Αδειοι φακελοι σε windows 7 μετα απο καταρευση

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
sakisb
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sakisb » 20 Οκτ 2011 12:31

Καλημερα.Εδω και δυο μερες μου συνεβη το εξης:εβλεπα ενα απλο αρχειο pdf οταν ξαφνικα μαυρισε η οθονη και εσβησε ο υπολογιστης.Οταν τον ξανανοιξα ειχε χαθει η επιφανεια εργασιας αλλα η μπαρα κατω με "εναρξη" κλπ υπηρχε αλλα δεν ανταποκρινοταν και πολυ καλα.Εκανα επαναφορα σε προηγουμενη ημερομηνια και φανηκαν ολα να επανερχονται ομως...ολοι οι φακελοι στην επιφανεια εργασιας ηταν ...αδειοι.Το πιο περιεργο δε απο ολα ειναι οτι και στο δευτερο partition που χρησιμοποιω σαν αποθηκη(για να σωθω απο τετοιες καταρευσεις) και εκει οι φακελοι ηταν αδειοι.Δεν φαινεται κανενα αρχειο αν και στις ιδιοτητες του καθε φακελου δειχνει το μεγεθος σε mb των αρχειων που υπηρχαν μεσα.Ωστοσο εγω αρχεια δεν βλεπω.Με τα xp δεν μου ειχε τυχει κατι παρομοιο.Τι γινεται τωρα;Χαθηκαν οριστικα τα αρχεια μου;Πριν ξεκινησω να κανω ανακτηση (χρονοβορα γιατι μιλαμε για μεγεθη 30-40 gb) με Ontrack EasyRecovery υπαρχει καποια αλλη λυση;Τι αλλο πρεπει να κοιταξω;Παρακαλω ,οποιος μπορει να βοηθησει,ας το κανει.Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 20 Οκτ 2011 17:11

Δεν έχουν χαθεί τα αρχεία σου, απλώς δεν τα εμφανίζει σωστά (είναι κρυφά πλέον). Στις ιδιότητες του φακέλλου μπορείς να επεξεργαστείς τα δικαιώματα που απαιτούνται στο μενού /οργάνωση-ιδιότητες/Ασφάλεια/ και εκεί στο προφίλ ορίζεις τα δικαιώματα (/για προχωρημένους κλπ.).
Γενικότερα μια επιπλέον ματιά στο σχετικό μενού στον πίνακα ελέγχου για τις επιλογές φακέλλων.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

sakisb
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sakisb » 20 Οκτ 2011 22:28

Tελικα λυθηκε το προβλημα ως εξης:τα αρχεια για καποιον αγνωστο λογο(ιος;)εγιναν κρυφα.Αφου ζητησα απο τη σχετικη επιλογη να γινουν φανερα ολοι οι φακελοι και τα αρχεια
πηγα σε καθε φακελο ξεχωριστα(που πλεον εγινε φανερος) και απο τις ιδιοτητες ειδα οτι ηταν τσεκαρισμενο το "κρυφα" οποτε το ξετσεκαρα.Μετα ξαναεκανα κρυφα φακελους και αρχεια,οπως ειναι και η εξ ορισμου επιλογη των windows.Οι φακελοι που με ενδιεφεραν και ολα τα περιεχομενα τους ειναι πλεον ορατοι και προσπελασιμοι.Τελικα μερικες φορες χρειαζεται να ξεκινας απο τα πολυ απλα :-) Σας ευχαριστω ολους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες