Ιστοσελίδα Διακίνησης παράνομου υλικού

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 25 Οκτ 2011 12:36

ΟΚ δεχτά όλα αυτά, αλλά τελικά υπάρχει κάτι παράνομο σε αυτή τη διαδικασία?

Δηλαδή, αγοράζω μια ταινία, τη ριπάρω, φτιάχνω .mkv αρχεία και τα αποθηκεύω στο σκληρό μου, δημιουργώ και ένα torrent, το ανεβάζω και σε ένα torrent tracker και έτσι αρχίζω και διανείμω copyrighted υλικό.

Μέσα σε όλα αυτή τη διαδικασία τι εσύ θεωρείς παράνομο, αν θεωρείς κάτι παράνομο φυσικά?

Φταίει ο δημιουργός του torrent? αν φταίει αυτός στην πυρά. Ο διαχειριστής του tracker είχε γνώση πως μέσω του site του διακινείται παράνομο υλικό? Αν ναι, στην πυρά και αυτός ή όχι? Αυτοί που κατέβασαν το αρχείο και στη συνέχεια seedαρουν είναι και αυτοί παράνομοι? Έχουν στην κατοχή τους κάτι το οποίο είναι copyrighted και δεν το έχουν αγοράσει, και επίσης με το να seedαρουν βοηθούν και στην διανομή του, παράνομοι? στην πυρά και αυτοί?

Μέσα σε όλα αυτά η εύκολη λύση είναι να κλείσει ο tracker για αυτό και χτυπούν εκεί, αυτό είναι κατανοητό και αντιληπτό από όλους μας νομίζω.

Εσύ την τεχνολογία τη γνωρίζεις, ξέρεις τι κάνει και γιατί δημιουργήθηκε, πως κάποιος μπορεί να διασφαλίσει την παράνομη διανομή υλικού όταν αυτό διανείμετε κατά τέτοιο τρόπο?

Εγώ συμφωνώ πως το να κλείσεις απλά και μόνο τον tracker και να πεις πως είναι όλοι παράνομοι, ναι είναι ηλίθιο. Αλλά είναι μερικοί παράνομοι? Με την έννοια πως αν οι διαχειριστές ξέρουν πως διακινείται παράνομο υλικό και συμμετέχουν ενεργά και το ενθαρρύνουν κτλ κτλ τότε τι γίνεται?

Οι δικηγόροι και οι μεγαλό - εταιρίες χτυπάνε εκεί που μπορούν. Το σωστό ποιο θα ήταν?
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από netrriper » 26 Οκτ 2011 23:43

fAzer έγραψε:[..] υπαρχουν ανθρωποι γυρω μας που ουτε ο θεος μπορει να τους ακουμπισει[..]
*ΕΠΙΒΕΒΕΩΝΩ* θεός δεν μπορει ακουμπισει εμενα. αντιθετω το εμενα μπορει ακουμπισει τω θεός . -chuck norris

cordis έγραψε:
Cha0s έγραψε:Από περιέργεια, γιατί θες να κάνεις καταγγελία;
γιατί είναι παράνομο; :p
παράνομο; Σατς γουώρντ ντα νοτ εκζιστ. Ντιρέκτορ *ΚΑΤ ΔΕΜ!* - Ευαγγελος Γιαννόπουλος (απο τον άλλο κόσμο)

Cha0s έγραψε: Τι το παράνομο κάνει ένας torrent tracker;
Υπάρχει. Αυτό. Μόνο.

PanosIlio έγραψε:ΟΚ δεχτά όλα αυτά, αλλά τελικά υπάρχει κάτι παράνομο σε αυτή τη διαδικασία?
[..]Το σωστό ποιο θα ήταν?
a)Αν υπάρχουν σαφείς νομοι εναντίον της πράξης η πραξη θεωρείται (τυπικα) παράνομη. Τα υπόλοιπα εναποτείθενται στη διακριτική ευχαίρια των δικαστηρίων.
b)Να υπήρχε νομος κατα της υπερμαλάκηνσης του εγκεφάλου.(ή φαρμακο.)(ή Ευθανασία) (W@teverest am outtahere ----->

/eof
Εικόνα

doomya

Δημοσίευση από doomya » 27 Οκτ 2011 09:52

07 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Πρόσφατα έπεσε στην αντίληψή μου μια ιστοσελίδα , με παράνομη διακίνηση υλικού (torrents).
Πως και που θα μπορούσα να την καταγγείλω όπως επίσης και τον ιδιοκτήτη της?
Η σελίδα είναι ελληνική..
Ευχαριστώ πολύ!
Ναι και μετα ας συνεχιζουμε να πληρουμε χρυσαφι τα DVD και τα Blu Ray ....

τιμη amazon 15,96 Ευρώ ....

http://www.amazon.co.uk/Harry-Potter-De ... 262&sr=1-1

Τιμη Ελλάδας 34,90 Ευρώ .....

http://www.videosun.gr/blu-ray/2,%CE%A0 ... -(BD).html

100% κέρδος η Audio visual μάλλον λόγο μετάφρασης μάλλον χοχο .....

κάντε καταγγελίες ...... αλλά στο ΙΝΚΑ οχι στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος ....

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 27 Οκτ 2011 13:40

doomya έγραψε:
07 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Πρόσφατα έπεσε στην αντίληψή μου μια ιστοσελίδα , με παράνομη διακίνηση υλικού (torrents).
Ευχαριστώ πολύ!

κάντε καταγγελίες ...... αλλά στο ΙΝΚΑ οχι στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος ....
Δεν πρόκειται για αγαθά.. στο κάτω κάτω όποιος δεν έχει λεφτά για πέταμα και δε γουστάρει ας μη δει ταινία, δεν καταλαβαίνω από πότε έγινε μια κωλοταινία ή ένα blue-ray του Χαράλαμπου Πόταρ αναγκαίο αγαθό μια για τη συνέχιση της ζωής μας όπως την ξέρουμε.. επικοινωνείτε ρε ή απλά επιχειρηματολογούμε με ό,τι να'ναι γιατί μας βολεύει να κατεβάζουμε;

Άκου λέει έχει 100% κέρδος η AV.. και 2500% κέρδος να έχει στα @@ μας, δεν έχω δεν πληρώνω, δε μ'άρεσει, δεν το αγοράζω.

Δεν είναι φρατζόλα να διαμαρτυρηθούμε .. αν και μόνο για το ψωμί που έχει πάει 2€-3€ η φρατζόλα και 1,50€ με 2€ το γάλα δε βλέπω κανέναν να αντιδράει που εκεί θα το κατανοήσω να τα "κατεβάσει/download" κάποιος από τα ράφια γιατί δεν έχει να δώσει και τα χρειάζεται

.. στο ΙΝΚΑ καταγγελία για τις τιμές των blue-ray.. απίστευτη ατάκα, ο μετά-νεοελληνισμός στο μεγαλείο του.

Επίσης ναι, και εγώ κατεβάζω (σειρές συνήθως όπως το Breaking Bad) αλλά δεν το έχω ανάγει σε κοινωνωνική κουλτούρα πλήρως εξαρτώμενος από αυτήν για να συνεχίσω να ζω σαν άνθρωπος, καθώς επίσης γνωρίζω ότι δε με δικαιολογεί τίποτα από τη μαλακία που κάνω.

Παρόλα αυτά, θεώρω μεγάλο Γκέμπελς και ρουφιάνο αυτόν που άνοιξε το thread... συγχαρητήρια αγόρι μου, να σε χαίρονται οι δικοί σου και ο Judge Dread, θα βάλεις κι εσυ το γκεμπελικό λιθαράκι σου για έναν καλύτερο και πιο νομοταγή κόσμο, για μια νέα τάξη πραγμάτων..... Ο μόνος λόγος που θα έκανα κάτι τέτοιο θα ήταν άμα έπεφτε στην αντιληψή μου κάποιο site με άσεμνο υλικό με παιδιά και εκεί οφείλουμε όλοι να πράξουμε έτσι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leopold την 27 Οκτ 2011 13:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

doomya

Δημοσίευση από doomya » 27 Οκτ 2011 13:50

leopold έγραψε:
doomya έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ!

Δεν πρόκειται για αγαθά.. στο κάτω κάτω όποιος δεν έχει λεφτά για πέταμα και δε γουστάρει ας μη δει ταινία, δεν καταλαβαίνω από πότε έγινε μια κωλοταινία ή ένα blue-ray του Χαράλαμπου Πόταρ αναγκαίο αγαθό μια για τη συνέχιση της ζωής μας όπως την ξέρουμε.. επικοινωνείτε ρε ή απλά επιχειρηματολογούμε με ό,τι να'ναι γιατί μας βολεύει να κατεβάζουμε;

Άκου λέει έχει 100% κέρδος η AV.. και 2500% κέρδος να έχει στα @@ μας, δεν έχω δεν πληρώνω, δε μ'άρεσει, δεν το αγοράζω. Δεν είναι φρατζόλα να διαμαρτυρηθούμε .. αν και μόνο για το ψωμί που έχει πάει 2€-3€ η φρατζόλα και 1,50€ με 2€ το γάλα δε βλέπω κανέναν να αντιδράει που εκεί θα το κατανοήσω να τα "κατεβάσει/download" κάποιος από τα ράφια γιατί δεν έχει να δώσει και τα χρειάζεται .. στο ΙΝΚΑ καταγγελία για τις τιμές των blue-ray.. απίστευτη ατάκα, ο μετά-νεοελληνισμός στο μεγαλείο του.

Επίσης ναι, και εγώ κατεβάζω (σειρές συνήθως όπως το Breaking Bad) αλλά δεν το έχω ανάγει σε κοινωνωνική κουλτούρα πλήρως εξαρτώμενος από αυτήν για να συνεχίσω να ζω σαν άνθρωπος, καθώς επίσης γνωρίζω ότι δε με δικαιολογεί τίποτα από τη μαλακία που κάνω.

Παρόλα αυτά, θεώρω μεγάλο Γκέμπελς και ρουφιάνο αυτόν που άνοιξε το thread... συγχαρητήρια αγόρι μου, να σε χαίρονται οι δικοί σου και ο Judge Dread, θα βάλεις κι εσυ το γκεμπελικό λιθαράκι σου και εσύ για έναν καλύτερο και πιο νομοταγή κόσμο, για μια νέα τάξη πραγμάτων..... Ο μόνος λόγος που θα έκανα κάτι τέτοιο θα ήταν άμα έπεφτε στην αντιληψή μου κάποιο site άσεμνο υλικό με παιδιά.
Ψιτ ... ειρωνικό ήταν αυτό το σχόλιο μου ....

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 27 Οκτ 2011 13:52

δεν πειράζει ακόμα κι αν είναι έτσι (αν και η αντιπαραθεσή σου ήταν απ'ευθείας σε αυτόν που άνοιξε το thread), πιάνω γενικά όσους προβάλλουν το κατέβασμα ως αναγκαία λύση για να αντιδράσουν για τις τιμές που έχουν τα DVD και υποθετολογούν για το νομικό και το ηθικό πλαίσιο..

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 29 Οκτ 2011 17:15

Μερικά πραγματακια εμεις οι νεοελληνες τα βλεπουμε οπως μας συμφερει. Δεν ξερω για παλαιοτερα, ισως και οι μπαμπαδες μας να ηταν σαν εμας.

Οπως ενα κι ενα κανουν δυο ετσι και το να κατεβαζεις μουσικη η τανια η παιχνιδια η δεν ξερω γω τι αλλο, του οποιου η χρηση δεν ειναι σιγουρα για να διαμοιραζεται δωρεαν, ειναι παρανομο. Οποιεσδηποτε δηθεν κοινωνικες και ιδεολογικες ανησυχιες ειναι απλα μπουρδες. Οποιος δεν συμφωνει απλα να σκεφτει πως θα ενιωθε αν του εκλεβαν τη δουλεια.
Εσυ αγαπητε designer σκεψου να σου κλεψουν τη δουλεια κα ινα την μοιραζουν απλοχερα στο ιντερνετ, κι εσυ webmastora σκεψου να σου χακαρουν το site και με το ετσι θελω να σου επιβαλουν ενα banner στην πιο κερδοφορα θεση εντελως δωρεαν...

Οι ελληνες κατεβαζουμε παρανομο υλικο γιατι ειμαστε:
1)Καρμοιριδες
2)Τσιφουτηδες
3)Τσιγκουνιδες

Την δικαιολογια οτι τα dvd και τα cd εινα ιακριβα δεν την δεχομαι και νομιζω πως ειναι υποκρισια. Και ο καφες εινα ιακριβος αλλα δεν ειδα σε κανα καφε καποιον ιδεολογο του κωλου να σηκωνεται και να φευγει χωρις να πληρωσει.

Οσο αφορα τους τρακερς, μη γελιομαστε... Ολοι ξερουμε τι υπαρχει, τι διακεινειται και τι παιζεται μεσα στα σιτε μας.

Βεβαια ολο το παραπανω δεν σημαινει πως πρεπει να φτασουμε στα ακρα και να αρχισουμε τις καταγγελιες δεξια αριστερα. Οπως κι ο φιλος που ανοιξε το thread... Την πραξη του την θεωρω και αυτη υποκρισια... Κατσε ρε φιλε, κοιτα γυρω σου, καθε μερα μας πηδανε ο ενας και ο αλλος, εκει βρηκες να ξεσπασεις?

Τα παραπανω περα απο 2-3 προτασεις π.χ ιδεολογοι του κωλου που ειναι η δικη μου αποψη επι του θεματος, ειναι η πραγματικοτητα. Παρανομοι εινα ικαι ο τρακερ και ο uploader κ αι ο downloader ka io seeder. Τα υπολοιπα εινα ινα χαμε να λεγαμε.

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 29 Οκτ 2011 17:34

+5

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 29 Οκτ 2011 17:42

Cha0s ανέφερε:

Τι το παράνομο κάνει ένας torrent tracker;

Υπάρχει. Αυτό. Μόνο.
Με αρέσει που στηρίζεις την αποψή σου με επιχειρήματα και το ότι την τεκμηριώνεις
:P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Οκτ 2011 18:29

bibisidis έγραψε:Τα παραπανω περα απο 2-3 προτασεις π.χ ιδεολογοι του κωλου που ειναι η δικη μου αποψη επι του θεματος, ειναι η πραγματικοτητα. Παρανομοι εινα ικαι ο τρακερ και ο uploader κ αι ο downloader ka io seeder. Τα υπολοιπα εινα ινα χαμε να λεγαμε.
Εξήγησε μου σε παρακαλώ σε τι είναι παράνομος ο tracker;

Κατανοείς ότι ένας tracker δεν έχει και δεν διακινεί τίποτα το οποίο να είναι copyrighted; (εκτός αν κάνανε copyright τα hashes του torrent - κάτι που είναι ανέφικτο ούτως ή άλλως)

Είναι σαν να λες, είναι παράνομες οι εταιρείες που παράγουν τα δισκάκια DVD που έγραψαν και πουλάνε οι Αφρικανοί στους δρόμους και στις καφετέριες.

Η απλά μας λες νεοέλληνες που μας έμαθε έτσι ο μπαμπάς μας και καπάκια το παίζεις το ίδιο νεοέλληνας βάζοντας τα πάντα στο ίδιο τσουβάλι (προφανώς λόγω αμάθειας ή ακόμα χειρότερα λόγω ημημάθειας ως προς το τεχνικό κομμάτι που προσωπικά τουλάχιστον αναφέρομαι και μόνο).

Δεν υπέρασπίζομαι το κατέβασμα copyrighted υλικού αλλά την τεχνολογία των torrents που επειδή μερικοί άσχετοι δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα βάζουν μία τεχνολογία στο ίδιο τσουβάλι με την πράξη του κάθε user της τεχνολογίας.

Αυτές οι πράξεις μόνο κακό κάνουν στο σύνολο της τεχνολογίας του internet και εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφαίροντα.
Καλωσήρθες στον κόσμο του Orwell http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... itzRjwk-sQ αφού σαν παλιοέλληνας σου εκφράζει όλα τα ιδανικά σου μία κλειστή κοινωνία με νταβατζήδες τις εταιριες και τις τράπεζες.

Και επειδή θες να ακούσεις ξεφτίλα επιχείρημα με αυτά που λες: «να απαγορεύσουμε λοιπόν και τα μαχαίρια ως τεχνολογία γιατί μπορούμε να κάνουμε καλό με αυτά (πχ μαγείρεμα) αλλά μπορούμε να σφάξουμε και την γυναίκα μας που είναι όλο μουρμούρα».

Τέτοιου επιπέδου είναι το «Όλοι είναι παράνομοι, οι trackers, οι users, ο σκύλος του γείτονα, ΟΛΟΙ»

Btw, η πραγματική πραγματικότητα είναι ότι η πραγματικότητα είναι πέρα για πέρα υποκειμενική έννοια.
Οπότε η πραγματικότητα σου δεν σημαίνει ότι αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα κάποιου άλλου. Ούτε είναι πιο πραγματική από την πραγματικότητα κάποιου άλλου.

«Τα υπολοιπα εινα ινα χαμε να λεγαμε.» Σωστά; :lol:

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 29 Οκτ 2011 20:27

Cha0s έγραψε:Εξήγησε μου σε παρακαλώ σε τι είναι παράνομος ο tracker;
Παράνομος είναι ο ιδιοκτήτης. Όχι η τεχνολογία. Και το επιχείρημα οτι δεν ξερει τι μπορει να διακινειται ειναι αρκετα φτηνο. Εκτος αν πιστευεις οτι sites οπως π.χ το gamato.info δημιουργήθηκαν για να γίνεται διακίνηση του firefox και του ccleaner...
Νομιζω παρεξηγησες αυτα που εγραψα η ισως να μην το εθεσα σωστα.
Εγω εκρινα την διακινηση παρανομου υλικου και την μπουρδο-ιδεολογια που ακουμε δεξια αριστερα σχετικα με αυτο και οχι το μεσο με το οποιο γινεται.

Επισης δεν ξερω αν το παρατηρησες αλλα δεν εχω βγαλει τον εαυτο μου απεξω. Κατεβαζω κι εγω ταινιες, μουσικη προγραμματα επειδη ειμα ιτο ιδιο τσιγκουνης και μαντζιρης με τους υπολοιπους.
Cha0s έγραψε:Τέτοιου επιπέδου είναι το «Όλοι είναι παράνομοι, οι trackers, οι users, ο σκύλος του γείτονα, ΟΛΟΙ»
Ας το ξαναδιατυπωσω σωστα αυτη την φορα.
Παρανομοι ειναι οσο αφορα την διακινηση τετοιου υλικου: Ο ιδιοκτητης του site, ο uploader, ο downloader και μετεπειτα seeder αλλά και αυτός που θα χρησιμοποιήσει το προιον.
Και ναι στην συγκεκριμενη περιπτωση μπαινουν ολοι αυτοι στο ιδιο τσουβαλι με διαφορετικη ευθυνη ομως να τον βαραινει τον καθενα.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Οκτ 2011 21:21

Με αυτό που λες βγάζεις παράνομους όλους τους ISPs.

Όλοι όσοι παρέχουν Internet ξέρουν πολύ καλά ότι το μεγαλύτερο ποσοστό της κίνησης τους είναι παράνομα P2P.

Το δείξανε και τα γραφήματα του GRIX όταν κλείσανε το gamato.

Άρα είναι παράνομοι όλοι οι ιδιοκτήτες των ISPs;
Και μετά λιγότερο παράνομοι οι Network admins;
Και λίγο πιο κάτω αυτοί που σκάψανε να περάσουν τις οπτικές ίνες;
Και σε μία γωνίτσα και ο ΟΤΕ που νοικιάζει τον χαλκό;
Και στο τέλος ο χρήστης που τον βάλανε στον πειρασμό, με τις σούπερ ντούπερ ADSL2+ με VGA και χύστα μέσα να'ουμ, να κατεβάσει το DVD της Τζούλιας; :lol:

Σε ποιο τσουβάλι μπαίνουν όλοι αυτοί; Τι βαρύτητα ευθύνης φέρνουν;

Εγώ βλέπω ότι θες να κατεβάζεις τις ταινιουλες σου, τις τσοντούλες σου και τα τραγουδάκια σου και να έχεις το μικρότερο μερίδιο ευθύνης με αυτά που μου λες.
Και να κατεβάζεις τζάμπα δηλαδή και να την πληρώνει άλλος.

Ιδεολογικά δεν το βλέπεις.
Από άποψη της εμπλεκώμενης τεχνολογίας δεν το βλέπεις.
Από πλευράς υπεράσπισης των πνευματικών δικαιωμάτων δεν το βλέπεις (αφού κατεβάζεις όπως λες αβέρτα)

Άρα το βλέπεις πως θα καλύψεις την πάρτη σου ρίχνοντας το φταίξιμο στον κακό ιδιοκτήτη που σήκωσε τον κακό tracker να σε βάλει στον πειρασμό να κατεβάσεις τα κακά αρχεία που seedαρες παράλληλα όσο κατέβαζες.

Κατά τα άλλα εμείς είμαστε οι νεοέλληνες και οι μπουρδο-ιδεολόγοι :hammer:

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 29 Οκτ 2011 22:08

Ok παμε από την αρχή.
Εγώ οπως και οι υπόλοιποι κατεβάζουμε ταινιες παρανομα, τις οποιες καποιος uploader τις μοιραζει παρανομα, χρησιμοποιοντας ενα site που στηθηκε νομιμα απο τον ιδιοκτητη του για να εξυπηρετησει παρανομους σκοπους.
Αυτό γινεται γιατι κατα την αποψη μου γιατι ειμαστε αμακατζιδες και μας αρεσει το τσαμπα, αρκει να μην προσβαλει την τσεπη μας.
Δεν ξερω γιατι διαφωνεις με τα παραπανω. Αυτη ειναι η πραγματικοτητα οπως και να το δεις.

Μπουρδο-ιδεολογια και πολυ φτηνη δικαιολογια θεωρω το γεγονος καποιος να υποστηριζει οτι κατεβαζει παρανομα ταινιες γιατι ειναι μεγαλο το ποσοστο κερδους της μουσικης και κινηματογραφικης βιομηχανιας.
Που ειδες ναβγαζω τον εαυτο μου απεξω? Σου φενεται παραξενο το να ειναι καποιος ειλικρινης?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Οκτ 2011 23:09

Ακόμα δεν μου έχεις πει γιατί είναι παράνομος ο tracker και ο ιδιοκτήτης του.
Απλά μου λες είμαστε όλοι παράνομοι (και έμεσα αφήνεις να εννοηθεί ότι ο ιδιοκτήτης φέρει την μεγαλύτερη ευθύνη παρότι είμαστε στο ίδιο «τσουβάλι» - πως γίνεται αυτό δεν ξέρω :P ).

Δεν το παίζω ξερόλας. Ρωτάω. Δεν ξέρω το συγκεκριμένο θέμα πως η Ελληνική δικαιοσύνη το χειρίζεται.
Η πρώτη μου ερώτηση αυτή ήταν. Γιατί; Ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση που να εξηγεί με σαφήνια γιατί είναι ή δεν είναι παράνομος ο tracker/ιδιοκτήτης.

Με τα όσα καταλαβαίνω και ξέρω δεν μπορώ να δω γιατί είναι παράνομος ο tracker και ο ιδιοκτήτης του.
Και δεν είναι ότι επειδή κατεβάζω δεν μπορώ να δω την παρανομία σε αυτό (πως λένε για κάτι εγκληματίες ότι στο μυαλό τους δεν κάνουν τίποτα κακό). Δεν λέω αυτό. Δεν βγάζω την ουρά μου απέξω.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να χαρακτηριστεί παράνομος αυτός που παρέχει το μέσο και όχι αυτός που διαπράττει την παρανομία με το μέσο αυτό.

Πες μου γιατί θεωρείται παράνομος κάποιος που θα σηκώσει ένα torrent tracker;
Ποιος νόμος λέει ότι σε καθιστά παράνομο το να ανοίξεις έναν torrent tracker; (προφανώς δεν υπάρχει συγκεκριμένος νόμος - καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι εννοώ)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης