Μετατροπη σκληρου δισκου απο slave σε master

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
ste890

Δημοσίευση από ste890 » 18 Σεπ 2011 22:33

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ PC ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. ΑΡΧΙΚΑ, ΛΟΙΠΟΝ, ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΝΩ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ PC. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΩ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ WINDOWS. :kaloe: Η ΜΟΝΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ FORMAT ΜΕΣΩ ΤΟΥ BIOS. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΛΗΡΟΥ. ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΕΝΑΝ ΠΑΛΙΟ ΔΙΣΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΑ WINDOWS ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΩ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΔΙΣΚΟΥ. ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΑ WINDOWS ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΩ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ PC ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙ ΣΑΝ SLAVE. ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΜΕΤΑΤΡΕΨΩ ΣΕ MASTER ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΡΙΞΩ FORMAT? :roll: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ :)

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 18 Σεπ 2011 23:49

Εικόνα

Αν ειναι IDE οπως στην εικονα απο πανω θα πρεπει να αλλαξεις τα Jumper pins ωστε ο ενας να ειναι slave και ο αλλος Master για το που πρεπει να βαλεις το jumperaki λεει πανω στο αυτοκόλλητο του σκληρου
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

ste890

Δημοσίευση από ste890 » 19 Σεπ 2011 01:06

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ IDE,ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ SATA ΧΩΡΙΣ JUMPER PINS.ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΘΕΛΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΩ ΤΟΝ SLAVE ΔΙΣΚΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΑΝΑΚΤΗΣΩ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ FORMAT. ΑΠΟ MY CΟMPUTER->ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ->ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΔΙΣΚΩΝ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΚΛΗΡΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΥ COMPUTER ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΚΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΕΘΕΙ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΔΩΣΑ ΜΙΑ ΣΑΦΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΠΩΣ ΕΧΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ..

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Σεπ 2011 09:40

Πολλή Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα σου :D :D
1) Παρακαλώ, όσο μπορείς, χρησιμοποίησε και τα πεζά (μικρά) γράμματα του Αλφαβήτου. Μόνο με Κεφαλαία, είναι πολύ κουραστικό... Φαίνεται σαν να φωνάζεις :wink:
2) Στη συνδεσμολογία-σύστημα SATA, δεν υπάρχει διάκριση Master και Slave δίσκων, τουλάχιστον απ'όσο γνωρίζω μέχρι τώρα.
3) Έστω και ως 'dynamic' ο δίσκος αυτός έχει πάρει 'γράμμα' αναγνώρισης (C, D, E, κλπ); Αυτό πρέπει να ορίζεται από το 'Disk Management' :-?
4) Δοκίμασε, να βάλεις τον 'προβληματικό' δίσκο, να διαβαστεί από λειτουργικό LINUX (UBUNTU κλπ)
5) Κάνε αυτό, και περιμένουμε νέα σου :P

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 19 Σεπ 2011 13:25

Ο δίσκος σου με format (σε NTFS primary) στην διαχείρηση δίσκων θα λειτουργεί κανονικά (εάν είναι σε καλή κατάσταση).
Αλλά θα χάσεις τα αρχεία σου...

Εφ' όσον χρειάζεσαι αρχεία, τότε ο δίσκος θα πρέπει να μείνει απείραχτος και μετά με χρήση εξειδικευμένου προγράμματος να γίνει προσπάθεια μετατροπής του partition (ή cloning σε raw και μετέπειτα μετατροπή του) με δύσκολη πιθανότητα επιτυχίας.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

ste890

Δημοσίευση από ste890 » 19 Σεπ 2011 22:02

Ο δισκος εχει παρει το γραμμα αναγνωρισης D(που εμφανιζεται μονο στο disk managment),θα δοκιμασω να τον ανοιξω σε λογισμικο linux πιστεβω οτι θα καταφερω κατι.Γενικα μπορω να τον ξανακανω βασικο απο αλλο (παλιο) σκληρο που εχω βαλει σαν master αλλα θα χασω τολα τα αρχεια μου και δεν θελω κατι τετοιο..

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Σεπ 2011 09:45

Καλημέρα σου και πάλι :D
Η ιδέα για το LINUX (ή/και τις εκδόσεις του) είχε σκοπό, απλώς και μόνο, να δεις τα αρχεία σου, και να τα κάνεις Backup κάπου :)
Από κει και μετά, φυσικά και θα ξανακάνεις τον δίσκο σου Basic (Βασικό)! Θα του ξανακάνεις ένα καλό Partition-Format, και θα τον έχεις 'σένιο', φρεσκοσιδερωμένο, έτοιμο να ξαναπάρει πίσω τα αρχεία σου :D
Καλή τύχη/επιτυχία :pint: ...Και εννοείται ότι περιμένουμε νέα σου.

ste890

Δημοσίευση από ste890 » 20 Σεπ 2011 22:40

Τα linux οντως ειχαν αποτελεσμα :) ,ομως δεν εχω ιδεα απο περιβαλλον linux οποτε δεν γνωριζω πως μπορω να φτιαξω ενα partition για να το κανω master.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Σεπ 2011 09:45

ste890 έγραψε:Τα linux οντως ειχαν αποτελεσμα :) .....
Πολλή Καλημέρα σου και πάλι :P
Χαίρομαι πολύ γι'αυτό που μας γράφεις, ότι πήγαν όλα καλά με το Linux. Φαντάζομαι ότι εννοείς, πως είδες κι έκανες BackUp τα αρχεία σου :)
ste890 έγραψε:...ομως δεν εχω ιδεα απο περιβαλλον linux οποτε δεν γνωριζω πως μπορω να φτιαξω ενα partition για να το κανω master.
Το Linux όμως δεν είναι -βασικά- περιβαλλον αλλά Λειτουργικό Σύστημα με την δική του Επιφάνεια Εργασίας, τον δικό του Explorer κλπ. Αν έχεις αρκετό~πολύ χρόνο κενό, αξίζει να τον αφιερώσεις στην -επιτόπου- 'εκμάθηση' του Linux. Λέει Πολλά!!
Το Linux όμως χρησιμοποιήθηκε για BackUp των αρχείων, που δεν έβλεπαν τα Windows. Μέχρις εδώ όμως ήταν η χρήστη του :wink:
Τώρα συνεχίζεις με τα Windows.
Σου επαναλαμβάνω, ότι σε σύνδεση SATA δεν υπάρχει MASTER και SLAVE disks. (Τουλάχιστον σε ό,τι αφορά Windows Xp και πέρα)
Υπάρχει μόνο ο δίσκος όπου 'υπάρχει' το Λειτουργικό σύστημα.
Βέβαια, αν στον Basic δίσκο που -πλέον- θα φτιάξεις (επαναφέρεις), -επάνω στον ίδιο δίσκο, σε άλλο Partition- ίσως μπορείς να δημιουργήσεις Dynamic δίσκο. Δεν ξέρω αν αυτόν τον "Dynamic δίσκο" τα Windows θα τον 'δουν' σαν SLAVE, με MASTER τον "Basic δίσκο".... Δεν Ξέρω! :-? Δεν έχω 'παίξει' με τέτοια κόλπα, ώστε να σου πω σίγουρα τις εμπειρίες μου.
Πάντως σε ό,τι αφορά Φυσικούς Δίσκους SATA, αν πας στη 'διαχείριση συσκευών'-->στους 'οδηγούς δίσκων' θα δεις 'δίσκο1' και 'δίσκο2', χωρίς διάκριση MASTER και SLAVE.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες