Εγκατάσταση Linux σε επιτραπέζιο υπολογιστή

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
tasosatha

Δημοσίευση από tasosatha » 11 Νοέμ 2011 20:55

Γεια σας, θα ηθελα την συμβουλη σας σχετικα με το πως να κανω εγκατασταση τo Linux στο pc μου.Εχω ηδη εγκατεστημενα τα windows XP. O υπολογιστης μου ειναι παλιος(7ετιας) και ο σκληρος δισκος ειναι 80gb. Θα ηθελα να μου πειτε με ποιο προγραμμα να κανω partition τον σκληρο δισκο και ποσα gb να δωσω για το linux...

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 11 Νοέμ 2011 20:59

Μπορεις να στήσεις ubuntu http://www.ubuntu.com/ubuntu

Κατεβασε το ISO και γραψτο σε ενα cd από το οποίο θα κάνεις boot. Δοκίμασε το πρώτα από το CD πριν το εγκαταστήσεις.

Αν αποφασίσεις να το στήσεις αυτό θα υπάρχει παράλληλα με τα windows και θα σε ρωτάει ποιο λειτουργικο θέλεις κατα την εκκίνηση

Themis-T
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Themis-T » 11 Νοέμ 2011 21:38

tasosatha έγραψε:...ο σκληρος δισκος ειναι 80gb. Θα ηθελα να μου πειτε με ποιο προγραμμα να κανω partition τον σκληρο δισκο και ποσα gb να δωσω για το linux...
15GB φτάνουν για να βάλεις αρκετά προγράμματα.
Τα partitions γίνονται κατά την εγκατάσταση.

Εάν θέλεις να το δοκιμάσεις πρώτα, τρέχεις το cd του Ubuntu μέσα από τα XP και έχει επιλογή να το εγκατσατήσεις σαν ένα πρόγραμμα των XP. Μετά, όταν θέλεις να το αφαιρέσεις, πας στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων και κάνεις απεγκατάσταση / κατάργηση.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 11 Νοέμ 2011 21:47

Χωρίς διάθεση να σε προσβάλλω να σου την πω ή οτιδήποτε...
Εδώ http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=55170 έχεις ανοίξει ένα ίδιο θέμα και έχεις λάβει απαντήσεις.
Εκανες ότι αναφέρεται εκεί μέσα;

tasosatha

Δημοσίευση από tasosatha » 12 Νοέμ 2011 23:21

Σας ευχαριστω για τα σχολια και τις παρατηρησεις σας τα εκανα αλλα οπως μου ειπατε αλλα προεκυψε ενα νεο προβλημα? Οταν μπηκα στα linux το περιβαλλον δεν ειχε καθολου καλα γραφικα, κολλαγε και ηταν δυσκολο ακομα και να βρω το εικονιδιο για να κλεισω το pc. Οι drivers φταινε? τι μπορω να κανω??

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 13 Νοέμ 2011 09:26

Οταν δεν έχουμε καλά γραφικά συνήθως φταίνε οι drivers της κάρτας γραφικών.
Αν όμως το σύστημα κολλάει, είναι πολύ αργό, κάνει δέκα ώρες να φορτώσει το desktop ή μια εφαρμογή κ.λ.π. τότε κατά πάσα πιθανότητα η διανομή είναι πολύ βαριά για το σύστημα μας.
Θα πρέπει να δοκιμάσιε μια πιο light διανομή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες