Γνωρίζει κάποιος κάποιο σοβαρό newsletter plugin;

WordPress Plugins

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Punkis

Δημοσίευση από Punkis » 05 Οκτ 2011 16:35

Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο newsletter το οποίο να δίνει τη δυνατότητα να βάζεις φόρμα subscribe στις σελίδες και να λειτουργεί;

Δοκίμασα 6-7 διαφορετικά, το ένα δεν έστελνε, το άλλο δεν δούλευε κτλ κτλ.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 05 Οκτ 2011 17:14

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 06 Οκτ 2011 01:56

Η καλύτερη λύση είναι "έξω" από το Wordpress για πολλούς λόγους. Αν κι έχω δει 1-2 αξιόλογα plugins το να χρησιμοποιείς το shared hosting πακέτο σου για αποστολή newsletters είναι κάπως λανθασμένο, ειδικά αν μιλάμε για μεγάλες λίστες.

Το MailChimp το προτείνω και εγώ καθώς είναι άκρως ευέλικτο και με σχεδόν απεριόριστες δυνατότητες. Επίσης, υπάρχουν official & unofficial plugins ( widgets ) για ενσωμάτωση της opt-in φόρμας του MailChimp σε Wordpress.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 06 Οκτ 2011 18:21

+1 για το mailchimp.

Για να επιβεβαιώσω κι αυτό που λέει ο viktoras, το API του έχει πολλές δυνατότητες και πλήρες documentation ώστε να κάνεις ό,τι χρειάζεσαι. Το έχω χρησιμοποιήσει σε διάφορα projects και μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει σοβαρό πρόβλημα. Το μοναδικό που μου έτυχε ήταν όταν κάποτε δεν έστειλε ένα newsletter όπως θα έπρεπε (έμεινε ως draft).

Άβαταρ μέλους
Punkis

Δημοσίευση από Punkis » 07 Οκτ 2011 17:32

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το σκέφτηκα αλλά επειδή δεν είναι δικιά μου δουλειά, καταλαβαίνεις...
Only Green Day can successfully write a&#65279; song about masturbation.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 07 Οκτ 2011 21:36

Καλησπέρα,
Αν σε ενδιαφέρει έχουμε αναπτύξει ενα custom μηχανισμό για αποστολή newsletter το οποίο είναι εντελώς ανεξάρτητο. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου ένα πμ να το δούμε.

Γιάννης
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 10 Οκτ 2011 13:57

το mailchimp ή κάποιο άλλο που να συνδέεται με κάποιο τρόπο με το wordpress και πέρα από τα emals να συλλέγει

1. αριθμούς κινητών τηλεφώνων και να στέλνει ενημερωτικά και στα κινητά ή να υπάρχει κάποιος τρόπος εξαγωγείς των τηλεφώνων ώστε να μπορείς να τα περάσεις σε εφαρμογή sms

2.να μπορείς να δηλώσεις και από πιο μέρος είσαι και αν τους χωρίζει σε ομάδες
Music is the spirit of love, happiness and life...

Άβαταρ μέλους
kwstas_pap

Δημοσίευση από kwstas_pap » 10 Οκτ 2011 14:07

προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τις έτοιμες λύσεις. όχι επειδή εμπιστεύομαι την intechs (οπότε την υποστηρίζω σε τεχνολογικά θέματα) αλλά επειδή φοβάμαι μήπως διαρρεύσει η λίστα και βρω τον μπελά μου..

καλό να γνωρίζεις 101% τι γίνεται μέσα στην εφαρμογή και προτείνω να τσεκάρεις αν θα κρυπτογραφούνται τα δεδομένα.. αν διαρρεύσει ή κλαπεί η λίστα με τα emails η Αρχή Προστασίας δεν θα μείνει αδιάφορη..

έχουν γίνει πολλά τώρα πια και πρέπει να προσέχουμε a lot.

σε κάθε περίπτωση η custom λύση θα είναι αυτό που ζητάς.. χωρίς πολλά λόγια θα καθαρίσεις γρήγορα...

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 10 Οκτ 2011 14:11

kwstas_pap έγραψε:προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τις έτοιμες λύσεις. όχι επειδή εμπιστεύομαι την intechs (οπότε την υποστηρίζω σε τεχνολογικά θέματα) αλλά επειδή φοβάμαι μήπως διαρρεύσει η λίστα και βρω τον μπελά μου..

καλό να γνωρίζεις 101% τι γίνεται μέσα στην εφαρμογή και προτείνω να τσεκάρεις αν θα κρυπτογραφούνται τα δεδομένα.. αν διαρρεύσει ή κλαπεί η λίστα με τα emails η Αρχή Προστασίας δεν θα μείνει αδιάφορη..

σε κάθε περίπτωση η custom λύση θα είναι αυτό που ζητάς.. χωρίς πολλά λόγια θα καθαρίσεις γρήγορα...
πρέπει όμως να κοστίζουν και πολύ πιο ακριβά

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 10 Οκτ 2011 14:18

B_Dark έγραψε:το mailchimp ή κάποιο άλλο που να συνδέεται με κάποιο τρόπο με το wordpress και πέρα από τα emals να συλλέγει

1. αριθμούς κινητών τηλεφώνων και να στέλνει ενημερωτικά και στα κινητά ή να υπάρχει κάποιος τρόπος εξαγωγείς των τηλεφώνων ώστε να μπορείς να τα περάσεις σε εφαρμογή sms

Με αυτά τα δεδομένα, θα πρέπει να δουλέψεις είτε με το MailChimp API για να φτιάξεις δικό σου widget που να υποστηρίζει custom fields, είτε να δουλέψεις με Gravity Forms ( καταπληκτικό plugin ) και να πάρεις την Business licence που εμπεριέχει το MailChimp Add-on ( στην ουσία σου κάνει αυτό την σύνδεση με το API ) υποστηρίζοντας φόρμες με custom fields.

Όσο για το export, υπάρχει δυνατότητα ανάκτησης κάθε λίστας σε excel file ( .csv to be accurate ) ή πάλι μέσω export API. Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι σου πως θα την περάσεις στην εφαρμογή που χρησιμοποιείς για sms.

Edit: προσέθεσα το quote για να βγαίνει νόημα.
<?="Hello Freestuff";?>

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 10 Οκτ 2011 14:25

kwstas_pap έγραψε:προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τις έτοιμες λύσεις. όχι επειδή εμπιστεύομαι την intechs (οπότε την υποστηρίζω σε τεχνολογικά θέματα) αλλά επειδή φοβάμαι μήπως διαρρεύσει η λίστα και βρω τον μπελά μου..

Αν και έχω δουλέψει με δικές μου custom εφαρμογές παλαιότερα διαφωνώ. Εάν η εφαρμογή, η "έτοιμη λύση" όπως την αναφέρεις είναι ολοκληρωμένη και προσφέρει δικλείδες ασφαλείας δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι.

Αν υπάρχουν τα χρήματα και οι ανάγκες κάποιου δεν καλύπτονται με καμία διαθέσιμη εφαρμογή, τότε ναι. Χρήματα φυσικά όχι μόνο για το development αλλά και για το email delivery ( π.χ. http://postmarkapp.com/ ). Το να φτιάξεις μία απλή εφαρμογή που απλά στέλνει emails χωρίς να έχεις τα βασικά reports και να διασφαλίζεις την αποτελεσματικότητα της καμπάνιας είναι μισή δουλειά.
<?="Hello Freestuff";?>

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 10 Οκτ 2011 15:35

viktoras έγραψε:
B_Dark έγραψε:το mailchimp ή κάποιο άλλο που να συνδέεται με κάποιο τρόπο με το wordpress και πέρα από τα emals να συλλέγει

Με αυτά τα δεδομένα, θα πρέπει να δουλέψεις είτε με το MailChimp API για να φτιάξεις δικό σου widget που να υποστηρίζει custom fields, είτε να δουλέψεις με Gravity Forms ( καταπληκτικό plugin ) και να πάρεις την Business licence που εμπεριέχει το MailChimp Add-on ( στην ουσία σου κάνει αυτό την σύνδεση με το API ) υποστηρίζοντας φόρμες με custom fields.

Όσο για το export, υπάρχει δυνατότητα ανάκτησης κάθε λίστας σε excel file ( .csv to be accurate ) ή πάλι μέσω export API. Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι σου πως θα την περάσεις στην εφαρμογή που χρησιμοποιείς για sms.

Edit: προσέθεσα το quote για να βγαίνει νόημα.
wow! συνεργάζεται και με το Twilio SMS, άμα υποστηρίζει Ελλάδα, έλυσα όλα τα θέματα μου!

exelmi

Δημοσίευση από exelmi » 02 Δεκ 2011 00:28

Xρησιμοποιω για αρχη το chιmp αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν προσεφερει την δυνατοτητα σκετων λινκ , clickable που να σε βγαζουν στο site για την αναγνωση του πληρες αρθρου ( αντιθετα το λινκ οδηγει παρακατω στο ιδιο newsletter ) ή εγω κατι κανω λαθος

Βεβαια εχει την δυνατοτητα του περνω οτι ωρα θελω την λιστα μου και φευγω ( και παλι σχετικο )

Απο την αλλη το feedburner σε εχει στο σκοταδι ... ουτε αν γραφονται νεοι συνδρομητες , ουτε τα στοιχεια τους .. τιποτα

Βεβαια σου δινει την δυνατοτητα να στελνεις απλα τα λινκς και στο κλικ ο παραληπτης μπαινει στηβ σελιδα σου ...

Τι προτεινετε ?? [/img]

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress Plugins”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες