Αποστολή Newsletter

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Horizon

Αποστολή Newsletter

Δημοσίευση από Horizon » 21 Οκτ 2011 21:02

Καλησπέρα !
Έχω φτιάξει ένα site και θα ήθελα να μπορώ να στέλνω στους επισκέπτες του κάποιο ενημερωτικό email με τα τελευταία νέα ! θέλω λοιπόν να μπορώ να στείλω μαζικά newsletter σε μορφή html , έχω σχεδιάσει κάτι στο dreamweaver αλλα πως θα το κάνω να στέλνετε μέσο email ? έψαξα στο internet για σχετικά "προγρματα" που λένε free αλλα μονο free δεν είναι ! πως γίνετε λοιπόν να στέλνει κάποιος email με html μέσα ... το μονο που έχω καταφέρει είναι ένα php που του δίνω την λίστα με τα email και στέλνει μαζικά ένα κείμενο που γράφω αλλα και πάλι δεν μπορώ να βάλω html σε αυτό ... :-?

Themis-T
Επικοινωνία:

Αποστολή Newsletter

Δημοσίευση από Themis-T » 21 Οκτ 2011 21:38

Η σελίδα σου βασίζεται σε κάποιο CMS;
Εάν ναι, μπορείς να βρεις πολλά πρόσθετα για το σκοπό αυτό. Κάποια από αυτά είναι πολύ καλά. Μπορείς να δεις στατιστικά, ποιος το έλαβε, ποιος το άνοιξε, εάν κάνανε κλικ σε κάποιο σύνδεσμο κλπ.
Επίσης εάν ο πάροχος φιλοξενίας σου προσφέρει και το Softaculous, ή Simple scripts, ή Fantastico κλπ., θα μπορείς να εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή αποστολής μαζικών email από αυτές που περιλαμβάνεται.

Horizon

Αποστολή Newsletter

Δημοσίευση από Horizon » 21 Οκτ 2011 21:51

Δυστυχώς δεν βασίζεται σε κάποιο CMS αλλα τελικά βρήκα την λύση και τροποποίησα το php που έφτιαξα και μπορώ να στέλνω και HTML με επιτυχία ,προσέθεσα απλά αυτό στο header του μηνύματος που στέλνει αυτόματα το php script

$headers = 'MIME-Version: 1.0' . "\r\n";
$headers .= 'Content-type: text/html; charset=iso-8859-1' . "\r\n";

οποτε μπορώ και μαζικά mail να στείλω και με html κώδικα σε αυτό !

:)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Themis-T
Επικοινωνία:

Αποστολή Newsletter

Δημοσίευση από Themis-T » 21 Οκτ 2011 21:56

ΟΚ. Πάντα υπάρχουν και άλλες λύσεις.
Μήπως όμως θα ήταν καλύτερα να έβαζες

$headers .= 'Content-type: text/html; charset=utf-8' . "\r\n";

Horizon

Αποστολή Newsletter

Δημοσίευση από Horizon » 21 Οκτ 2011 21:59

τώρα που δουλεύει αυτό δεν ψάχνω κάτι άλλο xaxaxa με βόλεψε τώρα για αυτό που λες ναι ίσος απλά θα δω αν δεν μου βγάζει κάποιο πρόβλημα δεν το πειράζω ! :D

Άβαταρ μέλους
345crew
Επικοινωνία:

Αποστολή Newsletter

Δημοσίευση από 345crew » 29 Οκτ 2011 01:58

Καλησπέρα και από εμένα!

Horizon, με την php mail() κάνεις την αποστολή των Newsletters? Αν ναι, φαντάζομαι πως έχεις την βάση μου με όλους τους εγγεγραμένους χρήστες και τα emails τους και όταν έχεις κάτι να τους στείλεις πατάς ένα κουμπάκι και φεύγει!

Ερώτηση για πόσα emails μιλάμε?

Αν δεν χρησιμοποιείς την mail() με ποιόν τρόπο κάνεις την αποστολή των Newsletters?

Εγω χρησιμοποιώ το Mailman αλλά ψάχνομαι και για κάποιον άλλο τρόπο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες