Σόμπες αλογόνου

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
aguero88

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από aguero88 » 28 Νοέμ 2012 12:58

Αυτό δεν το γνωρίζω, μιας και δεν μένω σε πολυκατοικία. Μπορεί να μας απαντήσει κάποιος μηχανικός;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από cordis » 03 Φεβ 2013 16:57

Σύγκριση κόστους θέρμανσης από διάφορες τεχνολογίες

Το Εργαστήριο Ατμοκινητήρων και Λεβήτων του ΕΜΠ σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Χημικών Διεργασιών και Ενεργειακών Πόρων του ΕΚΕΤΑ πραγματοποίησε τεχνο-οικονομικούς υπολογισμούς σχετικά με κάποιες από τις διαθέσιμες τεχνολογίες θέρμανσης που χρησιμοποιούνται στην Ελληνική αγορά.

http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/sites/def ... %CE%A0.pdf
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Ιαν 2014 15:24

Επαναφέρω το Θέμα επειδή:
Μιάς κι οι Σόμπες Αλογόνου, γενικώς, δεν έπιασαν, κι υπάρχει αρκετό~πολύ αδιάθετο stock, υποψιάζομαι ότι με κάποια ψιλο-διαμόρφωση πάνε διάφοροι επιτήδειοι να μας τις πλασσάρουν ως πομπούς υπέρυθρης ακτινοβολίας.
Το θέμα θα ήταν της πλάκας, αν οι σχετικές διαφημίσεις, δεν έμπαιναν πλέον στα 'μεγάλα' κανάλια, και σε ώρες υψηλής τηλεθέασης.
Εφτασα να δω το ψηστικό (φυσικού αερίου) του σουβλατζή της γειτονιάς μου, να φέρεται ως σύστημα/πομπός υπέρυθρης ακτινοβολίας!!!! Ποιά???? Η σόμπα αερίου της μάνας μου!!!

Αφεντικό.... Φίλτατε cordis! Σε παρακαλώ!
Είτε σύστησε -επισήμως- το Freestuff Research Lab σε Σώμα (Χαλαρά κι Ανάλαφρα ....Νά'χουμε να ξεδίνουμε)
Είτε συγχώρα με, αλλά πάλι θ' ανέβω πάνω σε κανένα κλαδί να κελαηδήσω!..... :lol: :lol:

Έλεος πλέον με τόση απάτη, και το Κράτος / Φορείς να στέκονται στην γωνία πλήρως αμέτοχοι. :evil: :evil:

Αν βγει πάλι το ΕΜΠ με τίποτα Πίνακες Αποδόσεων και Κατανομές Maxwell-Boltzmann, θα πάρω με τη Βία τον αρμόδιο, και θα τον πάω στη γιαγιά, τη γειτόνισσά μου, να της εξηγήσει τι είναι όλα αυτά..... :hammer: :lol: (Θα βγει κατσαρό γέλιο!)
Ας αφήσουν τις επιστημονικολογίες για μεταξύ των ειδικών!! Ο απλός κοσμάκης θέλει απλές-ξεκάθαρες κουβέντες. Όποιος δεν μπορεί να τις δώσει, κρίνεται επιεικώς Ανίκανος-Αδαής και να πάει σπίτι του, με όσο ίχνος αξιοπρέπειας του έχει μείνει ακόμα!! :evil: :evil:

........Διότι, απλώς...... Ο Αληθινός Γνώστης θα μπορέσει να τα μασσήσει και να τα δώσει απλά-μασσημένα στη γιαγιούλα, ενώ -ταυτόχρονα- θα αντιμετωπίζει και τον οποιοδήποτε π@π@ρολόγο σε Τεχνικο/Επιστημονικό Επίπεδο!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 27 Ιαν 2014 15:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από mechpanos » 27 Ιαν 2014 15:38

Η υπέρυθρη ακτινοβολία είναι η αρχαιότερη και χαμηλότερη τεχνολογικά μορφή θέρμανσης που χρησιμοποίησε ποτέ του ο άνθρωπος και λέγεται φωτιά...
Τώρα γιατί κάποιοι επιτήδειοι την προβάλουν σαν κάποια μαγική λύση, με αντιοικονομικούς μάλιστα τρόπους παραγωγής της, ένα έχω μόνο να πω φίλε DGeorge: ΠΕΣ 'ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Ιαν 2014 00:18

Τώρα, στο παιχνίδι, έβαλαν και τα Ανθρακονήματα!!! Ο Ιησούς Χριστός νικάει, κι όλα τα κακά σκορπάει!!!!
Τι σχέση έχει ο Μάρτης με τη Σαρακοστή, μόνον οι ειδήμονες κι οι Παντελεήμονες γνωρίζουν!
Όσο κι αν έψαξα εν τω Ιντερνετίω/Διαδικτύω, ουδέν ηύρον!

Κάτι τεχνηέντως θολά, από μηχανικούς, οι οποίοι -όλως συμπτωματικώς και τυχαίως- ήσαν εμπλεκόμενοι με εταιρείες πώλησης παρόμοιων συστημάτων.

Από τις εξηγήσεις τους, καταλάβαινα περισσότερο πώς ν' ανοίξω φύλλο για Γαλακτομπούρεκο, παρά αυτό που ρωτούσα! :D .... Γιατί άραγε; :question: :evil: :think: :question: :evil: :think:
Όχι ότι με χαλάει να φτιάξω και να τσακίσω μιά λαμαρίνα Γαλακτομπούρεκο.... :lol: αλλά δεν ήταν ακριβώς αυτό το Θέμα μου... :P

Κάποιοι μηχανικοί, όπως -όνομα και μη χωριό- προσπαθούσαν να με πείσουν ότι η αντίσταση, στο πίσω τζάμι του αυτοκινήτου, δεν είναι απλή-απλούστατη αντίσταση, αλλά πομπός υπερύθρων.
Και -τσουπ- μέσα στην ακατάσχετη μπουρδολογία, σε χρόνο ανύποπτο, νά'τα πάλι και τα Ανθρακονήματα.
Σε επίμονες ερωτήσεις μου, τι ακριβώς σχέση έχουν τα Ανθρακονήματα στο όλο σύστημα, επιστράτευε "Εταιρικά Κατασκευαστικά Μυστικά"!!!!
Ρε να δεις, πού τα είχα ξαναδιαβάσει κάτι παρόμοια......... Πού είχε πάρει το μάτι μου κάτι παρόμοιες ακατάσχετες π@π@ρολογίες..... Γερνάω ρε γαμ.... Εξασθενεί η π.... η μνήμη μου, και δεν θυμάμαι καλά τον συνονόματό μου! .....Μα τι γλυκύτατος κυριούλης αυτός ο κυρ Γιώργης μας! Είχε βγάλει πολύ γέλιο το όλο θέμα!

Έτσι κι εγώ - το καταγγέλω δημόσια- ζητάω επίμονα, από το αφεντικό (τον cordis) να μ' αφήσει να φτιάξω κι εγώ έναν Υπερ-αποδοτικότατο πομπό υπερύθρων, στο εργαστήριο, μέσα στο κατσάβραχο (στα έγκατα)... Τον έχω 'σταυρώσει' σας λέω!!! Εκείνος (ο cordis), ακλόνητος στην αντίρρησή του, δεν σηκώνει ούτε κουβέντα.
"Ρε αφεντικούλη" του λέω "ένα μικρό θερμοπυρηνικό αντιδραστήρα θα φτάξουμε μόνο... Πού βρίσκεις το πρόβλημα;"!
"Πας καλά πουλάκι μου;! Ληγμένα παίρνεις;; :o Σ'έχει δει ειδικός; :o Σ'έχει διαβάσει παπάς τώρα τελευταία;" μου απαντάει, και απομακρύνεται γρήγορα από κοντά μου... Κάτι σαν να με φοβάται το μάτι του! :o :o :o :D :D

Όχι, δείτε, πώς με αποπαίρνουν στις λαμπρότατες εμπνεύσεις μου....: Με αγιασμούς, ψεκάσματα, ραντίσματα, εξορκισμούς "Όπως σού'ρθε, να σου φύγει!", και κάτι τέτοια σχετικά!
Δείτε πώς μαρτυράω, και πώς με αντιμετωπίζουν -εδωμέσα- επιστήμονα άνθρωπο! Άάάάάάάάάάάάάάάχχχχχχχχχχχχχχ!! :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από mechpanos » 28 Ιαν 2014 10:18

Καλά αυτός που μίλαγες ήταν μακάκας ή άσχετος!
Υπέρυθρη ακτινοβολία (έτσι εισαγωγικά) ακτινοβολούν ΟΛΑ τα σώματα...ακόμα και εγώ και εσύ τώρα που μιλάμε (γράφουμε) ακτινοβολούμε...
Προς κάθε αδιάβαστο λοιπόν, ας παραπέμψω εδώ:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE% ... E%BC%CE%B1

(ή αναζητήστε στο google ακτινοβολία μέλανος σώματος...)

Βέβαια η ηλεκτρική αντίσταση διαρρεόμενη από ρεύμα, λόγω της ταλάντωσης των ηλεκτρονίων εντός της παράγει θερμότητα, την οποία φυσικά και ακτινοβολεί.
Φυσικά, αν θες να λέγεσαι Μηχανικός πρέπει να διευκρινίσεις ότι ναι μεν η ηλ. αντίσταση του παρ-μπριζ ακτινοβολεί, αλλά δεν είναι η ακτινοβολία της που θέλουμε να εκμεταλλευτούμε, καθώς αυτή είναι ενσωματωμένη στο τζάμι και διεξάγεται μετάδοση θερμότητας με αγωγή.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE% ... E%B1%CF%82

Και τέλος πάντων, η υπέρυθρη ακτινοβολία είναι απλή και είναι δυνατόν να την παράγεις με e^n τρόπους, όλοι τους όμως είναι αντιοικονομικοί (αξίωμα του Πάνου), από τη στιγμή που υπάρχουν οι αντλίες θερμότητας και άλλες οικονομικές και οικολογικές μορφές θέρμανσης (καύση βιομάζας).
Βλέπε εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/3105-%CE ... %83%CE%B7/

Συνιστώ υπομονή στον αναγνώστη και να διαβάσει όλες τις σελίδες. Σίγουρα κάτι θα μείνει...

DGEORGE προχώρα το project κρυφά απτο αφεντικό κι εγώ μαζί σου στα έγκατα!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από cordis » 31 Ιαν 2014 00:06

χα χα χα χα :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Ιαν 2014 09:15

Πολύ Καλημέρα!! :D
Με τρώει, μέρες τώρα, ο μπίθας μου, να το βγάλω στη φόρα....! Και θα το κάνω, με την κακομοιριά, που κυκλοφοράει γύρω μας, κι ας με πάει -ο Α@@@ζος κι ο Οικο-Σταθμός του- κρεμασμένο σαν το Πασχαλινό Αρνί (στην Αγορά):
Στο βαρέλι, όπου καίνε οι δύσμοιροι άστεγοι ό,τι βρούν... Εκει μέσα -τελικά- αναπτύσσεται αρκετά~πολύ μεγάλη θερμοκρασία!
Ξέρετε, σε τέτοια θερμοκρασία προθέρμανσης, τι ωραία που καίγεται η Άσφαλτος!;
Ίσως, έτσι γκρίζα από τη σκόνη που την βλέπουμε κάθε μέρα, ξεχνάμε ότι είναι καθαρό απόσταγμα αργού πετρελαίου! Είναι από τα τελευταία, τα πιο συμπαγή/βαρειά, αλλά δεν παύει να είναι υδρογονάνθρακας = καύσιμο!
Στη χρήση/καύση της:

Το πρώτο 'επικίνδυνο', είναι το γεγονός ότι: Ως βαρύ απόσταγμα του πετρελαίου, φυσικά, αν ξεκινήσει να καίγεται, μετά για να σβήσει πρέπει είτε να εξαντληθεί, είτε να γίνει χρήση πυροσβεστήρα CO2!

Το δεύτερο 'επικίνδυνο', βέβαια, είναι το 'ντουμάνι'/καπνιά, και γενικότερα το καυσαέριο, που θα βγάλει. Αυτό είναι σε αρκετό ποσοστό άκαυτος καθαρός άνθρακας (αιθάλη), και στο υπόλοιπο -επίσης αρκετό- ποσοστό κάτι -άκρως 'ωφέλιμα/υγιεινά'- αέρια, όπως όλα τα οξείδια του άνθρακα (μονοξείδιο, διοξείδιο), όλα τα οξείδια του θείου, και πολλά άλλα 'χαριτωμένα'.

Ωστόσο, είμαι σίγουρος, ότι αυτός, που κινδυνεύει να πεθάνει μαρτυρικά από το κρύο, θα προτιμήσει ακόμα και την 'ευθανασία' με μονοξείδιο του άνθρακα (μαγκάλι, κλπ)!
Αντίθετα, κανένας από τους κοστουμαρισμένους και καλοφροντισμένους/καλοζωισμένους κυριούληδες και κυριούλες του Οικο-Σταθμού δεν ενδιαφέρθηκε για τους ανθρώπους αυτούς.
Βλέπετε οι αναδασώσεις, οι καθαρισμοί παραλιών από εθελοντές/κορόϊδα του αποφέρουν (του ιδιοκτήτη κυρίου Α@@@@@ζου) πολλή~πάρα πολλή διαφήμιση. (...Για να μην πω και για τίποτε άλλο!!!)
[Off Topic]Εδώ ο λεβεντονιός, προσπαθεί, να φτιάξει μεγαλο-ΠΑΕ, με χρήματα φανατικών οπαδών!
Όπως έλεγε -πάλι- η συγχωρεμένη η μανούλα μου: "Αγόρι μου, με ξένα κόλυβα, ξέρεις τι κηδείες και μνημόσυνα μπορώ να σου φτιάξω;" :lol: :lol:
Το άκουσα και σε πολύ πιο χυδαία έκδοση.... :oops: Η ουσία, ωστόσο, ήταν ακριβώς η ίδια: "Τσάμπα μάγκας!" [/Off Topic]

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες