Πόσα χρήματα να ζητήσω για διαφήμιση??

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bobiras13

Δημοσίευση από bobiras13 » 20 Σεπ 2011 17:47

Γεια σας έχω μια σελίδα με 5 χιλιάδες επισκέπτες περίπου το μήνα... κάποιος μου ζήτησε να προσθέσω ένα άρθρο.. στη σελίδα.. το οποίο θα φαίνετε στην πρώτη σελίδα.. πόσο να ζητήσω για κάθε μήνα που το άρθρο θα παραμένει στο site μου??

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Σεπ 2011 20:39

οι τιμες εχουν σχεση

με την προσφορα
την ζητηση
το κοινο που απευθυνονται
την επισκεψημοτητα
την μοναδικοτητα του αρθρου
την ποιοτητα των επισκεπτων του site
το ειδος του site

και πολλα αλλα
ας σου κανει μια προταση και απο εκει και περα αποφασιζεις αν σε συμφερει (και βεβαια σε συμφερει, αν δεν το εβαζες δεν θα ειχες το οποιο εσοδο ετσι και αλλιως )

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 21 Σεπ 2011 19:07

bobiras13 έγραψε:Γεια σας έχω μια σελίδα με 5 χιλιάδες επισκέπτες περίπου το μήνα... κάποιος μου ζήτησε να προσθέσω ένα άρθρο.. στη σελίδα.. το οποίο θα φαίνετε στην πρώτη σελίδα.. πόσο να ζητήσω για κάθε μήνα που το άρθρο θα παραμένει στο site μου??
Εξαρτάται από το πως θες να χρεώσεις. π.χ. με CPM ( χιλιάδα εμφανίσεων ) η οποία πηγάζει από τα pageviews. Το ποσό ( π.χ. 5€ CPM ) εξαρτάται απ' την θέση του άρθρου ( π.χ. πρώτη σελίδα στην περίπτωση σου ) και άλλους παράγοντες όπως οι σελίδες που βλέπουν κατά μέσο όρο οι επισκέπτες σου, χρόνος παραμονής κ.α. - φυσικά το CPM χρησιμοποιείται σε banners κι όχι σε άρθρα, αλλά αυτό δεν σε εμποδίζει να το υπολογίσεις έτσι.

Εναλλακτικά, flat rate χρέωση ανά μήνα π.χ. - Το ποσό θα πρέπει να το υπολογίσεις πάλι εσύ, ορίζοντας πόσο πιστεύεις ότι αξίζει η θέση για άρθρο στην αρχική σου σελίδα.

Έχε υπόψιν, ότι αν δεχθείς μια τέτοιου είδους διαφήμιση, μπορεί μεν να κερδίσεις ένα Χ ποσό, αλλά εάν το περιεχόμενο του δεν ταιριάζει με το ύφος της σελίδας σου, ίσως να χάσεις επισκέπτες.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 04 Ιούλ 2012 14:08

Έχε υπόψιν, ότι αν δεχθείς μια τέτοιου είδους διαφήμιση, μπορεί μεν να κερδίσεις ένα Χ ποσό, αλλά εάν το περιεχόμενο του δεν ταιριάζει με το ύφος της σελίδας σου, ίσως να χάσεις επισκέπτες.
Αυτό που είπε ο Βίκτωρας, για μένα είναι όλα τα λεφτά.

Αν το άρθρο προσφέρει στη σελίδα μου, όχι μόνο θα ζητήσω λεφτά αλλα και θα δώσω από πάνω, ακόμα και αν ο αρθρογράφος διαφημίζεται. Αν της κάνει ζημιά, μπορεί να είναι τόσα πολλά τα λεφτά που θα ζητήσω που σίγουρα δεν θα συμφέρει τον αρθρογράφο...

Παίζουν πάρα πολλοί παράγοντες ρόλο. Πόσο σημαντική είναι η δική σου θέση στο νετ, πόσο σημαντικός είναι αυτός κτλ.

Δεν είναι εύκολο να πάρεις μια συγκεκριμένη απάντηση, αν δεν μπορείς να μιλήσεις πιο συγκεκριμένα.

1. Μη ξεχάσεις να υπολογίσεις τι μπορεί να χάσεις
2. Μη ξεχάσεις να υπολογίσεις πόσα παραπάνω θα μπορούσες να κερδίσεις
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης