Δουλεια-προυπηρεσια-μεταναστευση

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Xristos77
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Xristos77 » 02 Νοέμ 2011 22:06

ALR έγραψε:Αν δεν κατάλαβες τι εννοώ με το screenshot πως διαφωνείς μαζί μου; Πάντως, αν το συγκεκριμένο screenshot δε σου λέει τίποτα...Κάτι πρέπει να κάνεις για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις πότε μια σελίδα είναι οκ και πότε δεν είναι.
Όπως έγραψα διαφωνώ με την άποψη σου .
Όσον αφορά το screenshot , μπορεί να βλέπεις κάτι που εγώ δεν το κατανοώ αλλά για σένα ποιο είναι το πρόβλημα τελικά αν η σελίδα έχει προβλήματα ή αν παρέχει τη γνώση που άλλοι δεν την έχουν ?

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 03 Νοέμ 2011 11:55

Στα δεξιά δες.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 03 Νοέμ 2011 12:41

CyberCr33p έγραψε:Στα δεξιά δες.
δεν είναι μόνο αυτό. Το κείμενο γενικότερα ή αλλιώς, η σημαντική πληροφορία που θα βοηθήσει κόσμο, είναι πεταμένη απλά μέσα σε κουτιά, με 0 προσοχή στις αποστάσεις.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 03 Νοέμ 2011 12:43

Καλά για το 1 δευτερόλεπτο που άνοιξα την εικόνα, δεν το παρατήρησα αυτό.

Xristos77
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Xristos77 » 03 Νοέμ 2011 16:21

@ ALR @ CyberCr33p

Εσείς που έχετε δουλειά και βγάζετε λεφτά για να ζήσετε κοιτάξτε τα σχεδιαστικά λάθη της ιστοσελίδας και αυτός που δεν έχει δουλειά , είναι άνεργος ( και σκέφτεται να πάει Σουηδία) θα δει την ευκαιρία εργασίας που μέχρι πρότινος δεν ήξερε. Η ανάλυση και η ανάγνωση της κάθε πληροφορίας έχει πολλές πλευρές.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 03 Νοέμ 2011 16:55

@Xristos77

αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω, ότι αυτός που δεν έχει δουλειά και είναι άνεργος δεν θα χρησιμοποιήσει τη σελίδα σου όπως πιστεύεις ότι θα τη χρησιμοποιήσει γιατί είναι λίγο χαοτική.
Τα σχεδιαστικά λάθη της σελίδας είναι ουσιαστικά.
Είναι στο περιεχόμενο.
Το περιεχόμενο δεν είναι αυτό που μετράει;
Ε σου λέω, φιλικά πάντα, ότι είναι λάθος δομημένο.

Τώρα αν διαφωνείς, ε, κάτι θα ξέρεις παραπάνω.
Γίνονται πραγματάκια

Xristos77
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Xristos77 » 04 Νοέμ 2011 11:33

ALR έγραψε:@Xristos77

αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω, ότι αυτός που δεν έχει δουλειά και είναι άνεργος δεν θα χρησιμοποιήσει τη σελίδα σου όπως πιστεύεις ότι θα τη χρησιμοποιήσει γιατί είναι λίγο χαοτική.
Τα σχεδιαστικά λάθη της σελίδας είναι ουσιαστικά.
Είναι στο περιεχόμενο.
Το περιεχόμενο δεν είναι αυτό που μετράει;
Ε σου λέω, φιλικά πάντα, ότι είναι λάθος δομημένο.

Τώρα αν διαφωνείς, ε, κάτι θα ξέρεις παραπάνω.
@ALR

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την ημερήσια επισκεψιμότητα
όσο και από τις ευχαριστίες ατόμων που έχουν βρεί δουλεία, αυτό μας ενδιαφέρει, αυτό κάνουμε.
Σχεδιαστικά λάθη στο περιεχόμενο δεν υπάρχουν ως έννοια. Για αυτό υπάρχουν οι Web Designers και οι Web Content Managers , είναι διαφορετικά αντικείμενα.
Ακόμα και η καθαρή αγγελία εργασίας είναι λάθος περιεχόμενο?

Σου λέω φιλικά ότι διαφωνώ καθώς έχουμε μία διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων.

Ενώ όταν ο blackr είπε :
blackr έγραψε:Επειδη στο Ελλαδισταν δεν παλευεται αλλο η κατασταση σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μεταναστευσω στην κυπρο ή καπου αλλού αλλα χωρίς προυπηρεσια εχω ελπιδες για μια αξιοπρεπη δουλεια??
Εσύ απάντησες :
ALR έγραψε:Κάνεις applications online και αν κάποιος σε φωνάξει παίρνεις το αεροπλανάκια σου και πας στη συνέντευξη. Έχεις ελπίδες και χωρίς προυπηρεσία, αρκεί να έχεις ένα δυνατό βιογραφικό.
Σε πλήρη αντίθεση με τον cordis και τον bilt που τον συνέστησαν και τον συμβούλεψαν ότι δεν χρειάζεται καν να βγει από το σπίτι του και δεν χρειάζεται να μεταναστεύσει.

Η ανάλυση της πληροφορίας ενός περιεχομένου έχει διαφορετικό αντίκρυσμα στον κάθε άνθρωπο από τη θέση ή κατάσταση που βρίσκεται τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή .

Αν διαφωνώ μαζί σου δεν σημαίνει ότι ξέρω περισσότερα ή λιγότερα από εσένα απλώς σημαίνει ότι έχω διαφορετική άποψη .

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 04 Νοέμ 2011 15:59

α) Σου είπα ότι είναι λάθος δομημένο το περιεχόμενο στη σελίδα σου. Αυτό είναι ένα σχεδιαστικό λάθος και ναι, υπάρχει σαν έννοια. Δεν μπορείς να πετάς το περιεχόμενο όπως ναναι στη σελίδα σου. Είναι σχεδιαστικό λάθος. Πρέπει να προσέχεις τις αποστάσεις, την τυπογραφία και άλλα χίλια πράγματα. Για παράδειγμα, αυτό το κουτί http://d.pr/YIUG είναι ένα σχεδιαστικό λάθος από μόνο του.
Αν επίσης το σημαντικότερο πράγμα στη σελίδα σου είναι οι δουλειές που προσφέρεις στον επισκέπτη σου, τότε είναι λάθος που αυτές οι δουλειές είναι κάτω και όχι πάνω.

β)Ότι σου λέω, είναι μόνο με βάση την εμπειρία μου στη δουλειά που κάνω. Δεν είναι ούτε προσωπική άποψη, ούτε έχω κάτι μαζί σου. Απλά βλέπω αυτά τα προβλήματα και στα λέω. Αυτό λέγεται feedback.

γ) Αυτό που είπε ο cords και ο bilt δεν είναι σε πλήρη αντίθεση με μένα. Είναι μια επιπρόσθετη δυνατότητα που έχει κάποιος που ψάχνει δουλειά.

Τέλος, αν κατάλαβα καλά, αυτό που κάνεις στη σελίδα σου είναι να παίρνεις δουλειές από διάφορα freelance sites και να γράφεις μια σύνοψη στα Ελληνικά, να δίνεις με affiliate link σύνδεσμο για να γραφτεί ο επισκέτης στα sites αυτά και δεν δίνεις το project link, του λες να το ψάξει με project number ή όνομα τίτλου. Γιατί δε δίνεις ένα link στο project για να κάνεις τη ζωή του πιο εύκολη;
Γίνονται πραγματάκια

Xristos77
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Xristos77 » 06 Νοέμ 2011 22:16

ALR έγραψε:α) Σου είπα ότι είναι λάθος δομημένο το περιεχόμενο στη σελίδα σου. Αυτό είναι ένα σχεδιαστικό λάθος και ναι, υπάρχει σαν έννοια. Δεν μπορείς να πετάς το περιεχόμενο όπως ναναι στη σελίδα σου. Είναι σχεδιαστικό λάθος. Πρέπει να προσέχεις τις αποστάσεις, την τυπογραφία και άλλα χίλια πράγματα. Για παράδειγμα, αυτό το κουτί http://d.pr/YIUG είναι ένα σχεδιαστικό λάθος από μόνο του.
Αν επίσης το σημαντικότερο πράγμα στη σελίδα σου είναι οι δουλειές που προσφέρεις στον επισκέπτη σου, τότε είναι λάθος που αυτές οι δουλειές είναι κάτω και όχι πάνω.

β)Ότι σου λέω, είναι μόνο με βάση την εμπειρία μου στη δουλειά που κάνω. Δεν είναι ούτε προσωπική άποψη, ούτε έχω κάτι μαζί σου. Απλά βλέπω αυτά τα προβλήματα και στα λέω. Αυτό λέγεται feedback.

γ) Αυτό που είπε ο cords και ο bilt δεν είναι σε πλήρη αντίθεση με μένα. Είναι μια επιπρόσθετη δυνατότητα που έχει κάποιος που ψάχνει δουλειά.

Τέλος, αν κατάλαβα καλά, αυτό που κάνεις στη σελίδα σου είναι να παίρνεις δουλειές από διάφορα freelance sites και να γράφεις μια σύνοψη στα Ελληνικά, να δίνεις με affiliate link σύνδεσμο για να γραφτεί ο επισκέτης στα sites αυτά και δεν δίνεις το project link, του λες να το ψάξει με project number ή όνομα τίτλου. Γιατί δε δίνεις ένα link στο project για να κάνεις τη ζωή του πιο εύκολη;
@ALR

α) Είναι άλλο το περιεχόμενο και άλλο το σχεδιαστικό λάθος στο περιεχόμενο . Δεν ακυρώνεις μία σελίδα αν κατά την άποψη σου είναι λάθος δομημένη . Δηλαδή αν είχε μέσα τους επόμενους αριθμούς της κλήρωσης του τζόκερ θα έλεγες σε κάποιον ότι οι αποστάσεις , τυπογραφία και χίλια άλλα πράγματα είναι λάθος. Άστο πήγαινε παρακάτω.....
Στο κουτάκι που αναφέρεις ασχέτως αν είναι σχεδιαστικό λάθος προσφέρει ένα περιεχόμενο. Ένα περιεχόμενο που λύνει κάτι που έγραψες εσύ σε προηγούμενο Post σου: "Το πρόβλημα είναι η αναζήτηση γνώσης." .
Όχι δεν είναι οι εργασίες το σημαντικότερο πράγμα στην σελίδα, είναι η απόκτηση γνώσης μέσα από συγκεκριμένα βήματα .

β) Όσον αφορά το feedback και την απόκτηση γνώσης είναι κάτι που το κάνω και το δέχομαι από όλους ασχέτως αν διαφωνώ ή συμφωνώ και για να διορθωθώ και για να αποκτήσω περισσότερα εφόδια για το μέλλον. Απλώς δεν καταλαβαίνω ότι διαγράφεις μία προσπάθεια σε σημαντικό χρονικό σημείο για πάρα πολλούς ανθρώπους χωρίς καν να αξιολογείς ουσιαστικά και αντικειμενικά το σύνολο της .

γ) Αυτό που είπε ο cordis και ο bilt σε αντίθεση με εσένα είναι η διαφορά ανάμεσα στην χρηστική και μη-χρηστική πληροφορία όταν ένας άνθρωπος ζητάει βοήθεια και είναι στην συγκεκριμένη κατάσταση αυτός και άλλα άτομα που γνωρίζει .
Αν δεν γνώριζες ότι έχει δυνατότητα να βρει εργασία μέσα από το σπίτι του τότε συγνώμη έκανα λάθος, και σου ζητάω συγνώμη .

Τέλος χαίρομαι που στη "χαοτική σελίδα " κατάφερες να βρεις τις δουλειές που ένας άνεργος δεν θα κατάφερνε να τις βρει και δεν θα την χρησιμοποιούσε καθόλου γενικότερα.
Λοιπόν επειδή δεν μιλάς καθαρά και με ευθύ τρόπο να σου αναφέρω πρωταρχικά ότι affiliate links για το κάθε project ξεχωριστά έχουμε.
Το ζήτημα είναι να μάθει ο καθένας να λειτουργεί- με απλούς τρόπους- ανεξάρτητα και να μάθει να αξιολογεί μόνος του την κάθε εργασία. Να μάθει να δουλεύει μόνος του . Να μην έχει ανάγκη κανέναν. Να μάθει να επεξεργάζεται την πληροφορία και να την αναπτύσσει άμεσα προς όφελος του . Του δείχνουμε τα βήματα και τον τερματισμό . Στο τέλος αν φτάσει θα πρέπει να το κάνει μόνος του .
Η απόκτηση της σωστής γνώσης είναι ο σκοπός μας.
Τουλάχιστον κάνουμε τη ζωή τους πιο εύκολη από να τους στείλουμε στην άλλη άκρη της Ευρώπης χωρίς πρώτα να τους πούμε τι άλλες επιλογές έχουν.
Εγώ όπως βλέπεις απαντώ σε όλες τις ερωτήσεις σου και σε ότι υπονοείς.
Επειδή δεν θέλω να καταλήξει όπως φαίνεται σε προσωπική αντιπαράθεση να σου διευκρινήσω ότι είναι το τελευταίο μου Post πάνω σε αυτό το θέμα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Νοέμ 2011 22:31

το γενικό συμπέρασμα...

εγώ (άντε και ο bilt) έχω δίκιο.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 07 Νοέμ 2011 00:00

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι τελικά, όλοι έχουμε ότι μας αξίζει :P
Γίνονται πραγματάκια

gorgoro

Δημοσίευση από gorgoro » 20 Νοέμ 2011 11:15

ALR έγραψε:Εγώ blackr ξέρω άτομα που δε προλαβαίνουν να κάνουν ότι έχουν να κάνουν. Μήπως κάνεις κάτι λάθος;
δεν εχεις ιδεα τι γινεται στην αγορα μου φαινεται δεν ειναι τοσο χυμα οπωςς παλια.
Δουλειες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 20 Νοέμ 2011 11:31

Άρα είμαστε όλοι άνεργοι;
Γίνονται πραγματάκια

gorgoro

Δημοσίευση από gorgoro » 20 Νοέμ 2011 21:29

ALR έγραψε:Άρα είμαστε όλοι άνεργοι;
εσυ εισαι ανεργος ?Και portfolio να εχεις τα ιδια σκατα ειναι η ελλαδα δεν ειχε ποτε βασεις και γιαυτο γινοται ολα αυτα .

αμα ειναι ετσι τοτε γιατι δεν παει καλα γενικα η κατασταση ??? δηλαδη εννοω οτι αμα εχουν τοση δουλεια που δεν προλαβαινουν γιατι τοσος κοσμος ψανχει για δουλεια και δεν βρισκει ?
Και εφοσον δεν εχουν προυπηρεια οκ τοτε να τους παρουν χωρις λεφτα για ενα project και μετα βλεπουν το εαν αξιζουν !!
Αλλα για να μην γινεται ουτε αυτο κατι αλλο παιζει τι ειναι αυτο ΜΗΠΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΑ ΟΛΟ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ
Στην ελλαδα απο οσο ξερω μονο μανατζερσ και sr sofware eng υπαρχουν αλλα ολοι ειναι ανεργοι και ολες οι εταιριες ψαχνουν .
Αρα κατι δεν παει καλα τι αραγε ???

gorgoro

Δημοσίευση από gorgoro » 20 Νοέμ 2011 21:31

ALR έγραψε:Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι τελικά, όλοι έχουμε ότι μας αξίζει :P
καμια σχεση
αυτο δεν ισχυει

αμα ισχυε ουε μονο αυτο λεω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες