Webmaster Tools

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Mariren

Webmaster Tools

Δημοσίευση από Mariren » 16 Σεπ 2011 15:12

Καλησπέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας να λύσω ένα θέμα που μου έχει προκύψει. Έχω ένα μπλογκ στην wordpres. Το οπόιο το τελευταίο διάστημα μου ζήταγε να κάνω update την wordpress. Το έκανα και απο εκείνη την μέρα ενώ μέχρι τότε δεν είχα πρόβλημα ξαφνικά στα σφάλματα ανίχνευσης του webmaster tools μου βγάζει κάθε μέρα οτι δεν βρέθηκε (404) και δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει αυτό ενώ διάβασα και την βοήθεια του. Ύπάρχει τρόπος να φτιάξει αυτό και να σταματήσει; Μήπως γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω; Σας ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Webmaster Tools

Δημοσίευση από bibisidis » 16 Σεπ 2011 15:55

Εννοείς δεν βρέθηκε το sitemap.xml ???

Mariren

Webmaster Tools

Δημοσίευση από Mariren » 16 Σεπ 2011 18:40

Το sitemap.xml στην αρχή είχε χαθεί αλλά τις τελευταίες μέρες επανήλθε. Το θέμα είναι με το σφάλμα ανίχνευσης γιατί μου βγάζει συνέχεια ότι δεν βρέθηκε (404). Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.

artonweb
Επικοινωνία:

Webmaster Tools

Δημοσίευση από artonweb » 17 Σεπ 2011 02:44

Καλησπέρα.
Τι είναι αυτό που δεν βρέθηκε;
http://artonweb.gr Μελέτη,Σχεδιασμός και Δημιουργία ιστοσελίδων.

Mariren

Webmaster Tools

Δημοσίευση από Mariren » 17 Σεπ 2011 13:47

Καλημέρα αυτό μου βγαίνει στα Σφάλματα ανίχνευσης στην Προβολή Διευθύνσεων URL. Σας στέλνω ακριβώς πως το εξηγεί στην βοήθεια .
Δεν βρέθηκε 404 (Δεν είναι δυνατή η εύρεση της ζητούμενης σελίδας από τον διακομιστή. Παραδείγματος χάρη, ο διακομιστής συχνά επιστρέφει αυτόν τον κωδικό εάν το αίτημα αφορά σελίδες που δεν υπάρχουν στο διακομιστή.

Εάν δεν διαθέτετε αρχείο robots.txt στον ιστότοπό σας και δείτε αυτήν την κατάσταση στη σελίδα robots.txt της καρτέλας Διάγνωσης στα Εργαλεία για Webmasters της Google, τότε αυτή είναι η σωστή κατάσταση. Ωστόσο, εάν διαθέτετε αρχείο robots.txt και βλέπετε αυτήν την κατάσταση, τότε το αρχείο robots.txt ενδέχεται να μην έχει το σωστό όνομα ή να μην βρίσκεται στη σωστή τοποθεσία. (Θα πρέπει να βρίσκεται στο επάνω επίπεδο του τομέα και να ονομάζεται robots.txt.)

Εάν δείτε αυτήν την κατάσταση για διεύθυνση URL που προσπάθησε να ανιχνεύσει το Googlebot (στη σελίδα σφαλμάτων HTTP στην καρτέλα Διάγνωσης), τότε το Googlebot πιθανότατα ακολούθησε μη έγκυρο σύνδεσμο από άλλη σελίδα (είτε παλαιότερο σύνδεσμο είτε σύνδεσμο που δεν έχει πληκτρολογηθεί σωστά).

Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα το διορθώσω. Μήπως γνωρίζετε; Ευχαριστώ.

Mariren

Webmaster Tools

Δημοσίευση από Mariren » 22 Σεπ 2011 17:29

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν όταν έκανα update και έχασα το sitemap γνωρίζετε αν πρέπει να το ξαναυποβάλω και μετα; Μήπως για αυτό μου δείχνει συνέχεια ότι δεν βρέθηκε στα σφάλματα ανίχνευσης; Ευχαριστώ

Mariren

Webmaster Tools

Δημοσίευση από Mariren » 27 Σεπ 2011 23:11

Καλησπέρα θα ήθελα πάλι την βοήθεια σας γιατί δεν μπορώ να βρω λύση στο πρόβλημα μου.

α) Αφού έκανα update την wordpress στο μπλογκ μου Τα webmaster tools τώρα πριν με περάσουν στην αρχική σελίδα μου εμφανίζουνε το παρακάτω μήνυμα:

(Ανίχνευση διεύθυνσης URL:
Κάθε φορά που πραγματοποιούμε ανίχνευση στον ιστό, το Google προσθέτει νέους ιστότοπους στο ευρετήριό μας και ενημερώνει τους ήδη υπάρχοντες. Αν έχετε μια νέα διεύθυνση URL, ενημερώστε μας σχετικά με αυτήν από εδώ. Δεν προσθέτουμε όλες τις διευθύνσεις URL που υποβάλλονται στο ευρετήριό μας, δεν κάνουμε προβλέψεις και δεν παρέχουμε εγγυήσεις σχετικά με το πότε ή το αν θα εμφανιστούν στο ευρετήριό μας οι διευθύνσεις URL που υποβλήθηκαν.
Διεύθυνση URL: ______________ και απο κάτω να αναγνωρίσω δυο κωδικοποιημένες λέξεις και να κάνω υποβολή αίτησης) Τι είναι πάλι αυτό;

β) Ξαναεκανα υποβολή χάρτη και μου το δίνει εντάξει. Αλλά γιατί συνεχίζει να μου δείχνει ότι δεν βρέθηκε στα σφάλματα ανίχνευσης;

Ευχαριστώ
www.issosimple.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Webmaster Tools

Δημοσίευση από cordis » 28 Σεπ 2011 00:17

έχεις βάλει το issosimple.gr/wordpress/sitemap.xml ;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Mariren

Webmaster Tools

Δημοσίευση από Mariren » 29 Σεπ 2011 21:47

Στον χάρτη ιστοτόπου εννοείς; Ναι το έχω και μου το έχει πράσινο. Το είχα κάνει και επανυποβολή μετά το update της wordpress. Αλλά δεν ξέρω γιατί συνεχίζει να μου δημιουργεί πρόβλημα!

artonweb
Επικοινωνία:

Webmaster Tools

Δημοσίευση από artonweb » 29 Σεπ 2011 22:51

Να επανέλθω..
Το ότι είναι εντάξει o sitemap δεν σημαίνει ότι θα σταματήσει αμέσως το μήνυμα σφάλματος.
http://artonweb.gr Μελέτη,Σχεδιασμός και Δημιουργία ιστοσελίδων.

Mariren

Webmaster Tools

Δημοσίευση από Mariren » 07 Οκτ 2011 00:44

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να ρωτήσω κάτι όμως που δεν καταλαβαίνω; Ενώ έχω κατεβάσει το plugin του adsense και το έχω βάλει κανονικά όπως και το Analytics στο SeoQuake στο whois που εμφανίζεται πάνω στο μπλογκ μου δείχνει ότι αυτά δεν υπάρχουν. Πως γίνεται αυτό; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Θα ήθελα αν γίνεται να κοιτάξετε τα μπλογκ μου www.issosimple.gr και το www.richfamily.gr και να μου πείτε αν έχω κάνει κάτι λάθος. Και παλι σας ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες