Παραγγελίες από το ίντερνετ!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pulp

Δημοσίευση από Pulp » 10 Οκτ 2011 23:26

Βιβλία από που παραγγέλνεται?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Οκτ 2011 00:40

scoobby έγραψε:Τωρα το αμαζον εχει παρα πολλα προιοντα που σου λεει δεν στελνονται Ελλαδα......
δεν έχω βρει κάτι που να θέλω και να μη το στέλνει Ελλάδα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Οκτ 2011 00:41

Zizo έγραψε: Και ξανά έρχομαι πίσω στο αρχικό θέμα "Παραγγελίες από το ίντερνετ!" Μου ξεφεύγει κάτι? Υπάρχει καμιά τρύπα που εγώ τα βλέπω όμορφα τα πράματα -200€ ενώ στην πραγματικότητα ξεχνάω κάποια πρόσθετα ευρό?
εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς.. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 11 Οκτ 2011 01:59

Θέλω να πω: είναι τελική η τιμή ή τα "200" διαφοράς θα τα ξανά δώσω σε μεταφορικά φόρους κτλπ. Βασικά κιας έχει μεταφορικά.. πόσο ακριβά μπορεί να είναι?

Δεν κερδίζεις και λίγα. Θα μπορούσες να πάρει μνήμες και μπιχλιμπίδια...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 11 Οκτ 2011 02:19

Από ebay αγόρασα πάρα πάρα πολλές φορές και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Απλώς επιλέγεις top sellers. Μόνο μια φορά έπεσε σε "ψιλο-απατεώνα", ο οποίος δεν μου έστειλε το προϊόν συστημένο αλλά με απλή αποστολή (ενώ είχα πληρώσει για συστημένο με ασφάλεια) και μου το έκλεψαν στο ταχυδρομείο. Όταν το προϊόν δεν είναι συστημένο δεν μπορείς να ξέρεις σε ποιο σταθμό κλάπηκε. Πάντως κινήθηκα άμεσα και μέσω του paypal μέσα σε λίγες μέρες πήρα τα χρήματά μου πίσω.
Από την άλλη το Amazon είναι εγγύηση.
Έχω παραγγείλει και από το play.com όπου τα μεταφορικά είναι δωρεάν (ή τουλάχιστον έτσι ήταν όταν παρήγγειλα) αλλά "τσιμπούν" λίγο οι τιμές του...

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 11 Οκτ 2011 16:01

Το Play.com δεν στέλνει αντικείμενα αξίας πάνω από 30 λίρες στην Ελλάδα εδώ και καιρό λόγω Ελλήνων απατεώνων "καταναλωτών" ( δήλωναν ότι δεν έλαβαν τίποτα και τους τα έστελνε διπλά και τριπλά ).

Το Amazon είναι εγγύηση και εδώ και καιρό συμφέρει πολύ. Τα αντικείμενα που δεν στέλνει είναι μόνο τα ογκώδη ( πάνω από 20 κιλά νομίζω π.χ. τηλεοράσεις πάνω από 30" )
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Οκτ 2011 16:53

Zizo έγραψε:Θέλω να πω: είναι τελική η τιμή ή τα "200" διαφοράς θα τα ξανά δώσω σε μεταφορικά φόρους κτλπ. Βασικά κιας έχει μεταφορικά.. πόσο ακριβά μπορεί να είναι?

Δεν κερδίζεις και λίγα. Θα μπορούσες να πάρει μνήμες και μπιχλιμπίδια...
όπως έχω γράψει παραπάνω το amazon.co.uk ΔΕΝ ΕΧΕΙ μεταφορικά κόστη προς Ελλάδα (για παραγγελίες άνω των 35GBP) οπότε με ποιον άλλον τρόπο θα μπορούσες να "χάσεις" τα 200 που κέρδισες;

η Αγγλία είναι ΕΕ, δεν υπάρχουν φόροι εισαγωγής ανάμεσα στις χώρες, τον φόρο τον πληρώνεις εκεί στο amazon και είναι ο εθνικός φόρος των 23%.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 11 Οκτ 2011 19:50

viktoras έγραψε:Το Play.com δεν στέλνει αντικείμενα αξίας πάνω από 30 λίρες στην Ελλάδα εδώ και καιρό λόγω Ελλήνων απατεώνων "καταναλωτών" ( δήλωναν ότι δεν έλαβαν τίποτα και τους τα έστελνε διπλά και τριπλά ).
Μένω Κύπρο φίλε, οπότε δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο! :)

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 17 Οκτ 2011 04:07

cordis έγραψε:
scoobby έγραψε:Τωρα το αμαζον εχει παρα πολλα προιοντα που σου λεει δεν στελνονται Ελλαδα......
δεν έχω βρει κάτι που να θέλω και να μη το στέλνει Ελλάδα.
εμενα ενα στα 5 προιοντα που ψαχνω και παντα κοιταω και εκει λεει οτι δεν μπορει να μοy το στειλειαπο τοcom ομως

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 17 Οκτ 2011 23:25

και στο amazon.co.uk με τις εγγυήσεις ας πούμε από videogames ή pc και γενικά τέτοιον εξοπλίσμο πως είναι;
αν συμβεί κάτι το στέλνεις πίσω και στο φτιάχνουν ή στο αντικαθιστούν;
και κάτι σημαντικό υπάρχει σήμα σε κάθε προιον στο site ώστε να ξέρω απευθείας ότι το πουλάει το ίδιο το amazon για ασφάλεια περισσότερη... :)
Γιατί βλέπω ότι έχει free delivery εδώ και π.χ ένα βιντεοπαιχνίδι που θα βγει εδώ που το βρίσκεις από 50 ευρώ εκεί το έχει 38.
Και λέμε ότι χρησιμοποιώ prepaid card που έχω μέσα ήδη το πόσο, αυτοί μόλις κάνω αγορά παιχνιδιού το τραβάνε από εκεί, αλλά αν δεν φτάσει το παιχνίδι ποτέ ( λέμε μία στο εκατομμύριο ) θα μπορεί να γίνει διαδικασία να μου στείλουν είτε άλλο είτε τα χρήματα; :)
Και κάτι άλλο ( ελπίζω να μην με βρίσετε ή σας κουράζω πάλι με τις ερωτήσεις μου ) έρχεται απόδειξη με το κούριερ ή έρχεται ηλεκτρονικά και μετράει ή μπα;;; :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 17 Οκτ 2011 23:34

@Spyrostagas:

Το amazon έχει εκπληκτικό support, το καλύτερο που έχω συναντήσει στη ζωή μου (και πίστεψέ με, έχω περάσει πολλές ώρες στο τηλέφωνο με support διαφόρων εταιρειών). Όσες φορές το χρειάστηκα ήταν άψογο. Από Αγγλία βέβαια, στην Ελλάδα δε μου 'χει τύχει, αλλά δεν έχω λόγο να πιστεύω πως δε θα βγάλεις άκρη με ό,τι χρειαστεί.

Αν το πουλάει το amazon θα στο λέει (πχ "Dispatched from and sold by Amazon.co.uk").

Όσο για το αν δε φτάσει, λογικά και στην Ελλάδα θα το στέλνουν με εταιρεία που έχουν τη δυνατότητα να ελέγξουν το που βρίσκεται, αλλά δε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά.

Απόδειξη έχει μέσα η συσκευασία, αλλά είναι αγγλική.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 17 Οκτ 2011 23:40

Videogames τι ακριβώς εγγύηση; Κι εδώ αν το γρατζουνίσεις δεν στο αλλάζουν.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα εταιρείας και πως διαχειρίζεται τις εγγυήσεις τις ( αν "ισχύουν" κανονικά και στην Ελλάδα ), χωρίς να είμαι σίγουρος φαντάζομαι λόγω ΕΕ υποχρεούνται να σε καλύψουν.

Σε κάθε προϊόν αν το πουλάει το ίδιο το Amazon αναφέρει "sold by Amazon" και το Amazon παίζει ρόλο αποθήκης/διανομέα για τον πωλητή αναφέρει "Fullfiled by Amazon".

Αν και κανονικά η Ελλάδα δεν συμμετέχει στο Amazon marketplace ως προορισμός αποστολής [ πωλητές άσχετοι με το Amazon που πουλάνε στο Amazon ] έχω αγοράσει από αρκετούς. Αρκεί να έχουν international shipping options.

Το παιχνίδι να μην φτάσει δύσκολο, συνήθως έρχεται κατ' ελάχιστα συστημένο αλλιώς με Courier [ εξαρτάται τον τρόπο αποστολής που θα επιλέξεις ]. Το Amazon σου στέλνει εκ νέου κάτι αν ισχυρισθείς ότι το έχασες. Φυσικά αυτό θα πρέπει να ισχύει και το tracking να μην υποδηλώνει το αντίθετο...

Η απόδειξη έρχεται μέσα στο δέμα ( invoice ) αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορούσαν να περάσουν κάπου ( ως προσωπικό έξοδο ιδιώτη, όχι για επιχείρηση ).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος viktoras την 17 Οκτ 2011 23:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Οκτ 2011 23:45

scoobby έγραψε:εμενα ενα στα 5 προιοντα που ψαχνω και παντα κοιταω και εκει λεει οτι δεν μπορει να μοy το στειλειαπο τοcom ομως
δεν με ενδιαφέρει και ούτε ασχολούμαι ποτέ με το com γιατί και να μπορεί να τα στείλει θα έχουν και δασμούς στο τελώνιο, οπότε καλύτερα από τον Κοστόβολο εάν δε θες να μπεις στο co.uk :p

κατα τ'άλλα όπως τα λένε και παραπάνω. η εξυπηρέτηση στο amazon είναι εξωγήινη, τουλάχιστον έτσι φαίνεται στους Έλληνες που έχουν συνηθίσει να παρακαλάνε τα μαγαζιά και τις αντιπροσωπίες αντί να το κάνουν αυτές.
burnmind έγραψε: Απόδειξη έχει μέσα η συσκευασία, αλλά είναι αγγλική.
αλλά έχει αποδοθεί 23% στην Ελλάδα (εάν είναι η αποστολή προς Ελλάδα) οπότε δε μπορεί η εφορία να μη την κάνει δεκτή.
- follow me @twitter

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 17 Οκτ 2011 23:57

σχετικά με το videogame εννοώ να μην παίζει καθόλου,. Αλλά και γραντζούνιες μπορεί να έχει, αν και σπάνια... Στο ps3 δεν μου έχει τύχει ευτυχώς αλλά στο ps2 την πάτησα με παιχνίδι και το κατάστημα δεν μου το άλλαξε ποτέ και το είχα πάρει και καινούριο, μόλις είχε βγει... :)
οπότε θα γραφτώ και ελπίζω να μείνω απόλυτα ευχαριστημένος και να έρχονται γρήγορα τα παιχνίδια. Πάντως δεν ξέρω αν ισχύει αλλά έχω διαβάσει ότι σε διαθεσιμότητα αλλά και σε αποστολή είναι πολύ πιο γρήγοροι παρότι έρχονται από το εξωτερικό στην Ελλάδα σε αντίθεση με άλλα e-shop από Ελλάδα. Λογικά θα ισχύει.
Ωραία που μετράνε οι αποδείξεις, γιατί πέρσι είχα διαβάσει ότι οι αποδείξεις από το εξωτερικό δεν μετράνε, όποτε μία χαρά... :)
Ευχαρίστω όλους για τις απαντήσεις.
Και μόλις πάρω κάνενα multiplayer παιχνίδιι σας περιμένω.... :)
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης