Δεν ανοίγει το pc

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Serghio

Δεν ανοίγει το pc

Δημοσίευση από Serghio » 03 Νοέμ 2011 13:20

Sorry για την καθυστέρηση.

Λοιπόν. Ένδειξη παίρνω μόνο στα 2ΜΩ. Παίρνω 0,680 συγκεκριμένα.

Έβαλα τα pins του πολυμέτρου στην φάση-ουδέτερο για να κάνω την μέτρηση-όπως μου επισήμανες.

Αν μικρύνω την κλίμακα δεν παίρνω τίποτα.

Το display δείχνει μονίμως ένα.

Αυτά

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δεν ανοίγει το pc

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Νοέμ 2011 11:25

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
Serghio έγραψε:...Ένδειξη παίρνω μόνο στα 2ΜΩ. Παίρνω 0,680 συγκεκριμένα....
Η κλίμακα του πολύμετρου είναι 2ΜΩ;
α) Αν ΝΑΙ, ποιά είναι η αμέσως μικρότερη, που σου βγάζει έδειξη "Ι" (σημαίνει 'άπειρο/εκτός κλίμακας' -- και οχι 1);
β) Αν ΝΑΙ, η ένδειξη μεταφράζεται σε 680ΚΩ. Μου δείχνει αρκετή ώστε να μην 'ρίχνει' την ασφάλεια :-?
Ψιλοϋποψιάζομαι το ίδιο το τροφοδοτικό.... Και υπάρχει πάλι-(και γι'αυτό) τρόπος να το ελέγξεις. Ανοίγεις το PC. Γυρίζεις το τροφοδοτικό στο "OFF" (ή/και βγάζεις το καλώδιο τροφοδοσίας), αποσυνδέεις όλες τις συνδέσεις του τροφοδοτικού, (εκτός του ενός-μεγάλου φις). Κατόπιν βάζεις πάλι το καλώδιο τροφοδοσίας στην υποδοχή του, ανοίγεις τον διακόπτη στο "ON", βάζεις μπροστά το PC, και περιμένεις αντίδραση από την ασφάλεια. (Και μας ενημερώνεις)
γ) Αν ΟΧΙ, ποιά είναι η κλίμακα;

Serghio

Δεν ανοίγει το pc

Δημοσίευση από Serghio » 09 Νοέμ 2011 15:36

Γεια σου φίλε μου,

Άκου με προσοχή κάτι που παρατήρησα.

Καταρχήν, μετά 2ΜΩ, η αμέσως επόμενη μικρότερη κλίμακα είναι τα 200Κ.

Σε αυτήν λοιπόν,(200Κ) η ένδειξη που βγάζει είναι 199,8.
Το περίεργο όμως είναι ότι ξεκινάει χαμηλότερα για να φθάσει κάποια στιγμή στα 199,8.

Σε εκείνο το σημείο λοιπόν, άκουσα κάτι μέσα στο τροφοδοτικό(πολύ αμυδρός ήχος είναι αλήθεια, πρέπει να είσαι πολύ παρατηρητικός για να τον εντοπίσεις), και το dispaly του πολυμέτρου από 199,8 έδειξε κατευθείαν 1.-να υποθέσω ότι συντελέστηκε ακριβώς εκείνη την στιγμή βραχυκύκλωμα;

Δεν προχώρησα στο να ελέγξω περαιτέρω το τροφοδοτικό όπως μου προτείνεις στο τελευταίο post γιατί αυτό το τελευταίο στοιχείο που αναφέρω παραπάνω πιστεύω ότι αξίζει σχόλιο εκ μέρους σου.

Αυτά. Περιμένω comments.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δεν ανοίγει το pc

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Νοέμ 2011 21:17

Πολλή Καλησπέρα σου και σένα :D
Όπως σου γράφω, όλα αυτά τα test γίνονται/επικεντρώνονται στο τροφοδοτικό.
Ο ήχος και ο τρόπος της ένδειξης (ανερχόμενη μέχρι κάποια τιμή) δείχνει ότι -ίσως- κάτι δεν πάει καλά σε κάποιον από τους πυκνωτές του τροφοδοτικού.
Οπότε εξηγείται και το βραχυκύκλωμα (πέφτει η ασφάλεια) Και το γεγονός ότι πέφτει η ασφάλεια, δείχνει ότι το πρόβλημα είναι στο μέρος του τροφοδοτικού, που έχει να κάνει με την τάση του δικτύου (220V), και όχι με την υποβαθμισμένη, που πάει στη μητρική, δίσκους, κλπ.
Αυτό το γεγονός -βέβαια- δεν σε εξασφαλίζει από του να έχει ήδη δημιουργήσει πρόβλημα στη μητρική, ή/και κάπου αλλού.
Πάντως το επόμενο βήμα -πάντα κατ' εμέ- είναι είτε δοκιμή με κάποιο άλλο -δανεικό- τροφοδοτικό, είτε αγορά κάποιου καινούργιου και ισχυρότερου.
Λυπάμαι που τα λέω έτσι ωμά, αλλά προσωπικά δεν βλέπω κάτι άλλο :(

Serghio

Δεν ανοίγει το pc

Δημοσίευση από Serghio » 10 Νοέμ 2011 18:09

Δυστυχώς δεν έχω να δανειστώ από κάπου τροφοδορικό οπότε κάνω κάποιους ελέγχους ακόμα(αυτόν που ανέφερες την τελευταία φορα) και το πάω να το κοιτάξει ένας τεχνικός.

Θα είναι ρίσκο(τα λεφτά εννοώ) να πάω να αγοράσω τροφοδοτικό και να διαπιστώσω στην πορεία ότι δεν φταίει αυτό ή και αυτό.

Απλώς ήλπιζα ότι θα μπορούσα να βγάλω ένα ασφαλές ένα συμπέρασμα για το αν φταίει το τροφοδοτικό ή όχι-ώστε να μην το κοιτάξει καν ο τεχνικός, να αγοράσω καινούργιο τροφοδοτικό κατευθείαν.

Μιας και ο μόνος τρόπος όμως να βγει ασφαλές συμπέρασμα είναι να χρησιμοποιήσω κάποιο δανεικό(κάτι που δεν διαθέτω) τότε το πάω κατεθείαν σε τεχνικό και απλά θα έχω γν'ωση για την επόμενη φορά.

Ευχαριστώ πολύ για την μέχρι τώρα βοήθεια.

hdguru

Δεν ανοίγει το pc

Δημοσίευση από hdguru » 14 Νοέμ 2011 15:39

Καλησπέρα σας, αν έχετε σημαντικά δεδομένα στον σκληρό σας δίσκο, θα ήταν ασφαλέστερο να το αφαιρέσετε πριν από την εκτέλεση όλων αυτών των δοκιμών. Ή καλύτερα να έχετε έναν επαγγελματία, να το εξετάσει για σας.

Serghio

Δεν ανοίγει το pc

Δημοσίευση από Serghio » 23 Νοέμ 2011 17:25

αγόρασα ένα hdd docking station και τα έσωσα τα αρχεία μου.

Ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες