datacenters, από την εμπειρία μας...

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 21 Οκτ 2011 21:18

Καλησπέρα,

Σε server που πήρα δίνουν τον Megaraid 9260 4i σαν hardware controller. Σαφώς τον χρεώνουν εξτρά, οπως τα περισσότερα budget DC χρεώνουν επιπλέον τους hardware controllers.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 22 Οκτ 2011 01:30

Εγώ χρησιμοποιώ Hentzer + OVH και είμαι και από τους 2 ευχαριστημένος.
Οτιδήποτε έχω χρειαστεί μέχρι τώρα ήταν άψογοι (ευτυχώς όχι hardware failure).

Έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα και Strato (de & uk)
Το support τους σε πολύ απλά πραγματάκια καθηστερούσε αλλά δεν με πείραζε. Έφυγα γιατί μου κατέβασαν ένα μηχανάκι Παρασκευή απόγευμα επειδή από δικό τους λάθος δεν μου είχαν στείλει invoice και είχε μείνει απλήρωτο.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 22 Οκτ 2011 20:47

Εγώ χρησιμοποιώ Leaseweb (μέχρι στιγμής άψογοι με support άμεσο και με λύσεις), και εδώ και λίγες μέρες Giga-international με τιμές έκπληξη (δεν μπορώ να κρίνω απο αξιοπιστία τι λένε ακόμα)

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adams » 22 Οκτ 2011 23:00

intelcore2 έγραψε:Εγώ χρησιμοποιώ Leaseweb (μέχρι στιγμής άψογοι με support άμεσο και με λύσεις), και εδώ και λίγες μέρες Giga-international με τιμές έκπληξη (δεν μπορώ να κρίνω απο αξιοπιστία τι λένε ακόμα)
Αν δεν έχεις αγοράσει κάποιο SLA από την Leaseweb η υποστήριξη είναι best effort, με λίγα λόγια αν Παρασκευή απόγευμα σου χτυπήσει κάποιος σκληρός δίσκος ή έχεις πρόβλημα με το τροφοδοτικό τότε πιθανότατα θα περιμένεις μέχρι την Δευτέρα για αντικατάσταση :hammer:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Οκτ 2011 00:22

αυτό είναι παντού χωρίς SLA, αλλά δε μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχουν επαγγελματίες του χώρου που πουλάνε υπηρεσίες κι έχουν servers χωρίς SLA.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 23 Οκτ 2011 02:18

Ασε τώρα Γιάννη, μου θύμισες ένα πρόβλημα που είχαμε το 2005 με έναν HP server. Στις 00:50 δεν ανταποκρινόταν ενας server, μας είπαν από το DC οτι δεν άναβε καθόλου. Πήγαμε στο DC κατά τις 01:30 και πήραμε τηλέφωνο την HP οπου έχουμε SLA για τους servers. Ηρθε τεχνικός στις 02:30 μαζί με ανταλλακτικά που πίστευε οτι θα έκαναν (τροφοδοτικό/motherboard/ram/επεξεργαστής) και τελικά τίποτα από αυτά δεν έλυσε το πρόβλημα. Εφυγε ο τεχνικός και πήγε από τον Αγ.Στέφανο στο Ελληνικό (οπου ειναι η logistics της HP) και έφερε έναν adapter που ενώνει τα τροφοδοτικά με την μητρική. Αν θυμάμαι καλά στις 08:00 ο server ήταν online.

Θέλω να καταλήξω πως καμία φορά και SLA να έχεις ενδέχεται το πρόβλημα να είναι τόσο κουλό που να μην λυθεί γρήγορα. Ασε που μετά από χρόνια έμαθα πως η πληροφορία του RAID υπήρχε στους δίσκους οπότε αν απλά έβαζα τους δίσκους στον spare server που έχω το downtime θα είχε λυθεί πολύ νωρίτερα (κάτι που φυσικά πλέον γνωρίζω αλλά που τότε δεν το ήξερε ούτε ο τεχνικός της HP να μου το πει :) )
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 27 Οκτ 2011 11:50

Καλημέρα,

Συμπληρωματικά, μόλις τώρα είδαι οτι στην Hetzner οι 300άρηδες SAS που μου έδωσαν είναι οι ST3300657SS (Seagate Cheetah 15K.7).
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης