προβλημα με εξωτερικο σκληρο

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
devon77

Δημοσίευση από devon77 » 28 Οκτ 2011 23:40

καλησπερα,
αντιμετωπιζω ενα προβλημα με των εξωτερικο σκληρο,αφοτου εκανα ανασυγκροτηση σε καποια στιγμη προσπαθησα να εχω προσβαση στο σκληρο οπου δε μπορουσα!Οταν το συνδεω μου βγαζει πως απαιτειται format,ενω οταν προσπαθω να μπω μου βγαζει is not accessible,επισης οταν πατω δεξι κλικ λεει πως δεν εχει καθολου χωρο και ειναι γεματο κατι που δεν ισχυε πριν.
Τι μπορω να κανω ρε παιδια για να μη χασω τα αρχεια?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 29 Οκτ 2011 10:13

Ο δίσκος μάλλον έχει πρόβλημα, τουλάχιστον σε επίπεδο αρχείων (Fat?). Να μην κάνεις ανασυγκρότηση γιατί καταπονείται περισσότερο μέχρι να ανασύρεις τα αρχεία σου.
Σε win περιβάλλον με επιδιόρθωση του δίσκου (/ιδιότητες/εργαλεία/έλεγχος), μπορεί και να γίνει δουλειά.

Πολύ πιθανό είναι να απαιτηθεί άλλο ειδικό πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων (και αυτό σε περίπτωση που δέν έχει μηχανική ή ηλεκτρονική ζημιά ο δίσκος).
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

panos27

Δημοσίευση από panos27 » 10 Φεβ 2012 13:26

καλησπέρα και από εμένα

έχω ένα πρόβλημα και εγώ με τον εξωτερικό μου δίσκο,πριν καμιά 40αρια ημέρες είχα αγοράσει ένα laptop και έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο..όλα δούλευαν μια χαρά μέχρι χτες όπου ο εξωτερικός σκληρός δεν αναγνωρίζεται.Στην διαχείριση δίσκων όμως μου αναφέρει ότι δεν έχει εκχωρηθεί ο δίσκος.Τον έχω δοκιμάσει και σε άλλο η/υ αλλά τα ίδια

ο εξωτερικός είναι wd 1t και χρησιμοποιώ win 7,τις έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις,ξέρει κανείς τι άλλο θα μπορούσα να κάνω?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 10 Φεβ 2012 14:56

Δοκίμασε με άλλο καλώδιο usb. Αν δεν τον βλέπει ούτε και με αυτό, αν βγαίνει η θήκη δοκίμασε να τον βάλεις σε άλλη θήκη. Αν δεν τον βλέπει δοκιμάζεις να τον βάλεις κατευθείαν πάνω στον υπολογιστή. Αν δεν τον βλέπει δοκιμάζεις να τον βάλεις στον κάδο ανακύκλωσης.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 10 Φεβ 2012 15:55

Συνηθισμένο πρόβλημα και κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στο σύστημα αρχείων του ώς FAT. Δυστυχώς έχεις λίγες επιλογές πλέον όπως ανέφερε και ο @dva_dev.
Μπορείς επιπλέον να δοκιμάσεις την μετατροπή των αρχείων σε NTFS από γραμμή εντολών με convert [γράμμα δίσκου] FS:NTFS
Η εντολή ΔΕΝ διαγράφει αρχεία, απλώς μετατρέπει το file system.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες