ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο διασύνδεση με άλλη βάση με χρήση ftp

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 21 Οκτ 2011 16:59

Σ'ευχαριστώ πολύ ήσουν πολύ σαφής!

Για σήμερα πρέπει να σταματήσω. Από βδομάδα που θα ξαναασχοληθώ και θα αρχίσω να γράφω κώδικα, γιατί τώρα απλά τα ξεκαθαρίζω στο μυαλό μου, αν έχω κάποια απορία θα ξαναποστάρω.

Σ'ευχαριστώ και πάλι!

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 25 Οκτ 2011 13:01

Μπορώ να χρησιμοποιήσω sockets για να συνδεθώ στον άλλο server? Είναι κάτι αντίστοιχο με curl;

Kypros Lambrou

Δημοσίευση από Kypros Lambrou » 25 Οκτ 2011 14:40

Λογικά ναι αν και τα sockets ίσως να σου φανούν πιο δύσκολα στην πορεία. Το "λογικά ναί" εξαρτάται φυσικά και απο το τι σου επιτρέπει ο άλλος server.

Δεν είναι αντίστοιχο του curl αλλά διαφορετικός τρόπος για να πετύχεις παρόμοια λύση. Με το library του curl πιστεύω θα είναι πιο απλή η λύση σε σχέση με τα sockets. Το θέμα είναι να δεις στην πράξη πάντα αν η κάθε λύση λειτουργεί όπως θα ήταν αναμενόμενο αφού μπορεί για διάφορους λόγους να μην έχει και την αναμενόμενη αντίδραση...

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 25 Οκτ 2011 16:04

mgiota έγραψε:Μπορώ να χρησιμοποιήσω sockets για να συνδεθώ στον άλλο server? Είναι κάτι αντίστοιχο με curl;
Δε χρειάζεσαι sockets. Χρησιμοποίησε τα ftp_* functions της PHP και θα κάνεις δουλειά.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 25 Οκτ 2011 17:01

Κάθε φορά που γίνεται integration 2 συστημάτων μέσω FTP ο Θεός σκοτώνει ένα γατάκι.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Οκτ 2011 19:19

Στο να πούμε τι ΔΕΝ πρέπει να κάνει ο άλλος σ' αυτό το forum είμαστε πρώτοι! :kaloe:

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 25 Οκτ 2011 19:32

korgr έγραψε:Στο να πούμε τι ΔΕΝ πρέπει να κάνει ο άλλος σ' αυτό το forum είμαστε πρώτοι! :kaloe:
Τι εννοείς; Έχει προαποφασιστεί οτι η διασύνδεση θα γίνει με FTP (ένα πρωτόκολλο που στέλνει credentials, εντολές και δεδομένα σε plain text στο καλώδιο).

Α... και που 'σε :)
korgr έγραψε:Και εν πάσει περιπτώσει μπορείς να συμβάλεις με την επικοδομητική σου άποψη στο θέμα και όχι να περιμένεις στην γωνία για να μας την "πεις"!
:pint:

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Οκτ 2011 19:38

cherouvim έγραψε:
korgr έγραψε:Και εν πάσει περιπτώσει μπορείς να συμβάλεις με την επικοδομητική σου άποψη στο θέμα και όχι να περιμένεις στην γωνία για να μας την "πεις"!
:pint:
Οφθαλμόν αντί οφθαλμού αγαπητέ! :wink:

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 25 Οκτ 2011 19:45

mgiota έγραψε:θέλω να φτιάξω ένα eshop για ένα βιβλιοπωλείο, το οποίο όμως θα τραβάει βιβλία από μία εξωτερική βάση δεδομένων, με χρήση όμως ftp απ'οτι είδα από τα pdfs που μου έστειλε ο πελάτης.
Ελληνικό βιβλιοπωλείο;

Έχεις υπόψη το http://biblionet.gr/main.asp?page=products ; Δουλεύει με SQL Server.

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 27 Οκτ 2011 02:24

Γνωρίζω και για biblionet μια και θα πρέπει να το χρησιμοποιήσω και αυτό.

Πρόκειται για ένα βιβλιοπωλείο που πέρα από τα δικά του βιβλία θα τραβάει από μία αγγλική βάση και από μία ελληνική (biblionet).

Οπότε πρώτα ασχολούμαι με την αγγλική, αλλά δεν μπορώ να πω ότι κατέληξα κάπου.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 27 Οκτ 2011 03:20

Και το integration του Αγγλικού site είναι στημένο με FTP;

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 27 Οκτ 2011 11:51

ναι και περιμένω να μου στείλουν τεχνικές πληροφορίες για να συνεννοηθώ λίγο μαζί τους. Ο ίδιος ο πελάτης το έχει εφαρμόσει ήδη στο υπάρχον site του από άλλη εταιρία, και τώρα θα πρέπει να το εφαρμόσω στο καινούριο site. Πάντως με ενημέρωσε ότι υπήρχαν πολλά θέματα, του στυλ δεν μπορούσαν να ανανεωσουν όλη τη βάση κτλ. Και σαν πρώτη επικοινωνία του είπε να ρωτήσει αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε web services SOAP, όχι ότι το έχω ξαναχρησιμοποιήσει, απλά απ'ότι μου είπαν θα έχω καλύτερη επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 27 Οκτ 2011 12:15

mgiota έγραψε: web services SOAP
Ετσι μιλάνε τα συστήματα μεταξύ τους :)

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 02 Νοέμ 2011 17:45

Να'μαι ξανά.

Λοιπόν πήρα απάντηση από το αγγλικό βιβλιοπωλείο την οποία και παραθέτω:
We do not have a web services option for the supply of data feeds. FTP is the only option. The format of each data feed, sample data records and the technical descriptions have been appropriate for many thousands of retail website developers around the world, to design and implement the integration of our data into their public facing website.
Οπότε ξεχνάω τη λύση των Web services και δέχομαι ότι θα υλοποιηθεί με ftp. Έχω διαβάσει αυτά που είπαν κάποιοι παραπάνω, του στυλ να ελέγχω με κάποιον τρόπο ποια data ανανεώθηκαν πρόσφατα και να ανανεώνω με τη σειρά μου μόνο αυτά, να ελέγχω αν το αρχείο που λαμβάνω έχει μεταφερθεί σωστά κτλ.

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μία λύση step by step τι βήματα θα έκανε ή είναι πολύ γενικό και ασαφές αυτό που ρωτάω; Για παράδειγμα κατέβασα τώρα ένα script που βρήκα για backup large databases, γιατί φαντάζομαι ότι πριν κάνω οποιοδήποτε update στη βάση μου θα πρέπει να κρατάω ένα backup. Ή αν ακολουθήσω την προσέγγιση του να ελέγχω τα data που ανανεώθηκαν τελευταία, δεν χρειάζεται να κρατάω backup?

Please help! :-)

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 02 Νοέμ 2011 20:09

Θα χρειαστείς 2 βάσεις (καλύτερα 2 σερβερς), η πρώτη θα παίρνει όλα τα δεδομένα αφού γίνει μεταφορά με ftp και θα κάνει error checking.

Μετά βάσει του ISBN θα ενημερώνει ή θα προσθέτει δεδομένα στην κανονική βάση δεδομένων του σιτε. Αυτό μπορεί να έπεται χρονικά ενός τυπικού ημερήσιου system backup πχ το αυτόματο που κάνει το cpanel

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες