας σε κανέναν υδραυλικό αυτοί δεν ξέρουν και το παίζουν παντογνώστες!

Και θα εκθέσεις το πρόβλημά σου.

Κι εγώ συγκλίνω στην επιλογή inverter κλιματιστικών, που εκτός της ζέστης τώρα τον χειμώνα θα σε δροσίζουν και το καλοκαίρι.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

e-greenbuilding
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από e-greenbuilding » 19 Νοέμ 2011 14:39

Φίλε αν είσαι Αθήνα πετάγομαι και του ρίχνω μια ματιά και σου προτείνω κάποιους τρόπους για να ζεσταθείς.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Νοέμ 2011 11:13

Εξακολουθώντας τις -από καρδιάς- ευχαριστίες, φίλοι μου, για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις σας:
Connorα πολύ Καλημέρα σου :D :D
Connor MacLeod έγραψε:......Γιωργο γιατι ακριβως δεν μπορεις να ανοίξεις μια τρυπα να περασει εξω το μπουρι?
Μιλάμε καταρχήν για δικο σου μερος η το νοικιάζεις?
1) Ο χώρος είναι δικός μου.
2) Από τα σημεία όπου θα 'βόλευε' να περάσει έξω ένα μπουρί:
α) περνούν από πολύ κοντά οι σωλήνες του καλοριφέρ, και β) και βασικώτερο- υπάρχει καλωδίωση μέσα στον τοίχο, για (εξωτερικό) φωτισμό μπαλκονιού. Η θαμμένη σωλήνωση δείχνεται από έναν διακόπτη ~στο 1.5μ. από το πάτωμα, και συνεχίζει ευθεία-επάνω μέχρι τον διακλαδωτήρα, στα >2μ, από το πάτωμα, απ'όπου 'στρίβει' οριζόντια, για να 'βγεί' στην εξωτερική λάμπα του μπαλκονιού.
Εν τω μεταξύ, όντας ισόγειο (χαμηλός ημιόροφος), φαντάζεσαι τι θα στέλνει αυτό το μπουρί στον πρώτο όροφο (και ειδικά αν έχουν τίποτα ανοιγμένες τέντες); :hammer: :hammer:
mechpanos πολύ Καλημέρα και σε σένα :D :D
Χεχεχε ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου, σε κάτι τέτοιες φάσεις, μου έλεγε: "Γιέ μου, ο βλάχος ρωτώντας πάει στην πόλη!" :wink: Έτσι -εκτός από κάποιον γνωστό μου-, έχω στο πρόγραμμα επίσκεψη σε κάποιο Media Markt (πρώην SATURN) που είναι αρκετά κοντά μου... Και βλέπουμε.
Ήδη πήρα μιά γεύση από τον γνωστό μου "Hitachi 17άρι" 1100Ε, με 200Ε τον μήνα, άτοκη δόση (στο χέρι).
Πρέπει να ομολογήσω ότι μου 'ήρθε - κάπως' κατακούτελα.... Αλλά σε δεύτερη σκέψη κατάλαβα, ότι με κάποιο επώνυμο, δεν θα μπορούσα -ίσως- να περιμένω και χαμηλότερη τιμή... Από την άλλη, φοβάμαι -κάπως- τα ανώνυμα, για λόγους ανταλλακτικών, after sale's service, κλπ κλπ.
Θα δώ, παρ'όλα αυτά, τι 'παίζει' και στο Media Markt (πρώην SATURN). Είμαι πλέον και πιό προετοιμασμένος για κάποια 'κατακουτελιά' από θέμα τιμής :wink:

Φίλε e-greenbuilding μένω στη Καλλιθέα. Στείλε μου με προσωπικό μήνυμα κάποιο τηλέφωνο, και email, που μπορώ να σε βρω, ώστε όταν μπορέσουμε και οι δύο, να κλείσουμε κάποιο ραντεβού. Αν θέλεις -και μπορείς- γράψε μου (grgdrep@gmail.com) το εύρος δραστηριότητας (π.χ. air-conditions, σόμπες υγραερίαου, σόμπες πέλετ, πετρελαίου κλπ), ώστε ν'αρχίσουμε να εστιαζόμαστε ίσως σε κάτι.
Επίσης αν θέλεις -και μπορείς- γράψε μου κι εσύ πού μένεις.

Υ.Γ. Από το προφίλ σου είδα ότι η Εταιρεία σου(?) είναι στον Υμηττό. Στα Site σου όμως δεν με διαφώτισες καθόλου για τα προϊόντα (που αναφέρεις ως ετικέττα). Επίσης, θα σου πρότεινα (ως καταναλωτής/χρήστης): Θα ήταν αρκετά σκόπιμο να εμφανίσεις (όταν εμφανίσεις τα προϊόντα σου) -κοντά τους- και τις τιμές τους. Σε πληροφορώ (τουλάχιστον προσωπικά) ότι Site που εμφανίζει προϊόντα χωρίς τιμές (ή με την ένδειξη: Επικοινωνήστε) το αγνοώ/ξεπερνώ Αμέσως!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες