Προτάσεις για τουριστικό οδηγό

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 03 Οκτ 2011 14:50

Εαν δεν εχεις καλο τμημα πωλησεων ουτε με το φρι δεν θα μαζεψεις κοσμο τον πρωτο χρονο (εαν ειναι για μερος οπως η λεσβος για παραδειγμα) Να φανταστεις για πιο δημοφιλη τουριστικα μερη και για πορταλ 5-10 χρονων η τιμες ειναι 250 ευρω για πληρη παρουσιαση και αντε να φτανει τα 300 σε γιγαντες τυπου γκρεκα και τετοια...Την δουλεια που εριξες-ριξατε θα την πληρωθεις μετα την πενταετια,εαν θες να περπατησει και να μην απογοητευτεις δωσε φρι στο λαο και οταν πραγματικα δουν οτι τους αποδιδει η επιχειρηματιες (αυτο θα γινει το λιγοτερο σε 8 με 12 μηνες απο τωρα λογικα) θα βαλεις ενα μικρο κοστος και θα ανεβαινει καθε χρονο εαν αποδιδει και για αυτους...
Εχω αποψη και απο client και απο seller view σχετικα με το συγκεκριμενο θεμα.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 03 Οκτ 2011 15:13

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον scoobby. Κάθε κίνηση επιχειρηματική πρέπει να έχει βάθος χρόνο.

Η χρέωση με 3 ψηφία, σε σελίδα που ξεκινάει τώρα, δικαιολογείται μόνο όταν υπάρχουν και τα αντίστοιχα έξοδα σε προώθηση/διαφήμιση, ώστε να βγει άμεσα ψηλά η σελίδα και να αποκτήσει την ανάλογη επισκεψιμότητα.

Σε κάθε περίπτωση πραγματικό κέρδος θα δεις μετά τον πρώτο χρόνο, γι' αυτό προσπάθησε να μην κάψεις με υψηλές χρεώσεις τη δουλειά που με τόσο κόπο φτιάχνεις.

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 03 Οκτ 2011 15:23

Το θέμα είναι ότι αν κινηθώ όπως λέτε με free καταχώρηση, δε θα μπορέσω να κάνω τις ανάλογες προωθητικές κινήσεις που θέλω, για να βγω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα ψηλά στις θέσεις..
Το να βάλω κι άλλα για προώθηση από την τσέπη μου από όσα έχω ήδη δώσει μέχρι τώρα για συγγραφή κειμένων, μεταφράσεις κτλ δε μπορώ το κάνω...

Οπότε θα πρέπει να καταλλάβουν οι επιχειριματίες ότι τα χρήματα που δαπανούν στο δικό μου site θα είναι ουσιαστικά για τη δική τους προώθηση..
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας: www.rweb.gr
Ταξιδιωτικός Οδηγός Βορειοανατολικού Αιγαίου:
www.ne-aegean.gr

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 03 Οκτ 2011 15:43

Revolution_Web έγραψε:Το θέμα είναι ότι αν κινηθώ όπως λέτε με free καταχώρηση, δε θα μπορέσω να κάνω τις ανάλογες προωθητικές κινήσεις που θέλω, για να βγω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα ψηλά στις θέσεις..
Το να βάλω κι άλλα για προώθηση από την τσέπη μου από όσα έχω ήδη δώσει μέχρι τώρα για συγγραφή κειμένων, μεταφράσεις κτλ δε μπορώ το κάνω...

Οπότε θα πρέπει να καταλλάβουν οι επιχειριματίες ότι τα χρήματα που δαπανούν στο δικό μου site θα είναι ουσιαστικά για τη δική τους προώθηση..
Το κακο ειναι οτι το ιδιο θα συμβει και με χρεωση καταχωρησης θα πρεπει να τα βαλεις απο την τσεπη σου και θα προωθεις αδειο απο επιχειρηματιες σαιτ,(ελπιζω για σενα να κανω λαθος) αλλα οι πιο πολλες πιθανοτητες ειναι προς τα εκει.....

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 04 Οκτ 2011 12:55

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε να απαντήσετε στις απορίες μου :)
Θα τα σκεφτώ όλα που προτείνατε και θα βγάλω το τελικό συμπέρασμα για το πως θα κινηθώ.
Όταν ανοίξω το portal επίσημα θα χαρώ να ακούσω κριτικές αρνητικές και θετικές για να δω τι μπορώ να βελτιώσω μελλοντικά και ποιά κομμάτια σας αρέσουν.
Και πάλι ευχαριστώ πολύ :)
www.ne-aegean.gr

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 05 Οκτ 2011 21:43

1. Είναι πολύ καλό το γεγονός ότι πας στοχευμένα (για συγκεκριμένο νησί-περιοχή).

Όσο πιο μεγάλο το target group τόσο πιο δύσκολη η επιτυχία.

Επίσης όταν απευθήνεσε σε ένα συγκεκριμένο target group, δημιουργείς ψυχολογία "ομάδας" και πουλάς και πιο εύκολα.

2. Αν δεν βάλεις δωρεάν καταχώρηση (έστω και μόνο με τα στοιχεία επικοινωνίας), είσαι...ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ! (κατά την δική μου ταπεινή άποψη).

3. Ξεκίνα με μια χαμηλή κοστολόγιση 20-50 ευρώ, και αφού δημιουργήσεις traffic και έχεις ικανοποιημένους πελάτες, τότε ανεβάζεις και το ετήσιο κόστος ανανέωσης.

4. Δώσε ΤΡΟΜΕΡΗ βάση στις πωλήσεις, και ferrari να έχεις στα χέρια σου...είναι άχρηση αν δεν μπορείς να την πουλήσεις! ;)

Θέλει πολύ υπομονή και επιμονή ...αλλά με το χρόνο και με καλή διάθεση (και καλούς συνεργάτες-πωλητές), μπορείτε να πετύχετε! Σας το εύχομαι!

Αυτό το οποίο ευχόμαστε είναι να μην εμφανίζονται και εξαφανίζονται κατάλογοι των 2-3 μηνών και "καίνε" τους πελάτες...από ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ έχουμε ανάγκη...αν και ο χώρος των "online directories" είναι ήδη πολύ γεμάτος...

Εάν θέλεις οτιδήποτε μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου και με πμ.
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 05 Οκτ 2011 21:49

Σαν ξενοδόχος θα σου δώσω μια συμβουλή.

Δεν ενδιαφερόμαστε για πληρωμένες καταχωρήσεις. Ενδιαφερόμαστε για καταχωρήσεις που θα αποφέρουν κρατήσεις. Φέρε μου κρατήσεις και θα σου δώσω ποσοστό αλλιώς δεν παίρνεις φράγκο.
Κάνε λοιπόν κάτι σαν το booking με ανταγωνιστικό ποσοστό επι των πωλήσεων (αυτοί παίρνουν απο 15% και πάνω) , δούλεψε στο seo να βγαίνεις ψηλά σε λέξεις κλειδιά που ενδιαφέρουν και θα δείς πως θα βγάλεις κέρδος.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 06 Οκτ 2011 02:42

chrispen έγραψε:Σαν ξενοδόχος θα σου δώσω μια συμβουλή.

Δεν ενδιαφερόμαστε για πληρωμένες καταχωρήσεις. Ενδιαφερόμαστε για καταχωρήσεις που θα αποφέρουν κρατήσεις. Φέρε μου κρατήσεις και θα σου δώσω ποσοστό αλλιώς δεν παίρνεις φράγκο.
Κάνε λοιπόν κάτι σαν το booking με ανταγωνιστικό ποσοστό επι των πωλήσεων (αυτοί παίρνουν απο 15% και πάνω) , δούλεψε στο seo να βγαίνεις ψηλά σε λέξεις κλειδιά που ενδιαφέρουν και θα δείς πως θα βγάλεις κέρδος.
1ον)Σαν ξενοδοχος πρεπει να ξερεις οτι το booking ειναι νταβατζιλικι χοντρο
2ον)Του προτεινεις να τα βαλει με την booking.com?λες να κερδισει???
3ον)Ανυπομονω για την μερα που θα φυγει ο νταβατζης που τα περνει απο πελατες και ξενοδοχους και ας ειμαι affiliate τους.

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 06 Οκτ 2011 12:23

scoobby έγραψε:
chrispen έγραψε:Σαν ξενοδόχος θα σου δώσω μια συμβουλή.

1ον)Σαν ξενοδοχος πρεπει να ξερεις οτι το booking ειναι νταβατζιλικι χοντρο
2ον)Του προτεινεις να τα βαλει με την booking.com?λες να κερδισει???
3ον)Ανυπομονω για την μερα που θα φυγει ο νταβατζης που τα περνει απο πελατες και ξενοδοχους και ας ειμαι affiliate τους.
1.Το booking.com φέρνει κρατήσεις, δεν έχεις ιδέα τι είναι το νταβατζιλίκι με τα πρακτορεία οπότε καλύτερα μείνει στον τομέα σου. Άν θέλεις να σε ενημερώσω στείλε μου πμ.

2. Του προτείνω να κάνει κάτι πολύ πιο εξειδικευμένο απο το booking.com κάτι ΣΑΝ αυτό , όχι αυτό.

3.Δες το 1ο

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 07 Οκτ 2011 12:14

:)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Revolution_Web την 07 Οκτ 2011 12:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
www.ne-aegean.gr

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 07 Οκτ 2011 12:31

Μου αρέσει που σας βλέπω ενεργούς για το θέμα που άνοιξα και ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον :)

Ας απαντήσω λοιπόν βήμα-βήμα

1) Φίλε Delimicic ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και να είσαι σίγουρος ότι μιλήσουμε,
και με πμ για να μου πεις τις απόψεις σου για τον τομέα μάρκετινγκ σχετικά με το portal. Μου αρέσει, το directory σου και είναι στη λίστα μου εδώ και καιρό, για όταν ανοίξω το portal να διαφημιστώ. Με όλο το σεβασμό, διαφωνώ και πάλι για τη δωρεάν καταχώρηση. Η σωστή δουλειά πρέπει να πληρώνεται και ανάλογα. ΘΑ μπούνε μέσα αυτοί μόνο που θα εκτιμήσουν τη προσπάθειά μου. Ας το κάνω εν τέλει να το βλέπω μόνο εγώ.

2) Φίλε chrispen ευχαριστώ και σένα, για τη φιλική συμβουλή-επίθεση που κάνεις. Είναι και αυτή μέσα στο παιχνίδι που περιμένω να αντιμετωπίσω.
Πάμε όμως να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά..
Το συγκεκριμένο Portal ΔΕΝ είναι "κανάκεμα" προς τα ξενοδοχεία...
Αλλά, μια βοήθεια, με τα μέσα που γνωρίζω, για μια περιοχή που αγαπάω και μου πονάει τουριστικά, και που έχω αφιερώσει απίστευτο χρόνο, κόπο και χρήμα για να βγάλω αυτό που είναι σχεδόν έτοιμο.

Το κάνω με την καρδιά μου μεν για να βοηθήσω, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ξεχνάω και την ιδιότητα μου ως εν δυνάμη επιχειρηματίας, όποτε και πρέπει κατά κάποιο τρόπο να κάνω απόσβεση όσο έχω δημιουργήσει και ξοδέψει, καθώς και να πληρώσω την επερχόμενη, δυνατή διαφημιστική καμπάνια που έχω προγραμματίσει, αφήνοντας τους πελάτες που με εμπιστευτικάνε ικανοποιημένους σε βάθος χρόνου..

Δε λέω οτι θα κάνω θαύματα, ούτε ότι είμαι ο όσιος Νίκος που θα σώσει την παρτίδα του..
Μπορώ όμως να βάλω ένα λιθαράκι και γω σε ένα αγώνα, βγάζοντας ένα λογικό κέρδος
συνάρτηση της προσπάθειας που έκανα, κάνω και αυτής που σκοπεύω να κάνω?

Το αν έρθουν ή όχι, ξενοδόχοι, εστιάτορες κτλ με 50 ή 100 το χρόνο, στηρίζοντας για αρχή μια ιδέα και ένα όνειρο να γίνει πραγματικότητα, δε με νοιάζει.. Ας έρθουν όποιοι πραγματικά πιστέψουν σε μένα και τη δουλειά μου. Και να μην έρθουν πάλι καλή καρδιά. Εγώ γεμάτος θα νιώθω ότι έδωσα σάρκα σε ένα όνειρο απλά ο κόσμος δε πίστεψε σε αυτό..

Δε πάω να σηκώσω τους ξενοδόχους που δε πιστεύουν σε μένα, σε καμία περίπτωση. Αυτοί που πάνε καλά ένα τέτοιο portal θα περάσει απαρατήρητο για αρχή.. Μπορώ όμως να αναδείξω τα ενοικιαζόμενα και ανθρώπους-επιχειρηματίες που είναι στο περιθώριο, εκτός κλίκας, και αυτή τη στιγμή πονάνε οικονομικά...

Γιατί ας τα πούμε τα πράγματα με το όνομά τους.. Το Χ ξενοδοχείο θα προτείνει τα "φιλαράκια" του τους εστιάτορες που θα πάει ο επισκέπτης να φάει και τα "φιλαράκια" Rent Car παίρνοντας και τις ανάλογες προμήθειες...
Μέσα από το δικό μου portal, θα φανούνε και οι υπόλοιποι...
Η ταβερνούλα δηλαδή που είναι κρυμένη σε μια όμορφη πλαγιά, αλλά δεν έκανε το σωστό DEAL με τα ξενοδοχεία και τώρα σκοτώνει μύγες.....

Το portal μου είναι μια ιδέα-όνειρο που σκοπεύω να δώσω σάρκα και οστά... Όποιος πιστεψει σε αυτό, και έχουμε κοινό όραμα θα έρθει.. Και ήδη πριν ακόμη βγεί έχω περίπου 40 άτομα που έχουνε πιστέψει σε αυτό το όνειρο και περιμένουν να το δείξω και να μπούνε.

Με συγχωρείτε εαν κούρασα με τον μακρύ μονόλογο ή αν έγινε γραφικός με ότι έγραψα, αλλά έγραψα αυτά που νιώθω, και δε περιμένω να τα σεβαστούν ή να τα πιστέψουν πολλοί..
Καλή καρδιά και ευχαριστώ που με διαβάσατε :)

Φιλικά

Βασιλέλλης Νίκος (γιατί δε μ'αρέσει να κρύβομαι πίσω απο ανωνυμίες) :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Revolution_Web την 07 Οκτ 2011 12:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
www.ne-aegean.gr

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 07 Οκτ 2011 12:35

Φίλε μου, είναι πολύ θετικό ότι εκτός από το ότι το βλέπεις σαν δουλειά ...έχεις και ένα όραμα.

Παρ' αυτά θεωρώ ότι έχεις παρεξηγήσει λίγο την δωρεάν καταχώρηση. Δεν είναι έλλειψη εκτίμησης γι αυτό που παρέχεις, είναι "content" για μια νέα προσπάθεια.

Θα αντιμετωπίσεις πολύ συχνά την ερώτηση "Πόσα ξενοδοχεία έχεις? Πόσες ταβέρνες?" ...εκεί θα βοηθήσουν οι..."τζαματζήδες"!

Anyway...είναι επιλογή σου το πως θα λειτουργήσεις το τμήμα πωλήσεων και marketing, και το αποτέλεσμα θα δείξει αν έχεις δίκιο ή άδικο...

Όποτε θέλεις μιλάμε λοιπόν.

Καλή συνέχεια!
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 07 Οκτ 2011 13:21

Revolution_Web έγραψε:Μου αρέσει που σας βλέπω ενεργούς για το θέμα που άνοιξα και ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον :)

Ας απαντήσω λοιπόν βήμα-βήμα

1) Φίλε Delimicic ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και να είσαι σίγουρος ότι μιλήσουμε,
και με πμ για να μου πεις τις απόψεις σου για τον τομέα μάρκετινγκ σχετικά με το portal. Μου αρέσει, το directory σου και είναι στη λίστα μου εδώ και καιρό, για όταν ανοίξω το portal να διαφημιστώ. Με όλο το σεβασμό, διαφωνώ και πάλι για τη δωρεάν καταχώρηση. Η σωστή δουλειά πρέπει να πληρώνεται και ανάλογα. ΘΑ μπούνε μέσα αυτοί μόνο που θα εκτιμήσουν τη προσπάθειά μου. Ας το κάνω εν τέλει να το βλέπω μόνο εγώ.

2) Φίλε chrispen ευχαριστώ και σένα, για τη φιλική συμβουλή-επίθεση που κάνεις. Είναι και αυτή μέσα στο παιχνίδι που περιμένω να αντιμετωπίσω.
Πάμε όμως να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά..
Το συγκεκριμένο Portal ΔΕΝ είναι "κανάκεμα" προς τα ξενοδοχεία...
Αλλά, μια βοήθεια, με τα μέσα που γνωρίζω, για μια περιοχή που αγαπάω και μου πονάει τουριστικά, και που έχω αφιερώσει απίστευτο χρόνο, κόπο και χρήμα για να βγάλω αυτό που είναι σχεδόν έτοιμο.

Το κάνω με την καρδιά μου μεν για να βοηθήσω, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ξεχνάω και την ιδιότητα μου ως εν δυνάμη επιχειρηματίας, όποτε και πρέπει κατά κάποιο τρόπο να κάνω απόσβεση όσο έχω δημιουργήσει και ξοδέψει, καθώς και να πληρώσω την επερχόμενη, δυνατή διαφημιστική καμπάνια που έχω προγραμματίσει, αφήνοντας τους πελάτες που με εμπιστευτικάνε ικανοποιημένους σε βάθος χρόνου..

Δε λέω οτι θα κάνω θαύματα, ούτε ότι είμαι ο όσιος Νίκος που θα σώσει την παρτίδα του..
Μπορώ όμως να βάλω ένα λιθαράκι και γω σε ένα αγώνα, βγάζοντας ένα λογικό κέρδος
συνάρτηση της προσπάθειας που έκανα, κάνω και αυτής που σκοπεύω να κάνω?

Το αν έρθουν ή όχι, ξενοδόχοι, εστιάτορες κτλ με 50 ή 100 το χρόνο, στηρίζοντας για αρχή μια ιδέα και ένα όνειρο να γίνει πραγματικότητα, δε με νοιάζει.. Ας έρθουν όποιοι πραγματικά πιστέψουν σε μένα και τη δουλειά μου. Και να μην έρθουν πάλι καλή καρδιά. Εγώ γεμάτος θα νιώθω ότι έδωσα σάρκα σε ένα όνειρο απλά ο κόσμος δε πίστεψε σε αυτό..

Δε πάω να σηκώσω τους ξενοδόχους που δε πιστεύουν σε μένα, σε καμία περίπτωση. Αυτοί που πάνε καλά ένα τέτοιο portal θα περάσει απαρατήρητο για αρχή.. Μπορώ όμως να αναδείξω τα ενοικιαζόμενα και ανθρώπους-επιχειρηματίες που είναι στο περιθώριο, εκτός κλίκας, και αυτή τη στιγμή πονάνε οικονομικά...

Γιατί ας τα πούμε τα πράγματα με το όνομά τους.. Το Χ ξενοδοχείο θα προτείνει τα "φιλαράκια" του τους εστιάτορες που θα πάει ο επισκέπτης να φάει και τα "φιλαράκια" Rent Car παίρνοντας και τις ανάλογες προμήθειες...
Μέσα από το δικό μου portal, θα φανούνε και οι υπόλοιποι...
Η ταβερνούλα δηλαδή που είναι κρυμένη σε μια όμορφη πλαγιά, αλλά δεν έκανε το σωστό DEAL με τα ξενοδοχεία και τώρα σκοτώνει μύγες.....

Το portal μου είναι μια ιδέα-όνειρο που σκοπεύω να δώσω σάρκα και οστά... Όποιος πιστεψει σε αυτό, και έχουμε κοινό όραμα θα έρθει.. Και ήδη πριν ακόμη βγεί έχω περίπου 40 άτομα που έχουνε πιστέψει σε αυτό το όνειρο και περιμένουν να το δείξω και να μπούνε.

Με συγχωρείτε εαν κούρασα με τον μακρύ μονόλογο ή αν έγινε γραφικός με ότι έγραψα, αλλά έγραψα αυτά που νιώθω, και δε περιμένω να τα σεβαστούν ή να τα πιστέψουν πολλοί..
Καλή καρδιά και ευχαριστώ που με διαβάσατε :)

Φιλικά

Βασιλέλλης Νίκος (γιατί δε μ'αρέσει να κρύβομαι πίσω απο ανωνυμίες) :)
Με τον chrispen μιλησαμε με πμ και φυσικα εκφραζει ενα μεγαλο μερος των ξενοδοχων(ειμαι και εγω ξενοδοχος) και εν μερει ισχυουν αυτα που λεει,αλλα ας μην κολαμε εκει.Αυτο που μετραει σε εσενα ειναι οτι το πονας το σαιτ που θα φτιαξεις και εφοσον το πονας αργα η γρηγορα θα γινει ενα αξιολογο σαιτ που θα βρει διαφημιζομενους.
Ελπιζω να μην κανεις μεγαλη αναφορα στο Μανταμαδο γιατι θα μου ξυπνησεις αρνητικες μνημες και δεν θα το αξιολογησω αντικειμενικα :hammer:
οσο για το ντομειν εχω 2 φιλετα ντομειν σχετικα,ελπιζω να χεις βρει κατι καλο γιατι θα το χεις για παντα....
good luck...

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 07 Οκτ 2011 13:38

Φίλε scoobby ξέρω πως σκέφτονται οι ξενοδόχοι. Έχω μιλήσει με αρκετούς στην περιοχή μου και γνωρίζω τη δυσπιστία που υπάρχει σε τέτοιες δουλειές όπως αυτή που ετοιμάζω, αλλά και το συνεχόμενο βομβαρδισμό που έχουνε από διαφημιστές μέσω μαιλ.
Σκοπός δικός μου είναι να ξεχωρίσω από τη μάζα των συναδέλφων μου, και να κάνω τα ξενοδοχεία να έρθουν σε μένα από μόνα τους :)

Όσο για το Μανταμάδο, θα τον αναλύσω όσο το δυνατόν λιγότερο, γιατί μάλλον έκανες στρατό εκεί :P

Domain έχω ήδη. Ευχαριστώ :)
www.ne-aegean.gr

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 07 Οκτ 2011 19:52

Δεν μιλάω με κακία ούτε κάνω επίθεση, τουναντίον προσπαθώνα σε βοηθήσω να κάνεις κάτι χρήσιμο. ΓΙ'αυτό σου λέω για καταλόγους παίρνω προσφορές κάθε γ------μενη μέρα . Δεν ενδιαφερόμαστε τουλάχιστον ή ειδικά στη Κρήτη. Κάνε κάτι χρήσιμο να βγάλεις και εσύ λεφτά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες