Προτάσεις για τουριστικό οδηγό

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 02 Οκτ 2011 20:41

Καλησπέρά σας
Ετοιμάζω κάποιο τουριστικό οδηγό για μια περιοχή της Ελλάδος χαμηλής με πληθυσμό περίπου 200 χιλ.κατοίκων.
Είναι σχεδόν ολοκληρωμένος και πιθανόν πρίν το τέλος του μήνα να το ανοίξω και επίσημα οπότε να δεχτώ και τις όποιες κριτικές κατασκευαστικά :)

Στο σημείο που θα ήθελα τη γνώμη σας είναι στο θέμα τιμολόγησης των καταχωρημένων επιχειρήσεων που θα έχω. Σαν πρώτη σκέψη, το έχω ως εξής:
α) Δε θα υπάρχει δωρεάν καταχώρηση
β) Στην πρώτη πληρωμένη καταχώρηση να εμφανίζεται το Link, διεύθυνση, όνομα, τηλ, μέχρι 5 φωτος, google map, σχόλια επισκεπτων με κόστος περίπου 50 ευρώ το χρόνο
γ) Στη δεύτερη να υπάρχει περιγραφή στα ελληνικά και Αγγλικά, παροχές υπηρεσιών για ξενοδοχεία, τιμοκατάλογος για εστιατόρια και μέχρι 20 φωτος, google map, σχόλια, φόρμα άμεσης επικοινωνίας στα 100 ευρώ το χρόνο

Για το συγκεκριμένο portal έχουμε ρίξει απίστευτη δουλειά πολλών μηνών, έχω πληρώσει να γραφτούν τα κείμενα από την αρχή με συλλογή πληροφοριών από διάφορα sites, και θα είναι επίσημα μεταφρασμένο κατά το μεγαλύτερο μέρος του στα Αγγλικά.

Δε θέλω ακόμη να σας πω για ποιά περιοχή είναι, αλλά όπως ξανανέφερα όταν θα το ανοίξω θα το αναφέρω στο forum και να δεχτώ και κριτικές στο κατασκευαστικό κομμάτι :)

Δεν ξέρω αν με τις τιμές που σκέφτομαι να δώσω, σκοτώνω το Portal, αλλά από την άλλη πως θα εμπιστευτεί ο κόσμος ένα τέτοιο site που είναι ουσιαστικά στον πάτο για να δώσει έστω και 50 ευρώ...? Οπότε θέλω τις γνώμες σας..

Και αν έχετε την καλοσύνη και στο θέμα τιμών για τα banner των καταχωρημένων πελατών μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας: www.rweb.gr
Ταξιδιωτικός Οδηγός Βορειοανατολικού Αιγαίου:
www.ne-aegean.gr

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 02 Οκτ 2011 20:43

Ξέχασα να αναφέρω ότι σκέφτομαι ακόμη για αρχή να τους δώσω το δικαίωμα να καταχωρηθούν 3 μήνες σαν trial για μια και μόνο φορά. Αλλά ακόμη κι αν το κάνω αυτό, ποιά καταχώρηση να τους δώσω?
www.ne-aegean.gr

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 03 Οκτ 2011 00:03

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω... αλλά οι κατάλογοι με ετήσια συνδρομή ίσως φτάνουν στο τέλος τους.

Για πιο λόγο ένα ξενοδοχείο να πληρώσει για να εμφανίζεται σε έναν κατάλογο με χαμηλή επισκεψιμότητα;

Υπάρχουν δεκάδες δωρεάν κατάλογοι... και κυρίως αυτό που ενδιαφέρει ένα ξενοδοχείο είναι οι κρατήσεις... αν δε προσφέρεις σύστημα κρατήσεων γιατί να πληρώσουν;

Αν παρόλα αυτά θέλεις να προχωρήσεις σε έναν κατάλογο επί πληρωμή... στόχευσε στην ποσότητα (αν είναι εφικτό) με χαμηλή τιμή εγγραφής.

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 03 Οκτ 2011 00:10

Gigenis ποσό κατά τη γνώμη σου είναι το χαμηλό κόστος?
Αλλά βέβαια σε συνάρτηση με αυτά που θα τους προσφέρω στην καταχώρηση...
Όσο για την επισκεψιμότητα, εννοείται ότι θα είναι χαμηλή, στην αρχή όμως...
Γιατί πιστεύω λόγο των γνώσεων που έχουμε στα θέματα προώθησης μπορούμε σύντομα
να το κάνουμε να πάει αρκετά καλά.
www.ne-aegean.gr

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 03 Οκτ 2011 00:15

Όταν ξεκινούσα τον κατάλογο για την Κρήτη είχα σκοπό να τον χρεώνω 20-30 ευρώ... αλλά στην πορεία άλλαξαν τα δεδομένα και τελικά τον έκανα δωρεάν.

Θα έλεγα ότι 20 για απλή και 50 για για φουλ έξτρα είναι καλές τιμές... εξαρτάται βέβαια και πως σκοπεύεις να το προωθήσεις.

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 03 Οκτ 2011 00:29

Έριξα μια ματιά στον κατάλογο σου, κατασκευαστικά και σχετικά με τι έχεις συμπεριλάβει μέσα σαν ιδέα είναι ωραίος. Αλλά στο καταλόγο που ετοιμάζουμε θα έχουμε πολύ περισσότερες πληροφορίες, και μεγαλυτερη ποικιλία από καταστήματα, και δραστηριότητες για τις περιοχές που αναφερόμαστε απ' ότι έχεις βάλει www.greececrete.com/ .
Και ήδη με μετάφραση επίσημη στα Αγγλικά.. Δε πιστεύεις οτι σκοτώνω και τον κατάλογο αλλά και τον κόπο που έχουμε ρίξει σαν ομάδα με τις τιμές που προτείνεις?
www.ne-aegean.gr

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 03 Οκτ 2011 00:36

Αν μπορείς να τον πουλήσεις στις τιμές που ανέφερες, τότε μη το σκέφτεσαι καθόλου.

Μη ξεχνάς όμως ότι είμαστε στην χειρότερη οικονομική κρίση... αλλιώς θα αντιδράσει ο (άσχετος με το ίντερνετ) ιδιοκτήτης επιχείρησης όταν ακούσει 20€ κι αλλιώς όταν ακούσει 50€.

Γι' αυτόν όλες οι σελίδες είναι ίδιες και φτιάχνονται με το πάτημα ενός κουμπιού :)

Κι από την άλλη με τα 50€ μπορεί να μπουν πχ. 20 επιχειρήσεις και με τα 20€ να μπουν 50... το τελικό ποσό θα είναι ίδιο!

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 03 Οκτ 2011 00:42

Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να πουλήσω στις τιμές που ανέφερα αλλά ακόμη κι αυτές για όλη τη δουλειά που έχουμε κάνει είναι χαμηλά.. Αυτό βέβαια το ξέρουμε μόνο εμείς που βρισκόμαστε εδώ μέσα :)
O ιδιοκτήτης επιχείρησης πράγματι αντιδράει έτσι όπως λες.. Αλλά καλύτερα να βγω στο δρόμο να πουλάω ποπ κορν παρά να δώσω τη δουλειά μου σε τέτοιες τιμές :lol:
www.ne-aegean.gr

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 03 Οκτ 2011 00:52

Όσο για την κρίση που περνάμε, τώρα είναι που πρέπει ο κόσμος που ασχολείται με τον τουρισμό να διαφημιστεί με κάθε τρόπο και σε κάθε μέσο.. Είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να σώσει ότι έχει μείνει σε αυτό τον τόπο.. το συνάλλαγμα από τους ξένους...
και εκεί αποσκοπώ με τη δουλειά μου..
όχι όμως να γδάρω τους επιχειρηματίες με τις τιμές που θα ζητάω και χωρίς να κάνω σωστή δουλειά αλλά όχι βεβαια και να δώσω τη δουλειά μου τσάμπα.. :)
www.ne-aegean.gr

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 03 Οκτ 2011 00:54

Δυστυχώς πλέον το αν μπορείς να πουλήσεις στις τιμές που ορίζεις (γενικά μιλάω) δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του καταλόγου και την δουλεια που έχει πέσει για την δημιουργία του, αλλά με το αν ξέρεις να πουλήσεις και αν φυσικά έχεις δίκτυο πωλήσεων.

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 03 Οκτ 2011 01:05

korgr με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο με αυτό που λες...
Απλά η ερώτηση μου επικεντρώνεται στο ποια θα ήτανε η λογική κλίμακα τιμολόγησης για ένα Portal στα πρώτα βήματά του και με τα στοιχεία που θα έχω πάνω.
Δηλαδή δε μπορώ να παω να τους ζητήσω 500 ευρώ για μια απλή καταχώρηση αλλά και τα 20 τα θεωρώ χαμηλά :)
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να καταλάβω πως θα μπορέσω να το κοστολογίσω πέριπου λογικά για να μη φανεί ούτε πολύ ακριβό αλλά ούτε και να καίω το portal :)
[/img]
www.ne-aegean.gr

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 03 Οκτ 2011 03:36

thn "ekapses" thn efarmogh me to pou skefthkes na mhn exeis free eggrafes mesa.. oi free eggrafes yparxoun gia na ksexorizoun oi professional.. ektos autou.. o free molis dei ton antagonisth tou apo pano isos trexei na thn kanei kai autos professional..

times mporei na sou pei o kathenas thn gnomh tou.. an dineis oloselidh kataxorhsh den mporeis na peseis kato apo ta 200 euro ton xrono giati xeftilizeis thn douleia sou kai ton kopo sou.. tha mou peis pou na vreis pelates tetoies epoxes me 200aria? einai thema tmhmatos polhseon.. opos eipan kai oi prohgoumenoi.. monoi tous den tha erthoun alla kai esy na pas na tous vreis prepei na tous peiseis oti t0 200ari (h opoia timh valeis) tha to paroun piso polaplasio meso ths istoselidas sou..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 03 Οκτ 2011 11:32

Fafos το σκέφτηκα να έμπαινα στη διαδικασία των free εγγραφών και δε το έχω αποκλείσει τελείως ακόμη... Αλλά δε ξέρω τι θα έπρεπε να τους προσφέρω στη free εγγραφή.. Και τι θα γίνει στη περίπτωση που πάνε όλη και μπούνε free?? :lol:

Αν υποθέσουμε οτι βάζω και το free, με τι κλίμακες θα καλύψω μέχρι το ποσό των 200 ευρώ που θα είναι η ολοσέλιδη? Και σε αυτές τις ενδιάμεσες κλίμακες τι προτείνεις να τους προσφέρω?
πχ 50ευρώ μέχρι 5 φώτος,link, google map

Και γω σκέφτηκα ότι πράγματι 200 ευρώ αξίζει η προβεβλημένη, αλλά είπα για τον πρώτο χρόνο να τους τη δώσω 100 και του χρόνου το πάω στα 200. Με τους πελάτες του πρώτου χρόνου που με εμπιστέφτηκαν να παραμένουν στα 100 για πάντα. Γιατί πιστεύω ότι θα υπάρχουν αρκετοί δύσπιστοι και δε θα μπουν (ενώ θα θέλουν) με τα 100 ευρώ.Οπότε θα μου έρθουν του χρόνου και το τρένο θα έχει πετάξει στα 200. :)
www.ne-aegean.gr

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 03 Οκτ 2011 11:54

Πρόσεξε με τι σκεπτικό ξεκινάς πάντα έναν κατάλογο.
«Χέσε εμένα τον ιδιοκτήτη του site που θέλω να βγάλω κανα φράγκο, χέσε τους επαγγελματίες που θέλουν να προβληθούν, ο χρήστης για ποιο λόγο θα θέλει να μπει στον κατάλογό μου; Τι έχω να του προσφέρω; Ποιο είναι το τυράκι;»

Όλα τα άλλα έπονται!

Και ναι οι free εγγραφές (έστω του τύπου, επωνυμία - τηλέφωνο) σου χαρίζουν content που αν δεν το έχεις πρέπει στο ξεκίνημα να προσφέρεις τουλάχιστον 100 ετήσιες συνδρομές δώρο. Πάντα το ξεκίνημα ενός καταλόγου είναι το δύσκολο! Πρέπει ακόμα και ως άγνωστος να περιέχει καταχωρήσεις, πληροφορίες κλπ

Και όπου πληροφορίες, πράγματα που θα προσελκύσουν επισκέπτες (πληροφορίες που πιστεύω θα έχεις αρκετές σύμφωνα με αυτά που ανέφερες).

Επιφυλάσσομαι φυσικά να δω και την δουλειά που έχει γίνει ;)

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 03 Οκτ 2011 13:08

Φίλε Korgr η ιδέα σου με τις ετήσιες δωρεάν συνδρομές για το πρώτο χρόνο είναι πάρα πολύ καλή... Και όχι μόνο 100.. συμφωνώ απόλυτα..
Αν μπω στη διαδικασία δωρεάν καταχωρήσεων, χάνω αυτό που έχω στο μυαλό μου να κάνω...
Να προσφέρω αυτές τις άτιμες τις πληροφορίες που τόσο πολύ πασχίζει να βρεί ο ξένος τουρίστας για τις περιοχές που ετοιμάζω.....
Θέλοντας λοιπόν να έχω το Portal σωστό στο θέμα πληροφορίων, συνεπάγεται αυτό και πληροφορίες για τα εν λόγω καταστήματα...Να αξίζει να μπεί να να δει ο επισκέπτης από Γερμανία πχ.. Αλλά βάζοντας τις εντελώς δωρεάν καταχωρήσεις δε θα τους δίνω δικαίωμα να προσφέρουν τις πληροφορίες που χρειάζεται ο επισκέπτης να ξέρει για την εν λόγω επιχείρηση (τιμές για το μενού, φωτογραφίες του καταστήματος κτλ εαν μιλάμε για ταβερνα ας πούμε)

Όσο για τις πληροφορίες που παρέχω εγώ άμεσα στονεπισκέπτη σχετικά με τις περιοχές που θα αναφέρω, έχω κάνει αρκετά καλή δουλειά, ξέρω όμως ότι δεν είναι στα επίπεδα που θα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος εγώ και θα θέλει προσθήκες (κατά τα δικά μου πάντα μάτια :) )
Απλά αν θελω να το φτάσω εκεί ακριβώς που επιθυμώ, θα χάσουμε και την επόμενη Season..
Και δε σηκώνει άλλη μια τέτοια τουριστική "σφαλιάρα" η εν λόγω περιοχή όπως έγινε φέτος...
www.ne-aegean.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης