Αναβάθμιση σε 4GB ή 6GB;;;;;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
rafinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rafinos » 09 Οκτ 2011 23:50

Γεια σας...

Ο υπολογιστής μου διαθέτει 2gb ddr2 στα 667
Έχω καιρό να κάνω κάποια αναβάθμιση... θα ήταν καλύτερο να βάλω άλλα 4gb και να γίνουν 6 ή να βάλω άλλα 2 και να γίνουν 4;;;;

Επίσης το τροφοδοτικό μου είναι κάπως μικρό (380W) θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα;;;;;

(Έχω 64bit λειτουργικό οπότε σηκώνει πάνω από 3.5gb.... και το mobo παίρνει μέχρι 8gb)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 10 Οκτ 2011 11:44

Μπορείς να τοποθετήσεις άνετα όποια επιλογή προτιμάς σε χωρητικότητα μνήμης. Δεν σε επηρεάζει το τροφοδοτικό που έχεις, αλλά η μετέπειτα χρήση κάποιων προγραμμάτων που απαιτούν μεγάλη ram. Η όποια ρύθμιση που τυχόν απαιτείται είναι μόνο στο μέγεθος της εικονικής μνήμης (συνήθως στο x1.5 της εγκατεστημένης ram)
Η μόνη πιθανή λεπτομέρεια που έχει σημασία είναι να τοποθετηθούν οι μνήμες σε διάταξη dual channel (εφ' όσον το επιτρέπει η m/b), δηλαδή ίδιες μνήμες στις αντίστοιχες (χρωματιστές συνήθως) θέσεις.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

rafinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rafinos » 10 Οκτ 2011 18:34

Άρα θα είμαι οκ, οπότε καλύτερο θα ήταν να έχω συνολικά 6gb...

Όσο για το dual channel που λες το mobo υποστηρίζει από όσο ξέρω αλλά...
έχω δύο ίδιες μνήμες σε ίδιου χρωματισμού slot αλλά όταν ανοίγω το pc δεν μου γράφει πουθενά dual channel.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης