Windows 8 interviews: Γιάννης Κατσιώτης - Senior Developer "Το τέλος των ιών..."

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Windows 8 interviews: Γιάννης Κατσιώτης - Senior Developer "Το τέλος των ιών..."

Δημοσίευση από cordis » 29 Σεπ 2011 15:20

Από όλα τα νέα χαρακτηριστικά που παρουσιάστηκαν στα Windows 8, ποια νομίζεις ότι είναι το πιο συναρπαστικά;

Σίγουρα η υποστήριξη για touch συσκευές είναι αυτή που ξεχωρίζει! Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση είναι η ικανότητά τους να τρέχουν τόσο σε x86 όσο και σε ARM επεξεργαστές, κρατώντας ταυτόχρονα compatibility με όλες τις εφαρμογές που τρέχουν ήδη σε Windows 7.

Ο Steven Sinofsky είναι τα πάντα για τα Windows, από το Development έως το Marketing. Πως τον ένιωσες στην σκηνή; Τι πιστεύεις για αυτόν ως μάνατζερ;

Είναι αρκετά τολμηρό το βήμα που ετοιμάζεται να κάνει η Microsoft και φρόντισε να το τονίσει αρκετές φορές. Δείχνει να πιστεύει στα νέα Windows και on stage ήταν πολύ σίγουρος για αυτό που παρουσίαζε. Προσωπικά με έκανε να νιώσω πως τα νέα Windows θα είναι πιο κοντά στον τελικό χρήστη αλλά και πιο ευέλικτα σε αλλαγές/προσθήκες που θα προκύψουν από τους beta testers

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα Windows 7, ποιες νομίζεις ότι ήταν οι ελλείψεις που ενδεχομένως είχαν τα Window 7; Ποιες από αυτές νομίζεις ότι θα πρέπει να αντιμετωπιστούν στα Windows 8;

Η Microsoft από τα Windows Vista και μετά προσπάθησε να αποκρύψει πολύπλοκες διαδικασίες από τον απλό χρήστη. Στα Windows 7 έφτασε σε ένα καλό σημείο αλλά δεν το ολοκλήρωσε. Τα Windows 8 θα ήθελα να είναι έτσι ώστε όταν θα δίνω το tablet στη μητέρα μου μετά από 1 λεπτό 'εξηγήσεων' να έχει καταλάβει πως λειτουργεί και να μπορεί να φτιάξει μια απλή shopping list.
Φυσικά όλες οι λειτουργίες για τους Power Users να συνεχίσουν να είναι ακόμα εκει απλά καλύτερα κρυμμένες. (Ένα Power User άλλωστε πάντα μπορεί να τις βρει)

Πιστεύεις ότι το Kinect θα διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στα Windows 8;

Αν γίνει re-design σε κάτι πιο compact όπως πχ στο μέγεθος μιας web cameras τότε σίγουρα ναι. Πόσο μάλλον αν μπορεί να γίνει embed σε κάποιο tablet/laptop.

Ποια είναι η γνώμη σου για το χρονικό διάστημα μεταξύ των ανανεώσεων των OS από τη Microsoft; Πιστεύεις ότι το 2012/2013 είναι σχετικά νωρίς;

Ενώ παλαιότερα έλεγα 'Περίμενε να βγει το SP1 και μετά βάλ' τα', τώρα 'Θέλω updates γρήγορα γιατί οι ανάγκες μου αλλάζουν, οι συσκευές αλλάζουν και δεν θέλω να μένω πίσω'. Οπότε μάλλον και πολύ αργούν!!

Από την άποψη της επιχείρησης, τι πιστεύεις ότι η Microsoft πρέπει να κάνει με τα Windows 8 ώστε να εξαναγκάσει έναν IT manager να ανοίξει το πορτοφόλι για την ανανέωση του λειτουργικού συστήματος;

Με δυο λόγια, βελτιωμένο security και Dummy User Protection. To 2o κατά τη γνώμη μου πιο σημαντικό και όπου dummy κάποιος μπορεί να το αντικαταστήσει με το 'κακόβουλος'.

Ποια είναι τα κορυφαία 3 πράγματα που θα ήθελες να δεις στα Windows 8;

Κάνοντας τα τρία, δύο απαριθμώ:
1. Νέο File System.
2. Τα Windows 8 να τρέχουν στο PC, στο Laptop, στο Table και στο κινητό μου (και φυσικά να έχω PC/Laptop/Tablet και κινητό!).
bonus. Το τέλος των ιών και ταυτόχρονα της χρήσης anti-virus!

HTML5 και JavaScript, τι θα κάνουν οι .Net Developers τώρα που θα είναι εύκολο να φτιάχνουν εφαρμογές και Developers που μέχρι τώρα έφτιαχναν μόνο διαδικτυακές εφαρμογές;

Θα γράφουν ακόμα καλύτερες/ομορφότερες εφαρμογές μιας και το UI θα μπορεί να γίνει πολύ πιο εύκολα design από αρκετούς επαγγελματίες. Ένα καλό (και φθηνό) design σε html βρίσκεται πιο εύκολα απ' ότι σε XAML.
Κατα τ'άλλα πιστεύω πως δεν χρειάζεται να αισθάνονται καμία απειλή. Συνεχίζει να είναι Windows Desktop Development και αυτό χρειάζεται χρόνο για να μάθεις να το κάνεις καλά. Μια φράση που χαρακτηρίζει καλύτερα την άποψή μου πάνω σε αυτό είναι :
'Το ότι ξέρω να γράφω C++ δεν σημαίνει ότι μπορώ να γράψω και σωστούς drivers για την κάρτα γραφικών μου.'

Γιάννης Κατσιώτης,
twitter: http://twitter.com/djsolid
linkedin: http://gr.linkedin.com/in/jkatsiotis
Microsoft MVP,
Senior Developer at Institute for the Management of Information Systems
CTO of Parking Defenders Startup
Κάποια από τα καπέλα μου φοράω αυτή την περίοδο είναι Web Developer, Windows Phone Developer και Android Developer
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες