deals site και ακυρώσεις.

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
prosfores
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από prosfores » 15 Σεπ 2011 18:45

deals site και ακυρώσεις. Θέλω να αναφέρω ένα θέμα που σε πρώτη φάση δεν θέλω να πω σε πιο deal site αναφέρομε, αλλά που σίγουρα μόνοι σας θα καταλάβετε πιο είναι. Υπάρχει ένα συγκεκριμένο deal site που συνεχεία ακυρώνει πραγματοποιούμενες πωλήσεις απο τους Affiliates. Το μπέρδεμα τους πιστεύω οτι γίνετε στις αγορές που κάνουν οι χρηστές του, με τραπεζική κατάθεση. Όμως και άλλα deals site έχουν πωλήσεις με κατάθεση στην τράπεζα και κανένα μα κανένα δεν έχει τόσες ακυρώσεις όσο το υπονοούμενο deal site. Νομίζω ότι πρέπει να λύσει το θέμα του άμεσα, η τουλάχιστον ας προσπαθήσει να δούμε την επομένη φορά λιγότερες ακυρώσεις :hammer:
deal aggregator.
Όλες οι Προσφορές--->olesoiprosfores.gr

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 15 Σεπ 2011 21:59

Δεν έχω καταλάβει σε ποιο αναφέρεσαι αλλά αν το παιζα στο στοιχημα θα μοιραζα τα λεφτά μου αναμεσα στις "ΚΑΛΥΤΕΡΕΣΠΡΟΣΦΟΡΕΣ" και στο "ΕΚΔΡΟΜΙΚΟΝ".

Σε ποιο αναφερεσαι αληθεια? Στειλε μας πμ αμα δεν θελεις να πεις να δουμε αν συμφωνουν τα στατιστικα μας.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 15 Σεπ 2011 22:02

bibisidis έγραψε:Δεν έχω καταλάβει σε ποιο αναφέρεσαι αλλά αν το παιζα στο στοιχημα θα μοιραζα τα λεφτά μου αναμεσα στις "ΚΑΛΥΤΕΡΕΣΠΡΟΣΦΟΡΕΣ" και στο "ΕΚΔΡΟΜΙΚΟΝ".

Σε ποιο αναφερεσαι αληθεια? Στειλε μας πμ αμα δεν θελεις να πεις να δουμε αν συμφωνουν τα στατιστικα μας.
Αν και οφείλω να ομολογήσω πως το εκδρομικόν στο τελευταιο review των πωλησεων στην forestview έκανε την έκπληξη με 90% approved!

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 16 Σεπ 2011 17:10

Επειδή έχει αρχίσει και αναφέρεται συχνά τελευταία το συγκεκριμένο θέμα με τις ακυρώσεις του Bestofferz, καλό θα είναι να κοιτάξουμε πολύ προσεκτικά τα δεδομένα πριν βγούμε να κατηγορήσουμε (έστω εμμέσως και πολύ προσεκτικά) τον οποιονδήποτε.

Ερώτημα Α:
Γιατί θα μπορούσε ένα site να έχει μεγάλο (μεγαλύτερο) ποσοστό ακυρώσεων σε σχέση με άλλα αντίστοιχα;

Ας κάνουμε ένα συλλογισμό:
Όλοι γνωρίζουμε πως η κύρια "πηγή" ακυρώσεων είναι η τραπεζική κατάθεση.
Γιατί λοιπόν ένα site να έχει περισσότερους χρήστες που δεν πληρώνουν;
Μήπως φταίει η πηγή του traffic;
Όχι, γιατί μιλάμε για affiliates που προωθούν πολλά site από τον ίδιο aggregator άρα στέλνουν το ίδιο traffic.
Άρα; Γιατί να το μετανιώνουν περισσότεροι;
Μήπως οι προσφορές είναι μεγάλης αξίας;
Ισχύει ως ένα βαθμό, αλλά υπάρχουν κι άλλα site με προσφορές μεγαλύτερης αξίας και μικρότερο ποσοστό ακύρωσης. Άρα δεν είναι αυτό.
Μήπως οι χρήστες κάνουν την αγορά "κατά λάθος" και γι'αυτό δεν πληρώνουν;
Αν κοιτάξουμε το site του διαφημιζόμενου, θα δούμε πως μετά την εγγραφή, σου ζητάει να επιλέξεις τρόπο πληρωμής. Αν πατήσεις "κατάθεση" η παραγγελία ολοκληρώνεται χωρίς να σου ζητήσει περαιτέρω επιβεβαίωση ή κάποια άλλη προειδοποίηση. Είναι σαφές πως με τον τρόπο αυτό καταγράφονται παραγγελίες κατά λάθος, που οι χρήστες δεν ήταν σίγουροι αν θέλουν να παραγγείλουν τελικά ή όχι.

Ερώτημα Β:
Πώς επηρεάζει τους affiliates το ποσοστό αυτό των ακυρώσεων;

Η προαναφερθείσα διαδικασία σημαίνει πως τελικά καταγράφονται (και ακυρώνονται) περισσότερες παραγγελίες απ'ότι θα έπρεπε. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως τελικά ο affiliate χάνει χρήματα. Θυμηθείτε την κουβέντα που είχαμε κάνει για το EPC. Πάμε λοιπόν να δούμε το EPC (αφού αφαιρεθούν οι ακυρωμένες πωλήσεις) για 2 deal sites που αυτή τη στιγμή θεωρούνται καλά από τους affiliates (έχουν αναφερθεί και σε άλλο thread) σε σχέση με το Bestofferz για τον μήνα Ιούλιο (που είναι πιο ενδεικτικός από τον Αύγουστο).

Prolaveto: 0,28
Grandsales: 0,37
Bestofferz: 0,41

Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Υ.Γ. Για την ιστορία, ο διαφημιζόμενος είναι ενήμερος για το θέμα και έχει ενημερωθεί και για το παρόν thread. Προσφέρθηκε να τον επισκεφθούμε και να μας δώσει πλήρη πρόσβαση στο διαχειριστικό του ώστε να ελέγξουμε τις ακυρώσεις, ή να τον ενημερώσουμε με ποιόν άλλο τρόπο (εφόσον υπάρχει) θα θέλαμε να γίνεται ο έλεγχος. Δε νομίζω ότι υφίσταται τέτοια ανάγκη.
Linkwise Affiliate Network

NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 16 Σεπ 2011 19:04

Ναι, μπορεί να είναι κάπως έτσι τα πράγματα... και κάπως αλλιώς ανάλογα πως θέλει να το δει ο καθένας και πως θέλει να το παρουσιάσει...

1. Το ποσοστό ακύρωσης για όλους τους affiliates είναι πάρα πολύ σημαντικό! Γιατί για κάθε πώληση εκτός της προμήθειας που θα πάρει ο affiliate, το deal site θα 'αποκτήσει' στοιχεία επικοινωνίας με τον πελάτη. Συνεπώς όσες περισσότερες ακυρώσεις τόσα περισσότερα emails υποψήφιων πελατών για το deal site ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ!.
2. Οι μεγαλύτερες ακυρώσεις σημαίνουν ότι υπάρχουν προβλήματα και στους πελάτες. Τον τελευταίο καιρό έχω πολλά παράπονα για 2 και 3 εγκρίσεις (πχ όταν χρησιμοποιούν πιστωτική κάρτα). Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι έχουμε πολλά παράπονα και εμείς γιατί ο επισκέπτης (υπάρχουν αρκετοί) που δεν καταλαβαίνουν την διαφορά του deal site και του aggregator και σου ζητάνε να τους στείλεις μέχρι και κουπόνια ή να τους ακυρώσεις τις συναλλαγές.
3. Οντως το μεγαλύτερο ticket σημαίνει και μεγαλύτερο ποσοστό ακύρωσης, αφού είναι διαφορετικό να πεις έχασε 10€ και δεν με νοιάζει και διαφορετικό να είναι 400€ (μισός μισθός κοντά για πολλούς από εμάς)

PS. Τέλος να αναφέρω ότι το Best Offerz έχει δυναμική να εξελιχθεί και να ανταγωνιστεί με την βοήθεια των aggregators ακόμα και το GD και groupon και το στηρίζουμε (δες πωλήσεις τελευταίων 2 μήνων και ειδικά τελευταίου μήνα) αλλά θέλουμε και από την δική τους πλευρά όσο το δυνατό μικρότερο ποσοστό ακυρώσεων.

Οσον αφορά τα υπόλοιπα που είπες... είναι εξίσου δυνατά sites και νομίζω θα πρέπει να υπάρξει κάποιου είδους συνεργασία μεταξύ των 3 deal sites και των aggregators ώστε να εξελιχθούν τα επόμενα GD (στην διάθεσή σου να συζητήσουμε την συγκεκριμένη πρόταση)
www.Bonusdeals.gr: Ολες οι προσφορές σε 1 σελίδα
www.Fthina-Aeroporika.gr: Φθηνά Αεροπορικά
www.fashionlike.gr: FashionLike.gr: Ο απόλυτος Οδηγός μόδας!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Σεπ 2011 22:37

NikosBonus έγραψε: PS. Τέλος να αναφέρω ότι το Best Offerz έχει δυναμική να εξελιχθεί και να ανταγωνιστεί με την βοήθεια των aggregators ακόμα και το GD και groupon και το στηρίζουμε (δες πωλήσεις τελευταίων 2 μήνων και ειδικά τελευταίου μήνα) αλλά θέλουμε και από την δική τους πλευρά όσο το δυνατό μικρότερο ποσοστό ακυρώσεων.
εδώ φαντάζομαι λες για την affiliate πίτα και όχι για τον συνολικό τζίρο...
και φυσιολογικό είναι μιας και goldendels και groupon δεν εμφανίζονται πια σε aggregators...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες