Νoob on the block

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
archangelic

Νoob on the block

Δημοσίευση από archangelic » 24 Οκτ 2011 00:47

Γειά σας .

Όπως λέει και ο τίτλος είμαι εντελώς noob όσο αφορά το φτιάξιμο σελίδων .

Δεν γνωρίζω γρι από html code και είμαι πιο οπτικός τύπος . Δηλαδή θέλω να βλέπω τι φτιάχνω με σχεδιάκια και όχι με γραμματάκια ( δηλαδή σε εμένα ο κώδικας του Matrix το μόνο που μου λέει είναι πράσινο μαύρο , κινέζικα και όχι μια γκόμενα με κόκκινο φόρεμα :P ) .

Μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα και download demos κατέληξα στο απόλυτο 0 (κάπου στην σελίδα 30 του forum άρχισα να κοπανάω το κεφάλι μου στο keyboard) ....

Τι θέλω να κάνω : Θέλω να κάνω ένα e-shop αλλά το καλαθάκι και τα προϊόντα να φαίνονται έτσι όπως θέλω εγώ και όχι άσπρα κουτιά με εικόνες και επιλογές .

Τώρα θα μου πείτε : αφού θείτσα δεν ξέρεις html τι το ψάχνεις τώρα ?
Ε να βρε παιδί μου θέλω να δημιουργήσω και 'γώ αλλά η μανούλα μου δεν τα είχε και πολύ καλά με τον Einstein .

Όπως και να έχει βρήκα ένα εύχρηστο πρόγραμμα το Artisteer 3 αλλά δυσκολεύομαι δεόντως να κάνω καλαθάκι - προϊόντα και πληρωμή ....

Μήπως έχετε υπόψιν σας κάποιο πρόγραμμα που να το έχει ενσωματωμένο καλαθάκι με την δυνατότητα design web tablet ή κάποιο plug in για το Artisteer 3 ?

Μην μου πείτε για joomla - virtuamart , γιατί το δοκίμασα και ευτυχώς που δεν αγόρασα σερβερ για να κάνω την δοκιμή .

Δεν με ενδιαφέρει να είναι free το πρόγραμμα αλλά να είναι εύχρηστο για το άχρηστο εμένα :) .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις δώσετε (και για αυτές που δεν θα δώσετε :D ).

Άβαταρ μέλους
Punkis

Νoob on the block

Δημοσίευση από Punkis » 24 Οκτ 2011 06:58

Αφού λες ότι είσαι noob, είσαι οπτικός τύπος (ότι και να σημαίνει αυτό), δεν καταλαβαίνεις από γραμματάκια, Matrix, κινέζικα, φορέματα, μόδες, spiderman και τα λοιπά, μιας και η μανούλα σου δεν τα είχε καλά με το Αίνσταιν, (ούτε εμένα), αφού θέλεις καλαθάκια που κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τί εννοείς με αυτό (!!), αφού διαβάζεις για HTML για να κάνεις μια δυναμική ιστοσελίδα, αφού δεν θέλεις να σου πούμε για το joomla αφού θα συμφωνήσεις και εσύ ωσάν άσχετος ότι είναι παντελώς άχρηστο και κακώς είναι τόσο διάσημο/φημισμένο κτλ.... σου προτείνω να βρείς κάποιον από τους πολλούς freelancers και εταιρίες που υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ και να μην παιδεύεσαι άλλο!

Καλύτερη απάντηση απο αυτή δεν πρόκειται να σου δώσει κανένας.
(μπορεί όμως κάποιος να προσθέσει με το να σου συστήσει κάποια προγράμματα, που προσωπικά δεν χρησιμοποιώ.)

archangelic

Νoob on the block

Δημοσίευση από archangelic » 24 Οκτ 2011 11:08

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια μόνο που εγώ δεν είπα ποτέ ότι το joomla είναι άχρηστο και σίγουρα δεν είπα πουθενά πως διαβάζω html . Ισα ίσα το αντίθετο είπα α) οτί εγώ είμαι άχρηστη και δεν το κατανοώ και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω και β) δεν έχω ιδέα απο html ....

Τέλος πάντων εγώ δεν ζήτησα προγράμματα που χρησιμοποιήτε εσείς οι web designers , γιατί σαφέστατα δεν υπάρχει ουδεμία περίπτωση να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω , εγώ ζήτησα πρόγραμμα ή add on στο artisteer για εμένα που δεν το κατέχω το άθλημα ...
Υπάρχουνε ένα σωρό προγράμματα για δημιουργία ιστοσελίδας το τραγικό είναι που ρώτησα εαν υπάρχει κανένα που να έχει ενσωματωμένο shopping cart ? ή κάποιο addon για το ήδη υπάρχων πρόγραμμα που κατανοώ ?

Λογικό είναι να με παραπέμπεις σε freelance εταιρία αλλά δεν διατίθεμαι να δώσω τα ποσά που ζητάνε για ένα project που πιθανολογήτε να μην πετύχει . Ηδη θα πληρώσω host και domain για κάτι που μπορεί να βουλιάξει με το καλημέρα σας ....

Ως επι τον πλείστον με συγχωρείς πολύ αλλά δεν είναι όλοι αρσενικά μέσα σε αυτό το forum και θα σε παρακαλούσα πάρα πολύ εάν ξύπνησες με την διάθεση να επιτεθείς τουλάχιστον διάβασε το κείμενο πιο καλά ή μέτρα μέχρι το 50 πριν αρχίσεις να πληκτρολογείς ......

Εαν δεν κατάλαβες κάτι και αν το χουμορ που πήγα να κάνω σε πρόσβαλε , ρώτα με τι εννοώ όπως θα ρωτούσες ένα πελάτη .

Εγώ δεν θέλω να κάνω το επάγγελμά σας και σίγουρα εκτός απ' το να αλλάζω tablets μια στο τόσο δεν πρόκειται να ασχοληθώ περαιτέρω .
Γνωρίζω πως είναι δύσκολη η δημιουργία του , εξού και τα ποσά που ζητάνε , αλλά δεν ζητάω τίποτα τζάμπα εδώ .
Ζητάω μια κατεύθυνση , ένα pointer , μια διευκρίνηση ....

Δεν θέλετε να βγάλατε τα μυστικά του επαγγέλματος στην φόρα ? Πλήρες κατανοητό , δέχομαι και pm .
Δεν με ξέρετε και απο χθες και δεν είστε σίγουροι πως δεν θα το κάνω επάγγελμα απο το πουθενά ? Πλήρες κατανοητό , εαν δεν είστε αλυσίδα καλλυντικόν ή dealer εταιρίας καλλυντικόν τότε δεν κινδυνεύετε . Εμένα αυτός είναι ο τομέας μου .

Γιατί απο προγραμματιστές καταλήξαμε να πουλάμε μανό και κραγιόν ....
Η πληροφορική ήταν στα σκοτεινά νεανικά χρόνια μου , που τότε είχα την φαεινή ιδέα πως θα με πάρουνε στα σοβαρά και ας ήμουν γυναίκα . Μπέρδεψα τις χώρες βλέπεις νόμιζα πως ήμουν κάπου αλλού ....

Και μην μου πεις τώρα "αφού είσαι προγραμματίστρια να κάτσεις να γράψεις ένα" γιατί την τελευταία φορά που έγραψα κώδικα ήταν πρωθυπουργός ο Σημίτης .... Ο νοών νοείτω ...
Τώρα πλέον η δουλεία μου είναι να βλέπω την μάπα της άλλης και να της λέω πιο προϊόν είναι κατάλληλο για το πρόβλημά της ....

Ευελπιστώ πάντως για μια καλύτερη απάντηση , όπως για παράδειγμα πιο ευγενική . Δεν είσαι ο μόνος αγανακτισμένος σε αυτό τον κόσμο και σίγουρα δεν είσαι ο μόνος με δικαιώματα ....

Μην καταναλώνουμε τον χρόνο μας σε παροξυσμούς και ύβρις είναι πολύτιμος και δεν γυρνάει πίσω .

Με εκτίμηση .

Thoughtless
Επικοινωνία:

Νoob on the block

Δημοσίευση από Thoughtless » 24 Οκτ 2011 12:22

Χαράς το κουράγιο σου που του απάντησες με τόσο μεγάλο κείμενο.

Όσον αφορά την ερώτησή σου, όχι το Artisteer απ'όσο ξέρω δεν μπορεί να σου δημιουργήσει το καλάθι και την διαδικασία που απαιτείται για να εκτελούνται αγορές.

Το aetisteer δημιουργεί το πως θα φαίνεται η ιστοσελίδα σου. Όχι back-end σύστημα διαχείρισης etc.
it's all about contribution ...

archangelic

Νoob on the block

Δημοσίευση από archangelic » 24 Οκτ 2011 17:24

Σε ευχαριστώ πολύ Thoughtless .

Βρήκα μια σελίδα που μου προσφέρει και hosting και όλα αυτά που θέλω αλλά έχω πρόβλημα με τα ελληνικά fonts .
Είναι απο αυτές τις σελίδες για αργόστροφους σαν εμένα που σου δίνει ένα πολύ εύχρηστο περιβάλλον και όσο το δυνατόν περισσότερες επιλογές .

Όσο για το back-end σύστημα διαχείρισης , ναι το ήξερα πως το arti δεν μου το παρέχει αυτό και αυτό που ρωτούσα ήταν μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εύκολο σαν το arti με back-end σύστημα διαχείρισης ή κάποιο back-end σύστημα διαχείρισης που να ενσωματώνετε στο arti .

Απλά προφανώς δεν ήξερα , και ίσως ακόμα να μην ξέρω , πως να το περιγράψω και να το ζητήσω .

Περιμένω απάντησή από την σελίδα πάντως στο τι μπορεί να γίνει με τα ελληνικά και αν όλα πάνε καλά ευελπιστώ να έχω ανεβάσει την σελίδα σε καμιά βδομάδα :P .

Οπότε 2 τα τινά α) σε καμιά βδομάδα θα έχω link για να μου πείτε γνώμες και λάθη ή β) σε κανα 2 μέρες θα κλαίω στο forum για κανένα πονόψυχο ( πλάκα κάνω δεν πρόκειται να σας ζαλίσω άλλο :) ) .

Σε ευχαριστώ και πάλι :) .

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Νoob on the block

Δημοσίευση από bibisidis » 24 Οκτ 2011 17:24

Δοκίμασε να κανεις αυτο που θελεις σε wordpress. Είναι εύκολο να κατανοήσεις το πως μπορείς να το στήσεις και να αρχισεις να το προσαρμοζεις στα μετρα σου. Υπάρχουν χιλιάδες free themes - templates - για να διαλέξεις αυτό που σου ταιριάζει. Σίγουρα θα βρείς και κάποιο plugin-πρόσθετο που να κάνει την δουλειά που θέλεις για το e-shop.

Υπάρχουν και έτοιμα themes επι πληρωμή που έχουν έτοιμο αυτό που θέλεις. Οι τιμές είναι φτηνές και μπορείς να βρείς ακόμη και με 50 ευρώ. Ίσως και πιο χαμηλά. /Ίσως να βρεις και καποιο ετοιμο free!

Πάντως ότι και να επιλέξεις μια εστω και μικρη παραμετροποίηση θα την χρειαστείς.

Το wordpress για έναν απλό user οπως εισαι εσυ ειναι αρκετα ευκολο και κατανοητό. Πιο ευκολο απο το joomla.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Νoob on the block

Δημοσίευση από bibisidis » 24 Οκτ 2011 17:27

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νoob on the block

Δημοσίευση από telas » 24 Οκτ 2011 17:28

Το Artisteer είναι ένα εργαλείο για να δημιουργείς εύκολα χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις Joomla wordpress dot net nuke drupal & blogger templates - themes.

Για κάθε μια από αυτές τις πλατφόρμες υπάρχουν διάφορα Plugins - addons τα οποία προσθέτεις, παραμετροποιείς και κάνουν την δουλειά που θέλεις. Στην περίπτωση σου μπορείς να φτιάξεις το template σου στο artisteer για joomla και να προσθέσεις το virtue mart αλλά απ' ότι λες δεν θέλεις να ασχοληθείς και πολύ ναι μεν το έψαξες αλλά δεν έβγαλες άκρη, από την άλλη μεριά ότι και να προτείνουμε αν δεν ασχοληθείς δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη. Το ότι ψάχνεις έστω και κάτι επί πληρωμής δεν πάει να πει αυτόματα ότι θα είναι προσαρμοσμένο και στις ανάγκες σου.

Ίσα ίσα τις περισσότερες φορές τα επί πληρωμής script είναι που έχουν πολύ περισσότερες και πολυπλοκότερες λειτουργίες από τα δωρεάν.

Θα σου έλεγα να μείνεις στο virtue mart να διαβάσεις πέντε πράγματα και να κάνεις δουλειά με αυτό που είναι και δωρεάν μιας και τα περισσότερα shopping cart scripts έχουν πάνω κάτω τις ίδιες λειτουργίες και το ίδιο σκεπτικό από πίσω. Πχ φτιάχνεις κατηγορίες, βάζεις τις εταιρείες εισάγεις τα προϊόντα με περιγραφή φωτογραφία κείμενο βίντεο κλπ. Αυτό δεν θα το γλυτώσεις, δηλαδή το στήσιμο, όποιο shopping cart script και να σου πούμε.

Με μια σύντομη αναζήτηση διαβάζω πως το Cube Cart είναι από τα ευκολότερα στη χρήση, ρίξε μια ματιά στο front end και το back end να δεις αν βγάζεις άκρη.

http://www.cubecart.com/demo

Έχει και trial 45 ημερών κόστος αγοράς 140€ και αν θέλεις να βγάλεις και το branding από το footer αργότερα είναι +70€ αλλά σου δίνει δυνατότητα να το αγοράσεις σαν bundle από την αρχή μαζί με το copyright / branding removal και από 210€ που θα έβγαινε το αφήνει 175€

Διαλέγεις και παίρνεις ότι σε βολεύει, είτε δωρεάν είτε επί πληρωμή.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νoob on the block

Δημοσίευση από korgr » 24 Οκτ 2011 17:35

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την εξέλιξη του θέματος, κυρίως για να δω που θα καταλήξει η κυρία που άνοιξε το θέμα και κυρίως αν θα μπορέσει να κάνει την δουλειά της χωρίς να χάσει χρήματα...

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Νoob on the block

Δημοσίευση από bibisidis » 24 Οκτ 2011 17:53

korgr έγραψε:Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την εξέλιξη του θέματος, κυρίως για να δω που θα καταλήξει η κυρία που άνοιξε το θέμα και κυρίως αν θα μπορέσει να κάνει την δουλειά της χωρίς να χάσει χρήματα...
Από την στιγμή που δεν θέλει να διαθέσει χρήματα δε νομίζω να πάει εκεί που μας εχεις εξηγησει εμας τους νεοτερους δηλ. α+β+γ=τελικό κόστος ενω θα μπορούσε μονο γ=τελικό κοστος

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νoob on the block

Δημοσίευση από korgr » 24 Οκτ 2011 18:29

Απλά μου κάνει εντύπωση το εξής:
Αφού θα την ικανοποιούσε μια λύση joomla + virtuemart γιατί δεν βάζει μια αγγελία στο http://www.findapro.gr/ όπου με λιγότερα από 100 ευρώ θα έβρισκε κάποιον...
Εννοείται πως θα πρέπει να γνωρίζει η ίδια να κάνει data entry

Οκ για το αποτέλεσμα δεν θέλω να επεκταθώ :)

Άβαταρ μέλους
Punkis

Νoob on the block

Δημοσίευση από Punkis » 24 Οκτ 2011 19:17

korgr έγραψε:Απλά μου κάνει εντύπωση το εξής:
Αφού θα την ικανοποιούσε μια λύση joomla + virtuemart γιατί δεν βάζει μια αγγελία στο http://www.findapro.gr/ όπου με λιγότερα από 100 ευρώ θα έβρισκε κάποιον...
Εννοείται πως θα πρέπει να γνωρίζει η ίδια να κάνει data entry

Οκ για το αποτέλεσμα δεν θέλω να επεκταθώ :)
αν και είχαμε μια διαφωνία παλαιότερα, οφείλω να ομολογήσω ότι ίσως σκεφτόμαστε περίπου το ίδιο.

@Thoughtless και γιατί χαράς το κουράγιο;

@archangelic (αυτό σημαίνει ότι απευθύνομαι σε εσένα). Για το μεγάλο κείμενο που μου έγραψες δεν άντεξα να το διαβάσω όλο αλλά αγόρασε κανένα laptop παρά tablet για να ασχοληθείς.
Όσο για το pointer μπορείς να δείς αυτό του mouse.

Θα ήταν χαρά μου να σε βοηθήσω αλλά είναι ο εφιάλτης όλων να μην έχεις την παραμικρή ιδέα και να θέλεις να γίνεις η επόμενη getitnow από 2 οδηγούς και 2 plugins.

Update:
Διάβασα τελικά ολόκληρη την απάντηση σου για να σιγουρευτώ για την απάντηση μου.

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Νoob on the block

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 24 Οκτ 2011 20:04

Punkis έγραψε: Update:
Διάβασα τελικά ολόκληρη την απάντηση σου για να σιγουρευτώ για την απάντηση μου.
[χιούμορ]Δεν μέτρησες όμως ως το 50....!!! Και μην πεις ψέμματα!!![/χιούμορ]

Φίλε για κάποιον λόγο συνεχίζεις να "επιτίθεσαι"....!
Δεν θέλω να προτείνω κάτι στην κοπέλα-κυρία μιας και δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο.

Δεν βλέπω σωστή όμως αυτήν την "άρνησή" σου....

Η κοπέλα δεν ανέφερε ουδέποτε πως θέλει να γίνει η επόμενη "get it now" όπως ανέφερες...! Εξήγησε και η ίδια πως πουλάει φρου φρου και αρώματα για τα θήλεα της κοινωνίας και δεν έχει σκοπό να δημιουργήσει ούτε κάτι τιτανοτεράστιο αλλά ούτε και να φάει τα λεφτά των επαγγελματιών του χώρου.

Προς θεού... για ένα μεροκάματο πάμε όλοι μας. Εξάλλου το e-shop το θέλει για τον εαυτό της. Όχι για να το πουλήσει σε 3ο πρόσωπο....! Ελπίζω να με πιάνεις.

Φιλικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Punkis

Νoob on the block

Δημοσίευση από Punkis » 24 Οκτ 2011 20:43

Φίλε μου εγώ όταν θα με χειρουργήσουν δεν θα ρωτήσω άλλους πως να το κάνω μόνος. Θα ψάξω για αυτόν που ξέρει να το κάνει, να μου το κάνει.

Και μην νομίζετε ότι το να φτιάξει κάποιος μια σελίδα όπως πρέπει είναι εύκολο πράγμα.
Θέματα σαν αυτό μειώνουν το έργο των προγραμματιστών και γενικά των πληροφορικάριων.

γραμματάκια και matrix για αυτά τα γραμματάκια και τα matrix ζεις τη ζωή που ζείς και από αυτά θέλεις να ανεβάσεις τις πωλήσεις σου. Και όπως δεν θα γράψεις σε ένα φόρουμ φυσικής και να τους πείς θέλω να γίνω η επόμενη Αινσταιν, όμως δεν ξέρω ούτε θέλω να μάθω τύπους, αριθμούς και τα ψιψιψίνια που εσείς τα σπασικλάκια παίζεται στα δάχτυλα, δεν θα πείς τα ανάλογα σε πληροφορικάριους.

archangelic

Νoob on the block

Δημοσίευση από archangelic » 25 Οκτ 2011 03:07

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :) .

Σκέφτηκα και γώ να κάνω το template (και όχι tablet όπως είναι στην πληροφορική το data base , δικό μου λάθος) στο arti σε joomla αλλά μετά δεν ήξερα πως να ενσωματώσω το virtuemart , και σίγουρα ακόμα δεν ξέρω αλλά θα την βρώ την άκρη μου .

Υπολογίζω πως κάνω το template και αφού το ανεβάσω σε κάποιο host ανεβάζω και το virtuemart και μετά βάζω τα προϊόντα μου σωστά ?

Θα βάλω ένα link για αυτό που βρήκα και είναι ακριβώς το περιβάλλον που θέλω να δουλέψω για να δείτε οπτικά τι θέλω . Εαν κρίνει ο admin ας το σβήσει .

www.ibuilt.net/

Το μόνο θέμα που έχω στο παραπάνω είναι τα ελληνικά fonts και ότι δεν μπορώ να αλλάξω κάποια link σε ελληνικά .

Χίλια χίλια συγνώμη που άνοιξα το topic δεν ήθελα να δημιουργήσω τόσο θέμα . Το μόνο που ήθελα ήταν ένα stand alone πρόγραμμα για να κάνω κάτι έτσι όπως το θέλω εγώ.

Δεν βάζω αγγελία γιατί θέλω εξ ολοκλήρου να ξέρω τι δουλεύω και πως το δουλεύω . Γιατί εαν εμένα μου την βαρέσει κάποια στιγμή να κάνω κάτι διαφορετικό δεν θέλω να ψάχνω που ήταν αυτός που μου το έκανε και ξανά μανά απο την αρχή να προσπαθώ να το εξηγήσω τι θέλω .

και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας .

Με εκτίμηση .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης