Προβλημα με εξωτερικο δισκο Lacie (επειγον)

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Redboy3

Δημοσίευση από Redboy3 » 27 Οκτ 2011 08:33

Γεια σας παιδια, εχω ενα εξωτερικο δισκο Lacie 500gb, παταω το κουμπι να ανοιξει, αναβει το λαμπακι, ακουω τον χαρακτηριστικο ηχο των windows αλλα δυστυχως δεν μου τον εμφανιζει καθολου και παραλληλα δεν ακουω και τον εξωτερικο να στροφαρει..Πριν καποιες μερες τον ανοιγα και εκανε και 5 λεπτα μεχρι να τον εμφανισουν τα windows!!Τι να κανω ρε μαγκες??350 giga που ειχα μεσα ειναι κριμα να τα χασω..Ελεγξα τα καλωδια και ειναι οκ, τον συνδεσα σε αλλες θυρες usb αλλα και παλι τπτ!!!
Τα πάντα όλα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Οκτ 2011 10:43

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
1) Αν έχεις τη δυνατότητα, δοκίμασέ τον συνδεδεμένο σε άλλον υπολογιστή (ίσως κάποιου φίλου, κάποιον παιότερο δικό σου, κλπ).
2) Μήπως έχει κάποιο συνοδευτικό software, ώστε να τον δουν τα Windows σου;
3) Αν έχεις τη δυνατότητα, δοκίμασέ και κάποιον άλλον εξωτερικό δίσκο (ίσως κάποιου φίλου, κάποιον παιότερο δικό σου, κλπ), ώστε να δεις αν αυτός αναγνωρίζεται αμέσως.
4) Άλλες συσκευές USB (π.χ. ένα stickάκι, ένας εκτυπωτής) αναγνωρίζονται αμέσως;
5) Αλήθεια... Τι Windows -ακριβώς- έχεις; (π.χ. Windows XP Professional Eng SP3)

Άβαταρ μέλους
Redboy3

Δημοσίευση από Redboy3 » 27 Οκτ 2011 11:07

Καλημερα φιλε Γιωργο, τελικα "αναστηθηκε ο Λαζαρος" :lol: :lol: προσωρινα!!! Λειτουργικο εχω windows 7.. Οι θυρες usb δεν εχουν προβλημα!!Αν μου το ξανακανει θα επανελθω!!
Τα πάντα όλα

Kypros Lambrou

Δημοσίευση από Kypros Lambrou » 27 Οκτ 2011 12:32

Redboy3 έγραψε:Καλημερα φιλε Γιωργο, τελικα "αναστηθηκε ο Λαζαρος" :lol: :lol: προσωρινα!!! Λειτουργικο εχω windows 7.. Οι θυρες usb δεν εχουν προβλημα!!Αν μου το ξανακανει θα επανελθω!!
Εννοείται ελπίζω το backup τώρα που προλαβαίνεις πριν έρθουν τα χειρότερα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Οκτ 2011 13:28

Kypros Lambrou έγραψε:
Redboy3 έγραψε:Καλημερα φιλε Γιωργο, τελικα "αναστηθηκε ο Λαζαρος" :lol: :lol: προσωρινα!!! Λειτουργικο εχω windows 7.. Οι θυρες usb δεν εχουν προβλημα!!Αν μου το ξανακανει θα επανελθω!!
Εννοείται ελπίζω το backup τώρα που προλαβαίνεις πριν έρθουν τα χειρότερα.
Σωστότατος ο φίλτατος Kypros. :respect: :respect:
Επίσης, επειδή προσωπικά -τουλάχιστον- και -σε θέματα τεχνολογίας- δεν πιστεύω σε θαύματα:
1) Είναι προφανής η δυσλειτουργία κάποιου μέρους του υλικού.
2) Τα Test που σου πρότεινα αθωώνουν ή ενοχοποιούν αντίστοιχα το υλικό που δοκιμάζεται κάθε φορά. (π.χ. Αν είχαμε πρόβλημα και στην αναγνώριση USB-Stick, ή εκτυπωτή, τότε οι υποψίες μάλλον πέφτουν στη Motherboard και όχι στον εξωτερικό δίσκο). :wink:
3) Οπότε καλά θα ήταν να δοκίμαζες και κάποιο stickάκι, -αν σου βρίσκεται πρόχειρο-!!

Άβαταρ μέλους
Redboy3

Δημοσίευση από Redboy3 » 27 Οκτ 2011 14:17

Δοκιμασα και το στικακι που εχω και δεν εχει προβλημα, το αναγνωριζει..Αν ειχα προβλημα και με την μητρικη και με τον σκληρο τοτε θα ηταν αναπαντεχο!!!Τον σκληρο σκεφτομαι να μην το κλεισω τωρα, θα τον αφησω για καποιο διαστημα ανοιχτο, δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα ε??
Τα πάντα όλα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Οκτ 2011 14:46

Redboy3 έγραψε:....Τον σκληρο σκεφτομαι να μην το κλεισω τωρα, θα τον αφησω για καποιο διαστημα ανοιχτο, δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα ε??
Αν είναι αυτός ο 'προβληματικός', θά'λεγα ότι μάλλον θα του εντείνεις το πρόβλημα.... Το μόνο που πρέπει να κάνεις χτες είναι πρώτα ένα ωραιότατο Backup.
Redboy3 έγραψε:....Δοκιμασα και το στικακι που εχω και δεν εχει προβλημα, το αναγνωριζει..Αν ειχα προβλημα και με την μητρικη και με τον σκληρο τοτε θα ηταν αναπαντεχο!!!....
Αυτό το 'ψιλο'-περίμενα από τη στιγμή που αναγνωρίστηκε και ο δίσκος!
Ωστόσο: Σε περίπτωση που -όντως- φταίει η μητρική, στην προκείμενη περίπτωση τα πράγματα είναι απλά: Μία κάρτα USB -όπως π.χ. αυτή- και η δουλειά λύθηκε.

Kypros Lambrou

Δημοσίευση από Kypros Lambrou » 27 Οκτ 2011 15:23

DGeorge έγραψε:
Redboy3 έγραψε:....Τον σκληρο σκεφτομαι να μην το κλεισω τωρα, θα τον αφησω για καποιο διαστημα ανοιχτο, δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα ε??
Αν είναι αυτός ο 'προβληματικός', θά'λεγα ότι μάλλον θα του εντείνεις το πρόβλημα.... Το μόνο που πρέπει να κάνεις χτες είναι πρώτα ένα ωραιότατο Backup.
Redboy3 έγραψε:....Δοκιμασα και το στικακι που εχω και δεν εχει προβλημα, το αναγνωριζει..Αν ειχα προβλημα και με την μητρικη και με τον σκληρο τοτε θα ηταν αναπαντεχο!!!....
Αυτό το 'ψιλο'-περίμενα από τη στιγμή που αναγνωρίστηκε και ο δίσκος!
Ωστόσο: Σε περίπτωση που -όντως- φταίει η μητρική, στην προκείμενη περίπτωση τα πράγματα είναι απλά: Μία κάρτα USB -όπως π.χ. αυτή- και η δουλειά λύθηκε.
Ακόμα δεν έχει γίνει το backup? :o :P
DGeorge έγραψε:1) Αν έχεις τη δυνατότητα, δοκίμασέ τον συνδεδεμένο σε άλλον υπολογιστή (ίσως κάποιου φίλου, κάποιον παιότερο δικό σου, κλπ).
Δοκίμασε και αυτό που σου έχει πει ο φίλος Γιώργος αφού μπορεί και τα drivers να έχουν μπερδευτεί και να σου παρουσιάζει πρόβλημα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης