Πρόταση για δίκτυα και διαφημιζόμενους.

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Σεπ 2011 13:51

δεν θα το είχες αν δεν σου τον έφερνα.

το ότι μπορείς να μου την "φέρεις", ναι μπορείς, αλλά δε θα σου ξαναφέρω κι εγώ κανέναν εάν το ανακαλύψω.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 28 Σεπ 2011 13:53

σίγουρα για πάντα δεν γίνεται, αλλά για 6 μήνες ή έναν χρόνο δεν θα ήταν άσχημο φυσικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Σεπ 2011 13:54

απλά συζήτηση κάνουμε, ο καθένας από την πλευρά του δίκιο έχει, και δίκιο θα συνεχίσει να έχει από την στιγμή που μιλάμε μόνο για τα άκρα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 28 Σεπ 2011 14:00

και εγω οταν απαντησα για 1 χρονο σκεφτομουν ,,
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 28 Σεπ 2011 14:17

cordis έγραψε:αντίστοιχα θα μπορούσα να του πάω έναν πελάτη, που μέχρι πρότινος πήγαινε στο διπλανό σουβλατζίδικο, ο οποίος έχει 4μελή οικογένεια και τρώει σουβλάκια 2 φορές την εβδομάδα για 50 χρόνια.

γιατί από αυτόν να μη μου δίνει forever;
γιατι αντικειμενικα η δουλεια σου/εργασια σου δεν αντιστοιχει στο να πληρωνεσαι για 50 χρονια επειδη εφερες εναν πελατη...διαφημιση θελει να κανει ο ανθρωπος οχι να βαλει συνεταιρο στο μαγαζι του...δεν υπαρχει παντοτινη διαφημιση
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Σεπ 2011 14:25

αν ήθελε μόνο διαφήμιση ας αγόραζε ένα banner για ένα μήνα, από την στιγμή που έκανε affiliate ήθελε πωλητή. Κι εγώ ως πωλητής την δουλειά μου την έκανα, του έφερα τον καλό πελάτη.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 28 Σεπ 2011 14:27

αυτα που εγραψα εχουν να κανουν καθαρα για το lifetime cookie που προταθηκε και που δεν στεκει κατα την αποψη μου...καλο ειναι να κανουμε λογικες προτασεις στα δικτυα/διαφημιζομενους αν θελουμε να εχουμε και καποια αποτελεσματα...για cookies μεγαλυτερου διαστηματος φυσικα ειναι συζητισιμο
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 28 Σεπ 2011 14:32

cordis έγραψε:αν ήθελε μόνο διαφήμιση ας αγόραζε ένα banner για ένα μήνα, από την στιγμή που έκανε affiliate ήθελε πωλητή. Κι εγώ ως πωλητής την δουλειά μου την έκανα, του έφερα τον καλό πελάτη.
το οτι εκανε affiliate σημαινει οτι θελει την πωληση με τους ορους του συμβολαιου

η συμφωνια που κανει καποιος διαφημιζομενος πριν υπογραψει με καποιο δικτυο περιλαμβανει συγκεκριμενου χρονικου διαστηματος cookie, αν του ελεγαν τα δικτυα/εμεις οτι δουλευουμε μονο με lifetime cookie θα σου πει αντε γεια..και το ιδιο θα εκανες και εσυ στην θεση του

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Σεπ 2011 14:34

όπως έγραψα, συζήτηση κάνουμε, τον δικηγόρο του διαβόλου κάνω.

φυσικά και το πιο δίκαιο είναι κάπου στην μέση, απλά τώρα γέρνει προς τους merchants νομίζω. ;)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Σεπ 2011 14:36

free3yourmind έγραψε: το οτι εκανε affiliate σημαινει οτι θελει την πωληση με τους ορους του συμβολαιου

η συμφωνια που κανει καποιος διαφημιζομενος πριν υπογραψει με καποιο δικτυο περιλαμβανει συγκεκριμενου χρονικου διαστηματος cookie, αν του ελεγαν τα δικτυα/εμεις οτι δουλευουμε μονο με lifetime cookie θα σου πει αντε γεια..και το ιδιο θα εκανες και εσυ στην θεση του
οπότε τα δίκτυα ίσως θα πρέπει να υπογράφουν με καλύτερους όρους. ;)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 28 Σεπ 2011 14:37

free3yourmind έγραψε:
cordis έγραψε:αντίστοιχα θα μπορούσα να του πάω έναν πελάτη, που μέχρι πρότινος πήγαινε στο διπλανό σουβλατζίδικο, ο οποίος έχει 4μελή οικογένεια και τρώει σουβλάκια 2 φορές την εβδομάδα για 50 χρόνια.

γιατί από αυτόν να μη μου δίνει forever;
γιατι αντικειμενικα η δουλεια σου/εργασια σου δεν αντιστοιχει στο να πληρωνεσαι για 50 χρονια επειδη εφερες εναν πελατη...διαφημιση θελει να κανει ο ανθρωπος οχι να βαλει συνεταιρο στο μαγαζι του...δεν υπαρχει παντοτινη διαφημιση
Εφοσον ο πελατης ξαναρχετε και ξαναρχετε πληρωνεσε για τα σουβλακια και παίρνω και εγω το κομματι μου
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 28 Σεπ 2011 14:43

και εγω τον συνηγορο του διαβολου κανω :) και εμενα το συμφερων μου το lifetime cookie ειναι... απλα δεν ειναι δικαιο παρολο που θα μας αρεσε σε ολους για να λυσουμε ολοι τα οικονομικα μας προβληματα :)

Αλλα δικιο εχεις ας αφησουμε τις ακραιες περιπτωσεις και να μιλησουμε για το cookie lenght στα λογικα ορια...

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 28 Σεπ 2011 14:47

nackgr: Εφοσον ο πελατης ξαναρχετε και ξαναρχετε πληρωνεσε για τα σουβλακια και παίρνω και εγω το κομματι μου
Πολλες φορες η προμηθεια που δινουν ειναι ιση ή και μεγαλυτερη απο το κερδος τους...πχ. TP24, Petas.gr κτλ κτλ, οποτε καταλαβαινεις οτι αυτο δεν ειναι βιωσιμο...

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 28 Σεπ 2011 14:54

Μια τέτοια πρόταση θα είχε βάση όταν όλοι δεν θα τους έπαιζαν όλους. Αυτή τη στιγμή δεν συμβαίνει αυτό.
Αν όμως εμείς σαν affiliates κάνουμε στην άκρη τους διαφημιζόμενους που δίνουν λίγα, είτε πρόκειται για ποσοστό είτε για διάρκεια cookie, ε τότε ναι... θα μπει στην πρίζα να πληρώσει παραπάνω ο merchant.
Προς το παρόν πάντως, και με την κατάσταση που επικρατεί το 4% και το 30 μέρες cookie π.χ του PasPadou κάνει την ίδια δουλειά με το 9,5% και 365 μέρες cookie π.χ του bigmama.
Τα δίκτυα έρχονται σε συμφωνία με τους διαφημιζόμενους κα ισυμφωνούν σε 5 πράγματα. Απο κει και πέρα όμως τον λόγο τον έχουμε εμείς.

prosfores
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από prosfores » 28 Σεπ 2011 14:55

Και δικαιο ειναι το θεμα που εθεσα και λογικο και εφικτο, οπως γινετε και στο εξωτερικο, αλλα θελει μαγκια για να γινει, οταν θα υπαρχουν 20 παπουτσαδικα 20 ρουχαδικα 20 20 20 απο ολα, τοτε θα δειτε οτι θα γινει, και να σου πω ρε μεγαλε, εσυ με ποιους εισαι, με εσενα η με τους διαφημιζόμενους?
deal aggregator.
Όλες οι Προσφορές--->olesoiprosfores.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες