Οργανώνω σωστά τη σελίδα;

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
philos

Δημοσίευση από philos » 23 Οκτ 2011 17:39

Παιδιά, μόλις προχθές ήλθα σε πρώτη επαφή με το CMS Joomla! (1.5) και έχω αναλάβει εθελοντικά να αναπτύξω μια σελίδα για κάτι γνωστούς μου.

Ανοίγω το θέμα για να βεβαιωθώ ότι ο τρόπος που οργανώνω τη σελίδα είναι ο ορθός.
Λοιπόν,
1. Αρχικά δημιούργησα τα Sections και το Main Menu που οδηγεί στην αρχική κάθε Section.
2. Σε κάθε Section πρόσθεσα κατηγορίες ώστε να αντιστοιχιστούν οι "front pages".
3. Ως front page έχω καταλάβει πως είναι μια σελίδα- άρθρο ή html.
4. Όταν θέλω να δημιουργήσω μια σελίδα html σε ένα section κάνω προσθήκη νέου article, επιλέγω το Section και την κατηγορία και τέλος, επιλέγω το radio button Front Page "YES".
5. Για να ενσωματώσω σύνδεσμο προς τη σελίδα html (Front Page), επιλέγω νέο στοιχείο μενού > Article Layout ως τύπο του και στο Parameters (Basic) > Select Article επιλέγω τη Front Page που έχω δημιουργήσει.
6. Όταν θέλω να δημιουργήσω ένα άρθρο για τη σελίδα, κάνω προσθήκη νέου article, επιλέγω το Section των άρθρων που έχω ορίσει, επιλέγω κατηγορία και υποβάλω το άρθρο.
7. Έχω ενεργοποιημένο το module "Latest News" για τα νεότερα άρθρα του Section των Άρθρων και το έχω ρυθμίσει στο Hide για τις Front Pages.

Σωστά δεν έχω κατανοήσει το CMS;

Άβαταρ μέλους
philos

Δημοσίευση από philos » 24 Οκτ 2011 15:19

Κανείς δεν ξέρει; ;p

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 25 Οκτ 2011 14:00

Έτσι όπως τα περιγράφεις μπερδεύτηκα.

Συνοπτικά:

frontpage είναι η αρχική σου σελίδα και εκεί εμφανίζονται τα άρθρα που είναι τικαρισμένα (featured).

Στα μενού μπορείς να κάνεις link προς ένα άρθρο, μια κατηγορία ή μία ενότητα. Αν βάλεις κατηγορία ή ενότητα, θα εμφανίζεται λίστα με τα άρθρα της κατηγορίας/ενότητας.

Το αν θα βάλεις html μέσα στο άρθρο δεν έχει καμία σημασία.

Γενικά html είναι κώδικας που ενσωματώνεται σε κάποιο άρθρο (έτσι κι αλλιώς οι text editors δημιουργούν και αποθηκεύουν html) ή μπορεί να μπει σε κάποιο custom html module και να τοποθετηθεί σε μια position του template σου.

Άβαταρ μέλους
OneFate
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από OneFate » 26 Οκτ 2011 20:05

"Έτσι όπως τα περιγράφεις μπερδεύτηκα. "

Διάβασε αυτά τα tutorial είναι αρκετά χρήσιμα και μερικά από αυτά αρκετά βασικά!

http://www.joomla.gr/tutorials-topmenu- ... la-content

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες