Δεν είσαι προγραμματιστής όταν πουλάς Wordpress.

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Brand
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Brand » 12 Οκτ 2011 22:18

lavelle έγραψε:τι κρύβεται δηλαδή πίσω από αυτά τα CMS? O αντίχριστος?...
Αχαχαχαχχααχ! Καλό!!! :D

Βρείτε μου εσείς έναν πελάτη στην Ελλάδα ο οποίος είναι διατεθειμένος να πληρώσει TOTAL CUSTOM WEB PROJECT το οποίο σημαίνει σχεδιασμός από Γραφίστες για WEB (όχι απλά γραφίστες) τουλάχιστον 2.500€, Web Developer που υλοποιεί τον σχεδιασμό σε CUSTOM CMS το οποίο σημαίνει τουλάχιστον 5.000€ και μαζί με τις επεκτάσεις και τις διορθώσεις άλλα 4.000€ τουλάχιστον.
Work is not a Fork...

Άβαταρ μέλους
Pantso
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pantso » 12 Οκτ 2011 22:20

Brand έγραψε: Βρείτε μου εσείς έναν πελάτη στην Ελλάδα ο οποίος είναι διατεθειμένος να πληρώσει TOTAL CUSTOM WEB PROJECT το οποίο σημαίνει σχεδιασμός από Γραφίστες για WEB (όχι απλά γραφίστες) τουλάχιστον 2.500€, Web Developer που υλοποιεί τον σχεδιασμό σε CUSTOM CMS το οποίο σημαίνει τουλάχιστον 5.000€ και μαζί με τις επεκτάσεις και τις διορθώσεις άλλα 4.000€ τουλάχιστον.
Όπως είπα και πρίν. Οι μεγάλες εταιρίες ! Οι οποίες βέβαια τα πλήρωσαν και πήγαν σε μεγάλες web εταιρίες ! Όλοι οι άλλοι, όσο και να μας άρέσει ή όχι, πάνω από 5000€ θα σε πούν τρελλό και θα πάνε στον φίλο του γιού τους να τους φτιάξει ένα Joomla.
Does not compute ... !
GreekTuts.net - Ελληνικά Βοηθήματα
VideoGamer.gr - Γιατί η ζωή είναι ένα παιχνίδι

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Οκτ 2011 22:44

Pantso έγραψε:
Cha0s έγραψε: Σου λέω στους τόσους σέρβερ και στα τόσα χρονια τα περισσότερα προβλήματα ήταν από έτοιμα. Τώρα εσυ λέγε ότι θες, δεν θα κάτσω να σκάσω μην νομίζεις.
Μου φαίνεται κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Τα περισσότερα προβλήματα ήταν από έτοιμα, γιατί τα έτοιμα είναι περισσότερα από τα custom. That simple.
Όχι. Γιατί στα τόσα μηχανήματα, αν πάρω 100 τυχαία custom και πάρω και 100 τυχαία από τα έτοιμα, τα προβλήματα των έτοιμων πάλι περισσότερα θα είναι.
Οπότε μια χαρά καταλαβαίνω και μια χαρά είναι η συγκρισή μου. Σου ξαναλέω τα έχω φάει στην μάπα, δεν ασχολήθηκα χθες πρώτη φορά και βγάζω αυθαίρετα ή ελειπή συμπεράσματα.
Pantso έγραψε:
Cha0s έγραψε: Τώρα αν εσύ είχες κακές εμπειρίες με τα hosting των 5ευρώ είναι μία πολύ καλή ευκαιρία να αλλάξεις host.
Άλλαξα, και πήγα σε μια από τις πιο διαφημισμένες και "τρομερές" εταιρίες στην Ελλάδα, και παίρνω τα 3 μου. Και άντι πάλι ξανάλλαζε.
Τι site έχεις; Joomla; WP; :lol: Έχεις σκεφτεί να αλλάξεις το σύστημα;
Πλάκα κάνω φυσικά - δεν ξέρω τι προβλήματα είχες με τον provider σου, αλλά αν ήταν shared hosting και ήθελες να τρέξεις το facebook εκεί πάνω σε joomla, σόρρυ αλλά όπου και να πας τα ίδια προβλήματα θα έχεις :P
Pantso έγραψε:
Cha0s έγραψε: Το ότι έχεις πέσει σε μ*****ς δεν σημαίνει ότι όλοι είμαστε μ*****ς και δεν κάνουμε σωστά την δουλειά μας.
Αντιστοίχως και σε όλες τις εγκαταστάσεις έτοιμων λύσεων που σου έχουν προκαλέσει προβλήματα όμως. Επειδή δεν ξέραν που τους πάνε τα 4, δεν σημαίνει ότι όλοι είμαστε έτσι.
Με την διαφορά ότι εγώ δεν μπορώ να απαιτήσω από κανέναν το τι βλακεία θα βάλει για site του. Είναι μία κατάσταση που την τρώω στην μάπα θέλω δεν θέλω.
Εσύ μπορείς να απαιτήσεις να κάνει την δουλειά ο admin για τον οποίον πληρώνεις (μέσω του hosting fee όπως έιπες πριν). Αν δεν κάνει την δουλειά του σωστά, έχεις κάθε δικαίωμα να πας αλλού.
Εγώ δεν έχω κανένα δικαίωμα να διώξω κανέναν. Δεν πουλάω hosting.

Οπότε τον συγκεκριμένο συσχετισμό τον βλέπω fail.
Pantso έγραψε:
Cha0s έγραψε: Και οι εταιρίες δεν έχουν προγραμματιστές; Από το ψυγειο τον βγάζουν τον κώδικα; :lol:
Και βέβαια έχουν. Μόνο που αυτοί είναι εκτός του φάσματος του topic γιατί αυτοί φτιάχνουν ότι πουλάνε οι Project managers και όχι ότι πουλάνε οι ίδιοι.
Η Ελλάδα δεν είναι wall street ή silicon valley.
Πολλοί προγραμματιστές έχουν οι ίδιοι τις εταιρίες. Δεν είναι όλες οι εταιρίες Atcom με CEO και μετοχές. Ούτε είναι οι μόνες που χρεώνουν για την δουλειά που κάνουν.
Pantso έγραψε:
Cha0s έγραψε: Και ξέρεις υπάρχουν και άλλες χρησεις ενώς server. Δεν είναι όλα cpanel & joomla στον κόσμο του internet :P
Οπότε το να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα από το που πληρώνομαι είναι λίγο άτοπο γιαυτό και το παιρνω ως αστειο :lol:
Αυτό που είπα το είπα γιατί απλά όλοι οι κλάδοι είναι αλλυλένδετοι μεταξύ τους όσο και να προσπαθεί ο καθένας μας να χωρίσει τους designers από τους developers και τους admins.
Ακριβώς και επειδή είναι αλληλένδετοι και επηρρεάζει την δουλειά μου ο κάθε βλάκας που την είδε programmer και designer επειδή έμαθε να χρησιμοποιεί το FTP και να ανοίγει mysql db στο cpanel, και να περνάει έτοιμα templates σε έτοιμα CMS, έχω κάθε δικαίωμα να πω ότι τα έτοιμα είναι επικίνδυνα στα χέρια των περισσοτέρων.
Αυτή είναι η άποψη μου. Αρέσει δεν αρέσει.
Pantso έγραψε:
Cha0s έγραψε: Πάντως όταν programmers και admins τείνουν να βρίσκουν τα έτοιμα για τον ένα ή τον άλλο λόγο (αναφέρθηκαν αρκετοί εδώ) προβληματικά (είτε σε τεχνικό επίπεδο ειτε σε ηθικό), τότε κάπου πρέπει να υπάρχει μία δόση αλήθειας. Δεν είναι συνομωσία.
Think about it ;)
Μάλλον όμως δεν διάβασες κάτι καλά ε? Γιατί το topic μιλάει για το αν όσοι πουλάνε WP είναι προγραμματιστές ή όχι. Δεν είπα εγώ ποτέ ότι τα έτοιμα δεν έχουν παραπάνω προβλήματα από τα custom. Έχω κληθεί και εγώ πολλές φορές να βρώ τι φταίει και κάνει 12 second ping ένα WP site. Συμφώνησα και επαύξησα. Απλά όταν με λίγο χρόνο καλείσαι να δώσεις κάτι αξιοπρεπές για να τα βγάλεις πέρα με την ζωή σου αλλάζει το πράμα. Και επειδή ώς Admin μάλλον είσαι εκτος του παιχνιδιού για το οποίο συζητάμε, είναι λογικό να έχεις τόσο κάθετη άποψη.
Ως admin και πρώην PHP Developer ναι έχω άποψη και είναι κάθετη γιατί έχω περάσει και από τα 2 χωράφια και ξέρω τα προβλήματα που δημιουργούν τα έτοιμα και σε επίπεδο προγραμματισμού και σε επίπεδο server.
Όπως λες το τόπικ είναι για το αν είναι προγραμματιστής αυτός που στήνει WP όχι αν εσύ έχεις οικονομικά προβλήματα και δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα οπότε λες δεν γαμιέται ας ξεφτιλίσω τις τιμές...

Όταν ο άλλος θέλει να κάνει δουλειά μέσω internet (px eshop) κακώς δέχεστε ΟΛΟΙ (ετοιματζήδες και μη) να δίνετε τα projects με 100 και 200 euro.
Απλά πράγματα.
Μόνοι σας ξεφτιλίσατε την αγορά μόνοι σας να τα βγάλετε πέρα :P Σόρρυ αλλά έτσι είναι.

Γιαυτό βλέπεις εταιρίες που κόβουν κώλους στις τιμές και όλοι πάνε και πέφτουν με τα μούτρα (βλέπε iphone).
Το web design πριν τα Joomla και τα php-nuke είχε χοντρά λεφτά μέχρι που είδαν φως οι απατεώνες και μπήκαν και του μάμησαν τη μάνα.

Το πρόβλημα σου για το θέμα των τιμών είναι με όλους τους συναδέλφους σου που έσκισαν την αγορά. Ούτε με το αν εγώ έχω κάθετη άποψη ούτε με το αν ο provider σου είναι κακός ή όχι.

Μεταξύ σας έχετε το πρόβλημα που οι μισοί αρπακολατζήδες δεν σεβάστηκαν τους άλλους μισούς προγραμματιστές.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Οκτ 2011 22:48

Pantso έγραψε:
Brand έγραψε: Βρείτε μου εσείς έναν πελάτη στην Ελλάδα ο οποίος είναι διατεθειμένος να πληρώσει TOTAL CUSTOM WEB PROJECT το οποίο σημαίνει σχεδιασμός από Γραφίστες για WEB (όχι απλά γραφίστες) τουλάχιστον 2.500€, Web Developer που υλοποιεί τον σχεδιασμό σε CUSTOM CMS το οποίο σημαίνει τουλάχιστον 5.000€ και μαζί με τις επεκτάσεις και τις διορθώσεις άλλα 4.000€ τουλάχιστον.
Όπως είπα και πρίν. Οι μεγάλες εταιρίες ! Οι οποίες βέβαια τα πλήρωσαν και πήγαν σε μεγάλες web εταιρίες ! Όλοι οι άλλοι, όσο και να μας άρέσει ή όχι, πάνω από 5000€ θα σε πούν τρελλό και θα πάνε στον φίλο του γιού τους να τους φτιάξει ένα Joomla.
Δεν θέλω να πω ονόματα, αλλά ξέρω από πρώτο χέρι τουλάχιστον 3 μικρές εταιρίες που έχουν πάρει Projects των 5 και 15 χιλιάδων.

Δεν έδωσαν τίποτα για outsourcing, απλά είχαν σοβαρούς προγραμματιστές και γραφίστες, όχι joomlάδες και templatemonster.

boxingmemories
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από boxingmemories » 12 Οκτ 2011 23:05

agrippas έγραψε: Όταν ο πελάτης θέλει βρώμικη και γρήγορη λύση, τότε του δίνουμε έτοιμο CMS. Όταν όμως ο πελάτης είναι διατεθειμένος να πληρώσει κάτι αυθεντικό και γνήσιο, είναι ανήθικο και προς τον πελάτη και προς τον κλάδο των προγραμματιστών να του φέρνουμε το Wordpress και το Joomla ως προτεινόμενες λύσεις μόνο και μόνο επειδή είμαστε τεμπέληδες, ανοργάνωτοι και κυρίως άσχετοι με τον προγραμματισμό αλλά παρόλα αυτά θέλουμε να κονομήσουμε.
Βρίσκω το παραπάνω σχόλιο υπερβολικό... Δηλαδή οι Νew York Times, Cnn και πολλά άλλα μεγάλα websites έχουν ξεγελαστεί με την "βρώμικη και γρήγορη λύση" wordpress & joomla...... Επειδή οι καιροί αλλάζουν και έχουν γινει πολλά εγκλήματα με μέτρια sites που κόστισαν πολλά και οι μηχανές αναζήτησεις δεν έβλεπαν" μια και οι προγραμματιστές ( όχι όλοι αλλα αρκετοί) δεν ήξεραν για SEO, permalniks, ότι το flash δεν διαβάζεται κτλ... η αγορά βρήκε κάτι ποιο φθηνό.. Η εποχή λοιπόν που για μια αλλαγή στη τελέια η σε κείμενα χρέωναν 200 και 300άρια ευρώ πέρασε....για να μην πω ότι μου έχει τύχει ένας για ναβάλει το google+ & facebook like button ζήτησε 300 ευρώ ενώ σε worpdrpess είναι με 2 free plugins γίνεται σε 5 λεπτά και όχι σε 2-3 εργατοώρες που κοστιζει ότι θέλει ο καθένας.. Ο χρόνος κρίνει ποιος είναι σωστός επαγγελματίας ή μάλλον τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης....Numbers never lie...
There is always a way...

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 12 Οκτ 2011 23:12

Δηλαδή οι Νew York Times, Cnn και πολλά άλλα μεγάλα websites
Για ποιό λόγο τα χρησιμοποιούν το καταλάβατε όσοι πετάγεστε και λέτε για τα μεγάλα sites με wp?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Οκτ 2011 23:17

Υποθέτω για να βρίσκουν εύκολα αντικαταστάτες που θα τα συντηρούν; :P

Άβαταρ μέλους
Pantso
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pantso » 12 Οκτ 2011 23:21

Cha0s έγραψε: Όχι. Γιατί στα τόσα μηχανήματα, αν πάρω 100 τυχαία custom και πάρω και 100 τυχαία από τα έτοιμα, τα προβλήματα των έτοιμων πάλι περισσότερα θα είναι.
Οπότε μια χαρά καταλαβαίνω και μια χαρά είναι η συγκρισή μου. Σου ξαναλέω τα έχω φάει στην μάπα, δεν ασχολήθηκα χθες πρώτη φορά και βγάζω αυθαίρετα ή ελειπή συμπεράσματα.
Ρε συ Βαγγέλη δεν καταλαβαίνω το υφάκι σου σε μια χαλαρή κουβέντα. Μπράβο δεν ασχολήθηκες χτές. Ούτε και εμείς όμως. Και μπορεί να μην έχω ασχοληθεί ποτέ με servers ξέρω όμως τους παπάρε Sysadmins που μου την λένε αλλά ακόμα οι servers τους έχουν Plesk8/9 και δεν υποστηρίζουν PHP5. Εντάξει δουλέυεις στο εξωτερικό και είσαι εκτός Ελληνικής πραγματικότητας, οπότε το όλο κλιμα του σνόμπ admin δεν το πιάνω.
Cha0s έγραψε: Τι site έχεις; Joomla; WP; :lol: Έχεις σκεφτεί να αλλάξεις το σύστημα;
Πλάκα κάνω φυσικά - δεν ξέρω τι προβλήματα είχες με τον provider σου, αλλά αν ήταν shared hosting και ήθελες να τρέξεις το facebook εκεί πάνω σε joomla, σόρρυ αλλά όπου και να πας τα ίδια προβλήματα θα έχεις :P
Και επειδή στο όλο κλίμα σνομπαρίας που έχεις φέρει στην συζήτηση, και επειδή πιάστηκες στον server των 5€ που είχα πάρει πρίν από 10 χρόνια, ο server που σου λέω ότι πέφτει συνέχεια αδικαιολόγητα είναι μεγάλης ελληνικής εταιρίας hosting & domain και είναι VPS. Και σκατά να του είχα βάλει λοιπόν πάνω έπρεπε να μην πέφτει. Αν λοιπόν η αγορά επιτρέπει τέτοιες ετιαρίες καλά κάνουμε και κράζουμε και τος admins και τις εταιρίες. Enough said.
Cha0s έγραψε: Με την διαφορά ότι εγώ δεν μπορώ να απαιτήσω από κανέναν το τι βλακεία θα βάλει για site του. Είναι μία κατάσταση που την τρώω στην μάπα θέλω δεν θέλω.
Εσύ μπορείς να απαιτήσεις να κάνει την δουλειά ο admin για τον οποίον πληρώνεις (μέσω του hosting fee όπως έιπες πριν). Αν δεν κάνει την δουλειά του σωστά, έχεις κάθε δικαίωμα να πας αλλού.Εγώ δεν έχω κανένα δικαίωμα να διώξω κανέναν. Δεν πουλάω hosting.
Οπότε τον συγκεκριμένο συσχετισμό τον βλέπω fail.
Ούτε εγώ μπορώ να ορίσω το πόσο μλκς θα είναι ένας πελάτης. Και προφανώς και έχω δικαίωμα να το κράξω γιατί εγώ τον πληρώνω τον admin. Και έτσι αντιστοίχως εγώ τρώω το κράξιμο από τον πελάτη αν η δουλεία μου δεν ήταν αυτό που ήθελε. Και ο πελάτης έχει κάθε δικαίωμα να πάει όπου θέλει. Όσο για fail ή όχι εντάξει δεν πουλάς hosting το πιάσαμε. Εγώ παίρνω τα λεφτά μου από πελάτες εσύ από εταιρία που έχει πελάτες και σε πληρώνει να τους κρατάς ικανοποιημενους (ή πάλι λάθος κάνω και σου βάζει ο θεός λεφτά κάθε μήνα?).
Cha0s έγραψε: Ακριβώς και επειδή είναι αλληλένδετοι και επηρρεάζει την δουλειά μου ο κάθε βλάκας που την είδε programmer και designer επειδή έμαθε να χρησιμοποιεί το FTP και να ανοίγει mysql db στο cpanel, και να περνάει έτοιμα templates σε έτοιμα CMS, έχω κάθε δικαίωμα να πω ότι τα έτοιμα είναι επικίνδυνα στα χέρια των περισσοτέρων.
Αυτή είναι η άποψη μου. Αρέσει δεν αρέσει.
Ναι είναι επικύνδυνα. Γιατί στα χέρια κάποιου που δεν ξέρει πως να γράψει 1 γραμμή κώδικα θα κάνουν τον κάθε βαριέστημένο sysadmin να μην trollarei τόσο στα forums και να χρειαστεί να κάνει την δουλειά για την οποία πληρώνεται.
Cha0s έγραψε: Όπως λες το τόπικ είναι για το αν είναι προγραμματιστής αυτός που στήνει WP όχι αν εσύ έχεις οικονομικά προβλήματα και δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα οπότε λες δεν γαμιέται ας ξεφτιλίσω τις τιμές...
Οι τιμές μου είναι κοσμιότατες, και πάντα καλύπτουν τον χρόνο εργασίας μου σε αυτές, αλλά πάνω απόλα τις δικές μου ανάγκες και της οικογένειας μου. Από που συμπεραίνεις ότι ξεφτίλισα το οτιδήποτε δε το πιάνω.
Cha0s έγραψε: Όταν ο άλλος θέλει να κάνει δουλειά μέσω internet (px eshop) κακώς δέχεστε ΟΛΟΙ (ετοιματζήδες και μη) να δίνετε τα projects με 100 και 200 euro.
Απλά πράγματα.Μόνοι σας ξεφτιλίσατε την αγορά μόνοι σας να τα βγάλετε πέρα :P Σόρρυ αλλά έτσι είναι.
Όταν είσαι έξω από τον χορό ώραια που τα βλέπεις έ?
Cha0s έγραψε: Το πρόβλημα σου για το θέμα των τιμών είναι με όλους τους συναδέλφους σου που έσκισαν την αγορά. Ούτε με το αν εγώ έχω κάθετη άποψη ούτε με το αν ο provider σου είναι κακός ή όχι. Μεταξύ σας έχετε το πρόβλημα που οι μισοί αρπακολατζήδες δεν σεβάστηκαν τους άλλους μισούς προγραμματιστές.
Οκ στο Άμστερνατμ μάλλον τα πράγματα είναι αλλιώς. Πάντως εδώ όλα τα επαγγέλματα έχουν πληγεί από τους ευκαιριάκηδες. Ταξιτζήδες, φορτηγατζήδες, αστυνόμοι και δικαστές. Όλοι. Όταν λοιπόν επαγγέλεσαι κάτι μην το παίζεις ότι το κάνεις για την ψυχή του εργοδότη σου. Προφανώς και όλο το θέμα αφού έχει να κάνει με επάγγελμα είναι και οικονομικό. Τώρα αν εσύ το έχεις λύσει συγχαρητήρια και είς ανώτερα. Η γνώμη σου προφανώς και σεβαστή απλά νομίζω λίγο άτοπη με το θέμα.
Does not compute ... !

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 12 Οκτ 2011 23:25

Telas έμεινε καθόλου pop corn? :P
Παραξηγήθηκαν και κάποιοι που αν δεν υπήρχαν αυτά τα cms θα ήταν ...αλουμινάδες :lol:

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 12 Οκτ 2011 23:34

Εγώ θα συμφωνήσω ότι άλλα λέει στην ουσία αρχικά ο agrippas για άλλα συζητάμε και φταίει και ο τίτλος του topic :p

Πάντως για να προσθέσω κι εγώ, ξέρω μεγάλη εταιρεία του χώρου με δικό της CMS που για κάθε deployment του δεν πέφτει κάτω από 10.000€ και αν έβλεπε οποιοσδήποτε τον source code που είδα θα πάθαινε καρδιακό επεισόδιο.

Anyway, εγώ απλά θα παρατηρώ, αλλά το TL;DR μου είναι ότι οι "στησιματάκιδες" είναι το πρόβλημα και όχι τα open source CMS. Νομίζω αυτή είναι και η ουσία. ( και την έχουμε αναλύσει και σε παλαιότερα topics )
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 12 Οκτ 2011 23:34

Γιατί τρέχουν blogs. Δλδ αυτό για το οποίο το wp κατασκευάστικε

Nα θα το βρεις στο New York Times...
Όχι στην αρχική του... στα blogs του: http://www.nytimes.com/interactive/blogs/directory.html

Επίσης θα βρείς το wp στο mashable... Ναί!!
αλλά οι τύποι εκεί έκατσαν και έφτιαξαν το w3 total cache για να ηρεμήσουν λίγο το load που το ίδιο το wp δημιούργησε...

Επίσης θα το βρείς στο site του eBay... Ναι!!!
Όχι ακριβώς στο ebay... στο blog του eBay http://ebayinkblog.com/

Όπως και αμέτρητες άλλες εταιρίες. Δεν το έχω δει όμως ακόμη να υποστηρίζει ένα μεγάλο eshop, μια μεγάλη εφαρμογή...

Καλό είναι το wp και έχει δώσει σε πολλούς απο μας να φάμε... αλλά έκαστος στο είδος του και ο wp-ίδης στους καφέδες του.

Όπως δεν θα πας να σκοτώσεις μια μύγα με σφυρί έτσι δεν θα πάς να σκοτώσεις ελέφαντα με μυγοσκοτώστρα.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 12 Οκτ 2011 23:53

korgr έγραψε:Telas έμεινε καθόλου pop corn? :P
Παραξηγήθηκαν και κάποιοι που αν δεν υπήρχαν αυτά τα cms θα ήταν ...αλουμινάδες :lol:
Μπα, κάποιος μου τα έφαγε όλα (κάποιος μου έσβησε το ποστ) :kaloe: :roll: δεν πειράζει :)
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
Pantso
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pantso » 12 Οκτ 2011 23:56

viktoras έγραψε: Anyway, εγώ απλά θα παρατηρώ, αλλά το TL;DR μου είναι ότι οι "στησιματάκιδες" είναι το πρόβλημα και όχι τα open source CMS. Νομίζω αυτή είναι και η ουσία. ( και την έχουμε αναλύσει και σε παλαιότερα topics )
Πιο σωστά δεν γίνεται !!
Does not compute ... !

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Οκτ 2011 23:56

Pantso να πω την αλήθεια βαρέθηκα αυτό το quote πάνω στο quote :P :lol:

Τελοσπάντων, δεν έχει νόημα να το συνεχισουμε.

Τα περισσότερα που έγραψες δεν ισχυουν σχετικά με μένα αλλά οκ, σταματάω εδώ τα περί admin γιατι απότι φαινεται μοιάζω για snob που καταθέτω τις εμπειρίες μου σχετικά με τα έτοιμα :lol:

Μάλλον θα κάνω ένα τόπικ 'Δεν είσαι administrator όταν στήνεις cPanel' να βγάλω τα snob αποθημένα μου :D

Άβαταρ μέλους
Pantso
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pantso » 13 Οκτ 2011 01:02

Εγώ απλά απογοητεύομαι σχετικά σε τέτοιες συζητήσεις γιατι καταλαβαίνω πως υπάρχει οπαδικό κλίμα λες και μιλάμε για ομάδες. Οι από δω αυτώνουν τους απο κεί. Οι phpάδες είναι καλύτεροι από τους ντοτνετάδες κτλ κτλ. Κια το βρίσκω κάπως lame οταν όλοι παλέυουμε και προσπαθούμε για τον εαυτό μας.

Βαγγέλη δε σε ξέρω ούτε ξέρω κανέναν άλλο από εδώ μέσα και μπήκα για κουβεντούλα κ κατάθεση των απόψεων μου (που όπως λέει το γνωστό ρητό είναι σαν τις κ....τριπίδες). Λυπάμαι αν προσέβαλα κάποιον.

Απλά αυτό που βλέπω είναι ότι ένας προγραμματιστής τα έχει με τον άλλο, ένας designer με τον άλλο, και ένας admin με τον άλλο, λες και όλοι δεν έχουμε κοινούς στόχους. Άσε που σε 3-4 συζητήσεις που έχω πάρει μέρος διαπιστώνω και κόντρες/έχθρες και υποτιμητικά σχόλια λες και έχουμε τίποτα να χωρίσουμε.

Εντάξει το topic ξεκίνησε για το αν είναι ή όχι κάποιος προγραμματιστής που πουλάει WordPress, πράγμα που όσο "κάλος" και να είσαι και ότι να έχεις να προσάψεις ή να πείς για τον άλλο, είναι σαν να λές δεν είναι γιατρός όποιος παίρνει φακελάκια, ή δεν είναι "administrator όταν στήνεις cPanel" όπως είπες και συ.

Μετά λοιπόν από άκυρα posts (και από μένα) η δική μου άποψη είναι σύμδωνη με του viktoras. Ο κακός επαγγελματίας δεν κάνει τον κλάδο κακό. Σε όλους τους κλάδους, σε όλα τα επαγγέλματα.
Does not compute ... !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες