Επιλογή φορητού Η/Υ

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή φορητού Η/Υ

Δημοσίευση από aguila21 » 21 Οκτ 2011 21:22

Προσανατολίζομαι στην αγορά φορητού Η/Υ κι έχω καταλήξει σε 3 μοντέλα.

1)Lenovo G770
2)Sony Vaio pc-eh1m1e/b
3)HP Pavillion g7

Τα Lenovo είναι καλά;Επίσης,επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω από το εξωτερικό και το πληκτρολόγιο θα έχει μόνο Αγγλικά γράμματα,το κόστος αντικατάστασής του είναι μεγάλο;Τώρα που γράφω χρησιμοποιώ τυφλό σύστημα αλλά θα ήθελα κι Ελληνικά γράμματα!

artonweb
Επικοινωνία:

Επιλογή φορητού Η/Υ

Δημοσίευση από artonweb » 23 Οκτ 2011 21:28

Έχω αγοράσει 2 lenovo για κάποιους φίλους, στα οποία τα δούλεψα για να τους εγκαταστήσω προγράμματα (office,antivirus).
Αρκετά γρήγορα και με ξεκούραστη οθόνη (15').
Πολύ καλή η τιμή τους για τα χαρακτηριστικά τους.
http://artonweb.gr Μελέτη,Σχεδιασμός και Δημιουργία ιστοσελίδων.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Επιλογή φορητού Η/Υ

Δημοσίευση από Bugman » 23 Οκτ 2011 22:57

Έχω ένα Acer travelmate 2350 από το 2005. Άλλαξα το σκληρό...από 40 σε 100Gbyte. Έβαλα μια μνήμη ακόμα 512+256...Και αγόρασα και νέα μπαταρία 4400mAh. Και συνεχίζει....
Τον είχα αγοράσει 750 ευρώ..Με απλά λόγια ο καλός φορητός θα έχει ζωή....

Δεν μπορώ να ξέρω πόσα διαθέτει κανείς αλλά αυτό που μετράει είναι να αγοράσει αυτό που θα τον βολεύει περισσότερο για τα λεφτά που διαθέτει. Άρα πρέπει να βάλει κάποιος προδιαγραφές και μετά να βγει στην αναζήτηση. Ποιες μπορεί να είναι;
1. Το βάρος....Αν έχει μεγάλο βάρος η χρήση δεν γίνεται στον καναπέ...θέλεις γραφείο.
2. Η μπαταρία...Αν θες να το χρησιμοποιείς σε καφετέριες ή σε ΚΤΕΛ χρειάζεσαι μπαταρία άνω των 4000 mAh.
3. Η επεξεργαστική ισχύ....Αν θες να φτιάχνεις βίντεο τότε μάλλον να έχεις Desktop. Αν θες να βλέπεις HD καλύτερα να υπάρχει hardware στη κάρτα οθόνης του φορητού για HD. Για οτιδήποτε άλλο ακόμα και το Acer του 2005 είναι πολύ καλό.
4. Ο αποθηκευτικός χώρος. Όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα ουδείς τη βγάζει καθαρή χωρίς εξωτερικό σκληρό δίσκο (όχι για συνεχή χρήση...όχι συνέχεια συνδεδεμένος...γιατί αυτό είναι το νόημα του Backup...ο δίσκος πρέπει να είναι το περισσότερο καιρό εκτός ρεύματος). Άρα δεν παίζει ρόλο ο σκληρός δίσκος του φορητού και από κει μπορεί κανείς να κόψει!
5. Η μνήμη. Εδώ τα λειτουργικά συστήματα είναι το πρόβλημα. Με Xp ακόμα και τα 512mbyte είναι καλά. Με 1 γίγα πολύ καλά, με 2 γίγα τρίκαλα...Για 7 καλύτερα από 3 γίγα και πάνω.
6. Οθόνη: εδώ είναι όλα τα λεφτά...Αν αγοράσεις φθηνό υπολογιστή, ή από σειρά value for money...θα χάσεις στην οθόνη. Και η οθόνη είναι πάντα μπροστά σου. Καλύτερα να δεις το φορητό πριν το αγοράσεις!

Wifi, έξοδο για μόνιτορ, USB θύρες δεν τα συζητάμε...είναι απαραίτητα (η έξοδος για μόνιτορ είναι απαραίτητη γιατί μπορεί να χαλάσει το εσωτερικό μόνιτορ...έχω ένα Acer Aspire Laptop με χαλασμένη οθόνη στην LG 32άρα στο δωμάτιό μου, καταναλώνει λίγο ρεύμα και παίζει τα πάντα από βίντεο καθώς και ιντερνέτ)
Κάμερα και μικρόφωνο είναι έξτρα...και όχι σημαντικά (για όλους).

Το καλό με το Travelmate εξ αρχής ήταν ότι έδινε το λειτουργικό σε DVD με όλα τα προγράμματα μαζί σαν αποτύπωση σκληρού δίσκου (με Norton Ghost δούλευε η εγκατάσταση). Έτσι σε 20 λεπτά μπορούσε κανείς να βάλει σε ένα δίσκο όλο το λειτουργικό μαζί με τα προγράμματα και χωρίς να χρειάζεται ενεργοποίηση των Xp, με όλους τους οδηγούς. Και επίσης είχε και ένα κομμάτι στο δίσκο για restore λειτουργικού (αν δεν είχες τους δίσκους). Τώρα πια δεν δίνουν λειτουργικό σε DVD (δεν ξέρω αν το κάνουν κάποιες άλλες εταιρείες αλλά όποιος το ξέρει ας το γράψει εδώ να το μάθουν και άλλοι). Χωρίς το λειτουργικό σε DVD δεν θα μπορούσα εύκολα να άλλαζα σκληρό δίσκο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες