Μου κοπιαραν τη σελιδα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
synneffaki
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από synneffaki » 01 Νοέμ 2011 00:29

Θεωρω απαράδεκτο αυτο που συμβαινει και το λιγότερο που νοιωθω είναι προδοσία.
Σας εμπιστευτηκα και αναζήτησα βοήθεια σε εσας και το αποτελεσμα...
http://www.i-vaptisi.gr/category/%ce%bc ... %b7%cf%82/

οποιος εχει οποιαδηποτε αντιρηση οτι προκειτε για κοπια μπορει να δει την δικη μου http://www.vaptizo.gr/index.php?p=1_15_ την οποια την έγραψα λεξη λεξη οποτε και ετσι ειναι ξεκαθαρη ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΜΟΥ παρολο που εχω δηλώσει στους όρους χρήσης οτι απαγορεύεται.

Η ανακάλυψη εγινε ως εξης . Το απολυτο μηδενικο είχε το θράσσος να μου στειλει και μαιλ για καταχώρηση της σελίδας του στον οδηγό αυτης (http://www.vaftisia.com ). Βλέποντας ότι οδηγεί στο λαδόπανο και γνωρίζοντας την προσφορά του εγραφα ε-μαιλ λέγοντας του οτι θελω να του κανω ενα μπανεράκι δώρο σαν "συνάδελφος" .

Βλέπω τα λινκ δεξια λεω να του κάνω και κανενα κλικ στα google να στηριξω αν εχει. και καταληγω στην απόλυτη απατη.

Εχω ξενυχτήσει αφάνταστα να στήσω κάτι μοναδικό και το εν λογω άτομο πήρε ένα ενα τα κειμενα μου και εκανε κόπια ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ.

Επειδη ξερω οτι διαβάζεις απαιτώ να την κατεβάσεις αμέσως διότι με την αίτηση καταχώρησης έχω και όνομα και τηλεφωνο και θα κινηθώ πλέον δικαστικά .
Τοσο θρασσος , ήθελες και προωθηση.

Ευχαριστω για την βοηθεια .... δεν εχω κατι άλλο να πω. Καθαροι έμπορες χωρις συναισθήματα και ίχνος αξιοπρέπειας κλέβεται όσους σας ζητανε την εμπερία σας. Να μου λειπει :evil: :evil: :evil:

Thoughtless
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από Thoughtless » 01 Νοέμ 2011 00:32

1) καλώς ήλθες στο ίντερνετ.

και 2) ξέρεις ποιος το έκανε και κράζεις εδώ μέσα;
it's all about contribution ...

synneffaki
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από synneffaki » 01 Νοέμ 2011 00:40

Θες να δωσω δημοσια ονομα - ε-μαιλ και τηλεφωνο? Ετσι οπως ειμαι τωρα δεν πολυμασαω .
Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι οτι σπρωχνει το λαδοπανο χωρις κωδικο Affiliate. Αυτο με μπερδεψε λιγο ομολογω να πω. Τόσος κοπος , τοση απατεωνια και να μην κερδισει κατι ?

Ακομα και το ιντερνετ εχει νομους. Αν οχι ηθικους (ψιλα γραμματα για μερικους ) σιγουρα χειροπιαστους γραμμενους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος synneffaki την 01 Νοέμ 2011 01:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

synneffaki
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από synneffaki » 01 Νοέμ 2011 01:11

Μολις ανακαλυψα και το ονομα μελους.

Το εχει γραψει μονος του. Κι εγω που ελεγα τι καλο και βοηθητικο παιδι.
bibisidis έγραψε:Τα θέλω και τα 3 και για τους πρώτους 6 μήνες δεν θέλω καθόλου προμήθεια. Δηλαδή και από τα 3 θέλω 0%

Έτοιμα, στημένα με το feed μόνο του λαδοπανο.γρ σε wp.

Αν μου τα δωσεις και τα 3 προσθετω στο καθεστως του 0% για τους επόμενους 6 μήνες και τα άλλα 2 που έχω.

Επίσης, αν μου δώσεις και τα 3, θα φτιάξω και τα άλλα 2 ανενεργά domains που έχω vaptisia.com και ivaptisi.gr και για 6 μήνες δεν θέλω καθόλου προμήθεια.

Και για τα 7!

* 5 messages joined by admin
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=58678

Τι να την κανεις την προμηθεια καλε. Σαμπως θα κουραστεις να γραψεις? Κοπιαρες τον τιτλο, το μενου, τα κειμενα , τα εξωτερικα λινκ ακομα και τα λαθη μου . Μεγαλος κοπος ε?

Ομολογω το παρουσιαστικο της σελιδας σου δειχνει οτι ξερεις τι κανεις στον σχεδιασμο και το κανεις καλα . Αλλα το οτι εχεις εμπειρια στο αντικειμενο δεν σου δινει κανενα δικαιωμα να κλεβεις. Βαλε την φαντασια σου, αγαπησε αυτο που κανεις και καντο μοναδικο . Εγω αυτο εκανα αλλα με εκανες απλα να το σιχαθω. Και μαζι και όλους την δηθεν βοηθεια που προσφερετε εδω μεσα .

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από MichalisS » 01 Νοέμ 2011 03:33

Γεια σου synneffaki!
Λυπάμαι πολύ αν έγινε αυτό που λες. Αλλά
δεν είναι ανάγκη να επιτίθεσαι και να μειώνεις την προσφορά ενός φόρουμ που προσφέρει αφιλοκερδώς βοήθεια 12+ χρόνια σε χιλιάδες κόσμο απλώς και μόνον επειδή εξαπατήθηκες από έναν από τους χιλιάδες... :-)
Ελπίζω να βγάλεις άκρη και να λυθεί το πρόβλημα...

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από telas » 01 Νοέμ 2011 06:00

Ευχαριστω για την βοηθεια .... δεν εχω κατι άλλο να πω. Καθαροι έμπορες χωρις συναισθήματα και ίχνος αξιοπρέπειας κλέβεται όσους σας ζητανε την εμπερία σας. Να μου λειπει
1ον όπως είπαν και άλλα μέλη, δεν μπορείς να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι όλους σε αυτό το φόρουμ.

2ον Αν δεν βρεθεί κάποια άλλη λύση, μπορείς να κινηθείς νομικά

φιλικά
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Νοέμ 2011 09:14

Φαντάζομαι οτι εισαι σε θεση να κατανοησεις οτι το μυστηριο της βαπτισης ειναι ιδιο ειται γραφεται στο δικο σου site ειτε στο δικο μου. Το δικο μου κειμενο το βρηκα γραμμενο στην καθαρευουσα ολο και εκανα απλα την μεταφραση-μετατροπη. Θα ανεβασω και την πηγη οταν την εχω προχειρη. Μην βλεπεις παντου φαντασματα.
Και δεν μπορω να καταλαβω που βλεπεις την ομοιοτητα....
Οσο για το vaftisia teleia com einai ενα site με affiliate links. Τι επρεπε να κανω? Να μην βαλω τα προιοντα για να μη μοιαζει με το δικο σου?

Τα υπολοιπα μελη που απ[αντησαν καλο θα ηταν να εχετε δει πρωτα τα sites πριν πειτε την αποψη σας.
Ορίστε και η πηγή http://www.christopherklitou.com/order_ ... _greek.htm
Εγω παλι τα πηρα στο κρανιο. Μου δημιουργειτε ανταγωνιστες ToolTimes at work ToolTimes at work
Τωρα αν φοβασαι τον ανταγωνισμο, καλωςηρθες. Υπαρχουν εκατονταδες sites με το θεμα βαπτιση που παρουσιαζουν και το μυστηριο κα ιτις υποχρεωσεις και και και.... Δεν εισαι η μονη που εχεις τετοιο site.

------------------------------

τΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗς ΒΑΠΤΙΣΗς

Το δικο σου

Το μυστήριο της βάπτισης βήμα - βημα

Σας παραθέτουμε ένα ένα τα βήματα για την διαδικασία της βάπτισης. Γιατι για όλους μας υπάρχει η πρώτη φορά που δεν είμαστε απλά καλεσμένοι σε μια βάπτιση.

Στρέ­φο­νται δυ­τι­κά (πρός τήν είσο­δο) καί ρωτά ο ιερέας τον ανάδοχο 3 φο­ρές:

Ιε­ρέας : " Ἀ­πο­τάσ­ση τῷ Σα­τα­νᾷ; Καί πᾶ­σι τοῖς ἔρ­γοις αὐ­τοῦ; Καί πά­ση τῇ λα­τρεί­ᾳ αὐ­τοῦ; Καί πᾶ­σι τοῖς ἀγ­γέ­λοις αὐ­τοῦ; Καί πά­ση τῇ πο­μπῇ αὐ­τοῦ;"
Καί ἀ­πα­ντά ο ανά­δο­χος: " Ἀ­πο­τά­σσο­μαι."

Ρωτά πάλι 3 τρείς φο­ρές ο ιερέας : j

Ιε­ρέας : " Ἀ­πε­τά­ξω τῷ Σα­τα­νᾷ; "
Καί ἀ­πα ­ντά ο ανά­δο­χος : " Ἀ­πε­τα­ξά­μην" .

Καί λέ­ει ο ιερέας : " Καί ἐμ­φύ­ση­σον, καί ἔ­μπτυ­σον αὐ­τῷ. "

Καί ο ανά­δο­χος φυ­σά 3 φο­ρές στόν αέ­ρα καί φτύ­νει 3 φορές στό έδα­φος.

Στρέ­φο­νται ανα­το­λι­κά (πρός τό Ιε­ρό) καί ρω­τά ο ιερέας 3 φορές :

Ιε­ρέας : "Συ­ντάσ­ση τῷ Χρι­στῷ;"
Καί ἀ­πα­ντά ο ανά­δο­χος : " Συ­ντάσ­σο­μαι."

Ρω­τάει πά­λι ο ιερέας 3 φορές :

Ιερέας : " Συ­νε­τά­ξω τῷ Χρι­στῷ; "
Καί αἀ­πα­ντάει ο ανάδοχος : "Συ­νε­τα­ξά­μην. "
Καί λέει ο ιερέας : "Καί πι­στεύ­εις αὐ­τῷ; "
Καί απα­ντάει ο ανά­δο­χος : " Πι­στεύ­ω αὐ­τῷ ὡς Βα­σι­λεῖ καί Θε­ῷ."

Καί απαγγέλλει ο ανάδοχος το "Πιστεύω" . Ευτυχώς πλέον διαβάζοντας απο μέσα - καλού κακού θα σας συμβουλέυαμε να το έχετε διαβάσει γιατι τα περισσότερα παιδια αποφασίζουν να επεξεργαστούν το βιβλίο εκέινη την ώρα :

Πι­στεύ­ω εἰς ἕ­να Θε­όν, Πα­τέ­ρα, πα­ντο­κρά­το­ρα,
ποι­η­τήν οὐ­ρα­νοῦ καί γῆς, ὁ­ρα­τῶν τε πά­ντων καί ἀ­ο­ρά­των.
Καί εἰς ἕ­να Κύ­ρι­ον Ἰ­η­σοῦν Χρι­στόν, τόν Υἱ­όν τοῦ Θε­οῦ τόν μο­νο­γε­νῆ,
τόν ἐκ τοῦ Πα­τρός γεν­νη­θέ­ντα πρό πά­ντων τῶν αἰ­ώ­νων.
f
Φῶς ἐκ φω­τός, Θε­όν ἀ­λη­θι­νόν ἐκ Θε­οῦ ἀ­λη­θι­νοῦ, γεν­νη­θέ­ντα, οὐ ποι­η­θέ­ντα,
ὁ­μο­ού­σι­ον τῷ Πα­τρί, δι­᾽ οὗ τά πά­ντα ἐ­γέ­νε­το.
Τόν δι᾽ ἡ­μᾶς τούς ἀν­θρώ­πους καί δι­ά τήν ἡ­με­τέ­ραν σω­τη­ρί­αν κα­τελ­θό­ντα ἐκ τῶν οὐ­ρα­νῶν
καί σαρ­κω­θέ­ντα ἐκ Πνεύ­μα­τος ἁ­γί­ου καί Μα­ρί­ας τῆς Παρ­θέ­νου καί ἐ­ναν­θρω­πή­σα­ντα.

Σταυ­ρω­θέ­ντα τε ὑ­πέρ ἡ­μῶν ἐ­πί Πο­ντί­ου Πι­λά­του καί πα­θό­ντα καί τα­φέ­ντα.
Καί ἀ­να­στά­ντα τῇ τρί­τῃ ἡ­μέ­ρα, κα­τά τάς Γρα­φάς.
Καί ἀ­νελ­θό­ντα εἰς τούς οὐ­ρα­νούς καί κα­θε­ζό­με­νον ἐκ δε­ξι­ῶν τοῦ Πα­τρός.
Καί πά­λιν ἐρ­χό­με­νον με­τά δό­ξης κρῖ­ναι ζῶ­ντας καί νε­κρούς· οὗ τῆς βα­σι­λεί­ας
οὐκ ἔ­σται τέ­λος.
Καί εἰς τό Πνεῦ­μα τό ἅ­γι­ον, τό Κύ­ρι­ον, τό ζω­ο­ποι­όν, τό ἐκ τοῦ Πα­τρός ἐκ­πο­ρευ­ό­με­νον,
τό σύν Πα­τρί καί Υἱ­ῷ συ­μπρο­σκυ­νού­με­νον καί συν­δο­ξα­ζό­με­νον, τό λα­λῆ­σαν δι­ά τῶν προ­φη­τῶν.

Εἰς μί­αν, ἁ­γί­αν, κα­θο­λι­κήν καί ἀ­πο­στο­λι­κήν Ἐκ­κ­λη­σί­αν.
Ὁ­μο­λο­γῶ ἕν Βά­πτι­σμα εἰς ἄ­φε­σιν ἁ­μαρ­τι­ῶν.
Προσ­δο­κῶ ἀ­νά­στα­σιν νε­κρῶν.
Καί ζω­ήν τοῦ μέλ­λο­ντος αἰ­ῶ­νος.
Ἀ­μήν.

Στή συ­νέ­χει­α ρω­τάει πάλι ο Ιερέας 3 τρείς φο­ρές : " Συ­νε­τά­ξω τῷ Χρι­στῷ; "
Καί απα­ντάει ο ανάδοχος : "Συ­νε­τα­ξά­μην. "
Καί λεέι ο Ιερέας : "Καί προ­σκύ­νη­σον αὐ­τῷ;"
Καί ο ανάδοχος απαντάει : "Προ­σκυ­νῶ Πα­τέ­ρα, Υἱ­όν, καί Ἅ­γι­ον Πνεῦ­μα, Τρι­ά­δα ὁ­μο­ού­σι­ον καί ἀ­χώ­ρι­στον."

Στήν ευ­χή πού ακο­λου­θεί, όταν ἐ­ρω­τη­θεί από τόν ιε­ρέ­α, ο ανάδοχος λέ­ει κα­θα­ρά τό όνο­μα του βα­πτι­ζο­μέ­νου.

Πλησιάζουν στην κολυμπήθρα.

Ο ιερέας ευλογέι το νερό και το λάδι σταυρόντας τα 3 φορές.

Αλείφει το μωρό με λάδι και έπειτα δίνει και στον νονο να το αλείψει . Πρέπει να αλειφθεί όλο . Μην διστάσετε να λαδώσετε παντού.

Μετά ο ιερέας σηκώνει το παιδι ψηλά πάνω απο την κολυμπήθρα και το βουτάει 3 φορές (πλήρης κατάδυση είναι το αποδεκτό) ψέλνοντας "Βαπτίζεται ο δούλος (ή η δούλη) τού Θεού... εις το όνομα τού Πατρός και του Υιού και του Άγιου Πνεύματος. Αμήν".

Μετά αφήνει το μωρό στην αγκαλιά του ανάδοχου (ο οποίος έχει μπροστά του στρωμένα λευκό σεντονάκι και πετσέτα).

Ο ιερέας σταυρώνει με άγιο μύρο το μωρό στο μέτωπο , στο στήθος , στα χέρια και στα πόδια λέγοντας σύντομες προσευχές .

Με ένα ψαλιδάκι κόβει μικρές τούφες απο τα μαλλιά του παιδιού . Το παιδί ήθιστε να μην έχει κουρευτεoil1ί ποτε πριν και αυτες οι τούφες να είναι οι πρώτες που κοβονται. Αν έχει ξανακουρευτεί πρεπει να έχετε φυλάξει τα κομμένα μαλλιά και να τα ρίξετε την κολυπήθρα.

Ύστερα ντύνουν το παιδι με λευκα ρουχα. Η εκκλησία αποδέχεται την ύπαρξη και άλλου χρώμματος αρκεί να είναι κατα το μεγαλύτερο μέρος η φορεσιά λευκη. Απαραίτητο θεωρείτε να ειναι λευκά τα ρούχα που ακουμπούν κατάσαρκα το νεοφώτιστο (τα λαδόπανα).

Ο/Η νονός/α φορά στο πνευματικό πια παιδί του/της τον σταυρό.

Ο ιερέας με τον ανάδοχο κάνουν κύκλο γύρω απο την κολυμπήθρα ψέλνοντας "Όσοι εις Χριστόν εβαπτίσθητε, Χριστόν ενεδύσασθε", που σημαίνει "όσοι βαφτισθήκατε στο όνομα του Χριστού, στολισθήκατε με τη χάρη του".

Τέλος η μητέρα φιλάει το χέρι του ανάδοχου και παίρνει το παιδί στην αγκαλιά της .

Το δικο μου
Μυστήριο της Βάπτισης
Το μυστήριο της Βάπτισης

Τι κάνει ο νονός, οι γονείς και ο ιερέας κατά την διάρκεια της βάπτισης;

Πότε λέει ο νονός το πιστεύω;

Πότε ντύνουν το παιδί με τα βαπτιστικά ρούχα;

Σε τι χρησιμεύουν τα λαδόπανα;

Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε την διαδικασία της βάπτισης

Έξω από την είσοδο του ναού στρέφονται δυτικα και ο ιερέας ρωτάει τον νονό/ά 3 φορές:

Αποτάσση τω Σατανά; Και πάσι τοις έργοις αυτού; Και πάση τη λατρεία αυτού; Και πάσι τοις αγγέλοις αυτού; Και πάση τη πομπή αυτού;

Και ο νονός/ά απαντάει και τις 3 φορές:
Αποτάσσομαι.

Και ρωτά πάλι ο ιερέας 3 φορές:
Απετάξω τω Σατανά;
Και ο νονός/ά απαντάει:
Απεταξάμην.
Και αφού ο ανάδοχος απαντήσει και τις 3 φορές λέει ο ιερέας
Και εμφύσησον, και έμπτυσον αυτώ.

Και ο ανάδοχος φυσάει 3 φορές στον αέρα και φτύνει 3 φορές στο έδαφος (μη το παρακάνετε)

Μετά στρέφονται ανατολικά και ρωτάει πάλι ο ιερέας 3 φορές:

Συντάσση τω Χριστώ;
Και ο ανάδοχος απαντάει κα ιτις 3 φορές:
Συντάσσομαι.
Λέει ο ιερέας:
Συνετάξω τω Χριστώ;
Και αποκρίνεται ο νονός
Συνεταξάμην.

Και λέει ο ιερέας:
Και πιστεύεις αυτώ;

Απαντάει ανάδοχος:
Πιστεύω αυτώ, ως Βασιλεί και Θεώ.
Και σε αυτό το σημείο ο ανάδοχος λέει το πιστεύω
Πιστεύω εις ένα Θεόν, Πατέρα, Παντοκράτορα, ποιητήν ουρανού και γης, ορατών τε πάντων και αοράτων.
Και εις έναν Κύριον Ιησούν Χριστόν, τον Υιόν του Θεού τον Μονογενή, τον εκ του Πατρός γεννηθέντα προ πάντων των αιώνων.

Φως εκ φωτός, Θεόν αληθινόν εκ Θεού αληθινού, γεννηθέντα, ου ποιηθέντα, ομοούσιον τω Πατρί, δι’ ου τα πάντα εγένετο.

Τον δι’ ημάς τους ανθρώπους και διά την ημετέραν σωτηρίαν κατελθόντα εκ των ουρανών και σαρκωθέντα εκ Πνεύματος Αγίου και Μαρίας της Παρθένου και ενανθρωπήσαντα.

Σταυρωθέντα τε υπέρ ημών επί Ποντίου Πιλάτου και παθόντα και ταφέντα.

Και αναστάντα τη τρίτη ημέρα κατά τας Γραφάς.

Και ανελθόντα εις τους Ουρανούς και καθεζόμενον εκ δεξιών του Πατρός. Και πάλιν ερχόμενον μετά δόξης κρίναι ζώντας και νεκρούς· ου της βασιλείας ουκ έσται τέλος.

Και εις το Πνεύμα το Άγιον, το Κύριον, το Ζωοποιόν, το εκ του Πατρός εκπορευόμενον, το συν Πατρί και Υιώ συμπροσκυνούμενον και συνδοξαζόμενον, το λαλήσαν διά των Προφητών.

Εις Μίαν, Αγίαν, Καθολικήν και Αποστολικήν Εκκλησίαν. Ομολογώ εν Βάπτισμα εις άφεσιν αμαρτιών. Προσδοκώ ανάστασιν νεκρών. Και ζωήν του μέλλοντος αιώνος. Αμήν.

Και όταν πεί πια ο νονός/ά το Πιστεύω, ρωτάει πάλι ο ιερέας τον νονό 3 φορές:
Συνετάξω τω Χριστώ;

Και αποκρίνεται ο νονός και τις 3 φορές:
Συνεταξάμην.

Και λέει ο Ιερέας:
Και προσκύνησον αυτώ.

Και λέει ο νονός
Προσκυνώ Πατέρα, Υιόν, και Άγιον Πνεύμα, Τριάδα ομοούσιον και αχώριστον.

Στην συνέχεια ακολουθεί μια ευχή στη διάρκεια της οποίας ο ιερέας θα ρωτήσει τον νονό το όνομα του παιδιού και αυτός πρεπει να το πεί δυνατά και καθαρά!
Στην κολυμπήθρα

Αλοίφει ο ιερέας με λάδι το παιδί και στην συνέχεια πρέπει να κάνει το ίδιο και ο νονός σε όλο το σώμα του παιδιού.

Έπειτα ο ιερέας βουτάει 3 φορές το παιδί στην κολυμπήθρα.

Αφήνει το μωρό στην αγκαλιά του νονού. Ο νονός σε αυτό το σημείο πρέπει να κρατάει μια πετσέτα.

Ο ιερέας σταυρώνει με άγιο μύρο το μωρό στο μέτωπο , στο στήθος , στα χέρια και στα πόδια και στη συνέχεια κόβει με ένα ψαλιδάκι μικρές τουφίτσες από το μαλλί του παιδιού .

Ύστερα ντύνουν το παιδι με τα γνωστά λαδόπανα βάπτισης, και από πάνω τα βαπτιστικά ρούχα.

Ο νονός φοράει στο παιδί τον σταυρό.

Ο ιερέας με τον νονό κάνουν κύκλο γύρω απο την κολυμπήθρα και ο ιερέας ψέλνει.

Εν τέλει η μητέρα φιλάει το χέρι του νονού και παίρνει το παιδί στην αγκαλιά της !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bibisidis την 01 Νοέμ 2011 09:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Νοέμ 2011 09:30

Δικαιολογητικά για την Βάπτιση
http://goo.gl/0aMl1

Δηλωση βαπτισης
http://goo.gl/DEo88

Μυστηριο βαπτισης
http://www.christopherklitou.com/order_ ... _greek.htm

Εκκλησια βαπτισης
http://goo.gl/pOjww

Το site ι-vaptisi τελεια γρ δημιουργηθηκε με αυτες τις αναζητησεις. Ειναι ενα site κυριως με affiliate links, με ελαχιστες πληροφοριες σχετικα με την βαπτιση. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι αντιγραφη του δικου σου site.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Νοέμ 2011 09:38

Το δικο σου
Υποχρεωσεις νονου

Νονός και υποχρεώσεις

Οι υποχρεώσεις των νονών πριν, κατα την διάρκεια και μετα την βάπτιση ειναι αυξημένες.
Η πιο σοβαρή απ ολες ειναι η ευθύνη που αναλαμβάνεται απένατι σε αυτό το παιδι. Μην ξεχνάτε οτι με την βάπτιση ο ανάδοχος δεν δίνει μόνο ένα όνομα στο παιδί αλλα και την Χριστιανική του ταυτότητα.

Οι νονοί αποτελούν τους πνευματικούς γονεις του μωρού, ενώ θεωρείται ύψιστη τιμή για εκείνους να τους προτείνουν να το βαπτίσουν. Συνήθως οι γονείς επιλέγουν τον άνθρωπο εκείνον που θεωρούν ότι είναι άξιος για να βαπτίσει το παιδί τους .

Για να σας βοηθήσουμε συγκεντρώσαμε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζετε.

Πριν την βάπτιση:

Θα πρέπει να έχετε στενή επαφη με το μωρό αρκετο καιρό πριν την βαπτιση για να νιώθει το μωρό οικειότητα κατά τη διάρκεια του μυστηρίου.

Θα πρέπει να αγοράσετε τα απαραίτητα για την βάπτιση τα οποία είναι: kol1

Η λαμπάδα και ο στολισμός της .
Δύο μικρές πετσέτες και μία μεγάλη
Ένα μπουκάλι ελαιόλαδο το οποίο θα πρέπει να παραδώσετε στον ιερέα που θα τελέσει την βάπτιση 3 ημέρες πριν το μυστήριο το λάδι για να το ευλογήσει. Μην ξεχνάτε . Πρέπει να είναι αγνος παρθένο ελαιόλαδο.
Ένα σαπούνι
Τα λαδόπανα
Τα μαρτυρικά
Τον βαπτιστικό σταυρό καθώς και
Τα βαπτιστικά ρούχα και παπουτσια του μωρού

Κατα την διάρκεια της βάπτισης :
Διαβάστε οπωσδήποτε αυτό το άρθρο : "Το μυστήριο της βάπτισης βήμα - βημα".
Θα είναι πολύτιμος οδηγός σας ειδικα αν δεν έχετε επαναλαβει την διαδικασια.

Μετά την βάπτιση :

3 ημέρες μετά το μυστήριο ο/η νονός/α καλείτε για το 1ο μπάνιο του νεοφώτιστου ( ξελάδωμα). Το νερό απο το μπάνιο καθώς και απο το πλυσιμο των βαπτιστικών πρέπει να χυθεί σε απάτητο χώμα (μία γλάστρα είναι ότι πρέπει) .
Τέλος η παράδοση θέλει το/η νονό/α να αναλαμβάνει την ευθύνη να συνοδεύσει το παιδι στην εκκλησία ώστε και να το μεταλάβει 3 συνεχόμενες Κυριακές μετα την βάπτιση. Τις 2 Κυριακές πρέπει να πάρουν μαζί τους την λαμπάδα στολισμενη , ενώ την 3η Κυριακή θα πρέπει να την ξεστολίσουν και να την αφήσουν εκει να καεί. Καθ'ολη την διάρκεια της λειτουργείας η λαμπάδα πρέπει να είναι αναμένη και τις 3 Κυριακές .

------------------------------------------------------------------
Το δικο μου
Ποιές είναι οι υποχρεώσεις του Νονού;

Τι αγοράζει ο Νονός και τι οι γονείς;

Τι κάνει ο Νονός μετά την βάπτιση;

Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε τις υποχρεώσεις του Νονού πριν και μετά την Βάπτιση

Νονός και υποχρεώσεις

Οι υποχρεώσεις του νονού είναι αρκετές και δεν περιορίζονται μόνο σε αυτά που πρέπει να αγοραστούν για να το μυστήριο της βάπτισης, δηλαδή τα βαπτιστικά ρούχα, παπουτσάκια, λαδόπανα, μπομπονιέρες κτλ.

Η πιο σοβαρή υποχρέωση του νονού είναι η ευθύνη που αναλαμβάνει απέναντι στο παιδί, καθώς δεν του δίνει απλά ένα όνομα αλλά είναι και πνευματικός του γονιός! Για αυτό τον λόγο και οι γονείς του παιδιού θα πρέπει να επιλέγουν κάποιον που τον θεωρούν άξιο να σταθεί στο παιδί κυρίως μετά την βάπτιση.

Παρακάτω ας δούμε ποιες είναι οι υποχρεώσεις του νονού, αν και αυτές, σύμφωνα με τα διάφορα ήθη και έθιμα, διαφέρουν από μέρος σε μέρος ανά την Ελλάδα. Παρόλο αυτά μπορούμε να κάνουμε μια λίστα που πιθανόν καλύπτει τα έθιμα, στις περισσότερες περιοχές.

Πετσέτες. Δυο μικρές και μια μεγάλη
Ένα σαπούνι
Λαδόπανα
Μαρτυρικά
Βαπτιστικό Σταυρό
Βαπτιστικά ρούχα
Βαπτιστικά παπουτσάκια
Κουτί Βάπτισης
Λαμπάδα
Στολισμός κολυμπήθρας
Ένα μπουκαλάκι λάδι (Σετ Λαδιού)
Μπομπονιέρες (Μισές)

Οι υποχρεώσεις του Νονού όμως δεν σταματούν εδώ. Μετά την βάπτιση θα πρέπει:

Τρεις ημέρες μετά θα πρέπει να επισκεφτεί το παιδί για το πρώτο του μπάνιο. Σε αρκετές περιοχές της Ελλάδας απαιτείται να έχει και καινούρια ρουχαλάκια, εσώρουχα, παπουτσάκια κτλ.
Ο νονός πρέπει να πάει το παιδι στην εκκλησία για να το μεταλάβει τρεις Κυριακές μετα την βάπτιση. Τις πρώτες δυο Κυριακές θα πρέπει να έχουν μαζί τους και την λαμπάδα ενώ την τρίτη και τελευταία Κυριακή θα αφήσουν την λαμπάδα στην Εκκλησία.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Νοέμ 2011 09:41

Αυτοι που θα διαβασουν το θεμα παρακαλουνται πρωτα να επισκεφθουν και τα 2 τα sites, εχοντας βεβαια στο μυαλο τους οτι προκειται για ΒΑΠΤΙΣΗ!, πριν πουνε την αποψη τους.

synneffaki
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από synneffaki » 01 Νοέμ 2011 10:09

MichalisS έγραψε:Γεια σου synneffaki!
Λυπάμαι πολύ αν έγινε αυτό που λες. Αλλά
δεν είναι ανάγκη να επιτίθεσαι και να μειώνεις την προσφορά ενός φόρουμ που προσφέρει αφιλοκερδώς βοήθεια 12+ χρόνια σε χιλιάδες κόσμο απλώς και μόνον επειδή εξαπατήθηκες από έναν από τους χιλιάδες... :-)
Ελπίζω να βγάλεις άκρη και να λυθεί το πρόβλημα...
Σ αυτο το κομάτι εχεις δικιο. Ενα forum ειναι μικρογραφια μιας κοινωνιας και φυσικό να υπάρχουν οι ελάχιστοι αλλα δυστυχως εμφανης "#$%^".

Συγνωμη για το γενικο αλλα όλοι εδω έχετε δημιουργησει πράγματα και ιστοσελίδες και καταλαβαίνετε πως ένοιωσα.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Νοέμ 2011 10:13

Τα δικαιολογιτικα της βαπτισης

Σε όποιον Ναό και αν τελέσουν το Μυστήριο, πρέπει οπωσδήποτε να προκαθορίσουν εγκαίρως, την ημέρα και ώρα τέλεσής του με....

http://goo.gl/Lo3Vv

synneffaki
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από synneffaki » 01 Νοέμ 2011 10:15

bibisidis έγραψε:Φαντάζομαι οτι εισαι σε θεση να κατανοησεις οτι το μυστηριο της βαπτισης ειναι ιδιο ειται γραφεται στο δικο σου site ειτε στο δικο μου. Το δικο μου κειμενο το βρηκα γραμμενο στην καθαρευουσα ολο και εκανα απλα την μεταφραση-μετατροπη. Θα ανεβασω και την πηγη οταν την εχω προχειρη. Μην βλεπεις παντου φαντασματα.
Και δεν μπορω να καταλαβω που βλεπεις την ομοιοτητα....
Οσο για το vaftisia teleia com einai ενα site με affiliate links. Τι επρεπε να κανω? Να μην βαλω τα προιοντα για να μη μοιαζει με το δικο σου?

Τα υπολοιπα μελη που απ[αντησαν καλο θα ηταν να εχετε δει πρωτα τα sites πριν πειτε την αποψη σας.
Ορίστε και η πηγή http://www.christopherklitou.com/order_ ... _greek.htm
Με δουλευεις ετσι? Να σου πω. Αν είχες ποτε δημιουργήσει κατι θα ήξερες οτι το αναγνωριζεις παντου. Στο μυστηριο της βαπτισης βρες μου που λεει το τελος αυτου που εγραψες . Αντε για να σε δω. Το κειμενο με τις υποχρεωσεις του νονου το είχα γραψει λέξη λεξη. Για αυτο εχεις λινκ? Θες να τα παρω ενα ενα? Ξεκινας αλλαγουλες φανταζομαι.
bibisidis έγραψε:
Εγω παλι τα πηρα στο κρανιο. Μου δημιουργειτε ανταγωνιστες ToolTimes at work ToolTimes at work
Τωρα αν φοβασαι τον ανταγωνισμο, καλωςηρθες. Υπαρχουν εκατονταδες sites με το θεμα βαπτιση που παρουσιαζουν και το μυστηριο κα ιτις υποχρεωσεις και και και.... Δεν εισαι η μονη που εχεις τετοιο site.
Καλε μου, υπαρχουν καλυτερες σελιδες και απο την δικια μου και απο την δικιά σου. Το χαμογελακι το εξαφάνισες. Ποιος φοβαται τον ανταγωνισμο ρε που μπηκα να σου κανω και διαφημιση και ετοιμαζα mail για έγκριση σου να σου φτιαξω μπανερακι οταν ειδα οτι εισαι affilities. Αει σιχτιρι.

Για να ξερεις τις πηγες που δημιουργηθηκε η ιστοσελιδα σου τα δικαιολογητικα ειναι το μονο που πηρα απο αλλου. Και εχω βαλει λινκ απο κατω να φαινεται οτι δεν ειναι δικο μου. Αυτο λεγεται αξιοπρεπης χειρισμος ιδιοκτησιας του αλλου. Αγνωστη λεξη ετσι?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος synneffaki την 01 Νοέμ 2011 10:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Νοέμ 2011 10:17

Ληξιαρχικη δηλωση βαπτισης

Η ληξιαρχική δήλωση βάπτισης πρέπει να γίνει εντός 90 ημερών....

http://goo.gl/8iCDe

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης