Δεν είσαι προγραμματιστής όταν πουλάς Wordpress.

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 07 Οκτ 2011 22:30

Παρότι αντιδρούν πολλοί, η λύση του έτοιμου CMS τύπου Wordpress (επίσης Joomla και λοιπών) είναι προγραμματιστικά ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ με αυτό που ήταν το php-nuke τα παλιά τα χρόνια και επίσης ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ με αυτό που ήταν το geocities site builder τα ακόμα πιο παλιά χρόνια. Το μόνο που αλλάζει είναι ο βαθμός πολυπλοκότητας και κατ' επέκταση το επίπεδο του περιεχομένου που υποστηρίζεται.

Δεκτό ότι πολλοί (ακόμα κι εγώ) χρησιμοποιούν έτοιμα CMS ειδικά όταν μας ζητούν ένα φτηνό και γρήγορο site (κόστους κάτω από 2000) και χρεώνουν απλά το χρόνο του customization ή του development στο theme, αλλά ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ. Προγραμματιστής με το wordpress δε γίνεσαι, όπως ακριβώς ο πωλητής ρούχων σε πολυκατάστημα δε γίνεται σχεδιαστής μόδας ή ράφτης.

Επίσης δηλώνω ενοχλημένος με τη συνταγογράφηση των έτοιμων CMS για πάσα νόσο και πάσα μαλακία. Ο κυριότερος λόγος είναι ότι είναι αντιεργατικά, δηλαδή ο προγραμματιστής ο ίδιος αδικείται και παραγκωνίζεται ακριβώς όπως ιστορικά παραγκωνίστηκε ο τσαγκάρης όταν τα παπούτσια έβγαιναν σε μαζική παραγωγή. Όταν ο πελάτης θέλει βρώμικη και γρήγορη λύση, τότε του δίνουμε έτοιμο CMS. Όταν όμως ο πελάτης είναι διατεθειμένος να πληρώσει κάτι αυθεντικό και γνήσιο, είναι ανήθικο και προς τον πελάτη και προς τον κλάδο των προγραμματιστών να του φέρνουμε το Wordpress και το Joomla ως προτεινόμενες λύσεις μόνο και μόνο επειδή είμαστε τεμπέληδες, ανοργάνωτοι και κυρίως άσχετοι με τον προγραμματισμό αλλά παρόλα αυτά θέλουμε να κονομήσουμε.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 07 Οκτ 2011 23:49

agrippas έγραψε: Όταν όμως ο πελάτης είναι διατεθειμένος να πληρώσει κάτι αυθεντικό και γνήσιο, είναι ανήθικο και προς τον πελάτη και προς τον κλάδο των προγραμματιστών να του φέρνουμε το Wordpress και το Joomla ως προτεινόμενες λύσεις μόνο και μόνο επειδή είμαστε τεμπέληδες, ανοργάνωτοι και κυρίως άσχετοι με τον προγραμματισμό αλλά παρόλα αυτά θέλουμε να κονομήσουμε.
Από μένα πάντως γίνεται ειδικό σεμινάριο σε κάθε πελάτη μου, με θέμα να του αποκαλύψω τι κρύβεται πίσω από αυτά τα CMS, πόση πρέπει να είναι η αξία τους και φυσικά του συνιστώ να το διαδίδει και στους γνωστούς του ώστε όσο το δυνατόν λιγότερος κόσμος να πετάει τα λεφτά του!

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 08 Οκτ 2011 00:38

Εγώ πάντως έχω σταματήσει να επενδύω στην custom λύση.

Αν δείτε παλιά μου πόστς (σε άλλα φόρουμ) είμαι 100% κατά των ετοιματζίδικων.
Όμως, κάπως πρέπει να ζήσω την οικογένειά μου και οι καιροί είναι δύσκολοι. Όταν ο γείτονας πουλάει opensource εφαρμογή στο 1/4 της τιμής, τι να ανταγωνιστείς, τι να πεις και τι να διώξεις...ειδικά όταν ο άλλος δεν έχει να δώσει.
Έτσι έχω γυρίσει και εγώ προς τα opensource και προτιμώ να χρεώσω κάτι παραπάνω για να του φτιάξω ένα custom module παρά να ρισκάρω να τον χάσω εντελώς προσπαθώντας να τον πείσω να πάρει όλη την εφαρμογή ή να χάσω τα λεφτά μου σε βερεσέ.

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 08 Οκτ 2011 01:18

Ποσο μου πουλάς ενα δυναμικό site σαν το wordpress με 7-8 plugins ?
"The word impossible is not in my dictionary."
Napoleon Bonaparte

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 08 Οκτ 2011 01:22

τι κρύβεται δηλαδή πίσω από αυτά τα CMS? O αντίχριστος?

έχεις πολλούς τρόπους να κινηθείς στην αγορά. Ο καλός προγραμματιστής αυτό που θα παράσχει custom επειδή αποτελεί μια εξειδικευμένη ανάγκη του πελάτη του, θα μπορέσει να το κάνει και μέσα στο wordpress, joomla, drupal, whatever. Αλλιώς κατά την προσωπική μου γνώμη, και εννοώ αν δεν μπορεί, δεν είναι καλός προγραμματιστής.

Από την άλλη, είναι πιο ηθικό ας πούμε να χρεώνεις με επιπλέον και ενδεχομένως δυσανάλογο κόστος τον πελάτη σου, για να του καλύψεις ας πούμε θέματα security και sanitization που απαιτεί ένα CMS? Πάρε το έτοιμο από το wordpress, joomla, drupal και μην τον χρεώνεις χωρίς λόγο.

Παράλληλα θα είσαι και μέλος μια κοινότητας με την οποία θα αλληλεπιδράς, παίρνοντας και δίνοντας βοήθεια, αλλά και κώδικα.

Αν το καλοσκεφθείς είναι και ο μόνος τρόπος να ανοίξεις τους ορίζοντες σου και να μεγαλώσεις την πελατεία σου, αν φυσικά το επιθυμείς. Το να κάνεις την πλατφόρμα "Μy Personal CMS" θα το ξέρεις εσύ, οι υπάλληλοι σου και οι πελάτες σου.

Το να κάνεις ένα ξεχωριστό plugin / module / extension και να το διαθέσεις σε μία εκ των κοινοτήτων, λογικό είναι να αποτελέσει ιδιαίτερη διαφήμιση για σένα.

Βρίσκω λίγο άδικη την κριτική και χωρίς πειστικά επιχειρήματα.

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 08 Οκτ 2011 01:23

Ένα opensource δηλαδή, ας πούμε wordpress με έτοιμα plugins ή custom plugins ?

To theme τι θα είναι, έτοιμο και αυτό ή θα το φτιάξω εγώ ?

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 08 Οκτ 2011 01:27

platongr έγραψε:Ένα opensource δηλαδή, ας πούμε wordpress με έτοιμα plugins ή custom plugins ?

To theme τι θα είναι, έτοιμο και αυτό ή θα το φτιάξω εγώ ?
μιλάμε για προγραμματισμό, νομίζω.

αν πάρεις ένα έτοιμο theme και 4-5 έτοιμα plugins, δεν είσαι προγραμματιστής (ούτε καν designer λόγω του έτοιμου theme). Eίσαι user.

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 08 Οκτ 2011 01:39

Αν οι ανάγκες του είναι τέτοιες που θα θέλει 7-8 custom plugins και δικό του template, δεν θα του δώσω το opensource αλλά το δικό μου.

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 08 Οκτ 2011 01:44

platongr έγραψε:Αν οι ανάγκες του είναι τέτοιες που θα θέλει 7-8 custom plugins και δικό του template, δεν θα του δώσω το opensource αλλά το δικό μου.
Αν επιτρέπεται, ο λόγος που θα δώσεις το δικό σου είναι επειδή είναι καλύτερο από το wordpress ή το Drupal πχ?

Αν μου πεις ναι ειλικρινά θα εκπλαγώ.

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 08 Οκτ 2011 02:10

Έχουμε στο μυαλό μας πάντα ότι αυτός θέλει 7-8 custom plugins και δικό του template και που έχει να δώσει χρήματα.
Ανεξάρτητα από το ότι αυτός δεν ξέρει καν τι είναι plugin, custom, opensource κτλ.
Τουλάχιστον έτσι είναι αυτοί που συναναστρέφομαι εγώ, φαντάζομαι και άλλοι πολλοί.

Αν είναι καλύτερο το opensource από το δικό μου δεν το ξέρω. Θεωρώ ότι σε κάποια σημεία είναι ενώ σε κάποια άλλα όχι. Αν συνέχιζα να επενδύω πάνω του θα γίνονταν καλύτερο, αλλά όπως έγραψα έχω σταματήσει.
Το πρώτο που βλέπει κάποιος είναι το πιο εύχρηστο περιβάλλον για κάποιον άπειρο χρήστη.

Στο θέμα μας, θα το κάνω καθαρά για θέμα ανταγωνισμού και προστασίας δικιάς μου και του πελάτη.
Το να του πουλήσω ένα joomla 3-4 χιλιάρικα με τα χαρακτηριστικά που λέμε, νομίζω είναι αποδεκτό.
Το ότι αυτός θα βγει και θα ρωτήσει τον γείτονα πόσο θέλει για να του φτιάξει ένα joomla και εκείνος θα του πει ότι θέλει 500 ευρώ, αμέσως με βάζει στην κατηγορία "κλέφτη".

Που ξεχωρίζω εγώ από τον γείτονα στα μάτια του πελάτη ? Αυτός ζήτησε κάποια πράγματα και πήρε τιμές. Αν του εξηγήσεις ότι είναι μία έτοιμη εφαρμογή κομμένη και ραμμένη σε αυτά που ζήτησε και ότι δεν του είπες "δεν γίνετε" δεν θα το καταλάβει. Αν του πεις ότι αυτός που του είπε 500 ευρώ δεν ξέρει να γράψει μία γραμμή κώδικα και θα του βάλει έτοιμο template και δεν θα του κάνει ούτε updates ούτε τίποτα πάλι δεν θα δώσει σημασία.

Γιατί λοιπόν να μην του πουλήσω την custom εφαρμογή που θα του ικανοποιήσει όλες του τις απαιτήσεις (όχι τίποτα αισθητικά εκτρόματα), που δεν θα τον χρεώνω updates, ούτε θα του πω κάποια στιγμή ότι άλλαξε η έκδοση της εφαρμογής ή της php και ότι το theme δεν υποστηρίζει την καινούργια οπότε ξαναπλήρωσε ή άσε την παλιά.
Και αυτός θα ξεχωρίζει και εγώ μέσα από αυτόν.

Νομίζω κατάλαβες την σκέψη μου...

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 08 Οκτ 2011 02:24

Δεν είσαι προγραμματιστής αν χρησιμοποιείς jQuery. Πάει και τελείωσε

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 08 Οκτ 2011 02:31

ThyClub έγραψε:Δεν είσαι προγραμματιστής αν χρησιμοποιείς jQuery. Πάει και τελείωσε
+11111 :lol:

eseis pou yperaspizeste ta joomloeidh klp, ftiaxte toulaxiston ta etairika sas sites sosta...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 08 Οκτ 2011 13:10

Το "πρόβλημα" για μένα σε όλα αυτά τα open source CMSes εντοπίζεται στο θέμα της ασφάλειας και των updates πιο πολύ. Έστω οτι στήνεις σε έναν πελάτη ένα wordpress και του βάζεις μερικά plugins, τα οποία όμως κάνεις αρκετές αλλαγές για να είναι ακριβώς όπως τα θέλει. Σε αυτά έχεις σίγουρα κάνει δουλειά προγραμματιστή που δε θα μπορούσε να κάνει ένας απλός χρήστης.

Τι συμβαίνει όμως όταν βγει κάποιο update; Έστω οτι έχεις μάθει στον πελάτη σου να κάνει update το core του wordpress, τι κάνεις όμως με τα updates στα plugins που έχεις ψιλο-χοντροπειράξει για να ανταποκρίνονται στις ανάγκες του πελάτη; Φτιάχνεις πάντα plugins from scratch για να μην έχεις τέτοια θέματα; Του προσφέρεις support σε αυτά και κάνεις εσύ τα updates; Ή μήπως φτιάχνεις ένα site και το αφήνεις στην τύχη του με την ελπίδα να μην γίνει μεγάλο και τρανό και κάποιος να θέλει να το hackάρει;

Υπάρχουν λύσεις στο παραπάνω πρόβλημα, όμως κοστίζουν σε βάθος χρόνου, αντίστοιχα με ένα custom καλώς ή κακώς, απλά δε φαίνεται στο αρχικό κόστος. Τους τα λένε όμως αυτά τα κρυφά κόστη αυτοί που τα φτιάχνουν ή είναι take money and run; Κατά τα άλλα είμαι υπέρ να χρησιμοποιούνται από ανθρώπους που ξέρουνε τι κάνουνε και να μην ανακαλύπτεις κάθε φορά τον τροχό.

Προσωπικά προτιμώ να μην ασχολούμαι με πελάτες "μαζικής παραγωγής" που θέλουν απλά ένα sitάκι. Προτιμώ να ασχολούμαι με "περίεργες" custom web apps που τα open source CMS, όσο flexible κι αν διαφημίζονται, είναι απλά overkill και λάθος επιλογές (και μόνο στον ύπνο τους θα μπορούσαν να λύσουν τα προβλήματα που λύνει μια custom web app).

makphil62

Δημοσίευση από makphil62 » 08 Οκτ 2011 14:28

Όλα ειναι θέμα χρόνου και τιμής. Τέτοια εποχή λιγοι επενδυουν πολλα λεφτα σε ενα custom website. To χω ξαναπει και το ξαναλεω οι τιμές για μενα δεν παιζουν ρολο το αποτελεσμα μετραει, αν ο προγραμματιστης πληρωθει πχ 300 ευρο και ειναι τζαμι η σελιδα και ενας αλλος παρει 300 ευρο για ενα π.χ frontpage θα φανει στο αποτελεσμα..

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 08 Οκτ 2011 18:10

Kainourios έγραψε: Προσωπικά προτιμώ να μην ασχολούμαι με πελάτες "μαζικής παραγωγής" που θέλουν απλά ένα sitάκι. Προτιμώ να ασχολούμαι με "περίεργες" custom web apps που τα open source CMS, όσο flexible κι αν διαφημίζονται, είναι απλά overkill και λάθος επιλογές (και μόνο στον ύπνο τους θα μπορούσαν να λύσουν τα προβλήματα που λύνει μια custom web app).
+1

Έτσι κι αλλιώς είμαστε λίγοι αυτοί που ΜΠΟΡΟΥΜΕ να τα κάνουμε οπότε και η πίτα μας φτάνει και μας περισσεύει (ω ναι υπάρχουν απαιτητικά projects με ικανοποιητικά budgets). Και αυτά αν θελήσετε να τα αναλάβετε χρησιμοποιώντας open source CMS θα χρειασεί να ρίξετε τόσο custom δουλειά που τις δικές μου τιμές τουλάχιστον, δεν θα μπορέσετε να τις ανταγωνιστείτε!

Επίσης δεν βάζω στην ίδια μοίρα όλα τα customs. Έχω δει δουλειές που ήταν πιο κοροϊδία και από αυτούς που χρησιμοποιούν ως users τα CMS.

Όπως λοιπόν υπάρχει σκάρτο custom, υπάρχει και διαμάντι CMS (βλέπε basilakis & Wordpress κλπ). Το θέμα είναι πως χρησιμοποιεί τα εργαλεία καθένας. Μόνο που για να χρησιμοποιήσεις εργαλεία, πρέπει να είσαι μάστορας και λίγοι είναι μάστορες από αυτούς που χρησιμοποιούν CMS.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης