Dedicated Server χωρίς cPanel(οειδή)

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Antonis78

Δημοσίευση από Antonis78 » 24 Σεπ 2011 16:18

Καλησπέρα σε όλους

η εταιρεία που εργάζομαι, πήρε έναν dedicated server για να φιλοξενήσει τα websites που έχει. Όταν τον πήραν δεν έβαλαν κάποιο control panel και έπεσε σε εμένα ο κλήρος να εγκαταστήσω ένα και συντηρώ τον server. Αφού πέρασα μία εβδομάδα παλεύοντας με το kloxo σκέφτηκα μήπως θα ήταν πιο εύκολο να μην είχα κάποιο cpanel αλλά μόνο Apache, MySql, php. To πρόβλημα είναι ότι δεν είμαι σχετικός με server administration παρά μόνο μέσω cPanel.

Λέω λοιπόν, αν κάποιος ξέρει που μπορώ να κοιτάξω για να μάθω πως να στήσω τον server. Αυτό που θέλω να επιτύχω είναι να μπορώ να σετάρω domains & subdomains, να φτιάχνω ftp users και γενικά τις επιλογές από τα control panels να μπορώ να τις κάνω μέσω ssh.

Είναι κάτι τέτοιο δυνατό; Αν ναι πόσο εύκολο είναι; Δεν είμαι άσχετος από Linux αλλά σίγουρα αρκετά αρχάριος.

Σας ευχαριστώ

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 24 Σεπ 2011 18:36

Σου συνιστώ να δοκιμάσεις το webmin/virtualmin έχει αρκετά βοηθήματα για αυτά που ζητάς στο site τους, αλλά πάντα υπάρχει και ο γκούκγλε.
http://www.webmin.com/
το install του είναι σχετικά εύκολο αν γνωρίζεις από linux και η διαχείριση του ακόμα πιο εύκολη, σίγουρα θα έχεις να ρίξεις πολύ διάβασμα αλλά αυτό είναι αναγκαίο για κάθε administration.
have a fun.

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 24 Σεπ 2011 21:02

Antonis78 έγραψε:Λέω λοιπόν, αν κάποιος ξέρει που μπορώ να κοιτάξω για να μάθω πως να στήσω τον server. Αυτό που θέλω να επιτύχω είναι να μπορώ να σετάρω domains & subdomains, να φτιάχνω ftp users και γενικά τις επιλογές από τα control panels να μπορώ να τις κάνω μέσω ssh.

Είναι κάτι τέτοιο δυνατό; Αν ναι πόσο εύκολο είναι; Δεν είμαι άσχετος από Linux αλλά σίγουρα αρκετά αρχάριος.
Για να δουλέψεις χωρίς κάποιο control panel θα χρειαστείς πολύ καλές γνώσεις για dns, ftp, web server, mail κ.ά., εκτός από τη διαχείριση που πρέπει να κάνεις στον server. Από τη στιγμή που δεν τις έχεις, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με κάποιο control panel (δε σου προτείνω κάποιο επειδή δε χρησιμοποιώ) και σιγά-σιγά να ξεκινήσεις να δουλεύεις με κονσόλα σε κάποιο άλλο server.

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 25 Σεπ 2011 14:51

εβαλα το ispconfig και μου διαλυσε τα configs.
οποτε σου συνιστω μακρια απο panels γιατι αυτα δουλευουνε μονο με παλιες εκδοσεις προγραμματων δεν παιζουνε σε rolling διανομες.

και στην τελικη ειναι ποιο απλη η διαχειριση αν ξερεις
χωρις πανελ παρα με πανελ.

Antonis78

Δημοσίευση από Antonis78 » 25 Σεπ 2011 17:20

Όταν έψαχνα για κάποιο cpanel είχα δεί το webmin αλλά μου είπαν ότι είναι αρκετά περίπλοκο και για αυτό επέλεξα το kloxo. Αφού πάλεψα αρκετά μαζί του (και αφού αναγκάστηκα να κάνω format τον server για να γίνει uninstall) κατάφερα να το κάνω να δουλεει σχεδόν όπως θέλω. Τότε σκέφτηκα ότι, δεν θα ήταν καλύτερα να το έκανα μόνος μου;

Αυτό βασικά που θέλω είναι να σετάρω μόνος μου τον Apache, την php και την MySQL για να μπορώ να έχω τις επιλογές που θέλω εγώ και όχι το kloxo και κάθε kloxo.

Δεν έχω πρόβλημα να ρίξω διάβασμα, είναι κάτι που το θέλω απλά θα ήθελα να μου προτείνετε που μπορώ να κοιτάξω και τελικά να μου πείτε αν αξίζει το κόπο να το κάνω ή αν μπορώ να κάνω την δουλειά μου και με κάποιο cpanel (ποιο όμως;) και η εμπειρία μου με το kloxo ήταν τυχαία.

Σημείωση: για είμαι δίκαιος προς το kloxo, προσπάθησα να το εγκατασησω σε 64bit CentOS που δεν υποστηρίζεται επίσημα και για αυτό ίσως να είχα τα προβλήματα που είχα.

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 25 Σεπ 2011 18:46

Αξίζει τον κόπο να δουλέψεις χωρίς κάποιο control panel. Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να το κάνεις σε production server από τη στιγμή που δεν έχεις αρκετές γνώσεις. Αν έχεις τη δυνατότητα να πειραματιστείς σε κάποιο server που δεν έχει πελάτες, θα ήταν ό,τι καλύτερο.
Apache. php, MySQL θα τα στήσεις σχετικά εύκολα. Εκεί που χρειάζεται περισσότερη δουλειά είναι στο dns και το mail.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 26 Σεπ 2011 07:14

Δεν έχει σημασία το τι script θα επιλέξεις για να κάνεις την δουλειά σου, όπως και να ονομάζεται αυτό θα πρέπει να το ξέρεις καλά, ακόμα αν χρησιμοποιήσεις κάποιο script που είναι τελείως άγνωστο..
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι και να κάνεις, να ξέρεις να το κάνεις άπταιστα!

Η αρχική σου ερώτηση είναι το πως
Antonis78 έγραψε: Λέω λοιπόν, αν κάποιος ξέρει που μπορώ να κοιτάξω για να μάθω πως να στήσω τον server. Αυτό που θέλω να επιτύχω είναι να μπορώ να σετάρω domains & subdomains, να φτιάχνω ftp users και γενικά τις επιλογές από τα control panels να μπορώ να τις κάνω μέσω ssh.
Και σου λέω ότι δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτάς, αν τυχών γουστάρεις το να είσαι administration θα σου πω ότι ότι script ή μη script χρησιμοποιήσεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, να λειτουργεί σωστά ο server.- Το διάβασμα είναι one way.. and only!!!

Το τελευταίο που μπορώ να σου πω είναι μόνο ένα. Ότι και να αποφασίσεις αυτό που θα επιλέξεις θα πρέπει να το μάθεις και να το παίζεις στα δάχτυλά σου, και από την άλλη όλα κάνουν (σχεδόν) την ίδια δουλεία.

Antonis78

Δημοσίευση από Antonis78 » 26 Σεπ 2011 19:00

Λοιπόν λέω να ξεκινήσω διάβασμα και θα στήσω έναν test server στο σπίτι για δοκιμές. Νομίζω ότι ακόμα και να παραμείνω στο kloxo (ή οποιοδήποτε άλλο) οι γνώσεις που θα αποκομίσω αξίζουν την προσπάθεια.

Αν έχει κάποιος κάποιο tutorial να προτείνει, θα το εκτιμούσα.

Σας ευχαριστώ όλους

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 27 Σεπ 2011 12:44

tutorial γενικά ή για κάτι συγκεκριμένο;

Antonis78

Δημοσίευση από Antonis78 » 27 Σεπ 2011 13:57

Ψάχνω για τα πάντα. Πως να στήσω MailServer, να φτιάχνω ftp users, DNS (το πιο σημαντικό αυτή την στιγμη) και γενικά ότι μπορεί να μου χρειαστεί για server administration

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 27 Σεπ 2011 14:15

Για αρχή μπορείς να διαβάσεις τα παρακάτω:
DNS: http://www.zytrax.com/books/dns/
Postfix: http://www.postfix.com/documentation.html
Dovecot: http://wiki1.dovecot.org/

Antonis78

Δημοσίευση από Antonis78 » 27 Σεπ 2011 14:28

Ευχαριστώ πολύ. Θα ξεκινήσω με αυτά και βλέπουμε.

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 27 Σεπ 2011 14:53

Καλά έκανες που τα παράτησες με το kloxo εγώ πάλευα 6 μήνες και δεν τα κατάφερα. Ένα καλό panel είναι και το plesk 11 είναι σχετικά εύκολο στο install και αρκετά λειτουργικό.

Antonis78

Δημοσίευση από Antonis78 » 28 Σεπ 2011 14:43

Βασικά δεν τα παράτησα ακριβώς, απλά κατάφερα να κάνω το website να δουλέψει και από εκεί και πέρα δεν το αγγίζω μέχρι να μάθω να κουμαντάρω τον server μόνος μου. Το Plex και το CPanel τα γνωρίζω, αλλά ήταν επί πληρωμή στον provider και επέλεξαν να μην τα αγοράσουν (ταλαιπωρώντας εμένα τσάμπα :) )

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 28 Σεπ 2011 17:56

Τι? δηλαδή κατάφερες και το έκανες install? ουάου!! εγώ ακόμα παλεύω και θα παλεύω μου φαίνεται.... να σουπώ μήπως γνωρίζεις από το install του να με βοηθήσεις με ssh? θα κλείσω χρόνο μου φαίνεται προσπαθώντας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης