Δεν είσαι προγραμματιστής όταν πουλάς Wordpress.

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Οκτ 2011 01:21

Γενικά μην ξενερώνεις.

Είναι ψιλο-δεδομένο ότι όταν παίζουν τέτοια topic πάντα θα λέμε όλοι το μακρύ μας και το κοντό μας :D

Μακάρι να συμφωνούσαμε όλοι, αλλά δεν γίνεται :)

Καμία παρεξήγηση από μένα πάντως, και δεν είχα σκοπό να προσβάλω. Πάνω στην κουβέντα, παρασύρθηκα και εγώ σαν παιδί :D

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Οκτ 2011 11:13

Η ουσία είναι και την ξαναείπα πιο πριν, πως ανεξάρτητα τι χρησιμοποιείς ως εργαλείο, αν δεν μπορείς να το υποστηρίξεις* δεν είσαι επαγγελματίας και κάνεις ζημιά στον αδαή πελάτη (έχει κι αυτός βέβαια τις ευθύνες του).

*όπου υποστήριξη να μπορείς να καλύψεις οποιαδήποτε μελλοντική ανάγκη του πελάτη σου, με τα εργαλεία στα οποία αρχικά στηρίχτηκες! Και αυτό στην κατηγορία των στησιματάκηδων και των κακών devs δεν ισχύει με αποτέλεσμα να οδηγούμαστε σε περιστατικά όπως το http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=58505

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 13 Οκτ 2011 21:31

Τι ασυναρτησίες λένε μερικοί για το WordPress, επειδή χάνουν δουλείες.

Πραγματικά ποιός πελάτης που ξέρει πως γίνονται τα site θα πληρώσει μερικές χιλιάδες ευρώ σε έναν developer να του κάνει "custom" site χρησιμοποιώντας ένα προγραμμα πολύ υποδιέστερο από το wordpress και χωρίς να έχει πλήρη έλεγχο του site του δηλαδή να πρέπει να συνεχίσει να πληρώνει τον developer για απλά update.

Τι περισσότερο μπορεί να προσφέρει ένας developer σε κάποιον πελάτη απ'οτι το wordpress χρησιμοποιώντας ένα premium theme όπως το thesis ή genesis framework.

Πραγματικά μόνο αδαής και άσχετοι με τον χώρο πληρώνουν χιλιάδες ευρώ για υποτιθέμενα custom sites...
Online Opportunities, SEO, Social Media Marketing and More...
http://www.OpportunitiesPlanet.com

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Οκτ 2011 22:13

Και μιας και είδες πολλές ασυναρτησίες μαζεμένες, είπες να γραφτείς και να προσθέσεις μία ε;
kochtgr έγραψε: χρησιμοποιώντας ένα προγραμμα πολύ υποδιέστερο από το wordpress και χωρίς να έχει πλήρη έλεγχο του site του δηλαδή να πρέπει να συνεχίσει να πληρώνει τον developer για απλά update.
Προφανώς διάβασες το πρώτο post, προσπέρασες στα γρήγορα όλα τα υπόλοιπα και πάτησες reply!

Όπως βλεπετε κάποιοι δεν έχουν ιδέα τι μπορεί να κάνει ένα custom site. Το μπερδεύουν με στατικό site που ο πελάτης δεν μπορεί να ανανεώσει :lol:

dj_elgi

Δημοσίευση από dj_elgi » 13 Οκτ 2011 22:50

Δεν είσαι προγραμματιστής όταν πουλάς Wordpress????????

Τι λέτε ρε παιδιά;;; Μιλάτε για ασφάλεια περισσότερη όταν ένας από εσάς φτιάξει ένα custom πρόγραμμα; Ξεχνάτε κάποιοι ότι έχουν ρίξει ολόκληρα μεγαθήρια στο χώρο; Όπως yahoo, sony κλπ κλπ;;;
Ένας να βάλει στο μάτι το custom πρόγραμμα που θα έχει φτιάξει ο καθένας μόνος του θα ψάχνει βδομάδες να κλείσει την τρύπα.

Και επίσης MTV, White House και κάποιες άλλες σελίδες λέτε να μην είχαν λεφτά να φτιάξουν ένα custom site και το έφτιαξαν με drupal;;; Και πολλά άλλα με wordpress ή άλλα cms.

Απλά μην υποτιμάτε τα cms γιατί από πίσω βρίσκονται χιλιάδες άνθρωποι που τα χρησιμοποιούν και "δουλεύουν γι'αυτά". Και κατά τη γνώμη μου πάντα, ο πελάτης που θέλει ιστοσελίδα τον ενδιαφέρει αυτό που θα γίνει να είναι σωστό και ας κοστίσει 500-1000€ παραπάνω ή λιγότερο. Και πιστέψτε με ξέρω εταιρεία που έκλεισε δουλειά με joomla η οποία ήταν απίστευτη σελίδα και κόστισε πάρα πολλά και ο πελάτης τους απλά έμεινε 100% ευχαριστημένος.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 13 Οκτ 2011 23:51

oti nanai...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 14 Οκτ 2011 00:12

Τα πάντα είναι σχετικά. Έχω φτιάξει custom site με 200 ευρώ μόνο και μέσα σε 4 ημέρες το οποίο έχει ακόμα και drag & drop ταξινόμηση για τις φωτογραφίες από τον admin. Έχω φτιάξει wordpress με premium theme το οποίο τροποποίησα, που κόστισε 2000 ευρώ και ήθελε dedicated server διότι ακόμα και με caching έφτανε τη cpu του shared server στο 100% για ώρες.

Τα λέμε αυτά επειδή χάνουμε δουλειές; Ασυναρτησίες;

Η πραγματική ασυναρτησία που βλέπω εδώ είναι η εξ'αρχής ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ απέναντι στον developer "ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΟ/ΞΑΝΑΕΦΕΥΡΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ" ενώ ταυτόχρονα πάνε σε άλλους που δεν ξέρουν καν τι κάνει το wordpress σε ένα linux σύστημα και θαμπώνονται με ορολογίες περί taxonomies και δίνουν Σ' ΑΥΤΟΥΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ή και περισσότερα λεφτά.

Αν και δε χρειάζεται να εξηγήσω τα αυτονόητα, κρίνω ότι πρέπει να το κάνω διότι απαντούν πολλοί φανατισμένοι χωρίς να έχουν καλή γνώση αυτού περί του οποίου φανατίζονται:

1. Δεν φτιάχνονται τα custom sites χρησιμοποιώντας "υποδεέστερα προγράμματα". Όποιος το λέει αυτό, δε γνωρίζει τι εστί custom site. Το custom site φτιάχνεται με έναν text editor. Άντε για ευκολία να χρησιμοποιηθεί ένα php/javascript framework. Το wordpress είναι ETOIMO WEBSITE ΠΟΥ ΕΓΚΑΘΙΣΤΑΤΑΙ ΠΑΤΩΝΤΑΣ NEXT NEXT NEXT. Δεν είναι πρόγραμμα κατασκευής website.

2. O Cha0s (έμπειρος sysadmin) μίλησε διεξοδικά για το θέμα της ασφάλειας στις ανοιχτού κώδικα εφαρμογές που ενημερώνονται πλημμελώς.

3. Η σημειολογία περί γιατρού δεν είναι ακριβής. "Δεν είναι γιατρός αυτός που παίρνει φακελάκια" -->> Δεν είναι αυτό το νόημα του τίτλου. Εγώ θα το έλεγα "Δεν είναι γιατρός αυτός που δίνει σε όλους την ίδια έτοιμη διάγνωση και τα ίδια φάρμακα".

4. Είναι δείγμα της τελείως σάπιας νοοτροπίας που επικρατεί ότι όχι μόνο δεν επιβραβεύουμε τα ΓΝΗΣΙΑ websites που γράφονται από σωστούς programmers για πελάτες, αλλά βγάζουμε και στους πελάτες που πληρώνουν γι' αυτά τη ρετσινιά του ΚΟΡΟΪΔΟΥ!!! Αν είναι δυνατόν να δεχτούμε αυτό που είπε ο kochtgr "πραγματικά μόνο αδαείς και άσχετοι με το χώρο πληρώνουν χιλιάδες ευρώ για υποτιθέμενα custom sites"!!! Μένω αποσβολωμένος από το μίσος της λογικής "άρπα-κόλλα" απέναντι στους (λίγους εναπομείναντες) συναδέλφους που προσπαθούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 14 Οκτ 2011 06:08

agrippa σε γνωρίζω πολύ καιρό μέσω του fs αλλά και μέσα από τις ιστοσελίδες σου, μια εποχή για πολύ λίγο είχαμε/είχα πειραματιστεί και με τον server σου στο IRC.

Θέλω να σε ρωτήσω (γιατί δεν το έχω καταλάβει) πως εννοείς ότι δεν είναι κάποιος προγραμματιστής όταν ασχολείται με wordpress.

Για μένα εξυπακούεται ότι είναι κάποιος προγραμματιστής όταν ασχολείται με Drupal , Joomla, Wordpress, και ένα άλλα σωρό cms, forums, και χιλιάδες άλλα προγράμματα πάσης φύσεως που έχουν να κάνουν με το internet.

Φυσικά θα πρέπει να γνωρίζει το όποιο πρόγραμμα στήνει, να μπορεί να το διαμορφώνει αν όχι τέλεια αλλά να φτάνει το μέγιστο σε όλα τα θέματα, ασφάλεια, μετατροπές, αλλαγές συστήματος κλπ κλπ

Αν αυτό δεν κάνει κάποιον προγραμματιστή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να τον κάνει.
Το θέμα του custom για μένα (πλέον) είναι ότι θα πρέπει να ζητάει κάποιος πελάτης κάτι πολύ εξειδικευμένο (και δεν έχει να κάνει με μεγάλη εταιρία ή με το μαγαζάκι της γειτονίας)
και δεν μπορώ να καταλάβω αν εγώ αυτό το εξειδικευμένο μπορώ να το πετύχω με το οποιοδήποτε CMS να μη με κάνει προγραμματιστή.

Just my opinion. :)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 14 Οκτ 2011 10:04

sibas έγραψε: Φυσικά θα πρέπει να γνωρίζει το όποιο πρόγραμμα στήνει, να μπορεί να το διαμορφώνει αν όχι τέλεια αλλά να φτάνει το μέγιστο σε όλα τα θέματα, ασφάλεια, μετατροπές, αλλαγές συστήματος κλπ κλπ
Μα αυτό λέμε 6 σελίδες τώρα και όλοι παρασύρονται από τον τίτλο που είναι ελειπής.
Ανέφερες στο ανωτέρω την μαγική λέξη "μετατροπές". Εδώ είναι το θέμα. Η πλειοψηφία δεν ξέρει να κάνει μετατροπές. Μετατροπή δεν είναι το εγκατέστησα ένα plugin. Μετατροπή είναι το αν δεν υπάρχει το plugin που ζητώ, να το δημιουργώ ΜΟΝΟΣ μου και αυτό με κατατάσσει στους developers.
Κάποιος που ξέρει να κάνει download το έτοιμο, να πατήσει NEXT, NEXT, FINISH, και όταν βγαίνει κάποιο update να το κάνει apply (που και αυτό λίγοι το κάνουν), δεν ανήκει στην κατηγορία developer. Είναι έμπορος που μεταπωλεί ένα προϊόν!
Ο agrippas δεν θα μπορούσε να το πει καλύτερα:
«Δεν είναι γιατρός αυτός που δίνει σε όλους την ίδια έτοιμη διάγνωση και τα ίδια φάρμακα»
sibas έγραψε: Το θέμα του custom για μένα (πλέον) είναι ότι θα πρέπει να ζητάει κάποιος πελάτης κάτι πολύ εξειδικευμένο (και δεν έχει να κάνει με μεγάλη εταιρία ή με το μαγαζάκι της γειτονίας)
και δεν μπορώ να καταλάβω αν εγώ αυτό το εξειδικευμένο μπορώ να το πετύχω με το οποιοδήποτε CMS να μη με κάνει προγραμματιστή.
Το εξειδικευμένο δεν το μπορείς με κάτι έτοιμο χωρίς να του βάλεις χέρι!
Αν μπορείς να επέμβεις είσαι μια χαρά επαγγελματίας, αλλά πόσοι από αυτούς που είδαν φως και μπήκαν, ξέρουν να το κάνουν? Επαναλαμβάνω, το 10% και μπράβο τους!

Ο σωστός τίτλος αυτού του topic έπρεπε να είναι:
Δεν είναι developer όποιος πουλάει έτοιμο CMS χωρίς να μπορεί να το τροποποιήσει στις ανάγκες του πελάτη!

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 14 Οκτ 2011 11:19

korgr έγραψε:Κάποιος που ξέρει να κάνει download το έτοιμο, να πατήσει NEXT, NEXT, FINISH, και όταν βγαίνει κάποιο update να το κάνει apply (που και αυτό λίγοι το κάνουν), δεν ανήκει στην κατηγορία developer.
+1000
Αν ήταν τόσο απλό/εύκολο τότε οποιοδήποτε είναι άσσος στο flight simulator αυτόματα θα πρέπει να λογίζεται ως πιλότος.

Άβαταρ μέλους
Pantso
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pantso » 14 Οκτ 2011 13:00

Apostolis_38 έγραψε: Αν ήταν τόσο απλό/εύκολο τότε οποιοδήποτε είναι άσσος στο flight simulator αυτόματα θα πρέπει να λογίζεται ως πιλότος.
+10000

Εγώ την αντίθεση μου την έχω ξεκάθαρα με τον τίτλο που μαζικοποιεί τους ανρθώπους που ασχολούνται με το WordPress (όπως εμένα) με τους καγκουρο"developers" που δεν έχουν ιδέα από προγραμματισμό ΚΑΙ Web Design, και η διαδικασία τους όπως ειπώθηκε και πρίν είναι Next, Next, Next, Install Template, upload 2-3 images και Live. Σίγουρα υπάρχουν αυτοί και όλοι τους ξέρουμε και τους έχουμε δεί σε κάποια γωνιά.

Σίγουρα όλες οι λύσεις έχουν τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα τους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τον να πουλήσεις μια λύση βασισμένη στο WordPress δεν είναι σωστό. Αν ξέρεις τι κάνεις, όυτε resources χωρίς λόγους θα καταναλώσεις, ούτε security issues θα έχεις.

Αν δεν ξέρεις και απλά ακολουθείς την παραπάνω διαδιακασία, όχι δεν είσαι προγραμματιστής, αλλά γενικότερα δεν είσαι τίποτα. Είσαι ο μικρός ξάδερφος που επειδή λιώνει στο playstation και στο WoW, πήγε στο θείο να του φτιάξει το PC περνώντας του σπασμένα Windows.

Υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί επαγγελματίες αλλά ο παραπάνω τύπος δεν είναι επαγγελματίας. Οπότε δεν θα έπρεπε να λογίζεται σαν ένας.
Does not compute ... !
GreekTuts.net - Ελληνικά Βοηθήματα
VideoGamer.gr - Γιατί η ζωή είναι ένα παιχνίδι

bigN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από bigN » 14 Οκτ 2011 14:44

Καλημέρα,
διάβασα τον τίτλο του θέματος και αμέσως κατάλαβα ότι υπάρχει πολυς κομπλεξισμός γύρω από το θέμα. Νομίζω τα πράγματα είνια σχετικά απλά ..... Developer είναι αυτός που μπορει να χεριστεί μια γλωσσα (-ες) προγραμματισμου και να φέρει το προβλημα εις πέρας (ειτε τροποιόντας το CMS, είτε φτάχνοντάς το από την αρχη)
Τα πάντα κατα την άποψή μου εξαρτώνται από το budget και deadlines. Δηλ..
Χαμηλό budget ---> ετοιμο CMS Με όλα τα συνακόλουθα θετικά και αρνητικά....
Υψηλο budget ---> custom λυση (frameworks κλπ)

Π.χ πελάτης (ιδιώτης) θέλει ενα blog --> λυση wordpress + plugins + themes + sharehosting
Π.χ πελάτης ειναι εκδοτικό οικοσ και θέλει ενα blog (πολοι χρήστες, πολυ υλικό, μεγαλη επισκεψιμότητα ) --> custom λυση + plugins + themes + dedicated hosting

Σορρυ αν προσβαλα καποιον :-?

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 14 Οκτ 2011 17:14

Αυτό που δε λέμε ξεκάθαρα είναι το εξής.

Το 90% των websites που χρειάζεται η Ελληνική αγορά γίνονται με λιγότερες δυνατότητες από ότι προσφέρει το WordPress.
Το Perch π.χ. θα ήταν πολύ καλύτερο ως λύση.

Ωστόσο κάποιοι και ενώ πρόκειται για τέτοια websites, συνεχίζουν να πουλάνε custoμιές στους πελάτες τους για τα ποιο απλά πράγματα.

Γιατί συμβαίνει αυτό;

1. Γιατί ο developer έχει φάει τα νιάτα του και ακόμα κι αν ξέρει ότι το CMS του έχει 100 φορές χειρότερο UI και ευκολία χρήσης, δεν θα αφήσει να πάνε χαμένες τόσες ώρες δουλειάς. Είναι και θέμα εγωισμού.

2. Γιατί Θέλει να πουλήσει στον πελάτη ένα δικό του commercial προϊόν που μόνο αυτός ξέρει ( γιατί το έφτιαξε ο ίδιος ) και μόνο αυτός ξέρει να το υποστηρίξει. Έτσι νομίζει ότι δεσμεύει περισσότερο τον πελάτη

3. Γιατί δεν γνωρίζει τόσο καλά να στήνει το WordPress π.χ. όσο ξέρει να στήνει το CMS του. Ναι, το WordPress δίνει μεγαλύτερη ευελιξία στον Πελάτη, ναι, ο πελάτης μπορεί να κάνει αυτό που ζήτησε μόνος του, αλλά στο δικό μου cMS δε γίνεται και πρέπει να το κάνω εγώ, αλλά πάλι θα του προτείνω το δικό μου CMS γιατί το στήνω σε 3 λεπτά ενώ το WP σε μια ώρα.

Εγώ αυτά βλέπω στην αγορά ως designer και δε μου αρέσουν.

Αντιθέτως, οι wanna be developers που παίρνουν ένα έτοιμο theme και το βάζουν στο Joomla! και στο WordPress είναι ακόμα χειρότεροι.

Επίσης υπάρχουν και αυτοί που νομίζουν ότι ξέρουν ένα έτοιμο CMS, με αποτέλεσμα να κάθεται ο μαλάκας designer ( that would be me ) να γράφει html & css και ο κώδικας του να καταλήγει να είναι μισός μέσα στο CMS μαζί με άλλα 100χιλιάδες άχρηστα πράγματα επειδή ο developer δεν ξέρει WordPress απλά και τα αφήνει μέσα γιατί δε ξέρει τι κάνουν και φοβάται να τα πειράξει.

Bottom line is ότι δουλεύει για σας παιδιά. Στην τελική με τις πράξεις μας διαλέγουμε και τους πελάτες που θέλουμε να έχουμε.
Για αυτό άλλος έχει projects με πιστόλια μέσα και άλλος έχει projects χωρίς πιστόλια. Για αυτό κάποιοι κυνηγάνε να πουλήσουνε για να δουλέψουνε και κάποιοι απλά κάθονται και δε προλαβαίνουν να βγάλουν τη δουλειά τους.

Ο καθένας κρίνεται εκ του αποτελέσματος του πελάτη και όχι εκ του CMS.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 14 Οκτ 2011 18:21

Πράγματι έτσι είναι με το 90% των websites που χρειάζεται η Ελληνική αγορά, μόνο που από αυτά τουλάχιστον το 50% μετά την ολοκλήρωσή τους θα πρέπει να αποκτήσουν δυνατότητες που για να καλυφθούν από τον επαγγελματία που δουλέυει WP θα πρέπει να είναι πολύ καλός γνώστης της πλατφόρμας. Ο λόγος είναι απλός! Ο πελάτης όταν παραγγέλνει αφενός δεν έχει ιδέα τι θέλει αφετέρου θα τον οδηγήσει ο πωλητής να θέλει αυτά που ο ίδιος του προσφέρει. Μετά όμως περνάει ο καιρός, βλέπει κι άλλα sites ανταγωνιστών του και αρχίζει να θέλει (είδα αυτό εκεί και μου άρεσε, μπορούμε να το μετατρέψουμε να γίνει έτσι το δικό μου κλπ κλπ).
Εγώ όταν πουλάω κάτι που είναι κομμένο και ραμμένο για WP θέλω να μπορώ να υποστηρίξω τον πελάτη μου και για όταν δεν θα ισχύει πλέον αυτό!
ALR έγραψε:
3. Γιατί δεν γνωρίζει τόσο καλά να στήνει το WordPress π.χ. όσο ξέρει να στήνει το CMS του. Ναι, το WordPress δίνει μεγαλύτερη ευελιξία στον Πελάτη, ναι, ο πελάτης μπορεί να κάνει αυτό που ζήτησε μόνος του, αλλά στο δικό μου cMS δε γίνεται και πρέπει να το κάνω εγώ, αλλά πάλι θα του προτείνω το δικό μου CMS γιατί το στήνω σε 3 λεπτά ενώ το WP σε μια ώρα.
Εδώ αν θες με βοηθάς γιατί δεν βγάζω νόημα.
Αν ο dev ξέρει πως είναι καλύτερο και πιο χρηστικό το WordPress και ξέρει πως στο δικό του αυτό δεν γίνεται, θα προτείνει το δικό του όπου αν και δεν γίνεται θα το κάνει σε ...3 λεπτά?

Εγώ βέβαια είμαι κατά όλων των γενικών CMS (έτοιμων ή custom), γιατί αυτά σημαίνει πως είναι εξ ορισμού περιοριοριστικά εκτός και αν ξέρεις καλά την πλατφόρμα πάνω στην οποία στηρίχτηκαν.
Εγώ γιατί νομίζεις πως έμεινα στο framework και δεν το έκανα έτοιμο αποτέλεσμα CMS προς εγκατάσταση με κλικ, κλικ...

Και μερικά πράγματα για τις πιπίλες που συνεχώς ακούγονται:
  • Κάποιος ανέφερε "εκτός αν πετύχεις την super δουλειά και βγάλεις 5000 σε ένα μόνο τρίμηνο".
    Απάντηση: Η τελευταία δεκαετία που απασχολούμαι σ' αυτό το επάγγελμα είναι γεμάτη από συνεχόμενα τέτοια τρίμηνα!

Για απλές δουλειές που γίνονται με WP αν επιλέξεις custom δουλειά θα είναι πανάκριβες.
    Απάντηση: Τέτοια κάνω με 500 ευρώ για πλάκα με το Odysey.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 14 Οκτ 2011 18:41

korgr έγραψε:Κάποιος ανέφερε "εκτός αν πετύχεις την super δουλειά και βγάλεις 5000 σε ένα μόνο τρίμηνο".
Απάντηση: Η τελευταία δεκαετία που απασχολούμαι σ' αυτό το επάγγελμα είναι γεμάτη από συνεχόμενα τέτοια τρίμηνα!
Τι σχέση έχει σε αυτό το thread το πόσο γαμάτος είσαι και πόσα λεφτά βγάζεις;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες